Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 20-12-11, 22:49
Το avatar του χρήστη evina
evina Ο χρήστης evina δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-11-2011
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 378
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιαννης Μ5 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν το προσεξα.....συγνωμη.Επειδη ομως μολις το googlara και δεν το βρηκα,μηπως εχεις καποιο λινκ να το δω;Αν οντως εχει τετοιο υψος,εγω δεν θα το επαιρνα.Δυσκολια στην συντηρηση και αν καποια στιγμη θελησεις φυτεμενο,με το υψος που εχει θα θες αρκετο φωτισμο=αρκετες λαμπες=αυξημενη καταναλωση.
ναι εδω υπαρχει ενα θεμα..πουθενα στο ιντερνετ δεν υπαρχει site για τα anubias (και ειναι κατι που μου εχει κανει εντυπωση,δηλαδη αν η αλυσιδα που τα προμηθευει τα σταματησει τι γινεται;.Το μονο που μπορω να σου δειξω ειναι απο την κεντρικη σελιδα του pet shop
http://www.petcity.gr/pages/index.php?lang=el
(δεν ξερω αν επιτρεπεται η αναρτηση τετοιου ειδους link)
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 20-12-11, 22:57
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

επειδη το εψαχνα κιεγω για σελιδα τους,δε μπορεσα να βρω κατι τελικα.το μονο που βρηκα,σε περιπτωση που θες να αναζητησεις κιαλλο ειναι η ονομασια της εταιριας που τα κατασκευαζει και ειναι:
Shanghai Liubo Aquarium & Pet Co., Ltd

αν ψαξεις ομως στα ελληνικα αποτελεσματα του google θα βρεις διαφορα ποστ σε διαφορα φορουμ με εντυπωσεις απτα anubias.Πολλα βρισκονται και εδω μεσα.βαλτο στην αναζητηση πανω δεξια

εχω βρει ομως αρκετα ιντερνετικα καταστηματα στη ρωσιια που τα εμπορευονται.και εχουνε και φωτογραφιες.για παραδειγμα εδω αυτο που πηρα εγω.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 20-12-11, 23:06
Το avatar του χρήστη evina
evina Ο χρήστης evina δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-11-2011
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 378
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
επειδη το εψαχνα κιεγω για σελιδα τους,δε μπορεσα να βρω κατι τελικα.το μονο που βρηκα,σε περιπτωση που θες να αναζητησεις κιαλλο ειναι η ονομασια της εταιριας που τα κατασκευαζει και ειναι:
Shanghai Liubo Aquarium & Pet Co., Ltd

αν ψαξεις ομως στα ελληνικα αποτελεσματα του google θα βρεις διαφορα ποστ σε διαφορα φορουμ με εντυπωσεις απτα anubias.Πολλα βρισκονται και εδω μεσα.βαλτο στην αναζητηση πανω δεξια

εχω βρει ομως αρκετα ιντερνετικα καταστηματα στη ρωσιια που τα εμπορευονται.και εχουνε και φωτογραφιες.
εισαι απιστευτος !!!!!σε ευχαριστω πολυ!!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιαννης Μ5 Εμφάνιση μηνυμάτων
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από evina Εμφάνιση μηνυμάτων
ναι εδω υπαρχει ενα θεμα..πουθενα στο ιντερνετ δεν υπαρχει site για τα anubias (και ειναι κατι που μου εχει κανει εντυπωση,δηλαδη αν η αλυσιδα που τα προμηθευει τα σταματησει τι γινεται;.Ναι,εδω υπαρχει ενα θεμα που μονο τα pet μπορουν να στο λυσουν αν και δεν εχω ακουσει για αστοχια ή ζημια σε anubias.Το μονο που μπορω να σου δειξω ειναι απο την κεντρικη σελιδα του pet shop
http://www.petcity.gr/pages/index.php?lang=el
Ευχαριστω(μου αναψες φωτιες με την σελιδα).Αυτο το 700αρι ειναι πολυ καλο.
(δεν ξερω αν επιτρεπεται η αναρτηση τετοιου ειδους link)
Μην αγχωνεσαι.
χαχαχα!!κατι βρηκε ο φιλος μας και νομιζω βοηθαει!!!και απο κοντα μου φανηκαν καλα..αν και τελικα δεν ειδα αρκετα...
-------------------------
εχω βρει ομως αρκετα ιντερνετικα καταστηματα στη ρωσιια που τα εμπορευονται.και εχουνε και φωτογραφιες.για παραδειγμα εδω αυτο που πηρα εγω.
να καταλαβαινα και τι λεει ο θα ημουν ακομα πιο χαρουμενη
θα ριξω τρελο ψαξιμο γιατι τελικα κατα εκει με βλεπω!!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη evina : 20-12-11 στις 23:06 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 20-12-11, 23:13
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

