Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Περιβάλλον δεξαμενής (τεχνητής λίμνης)

Περιβάλλον δεξαμενής (τεχνητής λίμνης) Η άγρια πανίδα που συγκεντρώνεται περιμετρικά της δεξαμενής μας. Ποιά η σωστή διαχείρηση, η μέριμνα και η υπευθυνότητα του ιδιοκτήτη?

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 01-08-08, 14:05
japetus Ο χρήστης japetus δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-02-2005
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή

Μου έκανε εντύπωση το χρώμα στα μάτια της, δεν είχα ξαναδεί τετοιο σε φίδι... Ίδιο με αυτό στο άβατάρ σου δεν είναι;
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 02-08-08, 15:12
kanarini Ο χρήστης kanarini δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2008
Περιοχή: Νικαια-Νεαπολη
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

πολυ ομορφο φιδακι
__________________
http://www.kanarini.net/
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 02-08-08, 15:37
Το avatar του χρήστη Teo
Teo Ο χρήστης Teo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-07-2008
Περιοχή: Πολύκαστρο,Κιλκίς
Μηνύματα: 324
Προεπιλογή

χαχαχα τρελός είναι έποιασε οχιά??ωραίο το φιδάκι( αλλά μόνο απο μακριά και αγαπημένοι)
__________________
Φιλικά,
Θοδωρής


Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 10-08-08, 16:40
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από japetus Εμφάνιση μηνυμάτων
Μου έκανε εντύπωση το χρώμα στα μάτια της, δεν είχα ξαναδεί τετοιο σε φίδι... Ίδιο με αυτό στο άβατάρ σου δεν είναι;
Ναι, το avatar μου είναι μάτι από Vipera ammodytes
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 13-08-08, 19:32
japetus Ο χρήστης japetus δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-02-2005
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή ΔΕΝ ΠΑΙΖΩ!

Δεν παμε καλα... Ενώ δεν εχουν περασει 10 μερες καλα-καλα που τα ψαρια μου εχουν βρει την ησυχια τους, έχω προσθέσει εν τω μεταξυ ένα καινουριο κοι, ενα black moor και ενα οραντα με κοκκινο κεφαλι, πριν απο μερικες μερες δεν μπορω να δω το οραντα (ουτε το μαυρο βλεπω αλλα λογω χρωματος τρεφω ακομα ελπιδες)... Την αλλη μερα ανοιγω το φιλτρο με το μικρο καταρρακτη και σε λιγο τί να δω; Ένα καινουριο νεροφιδο, ιδιο ή και μεγαλυτερο σε μεγεθος απο το προηγουμενο λιάζεται στα νουφαρα κατω απο τον καταρρακτη....!!!
Πηγα να το αρπαξω μια και ηταν σχετικα ηρεμο αλλα μου ξεφυγε... Το ξανειδα πολλες φορες την ιδια και την επομενη μερα αλλα δεν μπορεσα να το πιασω.. Την επομενη μερα ειχε μεγαλη κακοκαιρια, βροχες κλπ δεν το είδα εκεινη την μερα αλλα ούτε ξανα έπειτα.. Υπάρχει πιθανοτητα λόγω βροχής να έφυγε (λογω βρεγμενου εδαφους και κυνηγητου από μέρους μου); Σαν είδος το νατριξ νατριξ ειναι ανταγωνιστικο με τα όμοιά του; Γιατί δεν είχα δει δυο μαζί παλια και το προηγουμενο ηταν τραυματισμένο, μήπως αλληλοεξοντώνονται; Σαν βασικο υποπτο θεωρω ενα μεγαλο χωραφι με καλαμποκι που ποτιζεται συνεχεια και ειναι γειτονικο απο τη μια μερια με μενα και απο την αλλη με ενα μικρο έλος....
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 14-08-08, 09:10
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

