Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 20-04-10, 09:59
STAMATIA Ο χρήστης STAMATIA δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-05-2008
Περιοχή: KYΨΕΛΗ
Μηνύματα: 87
Προεπιλογή

Βγάλε την ρίζα ξέπλυνε την με λίγο καυτό νερό από πάνω και ξαναβάλτην βάλε spray bar (πλατύ αν γίνεται) για καλη ανατάραξη συχνές αλλαγές stress zyme κ όλα θα φτιάξουν.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 20-04-10, 10:09
Το avatar του χρήστη jimmis1974
jimmis1974 Ο χρήστης jimmis1974 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-05-2009
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 947
Send a message via Skype™ to jimmis1974
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από STAMATIA Εμφάνιση μηνυμάτων
Βγάλε την ρίζα ξέπλυνε την με λίγο καυτό νερό από πάνω και ξαναβάλτην βάλε spray bar (πλατύ αν γίνεται) για καλη ανατάραξη συχνές αλλαγές stress zyme κ όλα θα φτιάξουν.
την ριζα την ειχα βγαλει μερικες μερες και δεν ειδα βελτιωση, δεν την ξεπλυνα ομως με καυτο νερο. Εχω καλη αναταραξη του νερου, και κανω συχνεσ αλλαγες και βαζω και stess zyme
λες να την βρασω λιγο?? την ριζα ομως την εχω 3 μηνες στο ενυδρειο αλλα η σκονη ξεκινησε πριν κανα μηνα και κατι.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 20-04-10, 11:00
STAMATIA Ο χρήστης STAMATIA δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-05-2008
Περιοχή: KYΨΕΛΗ
Μηνύματα: 87
Προεπιλογή

Δεν νομίζω ότι χρειάζεται να την βράσεις αλλά να την τρίψεις με το χέρι σε καυτό νερό καλό θα έκανε. Εγώ το έχω κάνει στις δικές μου όταν βγάζαν διάφορα τους πρώτους μήνες. Να φανταστείς το εχω επαναλάβει 2 φορές. Τώρα σταμάτησαν να βγάζουν. Μεχρι χοντρό αλατι και στον ήλιο τις είχα για να καθαρίσουν.
Αλήθεια από τιμές πως πας; Το καπάκι απο πάνω είναι κλειστό;
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 20-04-10, 11:09
Το avatar του χρήστη jimmis1974
jimmis1974 Ο χρήστης jimmis1974 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-05-2009
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 947
Send a message via Skype™ to jimmis1974
Προεπιλογή

θα το δοκιμασω λοιπον σε καυτο νερο, απο τιμες PH 7, GH 8-10, θερμ 26,5, ναι κλειστο βεβαια ειναι το καπακι, στο πιο κατω βιντεο μου φαίνεται η σκονη που ναι στο νερο. Το χονδρο αλατι δηλαδη τι κανει ως προς το καθαρισμα? σε γουβα να την αφησω με αλατονερο δηλαδη?

http://www.youtube.com/watch?v=y-k_O65Dlcs
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 20-04-10, 11:57
STAMATIA Ο χρήστης STAMATIA δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-05-2008
Περιοχή: KYΨΕΛΗ
Μηνύματα: 87
Προεπιλογή

Oχι είχα βάλει το χοντρό αλάτι πάνω στην ρίζα και την είχα αφήσει στον ήλιο για να φύγει η άλγη και η πρασινάδα που είχε μαζεψει την άλλη μέρα την ξέπλυνα σε καυτό νερό. Εσύ απλά ξεπλυνε την σε καυτό νερό και μετά μέσα. Από τιμές εννοώ αμμωνία νιτρώδη νιτρικά. Πόσα λίτρα είναι και πόσες φορές ταίζεις τα ψαράκια σου;
-------------------------
Τι φίλτρο έχεις για πόσα λίτρα; Εχεις βαλει πάνω πάνω ενυδρειακό βαμβάκι (μέσα στο φίλτρο) για να κρατάει τα διάφορα;
Από βιολογία εκτός από siporax έχεις βαλει κάτι άλλο π.χ. sumbstrad; Αν ενίσχυες την βιολογία ή ένα δεύτερο φιλτρο ή έστω ένα δεύτερο μόνο με σφουγγάρια ώστε να κάνει το νερό σου κρύσταλλο καλό θα ήταν.
Με λίγα λογια ενίσχυση φίλτρανσης κ συχνές αλλαγές θα είναι ότι καλύτερο.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη STAMATIA : 20-04-10 στις 11:57 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 20-04-10, 12:41
Το avatar του χρήστη jimmis1974
jimmis1974 Ο χρήστης jimmis1974 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-05-2009
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 947
Send a message via Skype™ to jimmis1974
Προεπιλογή

μηδενικες ειναι οι τιμες μου, ειμαι συνεπης στις αλλαγες νερου , καθε σαββατο το 1/3 , ειναι 210 λιτρα το ενυδρειο. (καπου 180 καθαρο)
Παλια ταιζα 3 φορες την ημερα, τον τελευταιο μηνα 2 φορες , και παντα μια μερα την εβδομαδα νηστικα.
Φιλτρο εχω το Tetratec EX700, ολο μονο siporax + τα σφουγγαρια του, βαμβακι ποτε δεν εχω βαλει σε εξωτερικο φιλτρο και ουτε προκειτε γιατι κρατα αερα και δεν αποδίδει σωστα το φιλτρο.
Δεν νωμηζω οτι τιθεται θεμα ενισχυσης γιατι πολυ πιο παλια ειχα μονο ενα eheim 2213 με 480 Λ/ωρα ροη και το νερο ηταν κρυσταλο,αλλωστε και ο αδελφος μου εχει το ιδιο ενυδρειο και φιλτρο και ειναι μια χαρα.
Δεν ξερω ομως επειδη εχω αρκετα ψαρια, και εχω και κατι cribensis που ολο σκαβουν στο χαλικακι μην ανασηκώνουν τις βρωμιες που υπαρχουν κατω και γηνεται ολη αυτη η σκονη. Ισως....
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 20-04-10, 15:44
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Φιλε μου το σιποραξ οταν φτασει και τριβεται στανταρ θελει αλλαγμα.Δεν ξερω αν η σκονη οφειλεται σε αυτο(πολυ πιθανο παντως)αλλα το σιποραξ οταν φτασει σε αυτο το σημειο πρεπει να αντικατασταθει αλλιως δεν χρειαζεται να το πειραξεις.Βεβαια στο δικο μου ενυδρειο(120 λιτρα)μετα απο 5-6 χρονια ξεκινησε και διαλυοταν(δυστηχως δεν θυμαμαι αν ειχα σκονη).
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Oλα τα ψαράκια στην επιφάνεια... alexandr0s Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 28 15-02-10 13:47
κρουστα στην επιφάνεια candus Αρχάριοι γλυκού νερού 3 30-10-07 09:11
ψείρες στην επιφάνεια ? ΓΙΩΡΓΟΣ ΚΟΥΤΡΟΥ Γλυκό νερό - Γενικά 13 01-10-07 02:17
Φιλμ στην επιφάνεια Celda Γλυκό νερό - Γενικά 13 25-10-05 10:23
Παράξενοι σχηματισμοί στην επιφάνεια newfish Γλυκό νερό - Γενικά 0 22-12-02 16:59

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:48.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04695 seconds with 15 queries