Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Δίσκοι

Δίσκοι Κατά πολλούς οι βασιλιάδες του ενυδρείου.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 21-12-07, 12:07
Το avatar του χρήστη nnd
nnd Ο χρήστης nnd δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2007
Περιοχή: Μπραχάμι
Μηνύματα: 19
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Pritanis Εμφάνιση μηνυμάτων
αφου καθαρισαμε το ποστ απο τις λεπτομερειες των φιλτρων ας ασχοληθουμε και με το ομορφο αυτο ενυδρειο..... Ναντια επειδη φαινεσαι μερακλου και γουσταρεις τα δισκακια σου.,.... Βλεποντας τις φωτογραφιες των δισκων σου παρατηρω οτι ολοι οι δισκοι σου (εκτος απο τους πορτοκαλι που δεν εχουν) εχουν εντονες τις μπαρες τους σημαδι που δειχνει οτι κατι τους ενοχλει και τους στρεσσαρει...... Ψαρια σε καλη κατασταση και ηρεμα χανουν σχεδον εντελως αυτες τις καθετες μπαρες οποτε καλο ειναι αν θες να ψαξουμε να βρουμε τι τα ενοχλει......Ενα αλλο που ειδα ειναι οτι αν και λες οτι εχεις τα ψαρια σου αρκετα χρονια , αυτα ειναι ακομα πολυ μικρα σε μεγεθος.....αν και ειναι ωραια χοντρουλικα και χωρις να δειχνουν αρρωστιαρικα!!! Μηπως εχεις ανεβασμενα νιτρικα;;; Αλλαγες νερου κανεις συχνα;;;Εχεις καθολου μετρησεις απο το νερο σου για πεχα και σκληροτητες;; Αν δεν θες να το συζητησουμε μην αρπαχτεις , απλα πες το και τελειωνει εκει η κουβεντα......
εχουν εντονες τις μπαρες τους οταν τα βγάζω φωτογραφια... δεν εχουν συνηθίσει να ... φλερταρουν με τον φακο!
οι πορτοκαλοι δισκοι ειναι ζευγαρι, ηλικίας 4 ετων.
Τα μικρά μπλε (15-18cm) ειναι 1,5 χρονων. Οταν τα ειχα πάρει, το μεγαλυτερο ειχε μέγεθος 50λεπτου! Αφου όλοι μου έλεγαν να μην τα παρω γιατι δεν θα ζησουν!
ph 6,6 με 6,8
gh 4 με 8
νιτρίτης 0
νιτρέιτ 50!
αλλαγές νερού μία φορά στους 2 μηνες περιπου, γυρω στα 30 λιτρα.
φυσικά δεν πιανεται στις αλλαγες νερου όταν απλα προσθετουμε!
γενικότερα είμαι της άποψης ότι ένα χόμπι όπως τα ενυδρεία στην προκειμένη περίπτωση, δεν πρεπει να σε κρατάει δέσμοιο, με άνχος για αλλαγές νερου κάθε εβδομάδα κ.α. ΧΩΡΙΣ ΑΥΤΟ ΝΑ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ! Θα ήταν το καλύτερο! Αλλα το ενυδρείο μου έχει παρει τον δικο του δρόμο, και δεν εχει τουμπες.
Μπορω να λειψω τρεις εβδομάδες και να το βρω όπως το αφησα και αυτο με ευχαριστει ιδιαίτερα .
Το νιτρέιτ ξερω ότι πρεπει να κατέβει και αυτο θα το επιτύχω με καλες αλλαγες νερου αλλα ειναι κάτι που δεν μπορω να κάνω καθε τρεις και λιγο...
__________________
http://www.classykennels.gr
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 21-12-07, 12:26
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

μια χαρα ειναι οι παραμετροι εκτος απο τα νιτρικα που ειναι ψηλα και το ξερεις..... Τα ψηλα νιτρικα μπορει να μην ειναι τοξικα οπως η αμμωνια αλλα αν τα εχεις ψηλα για μεγαλο χρονικο διαστημα θα προκαλεσουν προβληματα και θα μειωσουν τους ρυθμους αναπτυξης των ψαριων σου......Αφου εχεις τοσα φυτα πρισθεσε ενα κερατοφυλλο να τα κοψει καπως..... Επισης υπαρχει το Νιτρατεξ της JBl φθηνο και καλο για τα νιτρικα.....ΠΑντα βεβαια το φρεσκο νερακι ειναι η καλυτερη επιλογη !!!!
__________________
Rock Rules
Eternal Algae to the Planted


Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 21-12-07, 12:51
Το avatar του χρήστη nnd
nnd Ο χρήστης nnd δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2007
Περιοχή: Μπραχάμι
Μηνύματα: 19
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Pritanis Εμφάνιση μηνυμάτων
μια χαρα ειναι οι παραμετροι εκτος απο τα νιτρικα που ειναι ψηλα και το ξερεις..... Τα ψηλα νιτρικα μπορει να μην ειναι τοξικα οπως η αμμωνια αλλα αν τα εχεις ψηλα για μεγαλο χρονικο διαστημα θα προκαλεσουν προβληματα και θα μειωσουν τους ρυθμους αναπτυξης των ψαριων σου......Αφου εχεις τοσα φυτα πρισθεσε ενα κερατοφυλλο να τα κοψει καπως..... Επισης υπαρχει το Νιτρατεξ της JBl φθηνο και καλο για τα νιτρικα.....ΠΑντα βεβαια το φρεσκο νερακι ειναι η καλυτερη επιλογη !!!!
αυτο μπαινει στο φιλτρο ή ειναι καποιο υγρο που το ριχνεις?
__________________
http://www.classykennels.gr
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 21-12-07, 12:56
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

Eιναι υλικο που μπορεις να το βαλεις σε καλτσα και να το εχεις μεσα στο φιλτρο ή καπου στο ενυδρειο που εχει ροη νερου.....ειναι παναπλο και αναγενναται αρκετες φορες.......και κανει δουλιτσα......μην περιμενεις θαυματα βεβαια.....

δες το εδω


http://www.aquaristic.net/shop.php/s...archvendor/JBL
__________________
Rock Rules
Eternal Algae to the Planted


Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 21-12-07, 13:33
Το avatar του χρήστη Giannis-malawi
Giannis-malawi Ο χρήστης Giannis-malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-04-2007
Περιοχή: ν.φιλαδελφεια
Μηνύματα: 153
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nnd Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση!!!!!
καλύτερα να διωξω τους δισκους !!! χαχα (που λέει ο λογος)
εγω πάντως δεν περνάω κανενα μαρτυριο! Ολα βαίνουν ρολόι!
εσυ σιγουρα δεν περνας καποιο μαρτυριο..τα ψαρακια σου δεν ειμαι σιγουρος..
και κάτι ακομη..
συμφωνω ότι τα λιτρα ειναι λιγα για το πληθος ψαριων που εχω. Σαν αποτέλεσμα εχει να μην μπορέσουν να πάρουν το μεγεθος που θα μπορουσαν σε ενα πολυ μεγαλυτερο ενυδρειο. Κατα τα άλλα όμως οι συνθηκες που ζουν ειναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΕΣ και ετσι δεν εχω προβλημματα.
αυτο τωρα γιατι μου κανει σαν αυθυποβολη??και δλδ το οτι δεν μπορουν να αναπτυχθουν σωστα,κατατασεται στο οτι ολες οι συνθηκες ειναι"ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΕΣ"???μπορει οι μετρησεις του νερου να ειναι ιδανικες,ομως πολλα αλλα δεν ειναι..ΑΝ ηταν τα ψαρακια θα αναπτυσονταν σωστα και θα ειχαν τον απαραιτητο χωρο..
εχει διαφορα το ολα ειναι καλα γιατι ετσι θελουμε να λεμε,και το ολα ειναι καλα πραγματικα..