Κι εγώ δεν μπόρεσα να πιάσω το "δικό" μου φίδι!
Μια μέρα που θειάφιζα το αμπέλι και ξέχασα να σκεπάσω την λίμνη, βλέπω να έχει στην επιφάνεια του νερού, αρκετή σκόνη. Έκανα αμέσως υπερχίληση κι έφυγε το μεγαλύτερο μέρος του θειαφιού αλλά έφυγε μαζί κι ο όφις και τα ψαράκια δεν βλέπω να πάθανε καμιά ζημιά. Είναι μάλιστα πολύ ζωηρά και δεν μένουν κρυμένα, όπως άλλωτε!!!
... θειάφισε αλλά μην το παρακάνεις!!!
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 14-08-08, 14:46
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lucy Εμφάνιση μηνυμάτων
... θειάφισε αλλά μην το παρακάνεις!!!
Μάλλον είναι επικίνδυνο το θειάφι για τα ψάρια, θα ρίξει πολύ το ph και υπάρχει κίνδυνος να επιρεαστούν.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από japetus Εμφάνιση μηνυμάτων
Σαν είδος το νατριξ νατριξ ειναι ανταγωνιστικο με τα όμοιά του; Γιατί δεν είχα δει δυο μαζί παλια και το προηγουμενο ηταν τραυματισμένο, μήπως αλληλοεξοντώνονται; Σαν βασικο υποπτο θεωρω ενα μεγαλο χωραφι με καλαμποκι που ποτιζεται συνεχεια και ειναι γειτονικο απο τη μια μερια με μενα και απο την αλλη με ενα μικρο έλος....

Όχι δεν μαλώνουν, αντιθέτως έχω δει πολλές φορές να ζουν μαζί. Μάλλον δεν μπορείς να το αποφύγεις όπως φαίνεται, η περιοχή σου είναι τέτοια που θα σε επισκέπτονται συχνά ότι και να κάνεις.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 19-05-11, 11:42
japetus Ο χρήστης japetus δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-02-2005
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή

Φέτος δεν έχω δει κανένα φιδάκι γύρω από τη λίμνη. Μόνο μια μεγαλούτσικη τρανόσαυρα που κρύβεται στη σκια της λεβαντίνης και κατεβαίνει πού και πού να πιεί νερό στη λίμνη..



Αυτό φαίνεται έδωσε θάρρος στα βατράχια που φέτος υπάρχουν περισσότερα από κάθε άλλη φορά.. Μου κάνει εντύπωση που δεν φοβούνται τις μέλισσές μου, εδώ ξεχωρίζει αμυδρά μία στη μύτη του που τον γλύφει για να παράγει βατραχόμελο






Σαύρες όμως και βατράχια, δεν είναι δυνατόν να εξηγήσουν αυτό που έπαθε το ψαράκι που βρήκα χθες να επιπλέει στην επιφάνεια..



Τί μπορεί να φταίει γι αυτό; Μου κάνει εντύπωση που δεν φαγώθηκε ολόκληρο αν ήταν από κάποιο πουλί ή ζώο στεριάς. Λέτε να φταίει μήπως κάποιο από τα κόι; Να το έβαλε στο στόμα του κατα λάθος και στην προσπάθεια να το βγάλει να το αποκεφάλισε;
Εχω αυτή την ανησυχία τελευταία μια και μάλλον δεν σηκώνει το μέγεθος που έχουν φτάσει τα δυο κόι πλεον η λιμνη μου..


Και με την ευκαιρία του ποστ, και μια άποψη της λίμνης με το καινούριο πρότζεκτ, ένα γλαστροβαλτόκηπο με σαρκοφάγα..

Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 19-05-11, 12:02
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Έγινε πολύ όμορφο το σύστημα σου. Μου έχει αρέσει το δέσημο που προέκυψε εντελώς φυσικά με τα διάφορα άγρια φυτά που φύτρωσαν περιμετρικά. Τα τροπικά σου σαρκοφάγα, δεν θα σου αντέξουν το κρύο...οπότε φαντάζομαι γιατί τα έχεις φυτέψει σε ξύλινο κρασοβάρελο.

Νόμιζα πως μας ξέχασες....
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 19-05-11, 12:03
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Υπαρχει πιθανοτητα να ευθυνεται για το αποκεφαλισμενο ψαρι, προνυμφη λιμπελουλας; δεν μπορω να καταλαβω και ποσο μεγαλο ηταν απο τις φωτος.

Ασχετο.... ξετρελλαθηκα με το βαρελι και τα σαρκοφαγα φυτα σου
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:18.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05645 seconds with 12 queries