Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 27-08-12, 00:30
katrampanelis Ο χρήστης katrampanelis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 20-08-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 22
Προεπιλογή Βοήθεια για επιλογή ενυδρείου.

Γεια σας. Διαβάζω εδώ και αρκετές ημέρες, το τεράστιο από πλευράς θεμάτων, φόρουμ και με έχει βοηθήσει να καταλάβω, θεωρητικά πάντα, αρκετά για το θέμα ενυδρείο.
Είχα χρόνια τη διάθεση να φτιάξω ένα ενυδρείο και τώρα λίγο το καλοκαίρι λίγο η άδεια που μου δίνει κάποιο περισσότερο χρόνο για ψάξιμο το πήρα απόφαση και θα το κάνω.
Η πρώτη βοήθεια που ζητώ εδώ είναι στην επιλογή του ενυδρείου.
Οι διαστάσεις του χώρου που μπορώ να το βάλω με περιορίζουν σε πλάτος τα 60 εκατοστά. Από το ψάξιμο που έκανα και με γνώμονα αυτό που γράφεται εδώ μέσα η επιλογή να είναι η μεγαλύτερη δυνατή που μπορούμε, περιόρισα τις επιλογές μου σε δυο παραλλαγές του ίδιου θέματος.
Το κυρίως θέμα είναι το Juwel lido με διαστάσεις 61Χ41Χ58.
Η πρώτη παραλλαγή είναι το Elite EF 600 με διαστάσεις 61Χ40,3Χ54 (σε κάποια καταστήματα το δίνουν και 61Χ36,8Χ57)
η δεύτερη είναι το Anubias A600K με διαστάσεις 60Χ60Χ65.
Η διαφορά τιμής είναι μικρότερη από 50 ευρώ. Εσείς σα πιο έμπειροι πιο θα επιλέγατε το elite ή το anubias;
Ή θα αποφεύγατε τα κινέζικα και θα πηγαίνετε στο πρωτότυπο;

Edit Τα ψάρια που θέλω να βάλω μέσα είναι neon, endler, catfish ... και αληθινά φυτά.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 27-08-12, 00:50
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Ωραιο και φθηνο ενυδρειο (το εχω ξαναγραψει παλαιοτερα σε αλλο θεμα) που το ειχαν το waterinn και το zooplanet σε προσφορα στα 70 ευρω (δεν ξερω αν εχουν ακομα, κανε ενα τηλεφωνο σε αυτα τα μαγαζια να ρωτησεις) ειναι το eheim aquastar 60 plus που οπως φαινεται στη φωτογραφια ερχεται μαζι με θερμοστατη, φιλτρο, καπακι και φως στο καπακι.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 27-08-12, 01:07
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=62644
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 27-08-12, 19:04
katrampanelis Ο χρήστης katrampanelis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 20-08-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 22
Προεπιλογή

@stratigos24 το έχω δει αυτό το ενυδρείο και δε με ικανοποίησε, αν υπολογίσουμε και το κόστος για μια βάση φτάνει περίπου 120-130 ευρώ. Το Elite το βρίσκω με τη βάση 175 και παράδοση στο σπίτι μου.
Εκτός αν εννοείς ότι ποιοτικά είναι καλύτερο από αυτά που έγραψα οπότε να τα απορρίψω.

@Nick74 το έχω δει αυτό το θέμα. Οι τιμές που βρήκα για τα elite και το lido είναι ακριβότερες.

Οι γνώμες σας για τα κινέζικα που έγραψα είναι θετική ή αρνητική. Να κοιτάξω δηλαδή σε επώνυμο, ουσιαστικά πάλι κινέζικο αλλά με πιο καλές προδιαγραφές.

(Συγνώμη αν μπερδεύομαι αλλά δεν έχω μάθει ακόμα το τρόπο γραφής των μελών. Στο μέλλον θα μάθω και θα λειτουργώ καλύτερα. )

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 27-08-12, 20:22
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

κοιτα, για τα Κινεζικα προιοντα γενικα δεν εχω καλη γνωμη, αλλα για ενα ενυδρειο που ουσιαστικα ειναι 5 τζαμια και μερικα γραμμαρια σιλικονη αν το δεις απο κοντα και δεις οτι ειναι σωστα κολλημενο και αν σε εξυπηρετει το καπακι του (ειναι για μενα ενα απο τα πολυ σημαντικα μερη γιατι τι να το κανω το ενυδρειο αν δε με βολευει να βαλω τις λαμπες που θελω, τα ανεμιστηρακια κτλ) τοτε γιατι οχι?
Αν περιλαμβανει επι πλεον εξοπλισμο (φιλτρο, λαμπες κτλ) καλο ειναι να τα δεις κι αυτα αν σε ενδιαφερει να κρατησεις τα μαμισια, αν και προσωπικα δεν κραταω τιποτα (προτιμω να βαζω πραγματα της επιλογης μου) και οποτε με παιρνει τα ανταλασσω με το καταστημα με καμα τυρφη η καμια τροφη κτλ
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 27-08-12, 20:32
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Δεν ξερω αν ειναι καλυτερο αυτο που σου προτινα. Για τα elite δεν εχω αποψη. Για τα anubias (αν εχω καταλαβει καλα, εχει φιλος μου ενα 180 λιτρα) ειναι λιγο κατωτερα απο τα juwel σαν ποιοτητα αλλα του φιλου μου εγω το βλεπω πολυ καλο και στιβαρο, με πολυ χοντρο τζαμι κλπ. Γενικα μου εχει κατσει καλα σαν εταιρεια. Τωρα αν θες με βαση μαζι, δεν ξερω. Αλλοι φτιαχνουν και μονοι τους βαση και τους βγαινει φθηνα. Ανοιξε ενα θεμα αν θες στα diy (ή ψαξε καλυτερα πρωτα για παρομοια θεματα και βλεπεις).
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 27-08-12, 23:13
Το avatar του χρήστη gianniwpopi
gianniwpopi Ο χρήστης gianniwpopi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-02-2011
Περιοχή: μεταμορφωση
Μηνύματα: 1.214
Προεπιλογή

ΕΓΩ εχω το anubias το 300αρι και ειμαι απολυτα ικανοποιημενος....
το εχα παρει και σε φοβερη τιμη,,, 290 ευρω μαζι με τη βαση του...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
επιλογή ενυδρείου Nikos3 Εξοπλισμός Θαλασσινού νερού 4 10-01-12 09:54
Βοήθεια με επιλογή ph controller nicpapa Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 6 05-09-11 18:23
Βοήθεια σε επιλογή ενυδρείου. mac32 Αρχάριοι γλυκού νερού 7 10-04-11 14:11
Μια μικρή βοήθεια για την επιλογή ψαριών xsilliga Γλυκό νερό - Γενικά 14 19-02-04 03:15
βοήθεια στην επιλογή pavloukos Malawi 9 13-01-03 21:05

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:23.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04549 seconds with 12 queries