Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 10-10-13, 19:33
Το avatar του χρήστη bouboulas
bouboulas Ο χρήστης bouboulas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-07-2012
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 602
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelios816 Εμφάνιση μηνυμάτων
αυτο που λες δεν ειναι τσιγγος αλλα μαγνησιο καμια σχεση με ψευδαργυρο που τα ξεσηκωνεται να ηξερα μονο.. και οντως στο ενυδρειο θα δημιουργηση θεμα μακροχρονια.

Σε καμιά δεκαριά αντιστάσεις που έχω αλλάξει σε θερμοσίφωνα. Επίσης τα ανοδια ΟΛΑ είναι από ψευδάργυρο. Συγκεκριμένα από κράμα αλουμινίου και ψευδαργύρου. Στο εμπόριο τους λένε τσίγκους. Μην με κάνεις και σκίσω το πτυχίο μου. Ναι τα τελευταία χρόνια στους θερμοσίφωνες τον έχουν αντικαταστήσει με κράμα αλουμινίου και μαγνησίου όπου και αυτό είναι δηλητήριο αλλά λιγότερο βλαβερό από τον ψευδάργυρο. Δεν τα ξεσηκώνουμε από πουθενά απλός γνωρίζουμε και πριν από κάμποσα χρόνια τι υλικά χρησιμοποιούσαν.
__________________
Σταματης


Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 10-10-13, 19:44
ελιοτ Ο χρήστης ελιοτ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-07-2010
Περιοχή: Ανω Γλυφαδα
Μηνύματα: 221
Προεπιλογή

ας βγαλει το ανοδιο και να αλλαζει θερμοσιφωνα καθε 3-4 χρονια.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 10-10-13, 20:31
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παιδιά γεια σας και από μένα, αφού μιλάμε για θέρμανση με θερμοσίφωνα στηριζόμαστε σε ηλεκτρική αντίσταση με όλα τα προβλήματα που μπορεί να προκύπτουν από το μέταλλο της αντίστασης και εφόσον το νερό δεν θα ζεσταίνεται επαγωγικά. Προτείνω στο φίλο Θανάση να ρίξει μια μάτια για αντιστάσεις από υλικά που δεν θα προκαλούν πρόβλημα . Δες Θανάση κάτι site που βρήκα μπας και πάρεις καμιά ιδέα. Γιατί εύκολα μπορείς να προσαρμόσεις μια αντίσταση τέτοιου τύπου στην έξοδο το νερού από το φίλτρο και ίσως λύσεις το πρόβλημά σου.

http://www.tepse.gr/0DAA0735.el.aspx
http://www.tepse.gr/56BAB5F2.el.aspx
http://www.thermis-sa.gr/greek/category.php?id=56

