Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Μεσογειακό

Μεσογειακό Ότι έχει σχέση με τη ζωή και τη διατήρηση Μεσογειακού ενυδρείου

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 15-05-18, 19:59
Mateo Ο χρήστης Mateo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2016
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 42
Προεπιλογή

Εγώ ανεμώνες έχω μαζέψει στα ρηχά σε μερικά εκατοστά. Η ντομάτα που λες είναι πανέμορφη και πολυ ανθεκτική. Είναι η πρώτη που έβαλα εγώ στο ενυδρείο μου, ανοίγει κυρίως το βράδυ, αλλά και όταν μυρίσει κάποια τροφή.

Αστερία είχα έναν αλλά είναι δύσκολο να φάει...

Τα περισσότερα ψάρια εγώ τα έπιασα με αγκίστρι, αλλά σίγουρα καλύτερα με απόχη αν μπορείς. Μάλιστα πολλά από βαθιά τους έβγαλα τον αέρα με μια σύριγκα (google fish fizzing) και πάνε μια χαρά.

Ο σπάρος είναι ωραίος στο ενυδρείο γιατί έχει ωραία κίνηση.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 15-05-18, 22:43
Το avatar του χρήστη Nicholas_Pachis
Nicholas_Pachis Ο χρήστης Nicholas_Pachis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-01-2016
Περιοχή: Kerkyra, Greece
Μηνύματα: 58
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Mateo Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ ανεμώνες έχω μαζέψει στα ρηχά σε μερικά εκατοστά. Η ντομάτα που λες είναι πανέμορφη και πολυ ανθεκτική. Είναι η πρώτη που έβαλα εγώ στο ενυδρείο μου, ανοίγει κυρίως το βράδυ, αλλά και όταν μυρίσει κάποια τροφή.

Αστερία είχα έναν αλλά είναι δύσκολο να φάει...

Τα περισσότερα ψάρια εγώ τα έπιασα με αγκίστρι, αλλά σίγουρα καλύτερα με απόχη αν μπορείς. Μάλιστα πολλά από βαθιά τους έβγαλα τον αέρα με μια σύριγκα (google fish fizzing) και πάνε μια χαρά.

Ο σπάρος είναι ωραίος στο ενυδρείο γιατί έχει ωραία κίνηση.
Ωραιος! Μαλλον βραδυ με φακο και αποχη θα τα πιασω εγω.
Επειδη δεν εχω αντιστροφή όσμωση μπορω να βαζω νερο βρυσης και να βαζω μεσα water primer, εκεινα εκει που πουλανε για ενυδρεια για να αφαιρεί χλωριο βαρεα μεταλα και τα λοιπα και να συμπληρώνω με αυτο σε συνδυασμό με θαλασσινο για να εχω σωστη αλατοτητα;

Στάλθηκε από το SM-J510FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
-------------------------
@pagokoftis
Αυριο ερχονται λογικα τα φιλτρα και οι κυκλοφορητες, και ερχει αρχίσει να με καιει ο φωτισμός.
Εχω στο καπακι λαμπα fluo αλλα ριχνει την ασφαλεια. Θα δω αν ειναι Τ5 ή Τ8 και αν δεν εχει βραχυκύκλωμα ο μετασχηματιστης θα αλλαξω λαμπα εκει. Αν ειναι Τ5 η Τ8 θα βαλω λαμπα της Juwel αλλα υπαρχει διαφορα για τα φυτα περαν της αποχρωσης απο το αν βαλω τη Blue τη Marine η την Day?
Αλλα αν εχει βραχυκυκλωμα ο μετασχηματιστης και δεν φτιαχνεται σκεφτομαι κατι τετοιο:

https://misirlis-aquarium.gr/30-ekso...974926792.html

Αυτο το φωτιστικο πιστευεις κανει για το ενυδρείο μου;
Αν θα εχει ερκετο φως για τα φυτα (φυκια);
Σκεφτομαι αυτο σε συνδυασμο με μια μπλε λεντοταινια την οποια θα βαλω για να αναδείξει λιγο τα χρωματα του βυθού.

