Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 30-11-11, 14:07  
Μου πούλισαν Ξιφοφόρους αντι για πλατυ?
 
Το avatar του χρήστη Sandrea
Sandrea
Member
Εγγραφή: 07-11-2011
Περιοχή: Ημαθία
Μηνύματα: 196

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
Sandrea Ο χρήστης Sandrea δεν είναι συνδεδεμένος 30-11-11, 14:07
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλησπέρα παιδια! Χτες πηγα στο πετ σοπ και ζητησα 2 πλατυ θηλυκες..οτυπος με πηγε σε ενα ενυδρείο που είχε εναν ξιφοφορο και ένα μπλακ μόλυ και κατι αλλα που ηταν ή πλατυ η ξιφοφόροι θηλυκες...

Του λέω σιγουρα ειναι πλάτυ...τα κοιταει, τα ξανα κοιτάει...ναι μου λεει.. τα πήρα λοιπον και γω αλλα τωρα που τα σύγκρινω με του φίλου μου τις θηλυκές ξιφοφόρους, ειναι ιδια... για δειτε και μια φώτο να μου πείτε...δεν ειναι πολυ καλη γιατι ειναι απο κινητο και δε μπορω να τα πετυχω και καλα..

Εμφανίσεις: 4320
Απάντηση με παράθεση
  #31  
Παλιά 01-12-11, 12:59
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή

Εδώ θα διαφωνήσω, ειδικά όταν κάποιος ξεκινάει στο χόμπυ δεν μπορεί να ξέρει τα πάντα γύρω από τα είδη των ψαριών και πως να τα ξεχωρήσει μέσα σε ένα ενυδρείο (ξαναλέω χωρίς πείρα, μόνο με διάβασμα, έχει μεγάλη διαφορά). Θα είχε ευθύνη αν πήγαινε εκεί χωρίς να ξέρει τίποτα και έλεγε δώσε μου τα τάδε γιατί είναι πιο ωραία. Ο φίλος που έγραψε το ποστ έκανε την αναζήτησή του, κατέληξε σε τι ψάρια θέλει να βάλει στο ενυδρείο του με βάση τις συνθήκες που έχει και πήγε να τα πάρει. Δεν του έδωσαν πλεκο για guppy και δεν τα ξεχώρισε, οι διαφορές μεταξύ των Platy και θηλυκών ξιφιφόρων είναι μικρές. Οπότε δεν πιστεύω ότι χωρίς κάποια πείρα απο αγορές ψαριών και μόνο με διάβασμα θα μπορούσε να μην την πατήσει...
Ένα άλλο παράδειγμα είναι οι θηλυκοί μονομάχοι. Σε πολλές παρτίδες με θηλυκούς μονομάχους υπάρχουν μέσα μερικοί πλακάτ αρσενικοί. Πρέπει ο αρχάριος (όσο και να έχει διαβάσει για το μονομάχο) να μπορεί να ξεχωρίσει τον - νεαρό - πλακάτ αρσενικό από τις θηλυκιές και να μη βάλει 2ο αρσενικό στο κοινωνικό του; Εδώ δεν τους ξεχωρίζουν οι πετσοπάδες
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 01-12-11, 13:15
tsiou9 Ο χρήστης tsiou9 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-10-2011
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 194
Προεπιλογή

Παιδιά μη ρίχνετε τόσες ευθύνες σε έναν αρχάριο, το παιδί μπορεί να διάβασε εδώ ότι μπορούσε και να έψαξε κάποιες εικόνες αλλά δεν ήξερε και εντελώς τις διαφορές σε πλάτυ-μόλυ-ξιφοφόρους (ειδικά όσων αφορά και στα θυληκά που προφανώς είναι λίγο πιο δύσκολο να βρεθούν). Οι περισσότεροι αρχάριοι λόγω και της βιασύνης του να πάρουν ψάρια, δε θα διαβάσουν-ψάξουν και στην εντέλεια όλα τα θέματα. Το πιο σημαντικό όσοι είστε χρόνια στο χόμπι είναι ότι έχετε ξεχάσει κάπως το να είσαι αρχάριος, που δε ξέρεις πόσα λίτρα να έχεις, τι ψαροσύνθεση μπορείς να κάνεις, τι φυτά, άμμο ή χαλίκι και τι τρόφη κλπ κλπ και αισθάνεστε άβολα που πρέπει να κάνετε όλες αυτές τις ερωτήσεις για να βγάλετε άκρη. Οι πιο έμπειροι θα ήταν καλύτερο να είστε πιο χαλαροί και να τα αντιμετωπίζετε αυτά με ένα πιο χαρούμενο τρόπο, με το να φωνάζετε-επικρίνετε έστω και την λίγη προσπάθεια του νέου χομπίστα μπορεί να του μάθετε κάποια πράγματα αλλά αμφιβάλλω πως θα μπει στο κόπο του να ξαναρωτήσει τόσο εύκολα.