ναι ενταξει λεπτομερειες δε θα δεις,απλα φωτογραφιες και καποια βασικα χαρακτηριστικα.λιτρα και διαστασεις.εκτος αν εχεις κανα γνωστο να μιλαει ρωσικα.αν εχεις πεστου να κανει και μια μεταφραση τη σελιδα με το δικο μουαν και μπορεις να τη βαλεις στο google translate και οτι βγαλεις που να εχει νοημα
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 20-12-11, 23:17
Το avatar του χρήστη evina
evina Ο χρήστης evina δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-11-2011
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 378
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
ναι ενταξει λεπτομερειες δε θα δεις,απλα φωτογραφιες και καποια βασικα χαρακτηριστικα.λιτρα και διαστασεις.εκτος αν εχεις κανα γνωστο να μιλαει ρωσικα.αν εχεις πεστου να κανει και μια μεταφραση τη σελιδα με το δικο μουαν και μπορεις να τη βαλεις στο google translate και οτι βγαλεις που να εχει νοημα
μαμουνιασα λιγακι και το εκανα ηδη!!!!!να τι λεει για το δικο σου:
Ορθογώνια ενυδρείο + βάση Anubias B-1000F + - που το ενυδρείο με καταψύκτη.

Όγκος - 235 λίτρα.
Φωτισμός - 4h39w Τ5.
Διαστάσεις - βλ. 100h42h65
Χρώμα - κροτώνων.
το προβλημα μου ειναι πως θα βρω τα υπολοιπα μοντελα.....χαχαχαχα..γιατι αριστερα ειναι τα ειδη των ψαριων !!!
και επισης που βρηκες την εταιρεια;;;γιατι στην αναζητηση μου βγαζει μεν το λινκ της Liubo.cn αλλα μεχρι εκει μετα αρχιζουν κυριολεκτικα τα κινεζικα...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 21-12-11, 07:38
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

δε θυμαμαι,σε καποιο business index το βρηκα το ονομα και ειχε και το logo των anubias.δεν το εψαξα παρα πολυ το ρωσικο site.και στο google τα αποτελεσματα στα ρωσικα τα βγαζει απτη δευτερη σελιδα και μετα.δε μπορεσα να βρω κατι παραπανω αλλα δεν το παλεψα και παρα πολυ.τα κινεζικα site δηλαδη δεν τα ειδα.απλα κρατησα το ονομα μηπως το ψαξω καποια στιγμη.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 23-12-11, 21:37
Το avatar του χρήστη panos_auk
panos_auk Ο χρήστης panos_auk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-01-2011
Περιοχή: Ραφήνα
Μηνύματα: 842
Προεπιλογή προσωπικη αποψη

η προσωπικη μου αποψη ειναι οχι μεταχειρισμενο και οχι anubias. Απλα λεω τη γνωμη μου χωρις να σημαινει οτι οποιος εκανε μια απ'αυτες τις επιλογες, εκανε λαθος. εχω ψαχτει κι εγω και μ'εχουν απασχολησει ολα αυτα και κατεληξα σε juwel καινουργιο.
Στο μεταχειρισμενο δεν ξερεις τι μπορει να εχει τραβηξει, αν εχει καποια διαρροη ψιλη που δεν φαινεται εκ πρωτης οψεως αλλα να χανει σιγα σιγα και να εχεις θεμα και γενικα οποιοδηποτε προβλημα μπορει να εχει και να στο πουλησει καποιος ξεροντας το ή οχι.και μετα αντε βρες τον...το λουζεσαι κανονικα μετα! Επισης δεν μπορεις να ξερεις τη πραγματικη του ηλικια εκτος αν δεις αποδειξη αγορας (και παλι δεν εισαι και 100% σιγουρος). και αν θες να το κρατησεις χρονια καλυτερα να πας για καινουργιο. (μπορει να μιλαω σε 2ο ενικο αλλα δεν συμβουλευω τιποτα, το σκεπτικο μου αναλυω...).
τα anubias δεν τα ξερω αλλα προτιμω ενα προϊον μιας μεγαλης, πασιγνωστης ευρωπαϊκης εταιρειας απο ενα αλλο μιας αγνωστης, απροσωπης (χωρις site κλπ) ασιατικης (με οτι μπορει να σημαινει αυτο...ελειψη ελεγχου ποιοτητας, χρησης ποιοτικων υλικων κλπ). ασε που σε ενα καταστημα απο αυτα της γνωστης αλυσιδας που τα πουλανε οταν πηγα να δω ενα, ειχε στραβα κολλημενα τζαμια!! ξεκιναγε να χανει λιγο απο πανω, και κατω εχανε 5-6mm!!!
και μεσα σ'ολα αυτα η διαφορα στην τιμη, η οποια υπαρχει δε λεω, δεν μ'ενθουσιασε κιολας. Δεν τη θεωρω τοσο καθοριστικο παραγοντα. Τουλαχιστον με τις τιμες που ισχυαν πριν κανα 5μηνο. και συγκριση παντα με το γνωστο καταστημα που πουλαει juwel και δινει δωροεπιταγη. Γιατι αλλιως δεν παιζει...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 24-12-11, 00:39
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

