Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
  #1  
Παλιά 19-05-07, 08:39
Το avatar του χρήστη ramsys
ramsys Ο χρήστης ramsys δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-05-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 143
Question Νέο Ενυδρείο

Καλημέρα σε όλο το forum. Μολις χθές απέκτησα το πρώτο μου ενυδρείο και είμαι εκτός από πολυ χαρούμενος και πολύ μπερδεμένος. Γι αυτό ζητάω την άποψή σας σε μερικά ερωτήματα μου. Λοιπόν το ενυδρείο που πήρα ειναι 54l με θερμοστάτη φίλτρο και θερμόμετρο. Του έχω βάλει μέσα 4 μικρά yellow tetra. Στον πάτο για διακόσμιση του έχω βάλει κάτι σαν άμμο σε μίξη με κόκκινο χαλίκι που μου δώσαν απο το μαγαζί που τα πήρα και δύο πλαστικά φυτα. Στην αρχή του έβαλα ένα διαλλειμα με ζωντανά βακτήρια και ένα άλλο υγρό που μάλλον πρέπει να ήταν χλώριο για να γίνει η βιολογία μέσα στον ενυδρείο. Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής:

1) Μπορώ να βάλω μέσα χρυσόψαρα? Στην αρχή σκέφτηκα να βάλω 2 μεγάλα αλλά μετα σκέφτηκα πως μπορεί να τρώνε όλη την τροφή απο τα μικρά και τώρα σκέφτομαι να πάρω 4 μικρά χρυσοψαράκια.
2) Έχω κάτι κοχύλια θαλλασινά που τα είχα βρει παλιά στην θάλλασα, μπορώ να τα βάλω αυτα στον πάτο για διακόσμηση η θα επιρεάσουν το όλο σύστημα?
3) Τα διακοσμητικά φυτά επειδή είναι ψιλά έχω την εντύπωση πως ακοθμπάνε την λάμπα φωτισμού, υπάρχει κύνδινος να καούν?
4)Η λάμπα είναι αδιάβροχη? Δηλαδή αν γίνει τίποτα και πέσει νερό πάνω υπάρχει κύνδινος ηλεκτροπληξίας, όχι μόνο για εμένα αλλά και για τα ψάρια?
5)Το παιδί απο το οποίο τα πήρα μου είπε να τα ταίζω μόνο δύο φιλαράκια τροφής ανα ψάρι, δηλαδή εγώ θα τους βάζω μέσα 8 φιλαράκια? Και αν κάποιο από τα ψάρια τρώει το φαγητό απο τα άλλα και τα άλλα μένουν νυστικά τι γίνεται?
6)Και τελευταία ερώτηση είναι όσο αναφορά την δομή του ενυδρείου μου. Τον θερμοστάτη τον έχω βάλει έτσι όπως κοιτάμε το ενυδρείο στην πίσω αριστερή πλευρά, το φίλτρο(ξέχασα να σας πω πως μου είπαν από το μαγαζί που τα πήρα να βγάλω ενα καρβουνάκι που είχε μεσα το φίλτρο) στην πίσω δεξιά και πετάει το νερό προς το ενυδρείο οριζόντια με την στάθμη και το θερμόμετρο(εσωτερικό) το έβαλα μπροστά δεξια.

Έπειτα μου είπαν μετά από ένα μήνα να βάλω άλλα ψάρια όπως πχ γατόψαρα γλύφτες γκάμπι και άλλα, ποια η άποψη σας?

Περιμένω τις απαντήσεις σας. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων
Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Νέο Ενυδρείο!!!! Θανάσης Θαλασσινό νερό - Γενικά 72 05-02-08 22:57
Νέο ενυδρείο; memy Γλυκό νερό - Γενικά 32 29-09-06 10:00
Νέο ενυδρείο nickall13 Malawi 5 22-10-05 21:34
Νέο σπίτι νέο ενυδρείο faxkosit Malawi 1 06-11-04 01:05
Νέο ενυδρείο n1sarris Γλυκό νερό - Γενικά 40 20-01-03 14:17

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:24.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06615 seconds with 14 queries