Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Χρυσόψαρα > Χρυσόψαρα

Χρυσόψαρα Ποικιλίες, σωστή διατήρηση

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
  #1  
Παλιά 12-05-13, 11:23
Το avatar του χρήστη Mary74
Mary74 Ο χρήστης Mary74 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-03-2013
Περιοχή: ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή Περίεργες αντιδράσεις χρυσόψαρου?

Γεια σας και χρόνια πολλά σε όλους.
Θα ήθελα να σας ρωτήσω για τις συμπεριφορές των χρυσόψαρων.
Είχα δύο χρυσόψαρα σε 20λτ. (Ξέρω ότι είναι λίγα το έχουμε συζητήσει ήδη σε παλαιότερα μηνύματα..) Έλειψα για μία εβδομάδα και είχα αφήσει άνθρωπο να τα ταίζει (όχι καθημερινά) και να συμπληρώνει νερό. Μία μέρα πρίν επιστρέψω πέθανε το ένα (απλά έκατσε κάτω το πρωί και μέχρι να το απόγευμα που γύρισα ήταν νεκρό. Το άλλο είχε κανονική συμπεριφορά. Αμέσως έβγαλα το νεκρό ψάρι. Έκανα μέτρηση με στριπ πριν κάνω άμμεσα αλλαγή νερού και οι μετρήσεις ήταν φυσιολογικές. Ανακάλυψα ότι στο πίσω μέρος του διακοσμητικού υπήρχε άσπρο χνούδι (υποθέτω μύκητες??). Επειδή φοβήθηκα μήπως αρρώστησαν από παράσιτα ή μύκητες έκανα μπάνιο θεραπείας στο ψαράκι που μου έμεινε σε hobby ektozon και έκανα αλλαγή νερού της τάξης του 50-55%. Με το νερό που έβγαλα καθάρισα καλά το διακοσμητικό και έριξα και στο ενυδρειο ektozon. Στο νερό προσθέτω εδώ και 1 μήνα goldy της εταιρείας esha για να τα βοηθήσω στο στρεσσάρισμα που είχαν υποβληθεί από τα λάθη στο στρώσιμο...
Απο την ημέρα που πέθανε το άλλο χρυσόψαρο αυτό που έμεινε την μία κολυμπάει κανονικά και την άλλη κάθεται στον πάτο. Τρώει κανονικά, δεν έχει καμία πληγή, αναπνέει κανονικά, τα βράγχια του είναι κλειστά, δεν του λείπουν λέπια... Το μόνο είναι ότι η θερμοκρασία είχε ανέβει στους 26,5°. Έχω βάλει μία πρόχειρη κατασκευή με ανεμιστηράκι και την κατέβασα στους 23,5° και αφήνω την λάμπα κλειστή την περισσότερη ώρα για να μην ζεσταίνει το νερό. (Τώρα ετοιμάζω μιά κατασκευή με δύο ανεμιστηράκια η/υ). Από κατάστημα που έχει μόνο ψάρια μου έδωσαν και βιταμίνες να του βάλω στο νερό για να το βοηθήσουμε να δυναμώσει.
Δεν ξέρω τί άλλο να κάνω για να το βοηθήσω..
Σας ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
περίεργες μετρήσεις.. Μίμης Γλυκό νερό - Γενικά 6 30-10-09 23:48
Περίεργες φουσκάλες στην επιφάνεια του ενυδρείου fh84 Γλυκό νερό - Γενικά 30 30-10-09 22:59
Περίεργες φουσκάλες σε ενυδρείο με μονομάχο. nkarytia Bettas 7 06-09-09 11:14
Περίεργες φυσαλίδες στο φίλτρο.. Μανώλης Αρχάριοι γλυκού νερού 7 06-11-08 21:55
Σκαλάρι με περίεργες αντιδράσεις CASPER ¶λλες κιχλίδες Ν. Αμερικής 4 27-04-06 15:28

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:20.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05099 seconds with 13 queries