Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 22-09-14, 08:17
Το avatar του χρήστη sv3glw
sv3glw Ο χρήστης sv3glw δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-06-2014
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 34
Προεπιλογή Μπόλι - 2ο Φίλτρο σε στρωμένο Ενυδρείο

Γειά σας.

Ξεκινώ το στήσιμο ενός νάνο ενυδρείου 20lit το οποίο θα έχει μικρή και απλή φύτευση και ένα αρσενικό μονομάχο.

Έχω ήδη ένα (επίσης μικρό - απολογήθηκα για το μέγεθός του στη γνωριμία) με ένα χρυσόψαρο το οποίο τρέχει (με τροποποιήσεις) εδώ και 11 μήνες.
Τα τέστ (υγρά αμμωνία/στίκ τα υπόλοιπα) δίνουν 0 NH4/4, 0 NO2 και 10 ΝΟ3, εδω και καιρό, πράγμα που με κάνει να το θεωρώ στρωμένο.

Διάβασα τα θέματα με το μπόλι, έχω την εξής απορία.

Μπορώ να βάλω το φιλτράκι του νέου ενυδρείου (το οποίο έχει μαύρο αραιό σφουγγάρι, υαλοβάμβακα και θα του προσθέσω και όσο siporax mini παίρνει) να τρέξει κάποιο χρόνο στο στημένο ενυδρείο και μετά να το μεταφέρω απλά στο καινούριο;
Αν ναι, πόσο χρόνο θα πρέπει να το αφήσω;

Τα ίδια υλικά έχει και το παλιό φιλτράκι.
Θα μπορούσα να ανταλλάξω το σακουλάκι με το siporax, στα φίλτρα, ώστε στο στρωμένο να μείνει το νέο siporax με τον παλιο υαλοβάμβακα; Θα καταφέρει να διατηρήσει την βιολογία το παλιό ενυδρείο και να αποικήσει γρήγορα το siporax;

Δυστυχώς ο μονομάχος είναι ήδη σε ένα 8lit δοχείο στο σπίτι με 2ήμερες αλλαγές νερού, θέλοντας να τον λυτρώσω από το ποτήρι του pet και πρέπει να μπει άμεσα στο νέο, οπότε δεν έχω την πολυτέλεια του να στο στρώσω κανονικά.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη sv3glw : 22-09-14 στις 08:27 Αιτία: mistyping....
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 22-09-14, 08:29
Το avatar του χρήστη poltre
poltre Ο χρήστης poltre δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-05-2014
Περιοχή: Ζεφύρι Αττική
Μηνύματα: 143
Προεπιλογή

Αν κατάλαβα καλά...
1. Θέλεις να μεταφέρεις το ψάρι σου στο μεγάλο ενυδρείο. Πάρε κατευθείαν τον μονομάχο βάλτον στο νέο ενυδρείο μαζί με το παλιό φίλτρο και το καινούριο. Σε 10 ημέρες βγάλε το παλιό φίλτρο και είσαι έτοιμος.
2. Αν θες να κρατήσεις και το παλιό ενυδρείο. Βάλε μέσα στο τωρινό ενυδρείο το νέο φίλτρο μαζί με το παλιό και σε 10 ημέρες μετέφερε το νέο φίλτρο στο νέο ενυδρείο και έχεις 2 ενυδρεία-φίλτρα.
Υπερβολικό, αλλά αν θες 2-3 ημέρες μετά στο ενυδρείο με το νέο φίλτρο τάισε με "μέτρο".
__________________
“Ω απέραντη νοσταλγία για κάτι που πότε δεν ζήσαμε κι όμως αυτό υπήρξε όλη η ζωή μας...” Τάσος Λειβαδίτης
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 22-09-14, 08:37
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Αν βαλεις το νεο φιλτρο στο παλιο ενυδρειο, θα πρεπει να το αφησεις κανενα μηνα να τρεχει ταυτοχρονα, για να στρωσει. Επισης, θα αποδυναμωθει η βιολογια του παλιου φιλτρου, με αυτο τον τροπο, εφοσον οι ρυποι θα ειναι οι ιδιοι, αλλα τα φιλτρα πλεον, δυο.

