Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
  #1  
Παλιά 30-06-14, 13:52
dimsaa Ο χρήστης dimsaa δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 28-06-2014
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 21
Προεπιλογή Φίλτρο Hailea HL-BT400

Γεια σας παιδιά (τα καλωσορίσματα τα κάναμε σε άλλο τοπικ)

Έχω ένα 60αρι ενυδρείο το οποίο είχε μαζί και το φίλτρο
HaileaHL-BT400.
Τώρα είμαι στη φάση του στρωσίματος (3η μέρα). Την πρώτη μέρα λειτουργούσε άψογα. Από εχθές όμως κάνει έναν πολύ έντονο βόμβο ο οποίος ακούγεται ακόμα και 3-4 μέτρα μακριά από το ενυδρείο και με κλειστό το καπάκι. Στο πετσοπ μου είπαν ότι δεν υπάρχει κάποιο θέμα και ότι είναι φυσικό. Παρόλα αυτά όμως εγώ νομίζω ότι υπάρχει μεγάλο θέμα για τα ψάρια (όχι για μένα) αφού η ένταση του ήχου κάτω από νερό πολλαπλασιάζεται. Τελικά τι ισχύει?
Το φίλτρο πρέπει να είναι αθόρυβο (μιλάμε για ένα μικρό ενυδρειάκι) ή είναι νορμάλ να χαλάει τον κόσμο γύρο του?

Ο δεύτερος προβληματισμός μου είναι η θερμοκρασία του ενυδρείου, είναι καρφωμένη στους 30 βαθμούς. Τον θερμοστάτη τον έχω στους 22 βαθμούς (αρχικά από 27 τον πήγα 25 και σήμερα 22). Ακόμα και με ανοιχτό το καπάκι δεν ξεκολλάει παρόλο που το σπίτι έχει εσωτερική θερμοκρασία 27-28.

Το φίλτρο όμως είναι αρκετά ζεστό παρόλο που βρίσκεται εξολοκλήρου κάτω από το νερό. Υπάρχει περίπτωση να ευθύνεται αυτό για την μη μείωση της θερμοκρασίας του νερού?
Το θερμόμετρο βρίσκεται στην απέναντι πλευρά δηλαδή, το φίλτρο το έχω βεντουζάρει στη πλάτη και το θερμόμετρο βρίσκεται στη μπροστινή όψη ενώ ο θερμοστάτης είναι στην αριστερή πλευρά μακριά και από τα δυο άλλα εξαρτήματα.


Υπάρχει πρόβλημα ή εγώ είμαι πολύ ψαρωμένος και τσιμπάω με το παραμικρό?

Δημήτρης


Edit : κάτι πείραξα και χάλασα την γραμματοσειρά και δεν μπορώ να την επαναφέρω τωρα. Συγνώμη!
Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Λίτρα Hailea maria1983 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 12 14-04-12 17:45
Ερωτηση σχετικα με φιλτρο Hailea HL-BT400 tsiglas Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 10 29-12-11 18:17
hailea fc200 ferrari Αρχάριοι γλυκού νερού 3 21-02-10 12:11

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:32.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04246 seconds with 14 queries