Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Παρουσιάσεις θαλασσινών ενυδρείων > Nano Reef

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 11-09-17, 17:47
revolution1925 Ο χρήστης revolution1925 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-04-2010
Περιοχή: aridaia
Μηνύματα: 371
Προεπιλογή

Σάκη θα κρατάω αποκλειστικά lps και μερικά soft.
Θεωρητικά ότι κρατάω μέχρι στιγμής.!

Δεν σκοπεύω να αλλάξω κάτι από εξοπλισμό ίσως κάποιον κυκλοφοριτη ακόμα και κάποιο άλλο σκιμμερ αν βρω κάτι τελείως αθόρυβο. Φώτα τα ίδια και σε γενικές γραμμές ότι κάνω μέχρι τώρα απλά σκέφτομαι να ανέβω λίγο στα λίτρα για να είμαι λίγο πιο άνετος.

Σε αυτές τις διαστάσεις πάω περίπου στα 120 λίτρα. Να κρύψω και λίγο τον εξοπλισμό στο sump πλάτης ίσως να βάλω και κάποια άλγη πίσω αν με περνει να πειραματιστώ.

Κάτι τέτοιο σκέφτομαι πια η γνώμη σου?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-09-17, 09:06
Sakisdraminos Ο χρήστης Sakisdraminos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-03-2011
Περιοχή: Φίτζι,Σούβα
Μηνύματα: 5.282
Προεπιλογή

Άμα σκεφτείς ότι με ένα σκιμμερ πλατης και με media boχ δεν νομίζω ότι χρειάζεσε φίλτρο πλάτης.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 12-09-17, 13:22
revolution1925 Ο χρήστης revolution1925 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-04-2010
Περιοχή: aridaia
Μηνύματα: 371
Προεπιλογή

Έχεις κάποιο συγκεκριμένο σκιμμερ με media box κατά νου να το κοιτάξω?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 12-09-17, 13:29
Το avatar του χρήστη voas
voas Ο χρήστης voas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-04-2015
Μηνύματα: 4.877
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από revolution1925 Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχεις κάποιο συγκεκριμένο σκιμμερ με media box κατά νου να το κοιτάξω?
deltec mce 600-300
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 12-09-17, 16:42
revolution1925 Ο χρήστης revolution1925 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-04-2010
Περιοχή: aridaia
Μηνύματα: 371
Προεπιλογή

Το 300αρι δεν έχει media box.
Το 600αρι δεν θα έρθει μεγάλο για ένα ενυδρείο 120λιτρα Νίκο? Δεν παίζει να το στεγνώσει το ενυδρείο?

Γιαυτό σκέφτηκα σαμπ πλάτης. Κρατάω το σκιμερακι μου και αν δω ότι δεν κάνει δουλειά το αλλάξω μετά με κάτι πιο μεγάλο. Κρύβω και θερμοστάτες, καλώδια και αυτό με τη αναπλήρωση πίσω..

Και μια που το αναφεραμε το σκιμμερ το έχω βγάλει απ την μπριζα 1 μήνα τώρα και δεν το δουλευω καθόλου. Νομίζω ότι το ενυδρείο είναι πιο καλά.
Δεν ξέρω ρε παιδιά αλλά έχω μέσα δύο κλόουν μόνο και ταΐζω ενα φυλλαράκι τροφή την μέρα. Και 1 φορά την βδομάδα target feed τα κοράλλια με pellet. Πόσο βρομιά να βγάλουν αυτά που ταΐζω? Κάνω και μια 20λιτρη αλλαγή στις 10-15 μέρες περίπου.

Το σκιμμερ το έβγαλα απ την μπριζα γιατί είχα πολύ καιρό που έπερνα με το φωτομετρο μηδενικά σχεδόν φωσφορικά. Επίσης το σκιμμερ δεν γέμιζε ούτε ένα κυπελάκι βρωμια στις 15μερες.