Το καλυτερο που εχεις να κανεις, κατα τη γνωμη μου, ειναι να μπολιασεις το νεο φιλτρο απο το παλιο, εφοσον δεν υπαρχει χρονος και το ψαρακι ηδη ταλαιπωρειται. Θα παρεις μερος απο το siporax του παλιου φιλτρου και θα το βαλεις στο νεο. Θα στιψεις και τα σφουγγαρια απο το παλιο στο νεο, επισης.

Μολις γινει αυτο και καθε φιλτρο τοποθετηθει στο ενυδρειο του, ταϊζεις λιγο για καποιο διαστημα, μεχρι να δυναμωσει η βιολογια και στα δυο ενυδρεια. Φυσικα, παρακολουθεις στενα με συχνες μετρησεις, για να διαπιστωσεις αν ολα ειναι καλα.

Διαβασε και αυτο για το μπολιασμα.

Υ.Γ. Δεν ξερω αν καταλαβα καλα, αλλα μιλαμε για 2 ενυδρεια που θα τρεχουν ταυτοχρονα μετα το μπολιασμα, ετσι?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 22-09-14, 09:02
Το avatar του χρήστη sv3glw
sv3glw Ο χρήστης sv3glw δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-06-2014
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 34
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Υ.Γ. Δεν ξερω αν καταλαβα καλα, αλλα μιλαμε για 2 ενυδρεια που θα τρεχουν ταυτοχρονα μετα το μπολιασμα, ετσι?
Σωστά.


¶ρα λέτε να πάρω λίγο από το siporax του παλιού (το οποίο θα το αντικαταστήσω με φρέσκο), να το βάλω στο φίλτρο του νέου. Να στίψω και τα σφουγγάρια στο νερό του νέου και να βάλω μέσα το μονομάχο.
1-2 μέρες νηστεία και μετά τάισμα με μέτρο.
Ευχαριστώ.

Η τοποθέτηση των φυτών είναι καλό να γίνει τώρα, ή αφού στρώσει το ενυδρείο?
(Θα μπούν 3-4 cm Fluval Stratum στον πάτο)
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 22-09-14, 10:26
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Ετσι, οπως και καθημερινη παρακολουθηση των μετρησεων.

Καλυτερα να το εχεις ετοιμο το ενυδρειο πριν μπει το ψαρακι, οποτε φυτευεις κανονικα. Επισης, καλο θα ηταν να εχεις ηδη τρεξει το φιλτρο για μερικες μερες μονο με ανθρακα, ωστε να μην υπαρχει τιποτα βλαβερο στο ενυδρειο.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 22-09-14, 23:55
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.640
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sv3glw Εμφάνιση μηνυμάτων

Δυστυχώς ο μονομάχος είναι ήδη σε ένα 8lit δοχείο στο σπίτι με 2ήμερες αλλαγές νερού, θέλοντας να τον λυτρώσω από το ποτήρι του pet και πρέπει να μπει άμεσα στο νέο, οπότε δεν έχω την πολυτέλεια του να στο στρώσω κανονικά.
Καλό θα ηταν να λυτρωσεις το χρυσοψαρο που απ οτι κατάλαβα ειναι σε 11 λιτρα;
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 23-09-14, 08:04
Το avatar του χρήστη sv3glw
sv3glw Ο χρήστης sv3glw δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-06-2014
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 34
Προεπιλογή

11 μήνες. Τα λίτρα είναι λίγο περισσότερα....
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 27-09-14, 14:47
Το avatar του χρήστη sv3glw
sv3glw Ο χρήστης sv3glw δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-06-2014
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 34
Προεπιλογή

Η Λύτρωση του χρυσόψαρου έρχεται από τα ουράνια.

Το ψαράκι εμφάνισε αστάθεια στην πλεύση, μπήκε σε νηστεία και μετά αρακά, βελτιωθηκε για μία μέρα και σήμερα ετοιμάζεται να αποδημήσει για τον παράδεισο των χρυσόψαρων.

Τουλάχιστον μιλήσαμε με την κόρη μου, κατάλαβε τα λάθη μας για το μέγεθος του ενυδρείου, και ότι δε θα μπορέσουμε να ξαναπαρουμε χρυσόψαρα, αν δεν πάρουμε μεγάλο ενυδρείο....

