Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Εξοπλισμός Θαλασσινού νερού > Εξοπλισμός παροχής ιχνοστοιχείων

Εξοπλισμός παροχής ιχνοστοιχείων Αντιδραστήρες κλπ

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
  #1  
Παλιά 26-02-04, 17:21
Discos Ο χρήστης Discos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 15-01-2003
Περιοχή: Αθηνα - Ηλιουπολη
Μηνύματα: 632
Αποστολή μηνύματος AIM στον/στην Discos
Προεπιλογή Kalkwasser vs Calcium reactors

Χαιρετε κυριοι και κυριες...μετα απο καποιο καιρο πολυ αραιας απουσιας απο τα δρωμενα ειμαι και παλι εδω .


Οπως ειδατε και απο την επικεφαλιδα οι αποριες μου απευθυνονται σε εμπειρους στο χωρο αυτο οι οποιοι εχουν πειρα και απο Kalkwasser αλλα και απο calcium reactors.


Απο τοτε που πρωτοστεισα το Reef ενυδρειο μου εχουν περασει γυρω στους 6 μηνες. Πολλα εχω δει να συμβαινουν και ακομα περισσοτερα εχω διαβασει. Καποια συμπερασματα ηταν προβλεψιμα και καποια ηταν απο το πουθενα! Καταρχην τα ενυδρεια τροπικου υφαλου δεν ειναι για αρχαριους, δεν ειναι ομως ουτε και για ψιλο-προχωρημενους. Θελει πολυ διαβασμα, πολυ προσοχη, πολλες μετρησεις, καθαρισμους, αλλαγες και πανω απο ολα θελει παρα μα παρα πολυ χρονο και χρημα!!Αλλιως καποια στιγμη θα μεινεις να κλαις τον ωραιο σου ζωντανο βραχο + ζωντανη αμμο + οτι ασπονδυλα και κοραλια κτλ εχεις παρει.


Ομολογω πως εαν ειχα φτιαξει ενα ενυδρειο τετοιου τυπου γυρω στα 400 λιτρα δεν θα μπορουσα να το συντηρισω και στην πορεια θα το αλλαζα, οχι μονο για λογους χρονου αλλα και λογους χρηματων. Το chiller ειναι απαραιτητο, ενας μηχανισμος για την σταθμη νερου το ιδιο, χωρια οι λαμπες που εκτος που προσθετουν συμαντικα ποσα ζεστης στο νερο μας θελουν και αλλαγη ολες το αργοτερο μια φορα το χρονο. Και ποσα αλλα ακομα...


Λοιπον, στο θεμα μας. Εδω και αρκετο καιρο χρησιμοποιω kalkwasser για την προσθεση ασβεστιου στο ενυδρειο μου μαζι με το νερο που συμπληρωνω καθε 2 περιπου ημερες. Την μια φορα βαζω ασβεστονερο και την αλλη βαζω buffers τα οποια ειναι απολυτως αναγκαια στο reef ποιο συχνα και απο το ασβεστονερο. Το alkalinity η αλλιως η αλκαλικοτητα του νερου πεφτει απο ημερα σε μερα αρκετα γρηγορα και με τα buffers γινεται και δουλεια και το ph δεν παει στο θεο, κατι ομως που με το ασβεστονερο δυστηχως ειναι αναποφευκτο.


Παραδειγμα. Εχω ph 8,20 και βαζω την κλασικη δοση νερου(4-5 λιτρα)απο αντιστροφη οσμωση με τα buffers. Αντε το ph να παει ακραια στο 8,30 ενω η αλκαλικοτητα παει απο το 2 στο 3,6 που ειναι και το ζητουμενο. Οταν ομως βαζεις ασβεστονερο, το ph θα παει μεσα σε 1 με 2 ωρες που κανει για να μπει ολο το μειγμα στο νερο γυρω στο 8,50 για να μην πω πως μπορει να παι κατα καιρους και στο 8,70!! Απο εκει και μετα την αλλη ημερα εχει πεσει και απο 8,7 στο 8,6 και παει λεγοντας. Σιγουρα ρολο παιζει και η ποσοτητα δειξιδιου του ανθρακα που εχεις στην υδατυνη στηλη σου αλλα δεν ειναι και ευκολο να ελενξεις αυτην την παραμετρο. Και το κακο ειναι οτι το ασβεστονερο ειναι σχεδον μονοδρομος για την αυξηση του ασβεστιου στο νερο. Δεν επειρεαζει την ανθρακικη σκληροτητα παρολο που τα τεστ στην αρχη διχνουν μια ανοδο της , μετα απο μια 2 ημερες ομως φαινετε σαν να μην ειχες βαλει τιποτα πριν...Ετσι τα buffers ειναι μονοδρομος για την αλκαλικοτητα του νερου.


