Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
  #1  
Παλιά 12-10-06, 02:36
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή Eheim 2213 external VS Bluwave 05 internal

απέκτησα και εγώ μετά απο τα τόσα θετικά σχόλια το περιβόητο 2213 της Eheim ....
το εν λόγο φίλτρο αντικατέστησε το άριστο (κατ' εμέ εσωτερικό φίλτρο της Ferplast Bluwave 05. http://www.ferplast.it/en/pagina_602.html ).
δούλευε σε ενυδρείο 120 λίτρων.
Στο θέμα μας ....
το bluwave είχε δύο εισόδους νερού ...έναν ψηλα στην επιφάνεια του νερού ώστε να τραβάει τυχόν σκόνες και ό,τι άλλο επέπλεε και ένα χαμηλά, αρκετά μεγάλο άνοιγμα που τράβαγε νερό ...
Το νερό ήταν πάντα κρύσταλλο !
Το εξωτερικό eheim, δεν λέω, μου ελευθέρωσε αρκετό χώρο μέσα απο το ενυδρείο αλλά η είσαγωγή νερού γίνεται απο το μπαστούνι που μου φαίνεται "μικρό" το άνοιγμα του για να τραβάει αρκετή βρώμα, ακαθαρισίες κτπ ....΄
Όσοι το έχετε έχετε μείνει ευχαριστημένοι απο την απόδωσή του όσο αφορά την καθαρότητα του νερού σας ?
Το eheim καθότι καινουριο είχε μόνο σφουγγάρια μέσα ... οπότε έγινε το εξής
έστηψα τα παλία μου σφουγγάρια μέσα στον κάδο και μπήκαν τα υλικά ώς εξής, απο κάτω προς τα πάνω:
σφουγγάρι μπλε (καινούργιο)
περίπου 1 λίτρο Siporax (απο το ήδη στρωμένο εσωτερικό φίλτρο)
σφουγγάρι μπλε (καινούργιο)
Περίπου 1 λίτρο βιόμπαλες (απο το ήδη στρωμένο εσωτερικό φίλτρο)
άλλο ένα σφουγγάρι μπλέ (καινούργιο)
Δλδ σφουγγάρι, siporax,σφουγγάρι,βιόμπαλες,σφουγγάρι.
το εσωτερικό έχει αφαιρεθεί. εξ΄άλλου βιολογία υπάρχει ήδη αρκετή στα στρωμένα υλικά που μπήκαν στο καινούργιο εξωτερικό.Any comments ? καμια παρατήρηση ?
και μια άλλη ερώτηση ..... επειδη το λάστηχο που είχε μέσα το πράσινο είναι αρκετά σκληρό και μου έσπασε τα νεύρα, υπάρχει στο εμπόριο τέτοιο λάστιχο σε αυτή τη διατομή που να είναι πιο εύκαμπτο ? το έχει ψάξει κανένας σας ?
Γενικά η κίνηση αντικατάστασης του bluwave με το 2213 ήταν καλή η τζάμπα χρήματα ?

Υ.Γ μην το δείτε σαν αλλαγή εσωτερικού με εξωτερικού, αλλα σαν αλλαγή ενός προιόντος με το άλλο ...
Υ.Γ2 έχω λεπτόκοκκη χαλαζιακή άμμο για υπόστρωμα και δεν εχω φυτά για να έχω τον φόβο να βουλώσει απο φύλλα κτπ. Απλά τα mbuna μου σκαβουν σαν τρελά ....
Ευχαριστώ
__________________

Ιωσάς
Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

I guess Ill always be a soldier of fortune....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη crazyio : 12-10-06 στις 02:40
Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Χαμηλή ροή σε Eheim 2213! Λύθηκε! andreasp Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 10 04-08-06 23:11
Eheim 2213 dim Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 9 11-11-04 21:46
eheim 2213 clasic dim Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 2 20-09-04 02:50
Σωστή διάταξη υλικών φιλτραρίσματος στο eheim 2213 pavloukos Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 12 02-09-03 11:11
Ανταλλακτικo για Eheim 2213 Yiannis Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 2 18-03-03 00:34

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:25.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05933 seconds with 14 queries