Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 25-10-09, 22:30
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.444
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Smile

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από johnvolno1 Εμφάνιση μηνυμάτων
.... και λέει δεν χρειάζετε.με αυτα που σου εδωσα να βαλεις, μεσα σε 24 ωρες βάζεις ψάρια!!!
¶σε που εδω μέσα μου ειπανε να βγάλω τον ενεργο ανθρακα διότι δεν χρειαζετε πλέον, ενω αυτός μου είπε ότι δεν επρεπε να τον βγάλω. και να τον αλλαζω κάθε τριμηνο.!!!!
Θελει απλα να πουλαει ψαρια (αν σου ψοφανε) και ανθρακα καθε τριμηνο! Μην ακους κανενα και εχε τα ματια σου ανοιχτα!
Χρησιμοποιησε τον και μην αφησεις κανενα να σε "χρησιμοποιησει"!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 25-10-09, 22:47
johnvolno1 Ο χρήστης johnvolno1 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 21-10-2009
Περιοχή: volos
Μηνύματα: 28
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georgarask Εμφάνιση μηνυμάτων
Θελει απλα να πουλαει ψαρια (αν σου ψοφανε) και ανθρακα καθε τριμηνο! Μην ακους κανενα και εχε τα ματια σου ανοιχτα!
Χρησιμοποιησε τον και μην αφησεις κανενα να σε "χρησιμοποιησει"!!
αυτό κανω και γω.... εχω 5 μέρες περίπου που διαβάζω συνεχώς εδω μέσα.. ούτε πανελλήνιες να εγραφα!!!!

Να ρωτησω και κάτι αλλό.....
Σκέφτομαι να βάλω τιρφι μπροστά από το φίλτρο (στην εξαγωγη) ώστε να μαλακώσω το νερό.... καλά θα κάνω?
πρέπει να την εχω μόνιμα? ή θέλει για λίγο μέχρι να δω μετρησιμα αποτελεσματα και μετά να την βγάλω? δηλαδή θα θέλω και αλλο τεστ? χημείο εχω κάνει το σπίτι!!!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 27-10-09, 23:57
johnvolno1 Ο χρήστης johnvolno1 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 21-10-2009
Περιοχή: volos
Μηνύματα: 28
Προεπιλογή

όταν θα κάνω αλλαγη νερού, καλό ειναι να αφησω το νερό στο κουβά για καμιά ωρα με το αντιχλώριο? ή όχι?
βάζω τίποτα αλλο εκτός απο αντιχλώριο?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 28-10-09, 00:06
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.444
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Smile

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από johnvolno1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Να ρωτησω και κάτι αλλό.....
Σκέφτομαι να βάλω τιρφι μπροστά από το φίλτρο (στην εξαγωγη) ώστε να μαλακώσω το νερό.... καλά θα κάνω?
πρέπει να την εχω μόνιμα? ή θέλει για λίγο μέχρι να δω μετρησιμα αποτελεσματα και μετά να την βγάλω? δηλαδή θα θέλω και αλλο τεστ? χημείο εχω κάνει το σπίτι!!!
Μπορεις να βαλεις τη τυρφη σε ενα φιλτρο η κυκλοφορητη στο βαρελακι που κανεις αλλαγη νερου! Αλλα θα σε παιδευει για να πετυχεις το Ph που θελεις και ισως να μη μπορεις κιολας να το μειωσεις οσο θα ηθελες! Μπορεις να χρησιμοποιησεις απιονισμενο νερο και να "φτιαξεις το ph που θελεις! Η ακομα καλυτερα μια αντιστροφη οσμοση και σου λυνονται τα χερια!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από johnvolno1 Εμφάνιση μηνυμάτων
όταν θα κάνω αλλαγη νερού, καλό ειναι να αφησω το νερό στο κουβα για καμιά ωρα με το αντιχλώριο? ή όχι?
βάζω τίποτα αλλο εκτός απο αντιχλώριο?
Αστο με το αντιχλωριο λιγακι!! Οταν βαλεις ψαρια .. καλο θα ειναι να εχεις και ενα θερμοστατη να ζεσταινεις το νερο της αλλαγης εως οτου φτασει στη θερμοκρασια του ενυδρειου σου! Επισης και οι αλλες παραμετροι του νερου θα πρεπει να ειναι ιδιες με αυτες του ενυδρειου σου ωστε να μην μεταβαλλονται καθε φορα και τα ψαρια σου να απολαμβανουν σταθεροτητα που σε αποζημοιωνει με το να μην εχουν προβληματα!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 28-10-09, 00:16
johnvolno1 Ο χρήστης johnvolno1 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 21-10-2009
Περιοχή: volos
Μηνύματα: 28
Προεπιλογή

thanks.....
η ΑΟ τι κάνει ακριβως? το βάζεις στην βρύση και κάνει το νερό κατάλληλο για ενυδρείο? και τι νούμερα θα εχω μετά? το ρυθμίζω εγω?
και όταν δεν το χρησιμοποιω τι το κάνω? απλά το βγαζω απο την βρύση και τέλος? και μετά απο μια εβδομάδα κάνω το ίδιο?
τι κοστος εχει?
δηλαδή αντι να αγοράζω απιονισμένο νερό, παιρνω αυτο?
προτείνεις τωρα που δεν εχω ΑΟ να βάζω νερό απο το φιλτρο της βρύσης?

