Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες)

Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) Βήμα προς βήμα εκτέλεση και παρουσίαση του τεχνητού μας υγροβιότοπου. Λίγα ή πολλά λίτρα δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία, το μόνο που μετράει είναι το αποτέλεσμα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 02-10-18, 07:49
Το avatar του χρήστη giorgostriv
giorgostriv Ο χρήστης giorgostriv δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-10-2016
Περιοχή: ΜΑΡΟΥΣΙ
Μηνύματα: 228
Προεπιλογή

Παναγιωτη μπραβο!!! ωραια η αναβαθμιση.Συμφωνω με tanganyικας καλη η ιδεα με τις γωνιες μπορεις να παρεις γωνιες και απο dexion.βλεπω τα alpha block και τρεμω στην ιδεα αν ανοιξουν.Επισης νομιζω τα alpha block και τα ytong τα χτιζουν με κολα πλακιδιων και οχι με τσιμεντο ,ελπιζω το τσιμεντο να τα κρατησει. Τα βαρελια φιλτρα δεν τα βλεπω?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 02-10-18, 10:51
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Δυστυχώς από ηλεκτροκόλληση δεν ξέρω. Όντος ντέξιον ταινία μπορώ να βάλω και να την βιδώσω. Ένα ορθογώνιο τελάρο θα μπει στο ύψος που έχω βάλει το τσέρκι. Μπορώ να το περάσω κάτω από το λινερ και πίσω από τις καλαμιές και να δέσει όλο αυτό. Αυτό θα μου δώσει μια πολύ καλύτερη αίσθηση προστασίας.

Τα φυτά θα παραμείνουν μέσα στις γλάστρες. Θα τα βγάζω. Κλάδεμα, μεταφύτεψη και επανατοποθέτηση. Δεν θέλω να κάνω bog filter. Τώρα πως θα καθαρίζει όλο αυτό είναι άλλο θέμα. Έλεγα να βάλω ένα backwach και εκεί αλλά...



Όντος, κάτι σαν κόλα πλακιδίων είχα βάλει παλιότερα που το είχα πρώτο φτιάξει. Δεν μου γέμισε το μάτι και τώρα αποφάσισα να το κάνω με τσιμέντο. Ούτε τώρα το τσιμέντο μου γέμισε το μάτι. Σε αυτά τα πράγματα ακόμα δεν το κατέχω Ενώ φαίνεται τόσο απλό από βιντεάκια, στην πράξη δεν είμαι σίγουρος αν το έχω φτιάξει σωστά χεχε.

Στον καταρράκτη έστρωσα λίνερ. Από πάνω έχω τοποθετήσει πέτρες. Σήμερα θα αγοράσω λευκό τσιμέντο και μαρμαρόσκονη για να καλύψω τα κενά. Το νερό θέλω να περνάει πάνω από τις πέτρες και να μην χάνεται στα κενά. Θέλω να βάλω πάλι φυτά όπως το είχα παλιά. Ιδικά το Hydrocotyle verticillata που είχα έκανε τρομερή εξάπλωση

Υ.Γ. Τα φίλτρα είναι προσωρινά στο μπροστινό μέρος της λίμνης για να έχω χώρο να εργαστώ. Στο ένα είχα είδη σωλήνες backwach κτλ. Στο 2ο τώρα τα φτιάχνω. Είναι στην δεξιά πλευρά και περιμένω να στεγνώσει και να το δοκιμάσω.

Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20180927_144924.jpg
Εμφανίσεις:  1004
Μέγεθος:  111,8 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 02-10-18, 11:17
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Kαλά το καθάρισμα μια στο τόσο το κάνεις και με αλφαδολάστιχο , αφού θα αφήσεις έτσι τα φυτα .
Εύχομαι να πάει καλά το φίλτρο , την επόμενη φορά θα σου μάθω μείγμα - επάλειψη - στερέωση τσιμέντου πλάκα κάνω , εύχομαι να μην έχεις πρόβλημα .


