Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
  #36  
Παλιά 12-01-11, 18:29
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kwstas Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ειναι οτι κανουμε τα ψαρια οργανα μετρησης.
Αλλα με το οτι παραπανω αναφερθηκε μεχρι και οτι καθαρισε η βιολογια του φιλτρου με αλλαγη χωρις αντιχλωριο εχει διαφορα...
Μην πηγαινουμε απο το ενα ακρο στο αλλο.
Προσωπικα πιστευω πως χωρις αντιχλωριο ΤΙΠΟΤΑ δεν θα συμβει στα ψαρια, ΤΙΠΟΤΑ Χ 2 δεν θα συμβει στη βιολογια του φιλτρου και πιστευω και στο γοννο αν τυχων υπαρχει.
(φυσικα να μη μιλαμε για 50 η 80% αλλαγη...)
Ποιός είπε ότι καθάρισε η βιολογία ??? Γιατί αν αναφέρεσαι σε μένα, ήμουν πολύ σαφής, μίλησα για "ότι ζημιά είναι να κάνει".

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bokostas Εμφάνιση μηνυμάτων
Nίκο σε 24 ώρες, αν το φίλτρο σου γυρνάει πχ 5 φορές την ώρα τα λίτρα του ενυδρείου σου, το χλωριωμένο νερό της αλλαγής θα έχει περάσει
μέσα από τα βιολογικά υλικά σου 120 φορές, οπότε ότι ζημιά είναι να κάνει στην βιολογία σου, θα την έχει κάνει το χλώριο πριν εξατμιστεί.
Και το θέμα το άνοιξε ο aquaman, ο οποίος δεν μένει στη Νίκαια, δεν αφήνει το νερό ν' αποχλωριώνεται για ώρες σε βαρέλι και δεν το περνάει από φίλτρο άνθρακα ή Α/Ο.

Θέλω να πω ότι γενικεύσεις του τύπου "στην δική μου περιοχή" ή "η ΕΥΔΑΠ δεν χρησιμοποιεί", ή "εγώ δεν έχω πρόβλημα", δεν αποτελούν κανόνα που θα
μπορούσε ν' ανατρέψει την γενικά σωστή κατεύθυνση ότι το νερό της βρύσης μπορεί να περιέχει μεγάλες συγκεντρώσεις χλωρίου, χλωραμίνης και βαρέων μετάλλων.

Ποιός μπορεί να είναι σίγουρος ότι η ΕΥΑΘ (Θεσ/νίκη) ή άλλη εταιρία ύδρευσης στην Κάτω Κερασομηλιά δεν προσθέτει υπερβολικές ποσότητες χλωρίου και χλωραμινών??

Κι επειδή μας διαβάζουν και αρχάριοι, που δεν προετοιμάζουν το νερό τους, δεν το αφήνουν σε βαρέλια, δεν το περνούν από φίλτρα άνθρακα και Α/Ο και δεν μένουν
στη γειτονιά σας, καλό θα ήταν να τους πούμε ότι δεν είναι καθόλου σίγουρο και ασφαλές να το ρίχνουν από τη βρύση κατευθείαν στο ενυδρείο τους, όπως τους
λέμε σε όλα τα υπομνήματα να μην ξεπλένουν τα υλικά του φίλτρου τους με νερό βρύσης (γιατί άραγε, αφού είναι τόσο ακίνδυνο και δεν χαλάει την βιολογία ???)

Και η προσθήκη αντιχλώριου σ' αυτές τις περιπτώσεις, μπορεί ν' αποβεί σωτήρια, έστω για την μία φορά που θα τύχει εν αγνοία μας οι συγκεντρώσεις να είναι επικίνδυνες.
Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αντιχλώριο.. daron ¶λλα ζώα 5 19-10-10 21:40
Αντιχλώριο Dukas karolos Γλυκό νερό - Γενικά 3 07-05-10 21:09
Αντιχλώριο sailim Γλυκό νερό - Γενικά 31 12-02-10 17:00
αντιχλώριο deMetrIs Γλυκό νερό - Γενικά 10 22-07-06 00:25
βρασμος αντι αντιχλώριο Θανάσης Χημεία - Φυσική θαλασσινού νερού 4 20-06-06 12:54

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:33.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,13753 seconds with 14 queries