Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασία > Bettas

Bettas Μονομάχοι, όλων των μορφών.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 15-10-13, 20:31
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sof_v Εμφάνιση μηνυμάτων
Να ρωτήσω και κάτι που με απασχολεί λίγο;

Έλεγα μέχρι τώρα να βάλω μαύρο χαλίκι για βυθό, αλλά τώρα σκέφτομαι μήπως βάλω μόνο υπόστρωμα - το Manado - που είναι καφέ σχετικά σκούρο... Πώς σας φαίνεται σαν ιδέα;

Ξέρω ότι το manado θα χάσει την ιδιότητά του μετά από ένα χρόνο, αλλά μετά θα συνεχίσω με ταμπλέτες...

Δεν θα είναι πιο φυσικό αν είναι καφέ ο βυθός;

νομιζω το manado ειναι σαν το flurite...
αν ναι δε χανει ποτε καμια ιδιοτητα, λειτουργει οπως ο ζεολιθος η τα βιολογικα υλικα των φιλτρων (ειναι κεραμικο με πολλους πορους και μαζευει ουσιες και τις βγαζει σιγα σιγα, και φυσικα βγαζει και καποια ιχνη απο το υλικο του που ειναι μεταλλα που βοηθανε την αναπτυξη των φυτων)...
Το flurite ου εχω εγω μου αρεσει αρκετα, το manado δεν το γνωριζω, αλλα αυτο το ειδος βυθων ειναι καλη επιλογη
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 15-10-13, 20:41
Το avatar του χρήστη tsoui
tsoui Ο χρήστης tsoui δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-01-2011
Περιοχή: Κατω Πατησια
Μηνύματα: 2.245
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
νομιζω το manado ειναι σαν το flurite...
αν ναι δε χανει ποτε καμια ιδιοτητα, λειτουργει οπως ο ζεολιθος η τα βιολογικα υλικα των φιλτρων (ειναι κεραμικο με πολλους πορους και μαζευει ουσιες και τις βγαζει σιγα σιγα, και φυσικα βγαζει και καποια ιχνη απο το υλικο του που ειναι μεταλλα που βοηθανε την αναπτυξη των φυτων)...
Το flurite ου εχω εγω μου αρεσει αρκετα, το manado δεν το γνωριζω, αλλα αυτο το ειδος βυθων ειναι καλη επιλογη
Πολυ σωστα νομιζεις δεν ειναι ενεργο υποστρωμα παρολο που το εχω δε θα το συνηστουσα
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 15-10-13, 21:47
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

τοσο χαλια ειναι? τοτε γιατι βρε παιδια δε βαζετε flurite που βγαινει σε πολυ φυσικα χρωμματα?
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 15-10-13, 22:37
Το avatar του χρήστη tsoui
tsoui Ο χρήστης tsoui δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-01-2011
Περιοχή: Κατω Πατησια
Μηνύματα: 2.245
Προεπιλογή

εμενα προσωπικα δε μου αρεσει καθολου οταν το πηρα πηγαινα πρωτα για το dennerle αλλα δε το βρηκα και μετα πηγα στο επομενο μαγαζι και πηρα αυτο, ειχα και τη φαεινη ιδεα να βαλω απο κατω και υποστρωμα λιπανσης και τωρα αντε βγαλτα ολα αυτα ,υπερβολικα βρωμικο μολις το ανοιξεις, τα φυτα μου πανε κατα διαολου πολυ ελαφρυ για την κοκομετρια του και οι αλγες παρτυ
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 15-10-13, 23:36
sof_v Ο χρήστης sof_v δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-04-2013
Περιοχή: Αγ. Παρασκευή - Ελληνικό
Μηνύματα: 60
Προεπιλογή

Σύμφωνοι ότι το flourite έχει πολύ ωραιότερο χρώμα, αλλά έλα μου που εγώ manado έχω εύκαιρο και μάλιστα πολύ και μην πάει χαμένο.
Το flourite από ότι είδα πάι περισσότερο προς το μαύρο, ενώ το manado έχει περισσότερο το χρώμα της λάσπης. Ξέρω είναι λίγο περίεργο, αλλά σκοπεύω να επιχειρήσω φουλ φύτεμα σε τάπητα και τέτοια είδη, οπότε ευελπιστώ να το καλύψω.
Η αλήθεια βέβαια είναι ότι το χρώμα του με παραπέμπει περισσότερο σε λασπώδη βυθό ποταμού, οπότε μπορεί και να το κάνει λίγο πιο φυσικό...
Όσο για τη βρώμα, ναι την βλέπω τώρα που έχω βάλει νερό, αλλά θα κάτσει που θα του πάει...

Υποσημείωση... τα μεγάλα ενυδρεία - μάλλον οι βάσεις τους - είναι πολύ ρατσιστικές ως προς το ύψος. Να πω ότι έχω βάλει σκαλάκι για να μπορώ νακάνω τη δουλειά μου ή θα γελάσετε;
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 16-10-13, 01:10
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Mια χαρα ειναι το χρωμα του. (αποψη μου)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 17-10-13, 10:21
sof_v Ο χρήστης sof_v δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-04-2013
Περιοχή: Αγ. Παρασκευή - Ελληνικό
Μηνύματα: 60
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Mια χαρα ειναι το χρωμα του. (αποψη μου)
Ευχαριστώ για την εμψύχωση!

¶μα βάλω διαφορετικά είδη rasbora μαζί;
Δηλαδή:

Έχω ήδη 7 blue rasbora νομίζω λέγονται, (google η τρίτη φωτογραφία), και 2 κανονικότατα trigonostigma heteromorpha.

Αν βάλω μέσα και μερικά trigonostigma espei ή μερικά trigonostigma hengeli (glowlight rasbora νομίζω) υπάρχει περίπτωση να δημιουργηθεί πρόβλημα;

Επίσης, τι φωτισμό να βάλω για φυτεμένο; Η βάση παίρνει 2 λάμπες T5 μέχρι 54w. Έχω και ανακλαστήρες.
Τι λάμπες παίρνω; Sylvania Grolux, να τις κάνω ανάμεικτες; Μία ρόζουλί μία λευκή; Ή κίτρινη;
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ο μονομάχος μου !!! gordon Παρουσιάσεις ενυδρείων με Bettas 23 01-07-13 14:19
Ο μονομάχος μου george1995 Bettas 14 01-09-10 15:34
Fin rot σε μονομάχο Strahos Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 15 13-03-06 04:22
sos Μονομάχοι bakogiannisd Bettas 2 15-12-05 15:40
Μονομάχος με ..... τί ? Μάγγος Θωμάς Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 5 21-10-05 13:36

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:27.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05595 seconds with 13 queries