Για τον καταρράκτη μην βιάζεσαι και μην κάνεις τσιμέντο . Πάρε μεγάλες πλάκες - πέτρες και τοποθέτησε τις, από το άνοιγμα του φίλτρου πάνω , μέχρι το τελευταίο σκαλί . Να είναι μεγάλες "φλάτ" και να εξέχουν η μία απο την άλλη . Μετά δοκίμασε την ροή- διαδρομή του νερού με μια αντλία και στο τέλος αν σου αρέσει το αποτέλεσμα " εφέ " τότε τις κολλάς μόνιμα αλλιώς πάλι θα "γλύφει" παντού ....



Καλό κουράγιο !!! ¶δεια θα έχεις τυχερούλη !!
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 02-10-18, 11:55
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Το βαρέλι με την βιολογική φίλτρανση το άδειαζα 2 φορές τον χρόνο με αλφαδολάστιχο. Επιτέλους τώρα βάζω backwash. Την προλίμνη λέω να την καθαρίζω/κλαδεύω 1 φορά τον χρόνο... 1 φορά στα 2 χρόνια.... ? Φαντάζομαι δεν θα με δυσκολέψει. Είναι και ψιλά ο πιθμένας. Θα αδειάζει εύκολα.

Για αυτό σε ρώταγα τις προάλλες για το μείγμα. ¶λλο η θεωρία όμως και άλλο η πράξη. Πρέπει να έρθω από κοντά να περάσω σεμινάρια, χεχε. Θέλω να βάλω και τσιμεντόλιθους, να την ψιλώσω τρομάρα μου !!! Εδώ δεν μπορώ καλά καλά να κολίσω 10 alpha block

Τις πέτρες αυτές τις έχω από το κήπο και από μια βόλτα στο ρέμα Βριλησσίων. Οπότε δεν μου κόστισαν τίποτα. Είδα πως έχεις κάνει το δικό σου και δείχνει παρα πολύ ωραίος. Θα πρέπει όμως να αγοράσω πλάκες (Καρύστου?). Είπα να κάνω και εγώ δοκιμές. Από την πρώτη και όλας πέτρα το νερό χάνετε από πίσω

Υ.Γ. Από τέλος Ιουλίου το παλεύω. Ελπίζω τέλος Οκτώβρη να έχω τελειώσει Αν κάνω αναβάθμιση στην λίμνη φοβάμαι ότι δεν θα μιλάω με μήνες, αλλά με χρόνια χεχεχε
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 02-10-18, 12:09
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Έλα βρε Παναγιώτη τίποτα δεν είναι , μην ανησυχείς !!!


Να σου πώ, κανένα βουνό δεν έχει εκεί κοντα σου ?? μετρα το σκαλάκι και πάνε βόλτα και κοίτα να βρεις πιο φλάτ . Αν βαριέσαι, οι ακανόνιστες πλάκες απο μάντρα έχουν 15 ευρω το τ.μ. (πάνω - κάτω ) θα πάρεις όσες χρειάζεσαι 3 π.χ. και βάζεις πάνω τις άλλες να μην φαίνεται τόσο τεχνιτό .

Κρίμα είναι, θα το κάνεις που θα το κάνεις ..... θα έχεις καλύτερη οξυγόνωση .
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 02-10-18, 12:22
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Όχουυυυ !!! Με έβαλες σε μπελάδες. Είναι δίπλα η Πεντέλη. Δεν είχα βρει παλιότερα επίπεδες πέτρες.... Θα με βάλεις τώρα να τρέχω και θα μείνει πίσω ο καταρράκτης

Αυτό που είπες να βάλω απο πάνω τις πλάκες με έβαλες σε σκέψη. Χμμ... να ρίξω λίγο τσιμέντο στα κενά και με τσιμέντο να κάνω κάποιες πέτρες ποιο επίπεδες. Απο πάνω να βάλω πλάκες για να είναι ποιο φυσικό...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 02-10-18, 12:47
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Κάπως έτσι ναι , αλλά πρέπει να έχεις ενιαία πέτρα να κατευθύνει το νερό αλλίως το τσιμέντο το αποσαθρώνει με την μόνιμη ροή .


__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Η λίμνη μου. yiannossavva Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 13 21-11-13 16:55
η λίμνη μας!!! tanale Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 6 01-02-13 16:09
φίλτρο για λίμνη xristosss DIY . Φτιάχτο μόνος σου 1 28-05-11 00:06
Λίμνη stavros55 Αρχάριοι γλυκού νερού 4 08-01-10 19:35

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:39.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,11034 seconds with 15 queries