δεν εχεις αδικο σε αυτα που λες.αν θελεις να καλυψεις ολα τα ενδεχομενα απο μερους σου για τυχων "στραβη" θα παρεις juwel.αλλα,και παλι δε μπορεις ποτε να εισαι σιγουρος.επειτα η διαφορα στις τιμες αυτη την περιοδο ειναι κατα τη γνωμη μου πολυ μεγαλες για να την προσπερασει καποιος ευκολα.δεδομενης και της οικονομικης καταστασης των περισσοτερων εδω μεσα.

το οσα δινεις τοσα παιρνεις λανθασμενα οι ελληνες το χρησιμοπποιουμε σαν κανονα.δεν ισχυει παντα και δεν ισχυει για ολα τα πραγματα.αλλα απτην αλλη, σαν λαος γενικως δεν εχουμε καταναλωτικη συνειδηση οποτε μας βολευει και καπως να το εχουμε αυτο σαν κανονα για να μην ψαχνομαστε(με ερευνες αγορας).οι περισσοτεροι βαριουνται και να ψαχτουνε

ο περισσοτερος κοσμος θα πει "ελα μωρε φτηνο ειναι τι περιμενεις ναναι,παρε το ακριβο νασαι μεσα"

αυτοι ειναι κιεκεινοι (τις περισσοτερες φορες) που μολις χαλασει η καινουρια συσκευη(οτιδηποτε κιαν ειναι αυτη) θα τρεξουνε να κλαφτουνε στα σερβις κ στις αντιπροσωπειες με απαραδεκτο τροπο,βριζοντας,απειλωντας υπαλληλους κλπ.

τα εχω ζησει απο κοντα 2 χρονια και ξερω.και αυτοι ειναι που με τον τροπο τους δεν "βοηθανε" τις αντιπροσωπειες να εχουν σωστοτερη εξυπηρετηση προς εκεινους που πραγματικα εχουν αναγκη και εχουν το δικιο με το μερος τους. και ετσι το "χαλανε" πολλες φορες και για εμας τους υπολοιπους.(οχι οτι οι εταιρειες ειναι αγιες φυσικα,γιατι κιεκει υπαρχει μαζεμενη η σαρα και η μαρα)
και εχω αρκετα παραδειγματα απο εταιρειες κολοσσους με εξυπηρετηση πιο χαλια και απο χαλια και εταιριες μικρες που θα βαζανε τα γυαλια σε οποιαδηποτε μεγαλη στην εξυπηρετηση και την υποστηριξη πελατων.αλλα ο κοσμος δεν τις ξερει!η τις θεωρει πολυ κατωτερες!

τωρα αν εχεις παρει κατι "κινεζικο" που το πηρες μετα απο καλο και σωστο ψαξιμο σκεπτομενος παντα τα σημεια στα οποια πρεπει να δωσεις βαση(οπου μπορει να προκυψουν προβληματα)ασχετα με το αντικειμενο που πηρες,αν σου κατσει στραβη και τοτε,οι πιθανοτητες ειναι πως οτι και να επαιρνες παλι προβλημα θα ειχες.
δε λεω οτι ισχυει παντα αυτο,υπαρχουνε και οι πραγματικες μουφες.απλα λεω οτι δεν ειναι ολα μουφες.αν ξερουμε τι θελουμε(γιατι υπαρχει παααρα πολυς κοσμος που πραγματικα δεν ξερει!!!) και τι αγοραζουμε, τελικα μπορουμε να κανουμε θαυματα βρισκοντας τρελλες ευκαιριες και με λιγα λεφτατα ιδια λεγανε και για τα γιαπωνεζικα αυτ/τα στις αρχες του 80.μουφες ητανε τοτε.για πηγαινε τωρα παρε toyota και nissan