PS: Εννοείται δεν αναφέρομαι σε περιπτώσεις πλεκόστομων σε 15λίτρα και ξέρω γω πιράνχας με μαιμού στο ενυδρείο :P Χαλαρά και όλοι οι αρχάριοι σιγά σιγά θα μάθουν..
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 02-12-11, 01:23
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιαννης Μ5 Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλε μου,οφειλεις να γνωριζεις οταν ψωνιζεις
Συμφωνω αλλα απο ενα σημειο ενημερωσης και μετα.

Εννοω οτι οι περισσοτεροι που αγοραζουν ψαρια, νομιζουν στην αρχη, οτι ειναι καποια ζωντανα που ζουν μεσα σε νερο βρυσης στο οποιο ομως ριχνουμε μερικες σταγονες "φαρμακο" για να γινει -ως εκ θαυματος- απολυτως καταλληλο για να ζησουν μεσα.
Δεν παει το μυαλο τους οτι πισω απο αυτο το χομπι υπαρχουν πολλες επιστημες ταυτοχρονα, αοι τις οποιες πρεπει να κατεχουν αρκετα βασικα πραγματακια.

ΥΓ. Σημερα ειχα μια "εμπειρια" παλι, με μια φιλη που της εδωσαν να βαλει ενα fancy χρυσοψαρο σε γυαλα, αφου τα μονα ψαρια που ζουν χωρις ενυδρειο και φιλτρο ειναι οι μονομαχοι και τα χρυσοψαρα (βαση της "ενημερωσης" που ειχε) .
Δεν ειναι ανθρωπος αναισθητος, που θα αδιαφορησει για τη ζωη εστω και ενος "ασημαντου" χρυσοψαρου.
Οταν της ειπα δυο τρια πραγματακια για το τι "παιζει", τραβαγε τα μαλλια της.
Οταν καταλαβε οτι τα χρυσοψαρα δε ζουν μονο μερικες εβδομαδες και δεν εχει μονο 3 λεπτα μνημη οπως της ειπαν, ουτε οι μονομαχοι ζουν σε νερο χωρις θερμανση, και ενω νομιζε οτι με τις καθημερινες ολικες αλλαγες νερου καταφερε και εκανε να ζησει το προηγουμενο της χρυσοψαρο 9 ολοκληρους μηνες, και ο μονομαχος μερικες εβδομαδες, μετα ρωταγε "δηλαδη τα σκοτωσα και θα κανω το ιδιο και σ'αυτο"?
Αμεσως βαλαμε μπροστα για ενα μικρο ενυδρειο για αρχη, με φιλτρο.
Ενημερωση σωστη ηθελε απλα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 02-12-11, 09:00
Το avatar του χρήστη KOSTASGAVALAS
KOSTASGAVALAS Ο χρήστης KOSTASGAVALAS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-04-2011
Περιοχή: Καλλιθεα
Μηνύματα: 111
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εννοω οτι οι περισσοτεροι που αγοραζουν ψαρια, νομιζουν στην αρχη, οτι ειναι καποια ζωντανα που ζουν μεσα σε νερο βρυσης στο οποιο ομως ριχνουμε μερικες σταγονες "φαρμακο" για να γινει -ως εκ θαυματος- απολυτως καταλληλο για να ζησουν μεσα.
Μα ετσι τους λενε ρε παιδια....εδω εμενα χθες μου ειπε γνωστο μαγαζι και μεγαλο στην Αθηνα οτι ο σωστος φωτισμος στα φυτα ειναι 4 ωρες το πρωι, μετα διακοποη του φωτισμου ολο το μεσημερι και 3-4 ωρες το απογευμα....δηλαδη διακεκομενο για να ενισχυσεις τη φωτοσυνθεση....
Και εδω δεν το εχω διαβασει πουθενα αυτο....και του ειπα, στη φυση σκοτεινιαζει το μκεσημερι?? και μου απαντησε ναι...ολη η πλαση βυθιζεται στο σκοταδι και βρεχει καταρακτωδως 3-4 ωρες και μετα ανοιγει ο καιρος για κανα 3ωρο μεχρι να σκοτεινιασει.....

Και ετσι μου ειπε οτι δεν πρεπει να μειωνω το φωτισμο απο 5 σε 4 μετα 3 μετα 2 και μετα 1 λαμπα ανα τεταρτο που το κανω καθε μεσημερι και μετα σταδιακα ανα τεταρτο αναβουν παλι αλλα να κανω πληρη συσκοτηση για 5-6 ωρες και να ξαναναβουν!!!
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 02-12-11, 19:25
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Δεν ειμαι οπαδος αλλα η διακεκομμένη φωτοπεριοδος ειναι γνωστη και την ακολουθουν αρκετοι.
Προτεινεται και απο την Dennerle στα φυτα της.

Η αποτομη διακοπη ωστοσο, δεν προτεινεται, οπως και στη συνεχομενη φωτοπεριοδο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
90ρι με ξιφοφόρους και κριμπένσις QS-Plan Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 9 15-02-11 12:02
Finrot σε ξιφοφόρους LEON13 Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 1 27-10-06 00:21
βρασμος αντι αντιχλώριο Θανάσης Χημεία - Φυσική θαλασσινού νερού 4 20-06-06 12:54
Ick σε Ξιφοφόρους karalioman Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 13 05-12-05 09:37

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:24.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04585 seconds with 15 queries