Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 14-04-18, 17:44
nikos_1981 Ο χρήστης nikos_1981 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Λάρισα
Μηνύματα: 34
Προεπιλογή

Θα τα κοιτάξω όλα όσα μου λέτε. Το κακό είναι ότι δεν ξέρω τίποτα από ηλεκτρολογικά και επειδή με νερό και ρεύμα δεν παίζουν ελπίζω να βρω κάποιον σε κανα κατάστημα που να με βοηθήσει. Προς το παρόν απο χτες το βράδυ έβαλα το καπάκι από το παλιό ενυδρείο που έχει μια Τ8 25W. Είναι εντάξει να λειτουργεί έτσι για καμιά 10ρια μέρες μέχρι να δω τι θα κάνω ή θα υπάρχει θέμα με τα φυτά; Γιατί ίσως και να με ξεγελούν τα μάτια μου αλλά τα loumen που βγάζει η Τ8 σε σύγκριση με αυτή που κάηκε παρόλο που είναι υπερδιπλάσια τα βατ πρέπει να είναι πολύ λιγότερα καθώς βλέπω το φώς πολύ αδύναμο. Ίσως φταίει και η ζωή της λάμπας καθώς έχει δουλέψει στο παρελθόν γύρω στην 5ετια.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 14-04-18, 18:30
Το avatar του χρήστη michalos
michalos Ο χρήστης michalos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-10-2016
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 415
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikos_1981 Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα τα κοιτάξω όλα όσα μου λέτε. Το κακό είναι ότι δεν ξέρω τίποτα από ηλεκτρολογικά και επειδή με νερό και ρεύμα δεν παίζουν ελπίζω να βρω κάποιον σε κανα κατάστημα που να με βοηθήσει. Προς το παρόν απο χτες το βράδυ έβαλα το καπάκι από το παλιό ενυδρείο που έχει μια Τ8 25W. Είναι εντάξει να λειτουργεί έτσι για καμιά 10ρια μέρες μέχρι να δω τι θα κάνω ή θα υπάρχει θέμα με τα φυτά; Γιατί ίσως και να με ξεγελούν τα μάτια μου αλλά τα loumen που βγάζει η Τ8 σε σύγκριση με αυτή που κάηκε παρόλο που είναι υπερδιπλάσια τα βατ πρέπει να είναι πολύ λιγότερα καθώς βλέπω το φώς πολύ αδύναμο. Ίσως φταίει και η ζωή της λάμπας καθώς έχει δουλέψει στο παρελθόν γύρω στην 5ετια.
12volt ρευμα εχουν τα led k modules ,αφου παιρνουν απο τροφοδοτικο
Αρα ειναι τελειως ακινδυνα ακομα και νερο να παει
Αυτα τα παιρνεις ετοιμα απο μαγαζι με ηλεκτρικα δεν χρειαζεται να ξερεις απο ηλεκτρικα
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 17-04-18, 06:42
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή

Αν σε ενδιαφερει το ανοιχτο ενυδρειο, μπορεις να κοιταξεις για τα φωτιστικα της Chihiros, τα βρισκεις σε σχετικα καλη τιμη για αυτα που προσφερουν.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 25-04-18, 12:32
nikos_1981 Ο χρήστης nikos_1981 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Λάρισα
Μηνύματα: 34
Προεπιλογή

Επανέρχομαι στο θέμα για τις τελικές ερωτήσεις. Τελικά λάμπα Τ5 δεν μπαίνει στο καπάκι λόγω μεγέθους. Θα μπουν λεντ όπως αυτά στο λινκ https://leds4u.gr/led-%CF%80%CF%81%C...-rgb-5050l3rgb
Επειδή οι πωλητές στα ηλεκτρικά δεν ήταν και πολύ εξυπηρετικοί-γνώστες 2-3 ερωτήσεις:
1. Τα λεντ μπορούν κα κολληθούν απευθείας στο καπάκι ή υπάρχει θέμα με τη θερμοκρασία και τη στεγανότητα (IP65 είναι); Να τα κολλήσω καλύτερα πάνω σε αλουμινένιο πλαίσιο με διαφανές καπάκι;
2. Τα λεντ είχαν αυτοκόλλητες ταινίες πίσω. Μπορούν να κολληθούν έτσι ή παίζει να ξεκολλήσουν; Η ίδια ερώτηση ισχύει και αν μπεί πλαίσιο αλουμινίο. Μπορεί να μπει με ταινία διπλής όψης ή απο τους υδρατμούς θα ξεκολλήσει;
3. Για 70λίτρα περίπου ενυδρείο και καμιά 50αρια εκ απόσταση φως με πυθμένα πόσα βατ λεντ πρέπει να έχω για φυτεμένο ώστε και επαρκής να είναι ο φωτισμός και να μη γεμίσω άλγες; Έχω εύκολα φυτά τώρα αλλά στο μέλλον θέλω να πώ και σε λίγο πιο απαιτητικά.
4. Να πάρω ψυχρό λευκό στα 6000Κ είμαστε καλά ή θέλει παραπάνω Κέλβιν; Χρειάζεται για τα φυτά να μπούν και μερικά στα 4000Κ ή με ρόζ και μπλέ φωτισμό;
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Επειγον..sos μου κάηκε η λαμπα Yo13 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 12 03-09-16 13:14
DIY Φωτιστικό LED nt7561 Φωτισμός 7 17-07-16 07:59
Φωτιστικό Rio 125 blacksun Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 3 12-03-15 22:53
diy led φωτιστικό g81gr DIY . Φτιάχτο μόνος σου 13 29-01-14 16:40
Φωτιστικό... QS-Plan DIY . Φτιάχτο μόνος σου 9 21-01-11 09:03

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:23.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03943 seconds with 15 queries