Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
  #1  
Παλιά 27-09-03, 11:32
blue Ο χρήστης blue δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 20-09-2003
Περιοχή: Τhessaloniki
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή ΘΟΛΟ ΜΑΤΙ? HELP !! Για διαγνωση & θεραπεια.

Παιδια γεια σας. Αναζητω παλι τα φωτα σας. Ο χαρος κτυπησε. Αλλα οχι στην γκαπινα μου που ζει και βασιλευει,(αναφορα σε αλλο τοπικ), αλλα σ'ενα απο τα platies μου. Ενω ηταν ολα οκ, σημερα το πρωι βρεθηκε dead. Απ' τα λιγα που ξερω, προσπαθησα να δω τι συμβαινει. Το ψαρι φαινοταν ενταξει. Σωστο σχημα, οχι δαγκωματιες, οχι πρηξιμο. Το μονο που μου φανηκε παραξενο ηταν στα ματια του που φαινονταν θολα, χωρις ομως να ειναι εξογκωμενα. Σ'ενα βιβλιο που εχω,( η φροντιδα του ενυδρειου by Dr Neville Carrington), αναφερει την αρρωστεια του θολου ματιου. Προκειται για αυτη? Αν ναι ποια ειναι η αιτια? Στο βιβλιο λεει πως πιθανες αιτιες ειναι : Oodynium & Cryptocaryon, καθως & φυματιωση ψαριων. Επισης σαν αιτια αναφερει και μη συγκεκριμενες βακτηριακες λοιμωξεις. Για τα 2 πρωτα, στα σημαδια μολυνσης αναφερει το ξυσιμο στις πετρες, θολουρα & γκριζωποι λευκοι οζοι 2mm στο δερμα. Πραγμα το οποιο στο δικο μου platy δεν υφισταται. Αρα ειναι φυματιωση? Η βακτηριακη λοιμωξη? Πρεπει να χρησιμοποιησω αντιβακτηριακο φαρμακο οπως Φενοξυεθανολ η Νιφουρπινιρολ? Σημειωτεον οτι πριν 2 ημερες εγινε αλλαγη νερου 22l στα 63l που ειναι το ενυδρειο. Οι αλλαγες νερου γινονται καθε εβδομαδα. Να ξανακανω αλλαγη νερου? Τα υπολοιπα ψαρακια μου κινδυνευουν? Να ριξω αλατι? PLS HELP.......!!!
Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:41.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05384 seconds with 13 queries