Υπαρχει και 3η εκδοχη να κανω πατεντα.
Αυτη η βαση για 2 λαμπες Τ5 35 watt
http://www.ledcity.gr/index.php?rout...product_id=610

Με μια T5 Marine 14.000K και μια T5 Blue 7.500K
Ειναι IPX65 η βαση, οποτε ειναι αδιαβροχη.

Ποια ειναι η γνώμη σ;

Βρέχει κιολας εδω ατη κερκυρα και εχει θολωσει η θαλασσα... Θα πρέπει να περιμένω κανα 3μερο για να παρω νερο και να το φτιαξω πληρως το ενυδρειο τωρα.

Στάλθηκε από το SM-J510FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nicholas_Pachis : 15-05-18 στις 22:43 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 16-05-18, 06:17
Το avatar του χρήστη michalos
michalos Ο χρήστης michalos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-10-2016
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 415
Προεπιλογή

Για το φωτισμο μπορεις να κανεις οτι εκανα εγω
προφιλ αλουμινιου φαρδυ (κοστος περιπου 5 ευρω) και ψυχρα λευκα κ μπλε led modules (κοστος το 1 περιπου 0,5- 1 ευρω)
εγω εβαλα 3 λευκα κ 4 μπλε και εχουν δυνατο φωτισμο (δυνατοτερα απο λεντοταινια), μπορεις να κανεις βεβαια και αλλη αναλογια 4-4 η 4 λευκα 3 μπλε κτλ αναλογα το μηκος του ενυδρειου σου
πιστευω 8 θα παιρνει ανετα
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 16-05-18, 09:10
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Πρώτα απ' όλα μην βιάζεσαι...
Προσωπικά σου είπα για το φως.. Πάρε αν θες από ebay 3 flood lights των 30w στα 10.000Κ και θα είσαι οκ!! Έχω δοκιμάσει πολλούς συνδιασμούς, με αυτή την σύνθεση, όπως είδες στην φωτό, το ενυδρείο έγινε "φυτεμένο"...
Μεγάλο ρόλο για τα φυτά, παίζει και η θερμοκρασία.. μετά τους 25 βαθμούς, πολλά φυτά αρχίζουν και λιώνουν και αποκολλώνται από τους βράχους..
Μην ξεχνάς επίσης οτι το ενυδρείο το μερσογειακό, δεν είναι reef και δεν έχει απαιτήσεις τόσο στο μπλε φάσμα...
Γενικά θα δεις διαφορές και στο χρώμα των ανεμώνων ανάλογα με τον φωτισμό, εκτός της κόκκινης ντομάτας (Actinia Εquina), καθώς αν και ελάχιστα οι μεσογειακές, είναι σε ένα βαθμό φωτοσυνθετικές...
Πολλές κίτρινες με μωβ άκρες, έχαναν το χρώμα τους το μωβ, σε διάφορους φωτισμούς που δοκίμαζα..
Για την αναπλήρωση, πρόσεξε το αντιχλώριο, γιατί πολλά δεν είναι για θαλασσινό ενυδρείο!!! Αν κάνεις συχνές αλλαγές νερού δεν θα έχεις και τόσο θέμα.. Τώρα το καλοκαίρι όμως, αν επιλέξεις ανεμιστηράκια αντί τσίλερ, για ψύξη, θα έχεις υπερβολική εξάτμιση και πιθανόν να έχεις πρόβλημα με άλγες, λόγω νερού...
Αν θες να το κρατήσεις καιρό το ενυδρείο και δεν είναι απλά ένας ενθουσιασμός, πιστεύω πρέπει να πάρεις μία..
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
άνθρακας στο ενυδρείο νεροχελώνας maria p ¶λλα ζώα 11 28-02-13 00:05
το πρωτο μου νερο μπηκε στ αυλακι κ στο ενυδρειο! renuida Θαλασσινό νερό - Γενικά 2 21-11-10 19:14
Νεο Μεσογειακο sv1gfu Μεσογειακό 3 05-07-08 12:57
Μεσογειακό ενυδρείο ... (ΑΛΜΥΡΟ VS ΓΛΥΚΟ ΝΕΡΟ) saruman Μεσογειακό 60 22-10-07 15:26

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:42.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04496 seconds with 14 queries