Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 24-02-11, 13:31
Το avatar του χρήστη Esprit
Esprit Ο χρήστης Esprit δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-12-2010
Περιοχή: Μαρούσι / Αθήνα
Μηνύματα: 238
Send a message via Skype™ to Esprit
Προεπιλογή

Πάμε λοιπόν στην εισαγωγή του φρέσκου νερού. Ο διακόπτης (βρύση) είναι στη βεράντα και δεν έχει παροχή ζεστού νερού. Ας υποθέσουμε επίσης για αρχή ότι δεν υπάρχει και σύστημα Α.Ο. Χώρος για μεγάλο δοχείο υπάρχει στη βεράντα...

Ποιά είναι η διαδικασία που ακολουθείται λοιπόν τώρα προκειμένου να εισάγω το νερό στο ενυδρείο? Πάλι με κάποια παράκαμψη 'Τ' και βανάκι στην σωλήνα εξόδου?

Με ποιό τρόπο θα προστεθεί το αντιχλώριο και τι γίνεται με τη θερμοκρασία του φρέσκου νερού που εννοείται πως είναι αρκετά κρύο?
__________________
Ο κόσμος είναι γεμάτος από μαγικά πράγματα που περιμένουν υπομονετικά το πνεύμα μας να γίνει πιο οξυδερκές.
Bertrand Russel, 1872-1970
http://www.w-engineering.blogspot.com
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 24-02-11, 14:54
Το avatar του χρήστη thanasisg
thanasisg Ο χρήστης thanasisg δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-11-2008
Περιοχή: Γέρακας - Λαμία
Μηνύματα: 523
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Esprit Εμφάνιση μηνυμάτων
Πάμε λοιπόν στην εισαγωγή του φρέσκου νερού. Ο διακόπτης (βρύση) είναι στη βεράντα και δεν έχει παροχή ζεστού νερού. Ας υποθέσουμε επίσης για αρχή ότι δεν υπάρχει και σύστημα Α.Ο. Χώρος για μεγάλο δοχείο υπάρχει στη βεράντα...

Ποιά είναι η διαδικασία που ακολουθείται λοιπόν τώρα προκειμένου να εισάγω το νερό στο ενυδρείο? Πάλι με κάποια παράκαμψη 'Τ' και βανάκι στην σωλήνα εξόδου?

Με ποιό τρόπο θα προστεθεί το αντιχλώριο και τι γίνεται με τη θερμοκρασία του φρέσκου νερού που εννοείται πως είναι αρκετά κρύο?
Θεωρητικά ένα μεγάλο δοχείο θα σου κάνει την δουλειά με μια μικρή αντλία που θα αντλεί το νερό από το δοχείο και τα γνωστά "Τ" και βανάκια στα λάστιχα του εξωτερικού φίλτρου. Στο δοχείο θα προετοιμάζεις το νερό με αντιχλώριο αλλά θα έχεις πρακτικό πρόβλημα να το ζεστάνεις στην επιθυμητή θερμοκρασία το χειμώνα (συνήθως αυτό γίνεται με κάποιο πρόσθετο θερμαντήρα) αν το δοχείο είναι μόνιμα στην βεράντα. Ίσως αν το μόνωνες καλά με φελιζόλ ή άλλο μονωτικό υλικό να απλούστευες τα πράγματα αλλά δεν το έχω δοκιμάσει και δεν μπορώ να σου πω με σιγουριά. Επίσης, (αν δεν θέλεις να χρησιμοποιήσεις κάποιο αυτοματισμό που θα σου κλείνει αυτόματα την αντλία όταν γεμίσει το ενυδρείο) θα πρέπει να φροντίσεις είτε να έχεις στο δοχείο την ακριβή ποσότητα νερού, είτε να παρακολουθείς το γέμισμα για να μην ξεχειλίσει το νερό στο ενυδρείο.
__________________

Όσο ζω διαβάζω
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 24-02-11, 15:21
Το avatar του χρήστη Esprit
Esprit Ο χρήστης Esprit δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-12-2010
Περιοχή: Μαρούσι / Αθήνα
Μηνύματα: 238
Send a message via Skype™ to Esprit
Προεπιλογή

Ο αυτοματισμός αυτός που λες Θανάση για να σταματάει αυτόματα να γεμίζει μπορεί να γίνει με τη συσκευές αυτές που έγραψες στα δύο λινκ που έβαλες...