Τώρα αυτόν τον μήνα σπλιταραν 2 ρικορντεες, οι ακαν έχουν πριστει όλες και τα ζωανθακια μεγαλώνουν πολύ γρηγορότερα από πριν. Μπορεί και να είναι ιδέα μου αλλά νομίζω τα βλέπω πιο καλά τα ζωντανά. Απλά καθαρίζω το τζάμι μια φορά περίπου την εβδομάδα ενώ με το σκιμμερ δεν χρειαζόταν.

Οποτε σκέφτομαι ότι και να τον μεγαλώσω τον κύβο ίσως την παλέψει το σκιμερακι.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 12-09-17, 18:19
Το avatar του χρήστη voas
voas Ο χρήστης voas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-04-2015
Μηνύματα: 4.877
Προεπιλογή

Το 300αρι δεν εχει χώρο για media, δεν το γνώριζα....

Γιατι δεν κανεις ενα 180αρι ενυδρείο και να κανεις και ενα 60αρι σαμπ;

Μπορεις να κανεις και σαμπ πλάτης οπως λες, αλλα αξίζει τον κόπο να πας απο 60 σε 120 παλι σε κύβο.....τι λες;

Εαν μείνεις με τα υπάρχον τύπου κοράλλια, σε συνάρτηση με την μηδαμινή ιχθυοφόρτωση δεν εχεις θεμα με το σκίμμερ.....

Τα βλεπεις καλυτερα και πιο χαρούμενα, διότι τους αρέσουν τα θρεπτικά στα επιτρεπτά όρια, αρκει να βρεις την ισορροπία με τα φωσφορικά, αυτο ομως δεν συνεπάγεται με μη χρησιμότητα του σκίμμερ!

Καλό ειναι να το ρυθμίσεις σε χαμηλή λειτουργία, έχοντας μια ασπίδα προστασίας στον εύκολα μεταβαλλόμενο λόγο λίτρων, ύφαλο σου!

Παντως αν θες την γνώμη μου, Παρε αλλο ενα κεσσελ αντίστοιχο ή 2 ή κανε diy multi chip led, μέτρησε το φάσμα τους στην σειρά και δες τι διαστάσεις ενυδρείο μπορεις να κανεις......

Το πας πολύ καλα Άρη απο την αρχη που ξεκίνησες, εισαι πολύ τυπικός και αφιερώνεις χρόνο και αυτο φαίνεται!

Καλη συνεχεια φιλαρακι μου!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 13-09-17, 08:08
revolution1925 Ο χρήστης revolution1925 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-04-2010
Περιοχή: aridaia
Μηνύματα: 371
Προεπιλογή

Η όλη σκέψη ξεκίνησε να δω αν συμφέρει να κάνω μια αναβάθμιση με σκοπό να χρεισιμοποιησω τα υπάρχοντα πράγματα και να μην δώσω αλλά λεφτά σε εξοπλισμό.

Έτσι βγήκε και ο 120αρης κύβος σε αυτές τις διαστάσεις γιατί θα μπορώ να δουλέψω με το φως που ήδη έχω.
Αν πάω σε πιο πολλά λίτρα θα χρειαστώ άλλα φώτα άλλο σκιμμερ άλλους κυκλοφοριτες κτλ.
Δεν είμαι διατεθειμένος να δώσω τόσα λεφτά πάλι και δεν έχω και χώρο για πιο μεγάλο ενυδρείο στο σπίτι.
Τρέχει και ένα 250αρι φυτεμένο και επίσης υπάρχει και ένας παπαγάλος με προσωπικότητα οπότε ζορίζομαι και με τον χώρο.

Έτσι όπως το σκέφτομαι φτιάχνω την γυάλα και κάνω μεταφορά το ενυδρείο στα διπλάσια λίτρα. Και μου βγαίνει η όλη δουλειά κάνα 200αρι.
Το θέμα είναι αυτό που λες πιο πάνω Νίκο αν αξίζει.!

Με αυτά τα δεδομένα λοιπόν αξίζουν τα 60 λίτρα παραπάνω για την αναβάθμιση η όχι?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
κυβος 50χ50χ60 george79 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 5 07-07-16 11:37
DIY κυβος για μονομάχο alkis13 DIY . Φτιάχτο μόνος σου 50 04-07-09 14:03

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:26.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08621 seconds with 15 queries