Απο οτι εχω διαβασει για τους calcium reactοrs εχουν την ικανοτητα εφοσον και καλορυθμιστουν να καρατανε την ανθρακικη σκληροτητα και κατα συνεπεια την αλκαληκοτιτα πανω απο 8 με 9 βαθμους και το ασβεστιο παρα πολυ ψηλα, πανω απο 440mg/l (νομιζω...). Εχουν ενα μεγαλο κοστος ιδιαοτερα μαζι με τα παρελκομενα οπως μπουκαλα CO2 και μανομετρα, ηλεκτρικες βανες για co2 και τελος ενα ηλεκτρονικο phμετρο το οποιο θα κλεινει την βανα σε περιπτωση που κατεβει παλυ το ph στον reactor. Εχω ακουσει και περιπτωσεις που χρησιμοποιουν και τα δυο σηστηματα μαζι γιατι υπαρχει και μεγαλη αναγκη ασβεστιου.


Α. Εαν παω καποιο ταξιδι, και αφησω το reef χωρις buffers για 10 ημερες, αλλα εχω συστημα αυτοματης προσθεσης νερου με ασβεστονερο, Κινδυνευω να βρω το συστημα μου σε φαση καθετης πτωσης? (Λογικα ετσι θα το βρω, αφου η αλκαλικοτητα μου θα εχει πεσει σε επιπεδα πολυ χαμηλα και ακαταλληλα για τα ζωντανα μου)

Β . Αξιζει να διαθεσω ενα αρκετα συμαντικο ποσο για εναν calcium reactor σε σχεση με το κλασικο ασβεστονερο που χρησιμοποιω εως σημερα?

Γ. Μπορει καποιος που εχει δουλεψει και τα δυο συστηματα (θελω δικη του εμπειρια) να μας πει με 2 λογια ποιες οι διαφορες στην πραξη? Καθως και τα συν και πλυν τους?

Δ. Με calcium reactor τι επιπεδα αλκαληκοτιτας μπορει να κρατησει ενα ενυδρειο?

Ε. Η μπουκαλα co2 αδειαζει ευκολα? Το υλικο που χρηειμοποιουν οι αντιδραστηρες τελειωνει σχετικα γρηγορα? Σιγουρα παιζει ρολο ποσο χωραει αλλα η καταναλωση θα ειναι ιδια. Ενα μεγεθος αν ηταν ευκολα να μας πει καποιος εμπειρος σαν παραδειγμα. Για να εχω μια βαση να υπολογισω τα εξοδα που εχει κατα προσεγγιση.

Στ. Κατα ποσο μπορει να ρυθμιστει το ποσο ενας calcium reactor θα επειρεσει το νερο μας? Απο το ποση ροη του δινεις να βγαινει μεσα στο ενυδρειο ή απο το ποσο χαμηλα το PH μας πεφτει μεσα στον reactor και απο εκει κρινεται το τι θα εισαγουμε στο νερο μας. H το ph μενει σταθερο και το μονο που αλαζουμε ειναι η ροη προς τα εξω? (εαν η ροη αλλαζει βεβαια).


Σιγουρα δεν ρωταω λιγα αλλα μονο ετσι θα μπορεσω να τα βαλω σε μια ταξη, γιατι η εμπειρια δεν εχει υποκαταστατο.
__________________

"Αυτος που δεν εχει κανει ποτε λαθος, ειναι αυτος που δεν εχει δοκιμασει ποτε κατι καινουργιο"
Albert Einstein

"Οταν λες παντα την αληθεια, δεν χρειαζεται ποτε να θυμασαι τι ειπες"
Μαρκ Τουαιην

Reef Keeping - Coral Magazine - Advanced Aquarist
Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Κατασκευη Calcium Reactor accnt DIY . Φτιάχτο μόνος σου 18 15-03-16 06:12
Kalkwasser & Calcium Προσωρινή αντικατάσταση mmbuna Εξοπλισμός παροχής ιχνοστοιχείων 5 10-11-06 06:45
Calcium dificiencey newfish Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 2 21-11-03 11:06

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:31.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06653 seconds with 14 queries