Αρα πετάω ένα θερμοστάτη μέσα στον κουβά (έχω έναν εφεδρικό 300W για παν ενδεχόμενο), κοτσάρω και ένα θερμόμετρο που κάνει μπιπ μόλις φτάσει την ανώτατη θερμοκρασία που έχω ορίσει και είμαι έτοιμος....

Φαντάζομαι όμως ότι θα αργήσει να ζεστάνει ο θερμοστάτης όσο δυνατός και να είναι 70 λίτρα νερό. Μπορεί να παίξει τίποτα σε κανένα μίνι ταχυθερμοσίφωνο?
__________________
Ο κόσμος είναι γεμάτος από μαγικά πράγματα που περιμένουν υπομονετικά το πνεύμα μας να γίνει πιο οξυδερκές.
Bertrand Russel, 1872-1970
http://www.w-engineering.blogspot.com
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 24-02-11, 15:26
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Με 2ο Τ στο σωληνα αποχετευσης ή με τριοδη βανα, μπορεις να χρησιμοποιησεις και για εξοδο και για εισοδο την ιδια γραμμη (με τις προυποθεσεις που ανεφερα)
Διπλες γραμμες σημαινουν διπλες εγκαταστασεις/σωληνωσεις το ενυδρειο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 24-02-11, 15:32
Το avatar του χρήστη Esprit
Esprit Ο χρήστης Esprit δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-12-2010
Περιοχή: Μαρούσι / Αθήνα
Μηνύματα: 238
Send a message via Skype™ to Esprit
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Με 2ο Τ στο σωληνα αποχετευσης ή με τριοδη βανα, μπορεις να χρησιμοποιησεις και για εξοδο και για εισοδο την ιδια γραμμη.
Διπλες γραμμες σημαινουν διπλες εγκαταστασεις/σωληνωσεις το ενυδρειο.
Ναι αλλα τη γραμμή εξόδου του νερού θα την κατεβάσω απευθείας σε δεξαμενή στην πυλωτή για το πότισμα του κήπου. Εκεί συλλέγω και τα όμβρια ύδατα του κτιρίου...

Αρα Σπύρο, αναγκαστικά θέλω δεύτερη γραμμή για την εισαγωγή του νερού...
__________________
Ο κόσμος είναι γεμάτος από μαγικά πράγματα που περιμένουν υπομονετικά το πνεύμα μας να γίνει πιο οξυδερκές.
Bertrand Russel, 1872-1970
http://www.w-engineering.blogspot.com
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 24-02-11, 15:42
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Esprit Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι αλλα τη γραμμή εξόδου του νερού θα την κατεβάσω απευθείας σε δεξαμενή στην πυλωτή για το πότισμα του κήπου. Εκεί συλλέγω και τα όμβρια ύδατα του κτιρίου...

Αρα Σπύρο, αναγκαστικά θέλω δεύτερη γραμμή για την εισαγωγή του νερού...
Δεν καταλαβες τι εγραψα τοτε.
Με Τ ή τριοδη βανα εκει που ξεκιναει η γραμμη που παει στον κηπο, αποκλειεις την εξοδο του νερου και τη στελνεις στο δοχειο προετοιμασιας
-------------------------
Παραδειγμα
Με τριοδη βανα δεν χρειαζεται ουτε Τ, αρκει να βρεις στις διαστασεις των σωληνων σου


Αν το φιλτρο εχει ρυθμιστη ροης δεν χρειαζεται καν το βανακι πανω απο το φιλτρο
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 24-02-11 στις 15:42 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 24-02-11, 15:49
Το avatar του χρήστη Esprit
Esprit Ο χρήστης Esprit δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-12-2010
Περιοχή: Μαρούσι / Αθήνα
Μηνύματα: 238
Send a message via Skype™ to Esprit
Προεπιλογή

Α μάλιστα.... Και το νερό στέλνεται από το δοχείο προετοιμασίας πως? με κάποια αντλία?

