Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
  #1  
Παλιά 26-12-11, 14:47
tsiglas Ο χρήστης tsiglas δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: ΑΤΤΙΚΗ
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή Ερωτηση σχετικα με φιλτρο Hailea HL-BT400

Καλημερα κ χρονια πολλα.....Ισως ειμαι το πιο καινουριο μελος στο φορουμ σας...καλος σας βρηκα λοιπον.....

Η ερωτηση μου εχει να κανει με το εσωτερικο φιλτρο Hailea HL-BT400 το οποιο εχω σε ενα ενυδρειο 60λ στρωμενο με 2 χρυσοψαρα....το φιλτρο το εχω 2,5 μηνες σε λειτουργεια οπως ακριβως το αγορασα με τα υλικα που ειχε μεσα τα οποια ειναι "high quality bio-chemical filtration sponge" κ "special structure carbon box" σας τα γραφω οπως ακριβως τα λεει στο manual....εσεις θα καταλαβετε καλυτερα.....εκτος απο την εξοδο του νερου με το σωληνακι για οξυγονο εχει εναλλακτικα κ "φλογερα" την οποια κ χρησιμοποιω.....
Το φιλτρο το καθαρισα πριν 1 μηνα (μονο το μαυρο σφουγγαρακι σε νερο ενυδρειου με μαλακες μαλαξεις) το οποιο δεν εβγαλε σχεδον καθολου βρωμα η υπερβολικη θολουρα στο νερο....Το νερο δεν το εχω δει ποτε βρωμικο η θολο αν κ αλλαζω τα 2/3 καθε 6 μερες....κ η ερωτηση μου ειναι η εξης....

1)Ποτε θα πρεπει να αντικατασταθουν τα υλικα του φιλτρου....

2)Πως θα τα αντικαταστησω εχοντας μονο 1 φιλτρο χωρις να χαλασω την βιολογια του ενυδρειου....

3)Οταν θα πρεπει να αντικαταστησω τα υλικα τι θα πρεπει να βαλω στο συγκεκριμενο φιλτρο (αν γινεται συγκεκριμενο προιον κ τροπος τοποθετησης) για τα χρυσοψαρα κ απο που θα τα προμηθευτω κ αν αυτα θα πρεπει να κοπουν κ να προσαρμοστουν μεσα στο φιλτρο....

4)Καθε ποτε θα πρεπει να καθαριζω το φιλτρο για το συγκεκριμενο ενυδρειο με χρυσοψαρα....

Πιστευω να με βοηθησετε κ ευχαριστω για την υπομονη σας.....κ Καλη χρονια....
Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ερωτηση σχετικα με στρωσιμο ενυδρειου με αμμωνια sefis Αρχάριοι γλυκού νερού 1 15-04-11 20:29
ΕΡΩΤΗΣΗ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΜΠΟΛΙ gdimit Αρχάριοι γλυκού νερού 2 11-03-11 20:11
Ερωτηση Σχετικα Με Τα Pleco mikele Γατόψαρα Ν. Αμερικής 59 04-06-07 10:16
μια ερωτηση σχετικα με τα corydoras mikele Γατόψαρα Ν. Αμερικής 4 28-09-06 17:14
Σχετικα Με Φιλτρο ΚΑΡΠΙΔΑ ΤΖΙΝΙΑ Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 5 16-08-05 08:48

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:51.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04512 seconds with 13 queries