Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
  #1  
Παλιά 26-11-05, 00:46
Το avatar του χρήστη georgesa
georgesa Ο χρήστης georgesa δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-11-2005
Περιοχή: Ηράκλειο
Μηνύματα: 51
Προεπιλογή Νέο μέλος ερωτησεις για co2 και διαχυσης

Γεια χαρα σε ολους.
Ειμαι πολυ νέος στο χωρο ,για την ακριβεια τωρα στρωνω το ενυδρειο μου (100Χ40Χ30) 120lt.
Ομως το μικροβιο για την αποκτηση και συντηρηση ενος ενυδρειου ξεκινησε οταν ειδα καποια με φυτα τα οποια με εξεπληξαν.Συμμετεχω στο forum εδω και 2 μηνες και καθημερινα ενημερωνομαι γαι οτι σχετικο με το γλυκο νερο και τα φυτα γραφεται,εννοειται οτι αν και προσπαθω να κατανοησω οσο περισσοτερα μπορω ειναι λιγο δυσκολο με τη εμπειρια που διαθετω.Αποφασισα λοιπον να πειραματιστω με το DIY co2 και να προσπαθησω να το εχω ετοιμο σε λιγο καιρο που θα το χρειαστω.Eχω ηδη κατασκευασει μια ιδιοκασκευη που περιελαμβανει ενα 1.5 μπουκαλι απο αναψυκτικο ,ενα συστημα εκχυσης ορου το οποιο και εφαρμοσα προσεκτικα στο πωμα και κ.ο.κ εκανα ολα οσα περιγραφονται στις οδηγιες που διαβασα στα διαφορα τοπικ.Το συστημα λοιπον αρχισε να παραγει CO2 κανονικα ,εννοειται εκτος ενυδρειου.
Η ερωτησεις μου λοιπον ειναι οι εξης:
1.Η διαχυση Co2 προς το νερο μεσω αεροπετρας στην εισοδο του εσωτερικου φιλτρου που διαθετω ειναι σωστη και αν ναι μηπως βλαπτει τα βακτηριδια που αναπτυσονται μεσα στο φιλτρο?
2.Η σκαλα διαχυσης της Hagen ειναι πιο αποτελεσματικος τροπος διαχυσης και ασφαλης για τα βακτηριδια?
Αληθεια αυτο το προιον ειναι κατι κοινο στα Pet shop γιατι 1-2 που ρωτησα δε το γνωριζαν.
3.Για ενα ενυδρειο 120lt και για 50-60 φυτα που σκεφτομαι σιγα-σιγα να τοποθετησω ποιος ειναι περιπου ο λογος σταγονα/λεπτο που πρεπει να πετυχω?
Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Προετοιμασία ξύλου fighterfish Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 5 16-06-07 22:01
Νεος χρηστης με αρκετες ερωτησεις.. Tricky Αρχάριοι γλυκού νερού 3 08-01-05 22:00

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:00.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05991 seconds with 14 queries