μου έκανε εντύπωση αυτή http://www.tepse.gr/8C1EF80B.el.aspx
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 10-10-13, 20:16
Το avatar του χρήστη stelios816
stelios816 Ο χρήστης stelios816 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Περιοχή: νικαια
Μηνύματα: 1.585
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bouboulas Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε καμιά δεκαριά αντιστάσεις που έχω αλλάξει σε θερμοσίφωνα. Επίσης τα ανοδια ΟΛΑ είναι από ψευδάργυρο. Συγκεκριμένα από κράμα αλουμινίου και ψευδαργύρου. Στο εμπόριο τους λένε τσίγκους. Μην με κάνεις και σκίσω το πτυχίο μου. Ναι τα τελευταία χρόνια στους θερμοσίφωνες τον έχουν αντικαταστήσει με κράμα αλουμινίου και μαγνησίου όπου και αυτό είναι δηλητήριο αλλά λιγότερο βλαβερό από τον ψευδάργυρο. Δεν τα ξεσηκώνουμε από πουθενά απλός γνωρίζουμε και πριν από κάμποσα χρόνια τι υλικά χρησιμοποιούσαν.
τι να σου πω μπορει να μην ξερω τι κατασκευαζω και ποια ειναι η δουλεια μου φιλε μου ισως να γνωριζεις καλυτερα . και αν δεν το καταλαβες μιλαμε για σημερα τη κανουμε οχι τι φτιαχναμε το 1990 η τεχνολογια και η τεχνικες εξελισονται τωρα αν προμηθευεσαι απο κανενα αρχαιο που εχει μεινει εκει ... τα σημερινα ανοδια ειναι εντελως ακινδυνα για τον ανθρωπο ακομα και στην καταποση αλλα δεν ισχυει το ιδιο και για το ενυδρειο.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 10-10-13, 20:58
Το avatar του χρήστη bouboulas
bouboulas Ο χρήστης bouboulas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-07-2012
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 602
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelios816 Εμφάνιση μηνυμάτων
τι να σου πω μπορει να μην ξερω τι κατασκευαζω και ποια ειναι η δουλεια μου φιλε μου ισως να γνωριζεις καλυτερα . και αν δεν το καταλαβες μιλαμε για σημερα τη κανουμε οχι τι φτιαχναμε το 1990 η τεχνολογια και η τεχνικες εξελισονται τωρα αν προμηθευεσαι απο κανενα αρχαιο που εχει μεινει εκει ... τα σημερινα ανοδια ειναι εντελως ακινδυνα για τον ανθρωπο ακομα και στην καταποση αλλα δεν ισχυει το ιδιο και για το ενυδρειο.


Δεν ανέφερα παραπάνω πως δεν γνωρίζεις την δουλειά σου σε καμιά περίπτωση. Αλλά δεν νομίζω κιόλας να κατασκευάζεις ανοδια. Τώρα το πόσο ακίνδυνη είναι η κατάποση κράματος αλουμινίου και μαγνησίου, είναι άλλο θέμα. Τέλος πάντων δεν είναι το θέμα μας να έρθουμε σε αντιπαράθεση ούτε κόντρες γνώσεων κάνουμε. Αν δεν γνωρίζω κάτι δεν αρπάζω τον άλλο από τα μούτρα του τύπου <<από πού τα ξεσηκώνετε αυτά >> και άλλα τέτοια. Όσο ζω μαθαίνω και έχω μάθει να ακούω τον συνομιλητή μου. Δεν θα μπω στο κόπο να ξανά απαντήσω σε τέτοια σχόλια και να χαλάμε το θέμα του Θανάση. Αλώστε όπως έλεγε και ένας καθηγητής μου, αν βλέπεις τον άλλο να κοιμάται ριξτου μια κουβέρτα…. Στο θέμα μας τώρα
Θανάση γιατί ντε και καλά πρέπει να περνά το νερό του ενυδρείου από τον θερμοσίφωνα; Εγώ θα έφτιαχνα μια σερπαντίνα που θα κάλυπτε ένα μεγάλο μέρος του πάτου του ενυδρείου. Από πάνω θα το σκέπαζα με άμμο κτλ. Τα θερμά ρεύματα έχουν την τάση να ανεβαίνουν. Με ένα κυκλοφορητή θα γυρνούσα το νερό μέσα στην σερπαντίνα. Συγκεκριμένα από το θερμαντικό σώμα (θερμοσίφωνα σόμπα τζάκι ) ότι σε φωτίσει . Θα τοποθετούσα μια γραμμή by pass με μια τριστομη με θερμοστάτη. Αν η θερμοκρασία του ενυδρείου θα ήταν χαμηλή το νερό θα πέρναγε μέσα από το ενυδρείο, αν ήταν υψηλή θα πέρναγε εκτός. Θα έβαζα μια δεξαμενή συστολής στο κύκλωμα με ανακουφιστική βαλβίδα για κάθε ενδεχόμενο Έτσι λειτουργούν τα περισσότερα κλειστά κυκλώματα νερού. Θα είχα και το κεφάλι μου ήσυχο μιας και το ζεστό νερό δεν θα ερχόταν σε επαφή με το νερό του ενυδρείου. Ένα σκασμό λεφτά έχεις δώσει μέχρι τώρα στην θέρμανση θα κάνεις τσιγκουνιές; Το καλοκαίρι να σε δω με ψύξη τι θα κάνεις; Μας βλέπω να γραφούμε ώρες ατελείωτες πάλι.
__________________
Σταματης


Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 10-10-13, 21:15
ελιοτ Ο χρήστης ελιοτ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-07-2010
Περιοχή: Ανω Γλυφαδα
Μηνύματα: 221
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bouboulas Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ανέφερα παραπάνω πως δεν γνωρίζεις την δουλειά σου σε καμιά περίπτωση. Αλλά δεν νομίζω κιόλας να κατασκευάζεις ανοδια. Τώρα το πόσο ακίνδυνη είναι η κατάποση κράματος αλουμινίου και μαγνησίου, είναι άλλο θέμα. Τέλος πάντων δεν είναι το θέμα μας να έρθουμε σε αντιπαράθεση ούτε κόντρες γνώσεων κάνουμε. Αν δεν γνωρίζω κάτι δεν αρπάζω τον άλλο από τα μούτρα του τύπου <<από πού τα ξεσηκώνετε αυτά >> και άλλα τέτοια. Όσο ζω μαθαίνω και έχω μάθει να ακούω τον συνομιλητή μου. Δεν θα μπω στο κόπο να ξανά απαντήσω σε τέτοια σχόλια και να χαλάμε το θέμα του Θανάση. Αλώστε όπως έλεγε και ένας καθηγητής μου, αν βλέπεις τον άλλο να κοιμάται ριξτου μια κουβέρτα…. Στο θέμα μας τώρα
Θανάση γιατί ντε και καλά πρέπει να περνά το νερό του ενυδρείου από τον θερμοσίφωνα; Εγώ θα έφτιαχνα μια σερπαντίνα που θα κάλυπτε ένα μεγάλο μέρος του πάτου του ενυδρείου. Από πάνω θα το σκέπαζα με άμμο κτλ. Τα θερμά ρεύματα έχουν την τάση να ανεβαίνουν. Με ένα κυκλοφορητή θα γυρνούσα το νερό μέσα στην σερπαντίνα. Συγκεκριμένα από το θερμαντικό σώμα (θερμοσίφωνα σόμπα τζάκι ) ότι σε φωτίσει . Θα τοποθετούσα μια γραμμή by pass με μια τριστομη με θερμοστάτη. Αν η θερμοκρασία του ενυδρείου θα ήταν χαμηλή το νερό θα πέρναγε μέσα από το ενυδρείο, αν ήταν υψηλή θα πέρναγε εκτός. Θα έβαζα μια δεξαμενή συστολής στο κύκλωμα με ανακουφιστική βαλβίδα για κάθε ενδεχόμενο Έτσι λειτουργούν τα περισσότερα κλειστά κυκλώματα νερού. Θα είχα και το κεφάλι μου ήσυχο μιας και το ζεστό νερό δεν θα ερχόταν σε επαφή με το νερό του ενυδρείου. Ένα σκασμό λεφτά έχεις δώσει μέχρι τώρα στην θέρμανση θα κάνεις τσιγκουνιές; Το καλοκαίρι να σε δω με ψύξη τι θα κάνεις; Μας βλέπω να γραφούμε ώρες ατελείωτες πάλι.


μεγαλες αλλαγες νερου, σε αυτο το τερας ουτε θα ανεβαινει ουτε θα κατεβαινει ευκολα η θρμοκρασια.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 12-10-13, 22:07
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bouboulas Εμφάνιση μηνυμάτων
Αλώστε όπως έλεγε και ένας καθηγητής μου, αν βλέπεις τον άλλο να κοιμάται ριξτου μια κουβέρτα….
respect στον καθηγητη
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Σύστημα ψύξης/θερμανσης σε rio 240 Maverick DIY . Φτιάχτο μόνος σου 25 09-05-11 22:14
Συστημα ψυξης θερμανσης ενυδριου 3r4ndo DIY . Φτιάχτο μόνος σου 162 02-07-09 21:24

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:38.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06089 seconds with 13 queries