Και τώρα προκύπτουν τα εξής 2 ερωτήματα:

1. Προφανώς, δεν μπορώ να πάρω μπόλι από το φίλτροαυτού του ενυδρείου για να μπολιάσω το μονομαχοενυδρείο, έτσι δεν είναι? Μπορεί εμένα να μου φαινόταν για νυκτική κύστη, αλλά δε θέλω να ρισκάρω να πάει κάτι στο μονομάχο....

2. Αν επέλθει το μοιραίο στο ενυδρείο του χρυσόψαρου, τι κινήσεις πρέπει να κάνω για να μπορέσει να χρησιμοποιηθεί με ασφάλεια? Πέταμα όλα; (χαλίκι, φίλτρο ή σφουγγάρια/siporax).
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 27-09-14, 20:20
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sv3glw Εμφάνιση μηνυμάτων
Η Λύτρωση του χρυσόψαρου έρχεται από τα ουράνια.

Το ψαράκι εμφάνισε αστάθεια στην πλεύση, μπήκε σε νηστεία και μετά αρακά, βελτιωθηκε για μία μέρα και σήμερα ετοιμάζεται να αποδημήσει για τον παράδεισο των χρυσόψαρων.

Τουλάχιστον μιλήσαμε με την κόρη μου, κατάλαβε τα λάθη μας για το μέγεθος του ενυδρείου, και ότι δε θα μπορέσουμε να ξαναπαρουμε χρυσόψαρα, αν δεν πάρουμε μεγάλο ενυδρείο....

Και τώρα προκύπτουν τα εξής 2 ερωτήματα:

1. Προφανώς, δεν μπορώ να πάρω μπόλι από το φίλτροαυτού του ενυδρείου για να μπολιάσω το μονομαχοενυδρείο, έτσι δεν είναι? Μπορεί εμένα να μου φαινόταν για νυκτική κύστη, αλλά δε θέλω να ρισκάρω να πάει κάτι στο μονομάχο....

2. Αν επέλθει το μοιραίο στο ενυδρείο του χρυσόψαρου, τι κινήσεις πρέπει να κάνω για να μπορέσει να χρησιμοποιηθεί με ασφάλεια? Πέταμα όλα; (χαλίκι, φίλτρο ή σφουγγάρια/siporax).
Κρίμα,
καλό είναι να μη χρησιμοποιήσεις μπόλι απο αυτό το ενυδρείο.
Χαλίκι , siporax βρασίμο ή πλύσιμο με ελαφρύ διάλυμα χλωρίνης και καλο ξέβγαλμα ,προτιμώ το βράσιμο και αν βάλεις χλωρίνη να βάλεις την απλή χωρίς αρώματα, το φίλτρο πλύσιμο με ελαφρύ διάλυμα χλωρίνης και ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ξέβγλαμα, τα σφουγγάρια τα πετάς, τη γυάλα πλύσιμο και αυτή με διάλυμα χλωρίνης, εγώ τις γυάλες τις πλένω με ακουα-φορτε και φεύγουν και τα άλατα και γίνονται καινούριες, με την ανάλογη προσοχή βέβαια, μετά σαπούνισμα και ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ξέβγαλμα, και γαντια βέβαια.
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 27-09-14, 21:19
Το avatar του χρήστη sv3glw
sv3glw Ο χρήστης sv3glw δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-06-2014
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 34
Προεπιλογή

Το ακουαφόρτε δε θα χαλάσει τις σιλικόνες??

Επίσης σαπούνισμα?? Διάβαζα ότι απαγορεύεται δια ροπάλου το σαπούνι σε οτιδήποτε έρθει σε επαφή με το νερό...

Ξυδάκι έλεγα να βάλω...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αρχάριος με στρωμένο ενυδρείο Spyro55 Θαλασσινό νερό - Γενικά 11 14-11-13 10:29
Στρωμένο φίλτρο? kilo_me Αρχάριοι γλυκού νερού 2 11-03-10 23:15
Στρωμένο φίλτρο και στρώσιμο καινούργιου ενυδρείου lucky13 Αρχάριοι γλυκού νερού 6 26-02-09 16:50
Απορίες σε «στρωμένο» ενυδρείο krom Αρχάριοι γλυκού νερού 6 26-01-09 20:53
Δεύτερο φίλτρο σε στρωμένο ενυδρείο. skourkou Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 7 03-08-07 08:11

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:30.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07634 seconds with 12 queries