Το φίλτρο μου είναι το EHEIM ECO PRO 300 (2236), δε νομίζω ότι έχει ρυθμιστή ροής...

Πολύ κατανοητό το σχεδιάγραμμα σου!
__________________
Ο κόσμος είναι γεμάτος από μαγικά πράγματα που περιμένουν υπομονετικά το πνεύμα μας να γίνει πιο οξυδερκές.
Bertrand Russel, 1872-1970
http://www.w-engineering.blogspot.com
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 25-02-11, 11:10
Το avatar του χρήστη thanasisg
thanasisg Ο χρήστης thanasisg δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-11-2008
Περιοχή: Γέρακας - Λαμία
Μηνύματα: 523
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Esprit Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο αυτοματισμός αυτός που λες Θανάση για να σταματάει αυτόματα να γεμίζει μπορεί να γίνει με τη συσκευές αυτές που έγραψες στα δύο λινκ που έβαλες...

Αρα πετάω ένα θερμοστάτη μέσα στον κουβά (έχω έναν εφεδρικό 300W για παν ενδεχόμενο), κοτσάρω και ένα θερμόμετρο που κάνει μπιπ μόλις φτάσει την ανώτατη θερμοκρασία που έχω ορίσει και είμαι έτοιμος....

Φαντάζομαι όμως ότι θα αργήσει να ζεστάνει ο θερμοστάτης όσο δυνατός και να είναι 70 λίτρα νερό. Μπορεί να παίξει τίποτα σε κανένα μίνι ταχυθερμοσίφωνο?
Το πετάω ένα θερμοστάτη και περιμένω να ζεστάνει 70 λίτρα νερό είναι μια κουβέντα, ειδικά το χειμώνα που έχω μετρήσει (στην Αθήνα/Γέρακα) θερμοκρασίες νερού δικτύου έως και 6-8 C. Σε συνδιασμό με χαμηλή εξωτερική θερμοκρασία θα αργήσει πάρα πολύ ένας θερμαντήρας 300W ή και μεγαλύτερος να σου ζεστάνει το νερό, ασε δε πυ μπορεί να μην σου το ζεστάνει και ποτέ.

Αυτό που θα έκανα εγώ στην θέση σου για τόσα πολλά λίτρα (και για μια μόνιμη εγκατάσταση) θα ήταν μια εγκατάσταση με μεγάλο θερμαντήρα 1-2kW σαν και αυτόν http://www.eaparts.gr/images/temp/07.05.24.70a.jpg,
ένα ελεγκτή θερμοκρασίας σαν και αυτόν http://cgi.ebay.com/All-purpose-Temp...item4aa6f6d0cb (υπάρχουν και θεωρητικά καλύτεροι με τα διπλά + χρήματα αλλά δεν πιστεύω ότι αξίζουν ειδικά για να ζεσταίνεις νερό)
για να κλήσει τον θερμαντήρα όταν το νερό φτάσει στην επιθυμητή θερμοκρασία και μια αντλία η οποία θα "ανακάτευε" το νερό μέσα στο βαρέλι για να ισοκατανέμει κατά το δυνατόν την θερμότητα.

Αυτό που κάνω εγώ πρακτικά είναι να γεμίζω το βαρέλι από το θερμοσίφωνο κατευθείαν στην θερμοκρασία που θέλω. Βέβαια τα λίτρα της αλλαγής μου είναι λιγότερα (περίπου 40) και άρα είναι εύκολο να κάνω βόλτα το βαρελάκι στο σπίτι. Για 70 λίτρα θα ήθελα καροτσάκι ή απευθείας λάστιχο από το μπάνιο στο ενυδρέιο
__________________

