Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασπόνδυλα γλυκού νερού > Γαρίδες > Γαρίδες του γένους Caridina

Γαρίδες του γένους Caridina Amano, Sulawesi, CRS, Tiger, Bee, Green, Red nose κλπ

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
  #10  
Παλιά 07-07-10, 19:41
Μανος Θες Ο χρήστης Μανος Θες δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-12-2009
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 83
Προεπιλογή

Σε ευχαριστω για τη γρηγορη απαντηση .

Με σοκ διαπιστωσα οτι εχεις δικαιο,ειναι μονο οι αρσενικες!Να φανταστεις μεχρι να το πεις δεν ηξερα καν τα φυλλα γιατι λογο της απουσιας υφαλμυρου για το γονο ποτε δε με ενοιαξε τι ειναι η καθεμια!!
Βεβαια καποια στιγμη ειχα μαλλον αναπαραγωγη γιατι ειχα δει κατι σαν μικρα λευκα σπερματοζωαρια να κολυμπανε -καλυτερα δεν μπορω να το θεσω...-αλλα νομιζα τοτε οτι ηταν υδρες γιατι ηταν σχετικα φρεσκο το ενυδρειο με μολις 3 μηνες στρωμενο βυθο και εγω ακομα διαβαζα για να μαθω σχετικα με το αθλημα.
Μολις τωρα διαβασα για τη διαφορα στις ουρες και ειδα οτι εχω 2 θηλυκιες-η μια η γιγαντια- και 3 αρσενικους.Λες?.......

Εχω παααρα πολυ εξατμιση γιατι ειναι ανοιχτο-ειμαι σιγουρος οτι το διαβασες στο προφιλ,συγνωμη που ξεχασα να το αναφερω εδω-και αυτος ειναι και ο λογος που κανω αλλαγες ανα 4 μερες στο 35% ΜΑΖΙ με την εξατμιση(υπολογισε απο εξατμιση ενα 15-20% στο δεκαημερο περιπου).

Αλγες δεν εχω σχεδον καθολου εδω και 5 μηνες,μαλλον λογο συνδιασμου οτοκυκλων με γαριδες και σαλιγκαριων δεν προλαβαινω να τις δω.

Τωρα σχετικα με τα φυτα και τα νιτρικα εχω το εξης προβλημα. Αναπτυσονται μια χαρα,μαλιστα το ξεκινησα αραια φυτεμενω αλλα απο τα κλαδεματα απο τις ludwigia θα γινει στο τελος πυκνοφυτεμενο(ειχα 8 κοτσανια,τωρα εχω 16 στο ενα ενυδρειο και 6 στο αλλο...).
Το προβλημα μου ειναι οτι αδυναμουν-σαπιζουν στο κορμο τους και βγαζουν συνεχως ριζες απο το κορμο. Αναπτυξη εχουν με φυλλα και ψηλωνουν συνεχεια αλλα με προβληματιζει η βαση των φυτων. Μηπως φταιει οτι τις εχω πυκνοφυτεμενες και δεν βλεπει φως τον κορμο των φυτων?

Με την αμμωνια τι να κανω αν εχω ιχνη ρε Αλεξανδρε,τα μωρα λυπαμαι να τα πεταξω σε pet shop,και να τα δωσω ακομα δεν θελω σε χομπιστα γιατι θα ψοφησουν απο το σοκ(ασε που δε ξερω και φυλλο ακομα....).
Νομιζα οτι δεν θα ενοχλει τα αλλα ζωα η μικρη ανοδος της αμμωνιας.
Πιστευεις οτι με αμμωνια απο 0 εως 0,17 μπορει να χασω γαριδες?Δε θα αντεξουν την μικρη ανοδο αμμωνιας μεχρι να μεγαλωσουν τα γκαπυ και να τα δωσω?

Σε αλλο ενυδρειο δεν μπορω να τα παω,γιατι στο ενα εχω red cherry ετοιμογεννες και στο αλλο μια πολυ δολοφονικη μονομαχο.....
Και να παρω και αλλο δε γινεται τωρα,δε θα προλαβαινω με τπτ,ηδη ζοριζομαι σε θεμα ελευθερου χρονου λογο δουλειας,σχεσης κλπ(και να μην αναφερω οτι με εχουν παρει στο ψιλο οικογενεια ,γκομενα,συνεργατες,φιλοι γιατι ξεκινησα με ενα εβυδρειο δωρο τα Χριστουγεννα ως αρχαριος και τωρα εχω δυο σπιτι και μια μονομαχιερα στη δουλεια,χχαχαχχαχα...)
-------------------------
Δεν ξερω αν το εχεις στα sites αλλα με βοηθησε να καταλαβω το φυλλο απο τις γαριδες γιατι εχει λεπτομερεστατη περιγραφη στις φοτο,ριξε μια ματια(μαζι βεβαια με το http://www.theshrimpfarm.com/index.shtml που το εχεις αλλα ειχε μονο κειμενο)

http://theaquariumwiki.com/Caridina_multidentata

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Μανος Θες : 07-07-10 στις 19:41 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Θέματα σχετικά με αναπαραγωγή red cherry Dimi Γαρίδες του γένους Neocaridina 222 11-01-15 19:41
Θέματα σχετικά με στήσιμο ΅΅γαριδάδικου΅΅ Chris82 Γαρίδες του γένους Neocaridina 64 30-11-14 12:58
Θέματα σχετικά με C.R.S.: Προβλήματα / συνθήκες el.stel Γαρίδες του γένους Caridina 61 17-03-13 02:12
Θέματα σχετικά με τη θερμοκρασία Apollwnas Γαρίδες του γένους Neocaridina 78 19-01-13 18:54
Θέματα σχετικά με τροφές για γαρίδες lucy Γαρίδες του γένους Neocaridina 72 26-10-12 08:01

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:03.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,15164 seconds with 14 queries