Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
  #1  
Παλιά 04-08-12, 18:43
Το avatar του χρήστη vaska
vaska Ο χρήστης vaska δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-06-2011
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 142
Προεπιλογή Σκότωσα 10 ψάρια....

Στην καθιερωμένη κι εντός ρουτίνας 15νθήμερης αλλαγής του νερού στο ενυδρείο μου κάτι έκανα λάθος και μετά από 1 περίπου ώρα άρχισαν τα παρατράγουδα.

Είμαι ένα χρόνο στο χόμπι κι έχω διαβάσει αρκετά. Έχω κατανοήσει απόλυτα τον κύκλο του αζώτου και γενικότερα τη χημεία του νερού στα ενυδρεία. Το ενυδρείο μου είναι 260 λίτρα (240 καθαρά), φίλτρανση από fluval G3, οι τιμές των μετρήσεών μου είσαι εντός ορίων και πρόσφατα μάλιστα πήρα τα τεστ της API για GH & KH. Από καιρό ήθελα να κάνω μια παρουσίαση αλλά με πρόλαβαν οι εξελίξεις. Να πω με λίγα λόγια ότι είναι κοινωνικό φυτεμένο, με ζωοτόκα (molly guppy, ξιφοφόρους) ένα κοπαδάκι από 25 corydoras, apple snails και 4 pleco.
Εδώ και μερικούς μήνες έχει εμφανιστεί bba άλγη και καθαρά για λόγους αισθητικούς αποφάσισα απ' όλες τις μεθόδους καταπολέμησης που διάβασα, ν' ακολουθήσω τη μέθοδο με το οξυζενέ. Για να είμαι σίγουρος για την περιεκτικότητα του διαλύματος πήρα από φίλη φαρμακοποιό διάλυμα ΠΕΡΙΝΤΡΟΛ 35% για να φτιάξω μόνος μου το οξυζενέ. Στην προηγούμενη λοιπόν αλλαγή του νερού έριξα τοπικά στα φύλλα που είχαν άλγη περίπου 200 ml οξυζενέ 15%. Η διαδικασία που ακολούθησα ήταν ν' αδειάσω όσο νερό αδειάζω πάντα (περίπου 2/5 του συνολικού όγκου), να ρίξω το οξυζενέ και παράλληλα να γεμίζω πάλι το ενυδρείο με αργούς ρυθμούς. Η θερμοκρασία κατά την αλλαγή είναι περίπου 25 βαθμοί κελσίου +-1 βαθμό. Η μέθοδος είχε επιτυχία αφού η άλγη σχεδόν εξαφανίστηκε αφήνοντας μόνο μερικά στίγματα εδώ κι εκεί.
Έτσι λοιπόν σήμερα επανέλαβα τη διαδικασία ακριβώς όπως την προηγούμενη φορά. Έφτιαξα οξυζενέ, άδειασα το ενυδρείο, έριξα το διάλυμα όπου υπήρχε άλγη και παράλληλα γέμιζα το ενυδρείο. Η αεραντλία δούλευε στο φούλ όπως σε κάθε αλλαγή που κάνω και η θερμοκρασία ήταν στα ίδια πάνω κάτω επίπεδα με της προηγούμενης αλλαγής.

Το αποτέλεσμα αποκαρδιωτικό. Μετά από μία περίπου ώρα μερικά ψάρια άρχισαν να έχουν παράξενη συμπεριφορά (περνάω πάρα πολλές ώρες όταν μπορώ μπροστά από το ενυδρείο και ξέρω όλα μου τα ψάρια, ακόμα και τον τρόπο που κολυμπούν). Για να μη σας κουράζω "έφυγαν" όλοι οι πλεκόστομοι ακόμα και οι 2 μεγάλοι που είχαν φτάσει στα 10 εκατοστά μήκος, 1 γκάπυ, 3 μεγάλα μόλυ, 2 κορύντορας αλμπινάκια και δυστυχώς έχω την αίσθηση ότι μέχρι αύριο το πρωί θα έχουν φύγει και άλλα.
Τι σκατά πήγε λάθος και σκότωσα τα ψαράκια μου????
Είμαι να σκάσω, δεν θέλω να μου μιλάει κανένας. Κάθομαι και κοιτάω το ενυδρείο και με παίρνουν τα ζουμιά.
Επίσης να πω ότι στο ενυδρείο υπάρχουν και πολλά μικρά τα οποία δεν φαίνεται να έχουν επηρεαστεί από την όλη διαδικασία.
Τα νεκρά ψαράκια δείχνουν να έχουν σκάσει.

Τι μπορεί να συνέβη?? Υπάρχει περίπτωση να δέσμευσε όλο το οξυγόνο το οξυζενέ???? (δεν ξέρω καν αν αν αυτό είναι εφικτό) ή όπως έριχνα στα σημεία με την άλγη ανέπνευσαν οξυζενέ και πάνε????
Όπου διάβασα για την μέθοδο του οξυζενέ έλεγαν ότι δεν επηρεάζει τη χημεία του νερού.

ΒΟΗΘΗΣΤΕ παρακαλώ οι γνώστες.

Υ.Γ.
Μετά το συμβάν έγινε ακόμα μια αλλαγή νερού (μικρότερη αυτή τη φορά) και η αεραντλία συνεχίζει να δουλεύει μέχρι και τώρα.
Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Τι ψάρια ???? GiWrGoS198 Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 5 07-09-11 11:52
Τι ψάρια έχω? panoskor Αναγνωρίσεις ειδών 4 04-09-11 20:46
Νεα ψάρια billos95 Αρχάριοι γλυκού νερού 10 21-03-10 16:00
Σκότωσα τις γαριδούλες μου!!! candus Γλυκό νερό - Γενικά 9 07-11-07 14:25
Που ναι τα ψάρια οεο... Liolios Γλυκό νερό - Γενικά 2 02-02-06 19:55

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:00.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04365 seconds with 14 queries