Όσο ζω διαβάζω
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 25-02-11, 11:45
Το avatar του χρήστη Esprit
Esprit Ο χρήστης Esprit δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-12-2010
Περιοχή: Μαρούσι / Αθήνα
Μηνύματα: 238
Send a message via Skype™ to Esprit
Προεπιλογή

Μπορώ να βάλω και ένα ταχυθερμοσίφωνο σαν και αυτό:


http://sieline.gr/pages/gr/products/...er_heaters.php

Υπάρχει και με ρυθμιζόμενη θερμοκρασία, ψηφιακή ένδειξη και πιάνει θερμοκρασία σε ελάχιστα λεπτά. Είναι μικρό σε διαστάσεις, κομψό και πολύ αποδοτικό! Οπότε τελειώνει το πανηγύρι...
__________________
Ο κόσμος είναι γεμάτος από μαγικά πράγματα που περιμένουν υπομονετικά το πνεύμα μας να γίνει πιο οξυδερκές.
Bertrand Russel, 1872-1970
http://www.w-engineering.blogspot.com
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 25-02-11, 14:49
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Εχεις σκεφτεί καθόλου τι θα κανεις το καλοκαίρι, που έξω θα έχει 35+ βαθμους; Πως θα ψύχεις το νερό που θέλεις να βάλεις στο ενυδρείο;
__________________
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 25-02-11, 15:01
Το avatar του χρήστη thanasisg
thanasisg Ο χρήστης thanasisg δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-11-2008
Περιοχή: Γέρακας - Λαμία
Μηνύματα: 523
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Esprit Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπορώ να βάλω και ένα ταχυθερμοσίφωνο σαν και αυτό:


http://sieline.gr/pages/gr/products/...er_heaters.php

Υπάρχει και με ρυθμιζόμενη θερμοκρασία, ψηφιακή ένδειξη και πιάνει θερμοκρασία σε ελάχιστα λεπτά. Είναι μικρό σε διαστάσεις, κομψό και πολύ αποδοτικό! Οπότε τελειώνει το πανηγύρι...
Θεωρητικά ναι, αν και από στο link που δίνεις ο μικρότερος είναι 6kW, αρκετά μεγάλος και χρειάζεται δική του - χωριστή - ηλεκτρική παροχή. Η πρίζα που πιθανον να έχεις στο μπαλκόνι δεν μπορεί να το τροφοδοτήσει. Αλλά και μέσα στο σπίτι να το βάλεις θέλει δική του παροχή ηλ. ρεύματος.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsoum Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχεις σκεφτεί καθόλου τι θα κανεις το καλοκαίρι, που έξω θα έχει 35+ βαθμους; Πως θα ψύχεις το νερό που θέλεις να βάλεις στο ενυδρείο;
Όπως το ψύχουμε όλοι μας!!!
__________________

Όσο ζω διαβάζω

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη thanasisg : 25-02-11 στις 15:01 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 25-02-11, 15:05
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Πως το ψύχετε ολοι; Ανεμηστιράκια; Εγω περυσι το είχα στο υπόγειο που είχε σχετική δροσια ~28.

Σκεψου τώρα την δεξαμενη που θα είναι εξω στα 40αρια του ιουλιου κ του αυγουστου. Αμα την βαραει και ο ήλιος... Αστο... Σούπα!!!

Εκτός αυτου, στάσιμο νερό και ειδικά στην ζέστη... βακτηρια, κουνουπια και άλλα τετοια ομορφα πράγματα...


Μου φαίνεται θα σας κυνηγησουν όλοι οι γείτονες εκεί περα!!!
__________________
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Τεχνικό πρόβλημα με φιάλη CO2... aquaman Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 0 15-01-10 19:33
Θέμα επιβίωσης bakogiannisd Malawi 7 23-04-07 12:12
Θέμα Βάρους-Αντοχής harilaos Γλυκό νερό - Γενικά 2 16-01-07 09:36
Θέμα με άμμο Βενέρης Πέτρος Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 5 12-12-06 16:22
Θέμα συμβατοτιτας tazz Bettas 4 07-09-05 08:27

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:11.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06379 seconds with 15 queries