Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > Greek Aquarist's Boards

Greek Aquarist's Boards Οτι έχει να κάνει με τήν λειτουργία του forum. Προβλήματα, σχόλια, παρατηρήσεις.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 09-03-13, 16:47
Το avatar του χρήστη joanna504
joanna504 Ο χρήστης joanna504 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-12-2011
Περιοχή: Φρεαττύδα
Μηνύματα: 32
Προεπιλογή

Καλησπέρα παιδιά, θα ήθελα να πω κι εγώ την άποψή μου πάνω σε αυτό το θέμα, γιατί με έχει απασχολήσει πολλές φορές εδώ μέσα κι ας μη το έχω θέσει προς συζήτηση....
Θεωρώ ότι τα πράγματα είναι πολύ απλά, και κάνουμε τη ζωή μας δύσκολη γιατί παρασυρόμαστε από την αγάπη που νιώθουμε για τα ψαράκια αλλά και από την ανάγκη να ενημερωθεί ο κόσμος όσο πιο σωστά γίνεται.
Οι παλιοί του forum, ή όποιοι νομίζουν ότι είναι σε θέση να δώσουν συμβουλές, θα πρέπει να καταλάβουν τη διαφορά μεταξύ του ''δίνω μια συμβουλή'' και του ''σου λέω τι να κάνεις''. Μπορεί να έχετε όλη την καλή πρόθεση να βοηθήσετε, αλλά δεν υπάρχει λόγος να νευριάζετε όταν οι νέοι δεν ακολουθούν τις συμβουλές σας... Η κοινωνία μας δεν είναι τέλεια, και δεν θα γίνει ποτέ, και θα πρέπει να θυμάστε πως το forum είναι μια μικρή κοινωνία. Στην τελική ο καθένας θα μάθει από τα λάθη του. Καταλαβαίνω ότι είναι λυπηρό και ξεροκέφαλο να μη σας ακούμε, ώστε να γλυτώσουν πολλά ψαράκια από την αμάθεια μας, αλλά δυστυχώς έτσι είναι η ζωή.
Τώρα όσο για τα θέματα που μπορεί να ανοίγει ο καθένας.... Η αλήθεια είναι ότι το forum σε κάθε σελίδα του είναι γεμάτο πληροφορίες, τις οποίες όσο κι αν έχω προσπαθήσει να τις παρακολουθήσω όλες ώστε να μην κάνω τη ζωή σας πιο δύσκολη, δεν τα έχω καταφέρει, για τον πολύ απλό λόγο ότι δεν μπορώ να περνάω όλη μου τη μέρα πάνω από το pc ώστε να παρακολουθώ όλες τις συζητήσεις και τα θέματα.
Όλα αυτά τα λέω με πολύ καλές προθέσεις, μόνο και μόνο επειδή το συγκεκριμένο forum είναι μια αστείρευτη πηγή πληροφοριών αλλά μας κρατάει και πολύ καλή παρέα, πολλές φορές σε δύσκολες στιγμές της ζωής μας.....
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 13-03-13, 11:49
manos76 Ο χρήστης manos76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2011
Περιοχή: ...
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από joanna504 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα παιδιά, θα ήθελα να πω κι εγώ την άποψή μου πάνω σε αυτό το θέμα, γιατί με έχει απασχολήσει πολλές φορές εδώ μέσα κι ας μη το έχω θέσει προς συζήτηση....
Θεωρώ ότι τα πράγματα είναι πολύ απλά, και κάνουμε τη ζωή μας δύσκολη γιατί παρασυρόμαστε από την αγάπη που νιώθουμε για τα ψαράκια αλλά και από την ανάγκη να ενημερωθεί ο κόσμος όσο πιο σωστά γίνεται.
Οι παλιοί του forum, ή όποιοι νομίζουν ότι είναι σε θέση να δώσουν συμβουλές, θα πρέπει να καταλάβουν τη διαφορά μεταξύ του ''δίνω μια συμβουλή'' και του ''σου λέω τι να κάνεις''. Μπορεί να έχετε όλη την καλή πρόθεση να βοηθήσετε, αλλά δεν υπάρχει λόγος να νευριάζετε όταν οι νέοι δεν ακολουθούν τις συμβουλές σας... Η κοινωνία μας δεν είναι τέλεια, και δεν θα γίνει ποτέ, και θα πρέπει να θυμάστε πως το forum είναι μια μικρή κοινωνία. Στην τελική ο καθένας θα μάθει από τα λάθη του. Καταλαβαίνω ότι είναι λυπηρό και ξεροκέφαλο να μη σας ακούμε, ώστε να γλυτώσουν πολλά ψαράκια από την αμάθεια μας, αλλά δυστυχώς έτσι είναι η ζωή.
Τώρα όσο για τα θέματα που μπορεί να ανοίγει ο καθένας.... Η αλήθεια είναι ότι το forum σε κάθε σελίδα του είναι γεμάτο πληροφορίες, τις οποίες όσο κι αν έχω προσπαθήσει να τις παρακολουθήσω όλες ώστε να μην κάνω τη ζωή σας πιο δύσκολη, δεν τα έχω καταφέρει, για τον πολύ απλό λόγο ότι δεν μπορώ να περνάω όλη μου τη μέρα πάνω από το pc ώστε να παρακολουθώ όλες τις συζητήσεις και τα θέματα.
Όλα αυτά τα λέω με πολύ καλές προθέσεις, μόνο και μόνο επειδή το συγκεκριμένο forum είναι μια αστείρευτη πηγή πληροφοριών αλλά μας κρατάει και πολύ καλή παρέα, πολλές φορές σε δύσκολες στιγμές της ζωής μας.....
Συμφωνώ μαζί σου... και συμπληρώνω οτι κάποιες φορές θέλουμε άμεση απάντηση σε κάτι και οχι μετά απο πολύ ψάξιμο σε σελίδες απο της οποίες μπορεί να λάβουμε λάθος απαντήσεις..

