Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Παρουσιάσεις θαλασσινών ενυδρείων > Fish Only

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
  #1  
Παλιά 23-07-06, 17:07
joman Ο χρήστης joman δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 26-04-2006
Περιοχή: Βελγιο
Μηνύματα: 19
Προεπιλογή Nano fish only?

Φίλοι μου σας χαιρετώ.
Παρακολουθώ εδώ και καιρό τις άκρως ενδιαφέρουσες συζητήσεις που γίνονται στο φόρουμ, και σήμερα σκέφτηκα να γράψω και εγώ μερικές από τις ερωτήσεις μου.
Αποφάσισα μετά το φυτεμένο κοινωνικό μου ενυδρείο, να περάσω σε κάτι πιο αλμυρό.
Με λίγο ψάξιμο είδα πως είναι δυνατό να καταφέρουμε κάτι τέτοιο και σε πολύ λίγα λίτρα.
Για την ακρίβεια βάλθηκα να στήσω το όλο σύστημα σε ένα ενυδρειάκι 21 καθαρών λίτρων νερού.
Έχει 10 μέρες που το γέμισα με την κατάλληλη αναλογία νερού-αλατιού, και έβαλα και ένα όμορφο κομμάτι ζωντανού βράχου 3,5 κιλών.
Στις μετρήσεις που έκανα σήμερα έχω τις εξής ενδείξεις: ΡΗ=8.5, KH=9, NH3NH4=0, NO2=0, NO3 +- 50.
Η αρχική μου πρόθεση είναι να βάλω 1-2 ψαράκια, καμιά γαριδούλα και κανένα εριμήτη.
Για αργότερα βλέπουμε.
Και αρχίζω τις ερωτήσεις.
Με τις τρέχουσες τιμές των μετρήσεων μπορώ να βάλω ήδη τον εριμήτη και τη γαρίδα;(κάπου διάβασα πως αν υπάρχει ζωντανός βράχος μπορούμε να βάλουμε και κανένα ψαράκι κατά το στρώσιμο χωρίς κίνδυνο)
Είδα ότι υπάρχει και μια "διακοσμητική" άλγη, η caulerpa racemosa.
Αν φυτέψω λίγη θα δώσει ένα χεράκι στην καταπολέμηση του ΝΟ3 ή δεν είναι απαραίτητη;
Τέλος για ψάρια σκεφτόμουνα να βάλω ένα ζευγάρι κλόουν, αλλά με λίγο διάβασμα που έριξα για το συγκεκριμένο είδος, μάλλον αδύνατον φαντάζει για τα λιγοστά μου λίτρα.
Προτείνονται το λιγότερο 100 λίτρων ενυδρεία, καθώς επίσης και η ανεμώνη που τους είναι απαραίτητη έχει τεράστιες απαιτήσεις(φωτισμό φίλτρανση) σε σχέση με τα δικά μου 11 watt…
Μπορείτε να μου προτείνετε κάποιο άλλο ψαράκι με μικρό μέγεθος και το δυνατόν περισσότερο με έντονα χρώματα;
¶ρχισα ένα ψάξιμο στα είδη που υπάρχουν, ονομαστικά, αλλά με βλέπω να θέλω καμιά βδομάδα μέχρι τελικά να βρω κάτι που να ταιριάζει στην περίπτωση, δίχως ένα χεράκι βοήθειας.
Για να δούμε με τ αλμυρό νερό, θα τα βγάλω πέρα ή θα πνιγώ σε μια κουταλιά 21 λίτρων..

*Από εργαλεία καθαρισμού-συντήρησης έχω βάλει 2 εσωτερικά φιλτράκια με σφουγγάρι και λίγο μακαρονάκι, το θερμοστάτη, και μια λάμπα PC 11watt.
Δυνατότητα για περεταίρω εξοπλισμό, skimmer κτλ. Δεν υπάρχει λόγω έλλειψης χώρου, αλλά και λόγω του καπακιού στο ενυδρειάκι.
Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
SALT WATER FISH NAMES nkarvounis Mη Reefsafe 2 27-12-02 03:31
ΟΝΟΜΑΤΟΛΟΓΙΑ FRESH WATER nkarvounis Γλυκό νερό - Γενικά 6 20-12-02 10:41
Fish Atlas on line Tolis Βιβλιογραφία Γλυκού Νερού 0 10-12-02 18:37

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:22.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05927 seconds with 14 queries