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nnd Εμφάνιση μηνυμάτων
εχουν εντονες τις μπαρες τους οταν τα βγάζω φωτογραφια... δεν εχουν συνηθίσει να ... φλερταρουν με τον φακο!
αυτο ασχολιαστο...
οι πορτοκαλοι δισκοι ειναι ζευγαρι, ηλικίας 4 ετων.
Τα μικρά μπλε (15-18cm) ειναι 1,5 χρονων. Οταν τα ειχα πάρει, το μεγαλυτερο ειχε μέγεθος 50λεπτου! Αφου όλοι μου έλεγαν να μην τα παρω γιατι δεν θα ζησουν!
ph 6,6 με 6,8
gh 4 με 8
νιτρίτης 0
νιτρέιτ 50!
αλλαγές νερού μία φορά στους 2 μηνες περιπου, γυρω στα 30 λιτρα.
σε ενυδρειο με παραπανω ιχθυοφορτιση,αυτο δεν ειναι καθολου καλο..
φυσικά δεν πιανεται στις αλλαγες νερου όταν απλα προσθετουμε!
γενικότερα είμαι της άποψης ότι ένα χόμπι όπως τα ενυδρεία στην προκειμένη περίπτωση, δεν πρεπει να σε κρατάει δέσμοιο, με άνχος για αλλαγές νερου κάθε εβδομάδα κ.α. ΧΩΡΙΣ ΑΥΤΟ ΝΑ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ! Θα ήταν το καλύτερο!
υπαρχουν πολλων ειδων χομπυ..το συγκεκριμενο αν το κανεις σωστα θελει καποιο προγραμμα,και θελει δεσμευσεις μερικες φορες..ΑΛΛΙΩΣ δεν το κανουμε,διοτι εχουμε ζωες που εξαρτονται απο εμας!!
Αλλα το ενυδρείο μου έχει παρει τον δικο του δρόμο, και δεν εχει τουμπες.
Μπορω να λειψω τρεις εβδομάδες και να το βρω όπως το αφησα και αυτο με ευχαριστει ιδιαίτερα .
Το νιτρέιτ ξερω ότι πρεπει να κατέβει και αυτο θα το επιτύχω με καλες αλλαγες νερου αλλα ειναι κάτι που δεν μπορω να κάνω καθε τρεις και λιγο...
απαντησα ακριβως απο πανω..αν κανουμε το χομπυ για τον εαυτο μας,τοτε κριμα.....
φιλη Ναντια,
παρακολουθω απο την αρχη την κουβεντα,και ειπα να πω την γνωμη μου... οχι γιατι τα ξερω ολα...ΚΑΝΕΙΣ δεν τα ξερει...αλλα οταν παρουσιαζεις κατι το εκθετεις προς κριτικη την ιδια στιγμη..
και αυτο που δεν μου αρεσε ειναι ή σταση σου απεναντι σε πραγματα που ειναι αυτονοητα..το οτι καποια πραγματα που κανεις ειναι λαθος και δεν κανουν καλο στα ψαρια σου ειναι γεγονος..

το αν θες να πιστευεις οτι ολα ειναι καλα ειναι ΑΛΛΟ..θα προτιμουσα να βγεις και να πεις "παιδια ετσι το εχω,και δεν θα το αλλαξω γιατι δεν γουσταρω",παρα να προσπαθεις να πεισεις οτι ολα ειναι καλα και σωστα..

καλη συνεχεια σου ευχομαι..

φιλικα,Γιαννης
__________________



Κιχλίδες για Πάντα..
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 21-12-07, 13:43
Το avatar του χρήστη nikitasp
nikitasp Ο χρήστης nikitasp δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-08-2006
Περιοχή: χαιδαρι
Μηνύματα: 170
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nikitasp
Προεπιλογή

παιδια για το θεμα αλλαγες νερου εκανε νυξη o bleher οτι δεν χρειαζονται πλεον με τα συγχρονα μεσα και υλικα φιλτρανσης καθε εβδομαδα αλλα οταν μετρηθουν αυξημενες συγκεντρωσεις νιτρικων και φωσφορικων.δεν ημουν στο σεμιναριο αλλα το ακουσα απο εγκυρη πηγη.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 21-12-07, 13:49
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikitasp Εμφάνιση μηνυμάτων
παιδια για το θεμα αλλαγες νερου εκανε νυξη o bleher οτι δεν χρειαζονται πλεον με τα συγχρονα μεσα και υλικα φιλτρανσης καθε εβδομαδα αλλα οταν μετρηθουν αυξημενες συγκεντρωσεις νιτρικων και φωσφορικων.δεν ημουν στο σεμιναριο αλλα το ακουσα απο εγκυρη πηγη.
δεν το ειπε ετσι ακριβως αγαπητε μου φιλε ο δοκτωρ,συνηθισμενος απο τους περισσοτερους χομπιστες του εξωτερικου οπου χρησιμοποιουν θηριωδη σαμπ για φιλτρανση ,με πολυ μεγαλες επιφανειες βιολογιας...
για τους παραπανω ανεφερε οτι δεν χρειαζεται απαραιτητα καθε βδομαδα αλλαγη νερου,αλλα μονο τοτε οταν οι ιδιοι οπτικα κρινουν οτι χριζει αλλαγης.....συγκριτικα με ολους εμας που στηριζομαστε σε ενα-2 εξωτερικα φιλτρακια με την αναλογη φτωχοτερη βιολογια....
*αυτο για να μην υπαρχει διαστρεβλωση αυτων που ειπωθηκαν....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ancistrus σε δισκοενυδρείο geokary Δίσκοι 4 01-05-07 13:59
Τρόπος μείωσης PH σε δισκοενυδρείο. chrisx Δίσκοι 11 03-01-07 16:53
Το δισκοενυδρείο μου cutter Δίσκοι 45 24-08-06 11:10
Δισκοενυδρείο CENTAUR Δίσκοι 48 15-12-05 19:10
Φίλτρανση σε δισκοενυδρείο Theokyr Δίσκοι 16 25-08-05 14:30

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:13.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,32387 seconds with 15 queries