το λεω γιατι εχει πεσει τα τελευταια χρονια υπερβολικη παραπληροφορηση απτα μμε στο θεμα των κατασκευων διαφορων ειδων,ποιοτικου ελεγχου, κλπ κλπ σε ειδη κινεζικης προελευσεως.και ολα αυτα που?σε μια χωρα οπου δεν κατασκευαζουμε πλεον ουτε καρφιτσες!
δε λεω οτι δεν ισχυει τιποτα απο αυτα που λεγονται,λεω οτι θα πρεπει να μπορουμε να κρινουμε ποτε ισχυουνε και ποτε οχι.

υ.γ. οσο για το καταστημα της κηφησιας δεν θα σχολιασω(οπως θαπρεπε) γιατι στο τσακ ημουνα προχτες να ανοιξω θεμα και να τους "λουσω" κανονικαδεν το εκανα για να μην πει κανεις "πως μιλας ετσι για μαγαζια" κλπ παλι.απο μενα κλεινει το οφτοπικ και σορυ.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 24-12-11, 04:47
Το avatar του χρήστη evina
evina Ο χρήστης evina δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-11-2011
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 378
Προεπιλογή

παιδια τελικα μετα απο πολυυυυ ψαξιμο κατεληξα στο juwel..οχι γιατι ηταν ασχημα τα anubias αλλα γιατι στην πραξη μου ερχοταν πιο ακριβα.Για το αντιστοιχο rio 125 μου εβγαινε 330 (μαζι με την αγορα φιλτρου) ενω το πηρα 265 (με βαση + ολο το πακετο της juwel)..Στα περισσοτερα λιτρα ειναι οντως αρκετη η διαφορα..στα λιγα ομως οχι.
Επισης πιστευω πως τελικα δεν κανει επι της ουσιας εκπτωση 60% αλλα ανεβαζει υπερβολικα πολυ την υποτειθεμενη αρχικη αξια του ενυδρειου.Δεν με επεισε το γεγονος οτι στο χαρτακι πανω στο ενυδρειο εγραφε τιμη 500 ευρω για ενα ενυδρειο ''γυαλα ουσιαστικα'',απομιμηση καποιου το οποιο το βρισκεις στην αγορα με 200ευρω (και περιλαμβανει πληρη εξοπλισμο).Βεβαια θα μου πειτε πως εχει καπως μεγαλυτερες διαστασεις ..οντως εχει αλλα τις πληρωνεις στο συνολο περιπου 100ευρω πιο ακριβα χασμα το οποιο δεν υπαρχει στα αντιστοιχα rio της juwel...Αυτος ηταν ο κυριος λογος και το αποφασισα κοιταζοντας τα πολλεςςς φορες...ισως αν κοιταζα απο 300 λιτρα και ανω να ηταν διαφορετικα τα πραγματα!
Υ.Γ..επισης ειχα βαρεθει να ψαχνω στην google και να μου βγαζει αποτελεσματα για τις φυτευτες ανουμπιες!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 20-12-11, 22:59
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

[QUOTE=evina;638166]ναι εδω υπαρχει ενα θεμα..πουθενα στο ιντερνετ δεν υπαρχει site για τα anubias (και ειναι κατι που μου εχει κανει εντυπωση,δηλαδη αν η αλυσιδα που τα προμηθευει τα σταματησει τι γινεται;.Ναι,εδω υπαρχει ενα θεμα που μονο τα pet μπορουν να στο λυσουν αν και δεν εχω ακουσει για αστοχια ή ζημια σε anubias.Το μονο που μπορω να σου δειξω ειναι απο την κεντρικη σελιδα του pet shop
http://www.petcity.gr/pages/index.php?lang=el
Ευχαριστω(μου αναψες φωτιες με την σελιδα).Αυτο το 700αρι ειναι πολυ καλο.
(δεν ξερω αν επιτρεπεται η αναρτηση τετοιου ειδους link)
Μην αγχωνεσαι.
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
¶νοιγμα φωτιστικού Juwel - Anubias - Elite crazyio DIY . Φτιάχτο μόνος σου 0 16-06-11 11:42
νεος με juwel 600 record 63l ep82 Αρχάριοι γλυκού νερού 18 18-05-11 15:01
Αγορα Νεου Ενυδρειου CASPER Γλυκό νερό - Γενικά 6 05-09-06 23:59

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:29.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08359 seconds with 14 queries