όσο για την αλλαγή νερού, αν βάζω κάθε μισή ωρα 1-2 λίτρα μεσα είναι καλύτερα? και να το ριχνω κοντα στο φίλτρο ή απο την απεναντι μερια?

πολλές ερωτησεις μαζι.....αν εχεις χρόνο μου απαντας....
ευχαριστω πολύ εκ των προτερων....
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 28-10-09, 00:32
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.444
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Smile

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από johnvolno1 Εμφάνιση μηνυμάτων
thanks.....
η ΑΟ τι κάνει ακριβως? στην αρχη φιλτραρει το νερο απο τα σωματιδια που περιεχει ... στη συνεχεια αφαιρει το χλωριο -ολα αυτα με τα προφιλτρα που εχει- και στη συνεχεια η μεμβρανη που εχει δυο εξοδους ... μας δινει απο το ενα σωληνακι πολυ μαλακο νερο με κh και gh να πλησιαζουν στο 0! Το ph μεταβαλλεται τοσο ευκολα (εξαιτιας της kh που ειναι σχεδον 0) που στην ουσια δεν μπορουμε να βρουμε μια σταθερη τιμη! ενω το αλλο σωληνακι μας δινει πολυ σκληρο νερο το βάζεις στην βρύση και κάνει το νερό κατάλληλο για ενυδρείο? αν τα ψαρια μας θελουν μαλακο νερο το "καθαριζει" τοσο πολυ που θα πρεπει να χρησιμοποιησουμε ιχνοστοιχεια και ηλεκτρολυτες για να το βαλουμε στο ενυδρειο μας! και τι νούμερα θα εχω μετά? το ρυθμίζω εγω? Αυξανοντας το Kh παρασερνεις και το ph να ανεβει και να ειναι ολο και πιο σταθερο! Με αυτη τη λογικη ναι ... φτιαχνεις το νερο που θελεις εσυ! Σε ph αλλα και σε gh!
και όταν δεν το χρησιμοποιω τι το κάνω? απλά το βγαζω απο την βρύση και τέλος? ναι - απλα βουλωνεις τις εξοδους - εισοδους της Α/Ο ωστε να μη ξεραθει η μεμβρανη (πρεπει να εχει νερο μεσα αλλιως καταστρεφεται) και μετά απο μια εβδομάδα κάνω το ίδιο? αν εχεις δυνατοτητα και χωρο μπορεις να την εχεις μονιμα συνδεμενη και εγκατεστημενη ωστε να μην εχει βαλε-βγαλε συνεχεια!
τι κοστος εχει? Κοιτα στα μαγαζια - επαγγελματιες ... εχει διαφορες προσφορες!
δηλαδή αντι να αγοράζω απιονισμένο νερό, παιρνω αυτο? ναι
προτείνεις τωρα που δεν εχω ΑΟ να βάζω νερό απο το φιλτρο της βρύσης?
εξαρταται τι ψαρια θελεις μαλακου νερου? καπως θα πρεπει να το μαλακωσει και παλι!
όσο για την αλλαγή νερού, αν βάζω κάθε μισή ωρα 1-2 λίτρα μεσα είναι καλύτερα? και να το ριχνω κοντα στο φίλτρο ή απο την απεναντι μερια?
Δεν υπαρχει λογος να το κανεις αυτο ... ενας θερμοστατης (η νερο απο το θερμοσιφονα στη καταλληλη θερμοκρασια κανει μια χαρα)
πολλές ερωτησεις μαζι.....αν εχεις χρόνο μου απαντας....
ευχαριστω πολύ εκ των προτερων....
Ουαου πολλες ερωτησεις και θελουν πολυ αναλυση ολα αυτα! Οσο πιο απλα μπορω να σου απαντησω (κοιτα τα κοκκινα)!! Κανε και μια αναζητηση ωστε να βρεις αναλογες αποριες!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 28-10-09, 18:50
Μάριος Ο χρήστης Μάριος δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-10-2006
Περιοχή: Κύπρος, Λεμεσός
Μηνύματα: 199
Προεπιλογή

Φίλε johnvolno1 το ΑΟ είναι πολύ χρήσιμο εργαλείο αλλά δεν θα σου πρότεινα να το σκεφτείς για την ώρα. Κοίτα να ολοκληρώσεις το στρώσιμο και να αρχίσεις να ασχολείσαι με τα ψαράκια και το στήσιμο του ενυδρείου σου, έχεις πολλά να μάθεις και να κάνεις ακόμα μέχρι να φτάσεις στο θέμα της ΑΟ
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Tην βοηθεια σας παρακαλω!!!!! doukas07 Αρχάριοι γλυκού νερού 33 22-07-09 11:02
Την βοηθεια σας παρακαλω spiros1978 Γλυκό νερό - Γενικά 3 03-04-08 23:29
παρακαλω την βοηθεια σας..... docrx8 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 5 15-01-08 21:01
Τη Βοηθεια Σασ Παρακαλω!! Kiki Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 8 26-05-06 10:54
Παρακαλω την βοηθεια σας nautilus Θαλασσινό νερό - Γενικά 18 03-04-05 12:03

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:03.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05465 seconds with 15 queries