Γενικά ο εγωισμός θέλει ένα μέτρο.. σε όλα.. αυτός μας καταστρέφει..
όταν υπάρχει καλή διάθεση όλα λύνονται. αν είναι να κάνουμε κάτι να το κάνουμε με την καλή μας την καρδιά.. αλλιώς... πρέπει να το ψάξουμε λίγο μέσα μας.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 13-03-13, 15:05
Το avatar του χρήστη joanna504
joanna504 Ο χρήστης joanna504 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-12-2011
Περιοχή: Φρεαττύδα
Μηνύματα: 32
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manos76 Εμφάνιση μηνυμάτων
Συμφωνώ μαζί σου... και συμπληρώνω οτι κάποιες φορές θέλουμε άμεση απάντηση σε κάτι και οχι μετά απο πολύ ψάξιμο σε σελίδες απο της οποίες μπορεί να λάβουμε λάθος απαντήσεις..

Γενικά ο εγωισμός θέλει ένα μέτρο.. σε όλα.. αυτός μας καταστρέφει..
όταν υπάρχει καλή διάθεση όλα λύνονται. αν είναι να κάνουμε κάτι να το κάνουμε με την καλή μας την καρδιά.. αλλιώς... πρέπει να το ψάξουμε λίγο μέσα μας.
Έχεις δίκιο Μάνο, άλλωστε κάποτε όλοι αρχάριοι ήμασταν, και κάναμε τα δικά μας λάθη, έτσι μάθαμε
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 14-03-13, 01:24
rtolis Ο χρήστης rtolis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Περιοχή: Λαμία
Μηνύματα: 411
Προεπιλογή

Να πάρουμε τα πράγματα από την αρχή.
Αυτό εδώ λέγεται forum. Συμφωνούμε? Δεν είναι η Θεία Λένα.

Δεύτερον αν έχετε πρόβλημα και ρωτάτε άμα γουστάρω κι όποτε γουστάρω σας απαντάω. Δεν είναι κανείς υποχρεωμένος να σας απαντήσει. Ειδικά αν έχει απαντηθεί πρόσφατα δε σας απαντάω καθόλου. Η λέξη κλειδί λέγετε αναζήτηση.

Τρίτον. Το εύλογο. Αν θέλετε συμβουλή να την ΑΚΟΥΤΕ.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 14-03-13, 05:02
Το avatar του χρήστη joanna504
joanna504 Ο χρήστης joanna504 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-12-2011
Περιοχή: Φρεαττύδα
Μηνύματα: 32
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rtolis Εμφάνιση μηνυμάτων
Να πάρουμε τα πράγματα από την αρχή.
Αυτό εδώ λέγεται forum. Συμφωνούμε? Δεν είναι η Θεία Λένα.

Δεύτερον αν έχετε πρόβλημα και ρωτάτε άμα γουστάρω κι όποτε γουστάρω σας απαντάω. Δεν είναι κανείς υποχρεωμένος να σας απαντήσει. Ειδικά αν έχει απαντηθεί πρόσφατα δε σας απαντάω καθόλου. Η λέξη κλειδί λέγετε αναζήτηση.

Τρίτον. Το εύλογο. Αν θέλετε συμβουλή να την ΑΚΟΥΤΕ.
Πρώτον: Ότι συμφωνούμε, συμφωνούμε...Κανείς δεν είπε ότι είναι η θεία Λένα... (ο,τι κι αν σημαίνει αυτό...!!!)
Δεύτερον: Δεν υποχρεώσαμε κανέναν να απαντήσει σε τίποτα, όποιος θέλει και μπορεί, απαντάει... Τόσο απλά.
Τρίτον: Αν σου ζητήσουν συμβουλή και τους τη δώσεις, το σίγουρο είναι ότι θα τη διαβάσουν. Το αν θα την ακολουθήσουν είναι καθαρά δικό τους θέμα... Γιαυτό άλλωστε λέγεται συμβουλή και δεν λέγεται διαταγή....
Και τέταρτον: Αν ο τρόπος που θα δώσεις τη συμβουλή, είναι σαν τον τρόπο που απάντησες σε μας, και χίλια δίκια να έχεις προδιαθέτεις τον άλλο όχι μόνο να μη σε ακούσει, αλλά να σου πάει και κόντρα, γιατί ο συγκεκριμένος τρόπος βγάζει κάτι απότομο.

Σε περίπτωση που δεν απάντησες με αυτό τον τρόπο και κατάλαβα λάθος, αγνόησε το τέταρτο. Απλώς σου λέω τι εντύπωση μου δημιουργήθηκε μόλις το διάβασα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Νέος στο forum παλιός στα ενυδρεία (ωστόσο αρχάριος) sharred Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 16 05-02-12 19:26
Νέοι συγκάτοικοι Φαίδων Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 1 01-04-11 11:22
Νέοι πλακάτ...! Maverick Bettas 12 10-02-11 17:27
Διαβάστε πριν ξεκινήσετε καινούριο θέμα (νέοι και παλιοί). Giorgos Γλυκό νερό - Γενικά 0 01-06-04 22:07
Καινούριος στο forum και στα ενυδρεία... FfF Γλυκό νερό - Γενικά 45 13-02-03 23:58

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:17.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04927 seconds with 14 queries