Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
Παλιά 18-10-09, 00:07   #1
Αποριες αρχαριου...
harmiller
Member
Εγγραφή: 17-10-2009
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 30

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
harmiller Ο χρήστης harmiller δεν είναι συνδεδεμένος 18-10-09, 00:07
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλως σας βρηκα λοιπον... Αποφασισα να ασχοληθω μ' αυτο το χομπυ και ελπιζω να τα καταφερω. Εχω ξεκινησει το διαβασμα και εχω μαθει και καποια πραγματα απο φιλους που ασχολουνται. Το προβλημα ειναι ομως οτι ειτε απο internet ειτε απο γνωστους και φιλους παιρνω πληροφοριες που καποιες φορες ειναι αντιφατικες και εχω μπερδευτει..
Θα ηθελα να ρωτησω μερικα πραγματα για να τα ξεκαθαρισω και να ξεκινησω τελικα..
Εχω στην κατοχη μου το jewel rio 180 lt. Eχω αγορασει επισης 25kg ψιλο χαλικι (καφε), ενα εξωτερικο φιλτρο της rena για 600lt και μια αεραντλια. Το ενυδρειο που θα ηθελα να φτιαξω το εχω στο μυαλο μου με ψαρια τα οποια να ειναι ομορφα (αυτο ειναι υποκειμενικο βεβαια) και γενικα να ειναι καπως ζωηρα και οχι τεμπελικα (να υπαρχει μια σχετικη κινηση στο ενυδρειο..). Οσο για τα φυτα ξερω οτι παιζει ρολο και τι ψαρια θα βαλω αλλα εστω για αρχη θα ηθελα να εχω καποια αλλα οχι σε σημειο που γινει δασος το ενυδρειο μου...
Αφου σας εβαλα περιπου το τι εχω στο μυαλο μου ας γραψω τωρα και τις αποριες μου..
1..Οι επιλογες για τη θεση του ενυδρειου ειναι 2. Η μια ψηλα σ' ενα πασο της κουζινας αλλα εκει υπαρχει προβλημα με το κανιστρο του εξωτερικου φιλτρου που δεν χωραει στον παγκο απο τη μεσα μερια οπως νομιζα οτι χωρουσε..και λογικα απορριπτεται και δευτερη θεση σε ενα επιπλο σε μια γωνια στο σαλονι (δε θα εχω και πολυ φυσικο φως) που ομως το ενυδρειο μου θα ειναι κοντα (αρκετα κοντα) σε καλοριφερ που λογω του οτι εχω 2 πιτσιρικια, το χειμωνα εχω σταθερη θερμοκρασια 24 βαθμους περιπου. Αυτο ποσο κακο ειναι? απο τη μια διαβαζω πως δεν κανει απο την αλλη ομως καποιοι φιλοι μου λενε πως δεν υπαρχει προβλημα.
2..Αφου θα χρησιμοποιησω το εξωτερικο φιλτρο, να βγαλω το εσωτερικο της jewel ή οχι? Αν ναι πρεπει μαλλον το κοψω με ξυραφι.
3..Το εξωτερικο φιλτρο ειναι για 600 lt. Ενας φιλος μου λεει πως πρεπει να κανω καποια πατεντα με τη σωληνα γιατι αν το συνδεσω οπως ειναι θα γινει μιξερ το ενυδρειο μου που ειναι 180lt. Τι λετε γι ' αυτο?
4..Εχω μπερδευτει με το ειδικο υποστρωμα φυτων... Δεν εχω καταλαβει ποτε μπαινει και ποτε οχι. Εκει που καπου τα ειχα ξεκαθαρισει σο μυαλο μου επισκεφτηκα σπιτι φιλου που εχει το ενυδρειο του "δασος" και δεν εχει βαλει καθολου παρα μονο χαλικι. Ποτε μπαινει τελικα αυτο το ειδικο υποστρωμα?
5..Στο ενυδρειο μου υψους 50 cm μπορω να βαλω αγγελοψαρα ή καλο θα ηταν να ειναι πιο ψηλο?

Αυτες ειναι οι αποριες μου (σε πρωτη φαση) και παρακαλω οποιον θελει να με βοηθησει.
Γενικα εχω κολλησει με το τι ψαρια να θελω/μπορω να βαλω και αυτο με μπλοκαρει.. Αν θελετε εκτος απο τις παραπανω αποριες καντε μου και καποια προταση για ζωηρα, ομορφα ψαρια που θα μπορουσαν να ζησουν στο 180αρι ενυδρειο μου χωρις προβλημα.
sorry για το μεγαλο Post που μπορει να κουρασε καποιους.
Εμφανίσεις: 3129
Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αρχαριος αποριες!!! tonisgr Αρχάριοι γλυκού νερού 23 16-01-09 19:10
Γενικες αποριες αρχαριου!!! skullman2 Αρχάριοι γλυκού νερού 30 05-11-08 01:37
Αποριες!!!!! sak Θαλασσινό νερό - Γενικά 12 04-10-07 14:21
Aποριες, αποριες περισσοτερες αποριες Nik25 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 13 24-05-07 12:51
Aποριες Αρχαριου infer0s Θαλασσινό νερό - Γενικά 18 17-08-06 16:36

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:26.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06365 seconds with 13 queries