Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 24-01-12, 15:12
fantazio77 Ο χρήστης fantazio77 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-08-2011
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 42
Προεπιλογή Μάλλον πρόβλημα με αντλία juwel Bioflow 280

Τώρα τελευταία η εν λόγω αντλία που βρίσκεται στο φίλτρο μου κάνει κάτι κολπάκια. Όταν κλείνω ας πούμε το φίλτρο για να κάνω αλλαγή νερού και να καθαρίσω το ενυδρείο, όταν τη βάζω ξανά στη πρίζα δε παίρνει με τη μία μπροστά όπως παλιότερα. Ούτε ακούγεται κάποιος ήχος ότι και καλά έχει πάρει μπροστά αλλά δε βγάζει νερό. Μετά απο κάποιες προσπάθειες δηλαδή βάλε βγάλε τη πρίζα στο πολύπριζο αποφασίζει και παίρνει. Τί λέτε ετοιμάζεται να με αφήσει? Η αντλία είναι αυτή http://www.juwel-aquarium.de/en/arti...tm?matnr=85720 και είναι αυτή που είχε το ενυδρείο μέσα (Juwel Rekord 600). Σημειωτέων το ενυδρείο το αγόρασα καινούριο το Σεπτέμβρη. Αν με αφήσει οριστικά το κατάστημα πρέπει να μου κάνει αντικατάσταση την αντλία? Μπορεί σε αυτό το φίλτρο να μπεί κάποια αντλία άλλης εταιρείας?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 24-01-12, 21:46
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Δοκιμασε καταρχην να την καθαρισεις (και μεσα τη φτερωτη).
Φυσικα να θεωρησω οτι τα υλικα δεν εχουν βουλωσει και κανεις σωστα τη συντηρηση του φιλτρου.

Εχω διαβασει οτι εναλλακτικός κυκλοφορητής που ταιριάζει στα RIO (δεν ξερω για τα μεγεθη αντλιων που εχουν τα rekord) υπάρχει της hydor με μία μικρή πατέντα αφαίρεσης του καλύμματος της προπέλας.
Οι αντλίες hydor pico evolution στα 800, 1000 και 1200 λίτρα ανά ώρα, ταιριάζουν ακριβώς στη θήκη των αντλιών για τα εσωτερικά φίλτρα των RIO της Juwel.
(και η juwel απο τη hydor παραγγελνει τις αντλιες της)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 24-01-12, 22:02
fantazio77 Ο χρήστης fantazio77 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-08-2011
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 42
Προεπιλογή

Θα το τσεκάρω αυτό που λες με τη φτερωτή φίλε μου. Τα υλικά δεν έχουν θέμα γιατί όταν πάρει μπρος η αντλία η ροή είναι οκ δεν έχει μειωθεί.
Το θέμα ότι ότι δεν την ακούω να παίρνει καν ρεύμα, όχι να ζορίζεται να ξεκινήσει.

Όσο για τις hydor που λές είχα δεί και σε ένα παλιότερο thread που είχε αναφερθεί αλλά δε νομίζω να ταιριάζουν στο φίλτρο του rekord γιατί η αντλία είναι απο τις καινούριες που είναι κωνική στο κάτω μέρος της και όχι στρογγυλή.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 24-01-12, 22:33
Το avatar του χρήστη stratri1
stratri1 Ο χρήστης stratri1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-06-2011
Περιοχή: Τρίπολη
Μηνύματα: 294
Προεπιλογή

Συγνώμη για το αφελές του μηνύματός μου, αλλά επειδή έχω δει πολλά σχετικά με ηλεκτρικά - ηλεκτρονικά...
Μήπως δεν κάνει σωστά επαφή η πρίζα σου στο πολύμπριζο; Μήπως όταν την βάζεις "παίζει" λίγο και δεν κουμπώνει σωστά;;; Για να μηδενίσουμε αυτή την πιθανότητα.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 24-01-12, 22:37
fantazio77 Ο χρήστης fantazio77 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-08-2011
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 42
Προεπιλογή

Καλά κάνεις και το ρωτάς γιατί και εγω μηχανικός υπολογιστών είμαι και έχουν δεί πολλά τα μάτια μου.
Μια χαρά κουμπώνει στο πολύμπριζο.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 25-01-12, 11:07
Το avatar του χρήστη stratri1
stratri1 Ο χρήστης stratri1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-06-2011
Περιοχή: Τρίπολη
Μηνύματα: 294
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από fantazio77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλά κάνεις και το ρωτάς γιατί και εγω μηχανικός υπολογιστών είμαι και έχουν δεί πολλά τα μάτια μου.
Μια χαρά κουμπώνει στο πολύμπριζο.


¶σε ρε φίλε. Έψαξα μια μέρα όλο τον Η/Υ μιας συναδέλφου και η βλαμένη είχε κουνήσει το πολύπριζο για να σκουπίσει
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 24-01-12, 22:41
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από fantazio77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Όσο για τις hydor που λές είχα δεί και σε ένα παλιότερο thread που είχε αναφερθεί αλλά δε νομίζω να ταιριάζουν στο φίλτρο του rekord γιατί η αντλία είναι απο τις καινούριες που είναι κωνική στο κάτω μέρος της και όχι στρογγυλή.
Σωστα.
Στις καινουριες αντλιες δεν μπορει να κανουν.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
αντλία juwel πρόβλημα j.p. Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 13 03-10-11 12:18
πρόβλημα με φωτιστικό juwel theodarras Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 6 14-12-10 21:18
Θόρυβο από την Αντλία gio Αρχάριοι γλυκού νερού 3 20-01-10 05:14
Τί αντλία? JONNY Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 3 13-09-07 21:35

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:40.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04427 seconds with 12 queries