Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 15-12-11, 08:03   #1
πρόβλημα με φίλτρο
 
Το avatar του χρήστη amangos
amangos
Member
Εγγραφή: 01-06-2007
Περιοχή: Aθήνα, ¶λιμος (Καλαμάκι)
Μηνύματα: 149

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
amangos Ο χρήστης amangos δεν είναι συνδεδεμένος 15-12-11, 08:03
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Έχω ένα φίλτρο eheim 2215 το οποίο λειτουργεί περίπου 1 χρόνο. Μέσα έχω αυτά τα μακαρόνια σιποράξ και τα μπαλάκια και ένα μπλε σφουγγάρι.

Εδώ και ένα μήνα έχω το εξής πρόβλημα: Κάθε 6-7 μέρες το φίλτρο φρακάρει και δεν τρέχει το νερό.

Την πρώτη φορά βρήκαμε υπερβολική άλγη στους σωλήνες, και αφού τους καθαρίσαμε, δούλευε αστεράτα το σύστημα.
Την επόμενη, είχαν παρεισφρήσει πολλά σαλιγκάρια αλλά και νεογέννητα γκαπάκια, καθαρίσαμε το φίλτρο και τους σωλήνες ξανά μανά, και όλα καλά. Βάλαμε ξανά το τούλι στην είσοδο, καλύτερα αυτήν την φορά, και όλα καλά. Αλλά σε λίγες μέρες, ξανά μανά. Βρήκαμε ακόμα λίγα σαλιγκάρια που προφανώς μας ξέφυγαν. Εχθές σταμάτησε πάλι. Εχθές βρήκαμε μόνο 1 σαλιγκάρι. Αφού το ξαναστήσαμε το φίλτρο, τώρα δουλεύει καλά, αλλά... είμαστε σχεδόν σίγουροι πως σε λίγες μέρες θα έχουμε τα ίδια. Δεν είναι λογικό εκεί που καθαρίζαμε το φίλτρο κάθε ενάμιση-δύο μήνες, να το κάνουμε τώρα κάθε εβδομάδα.

¶ραγε φταίει κάτι άλλο? Μήπως πρέπει να αλλάξω μέρος του σιποράξ και των άλλων υλικών? Πόση διάρκεια ζωής έχουν αυτά?
Καμιά ιδέα?
Εμφανίσεις: 7495
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 15-12-11, 09:20
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

Τι διαβαθμιση εχεις στα υλικα σου?
Το φιτλρο σιγουρα δε φταιει με αυτα που διαβαζω
Δες παρακατω π.χ
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  ς.jpg
Εμφανίσεις:  295
Μέγεθος:  13,8 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 15-12-11, 10:52
Το avatar του χρήστη amangos
amangos Ο χρήστης amangos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2007
Περιοχή: Aθήνα, ¶λιμος (Καλαμάκι)
Μηνύματα: 149
Προεπιλογή

έτσι τα έχω εδώ και 9 μήνες με μόνη διαφορά το πρώτο (άσπρο) σφουγγάρι. Όμως τους 7-8 πρώτους μήνες αυτής της διάταξης δεν είχα προβλήματα.
Πιο πριν είχα κάνει διάφορα λάθη κλπ. Το φίλτρο "τρέχει" περίπου 1 χρόνο.

Το παράξενο είναι πως μέχρι πριν 1 μήνα, δεν είχα προβλήματα, με την ίδια διάταξη.

Είμαι σχεδόν βέβαιος πως σε 3-4 μέρες θα έχω ξανά πρόβλημα. Εκτός κι αν το 1 σαλιγκάρι που αφαίρεσα εχθές είχε κολλήσει σε τέτοιο σημείο που έκλεινε την είσοδο ή την έξοδο του νερού μέσα στο φίλτρο. Τι να πω, με έχει κουράσει κάθε λίγες μέρες να παιδεύομαι με το φίλτρο. Είμαι έτοιμος να αγοράσω άλλο, αλλά θέλω να το αποφύγω εάν γίνεται...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 15-12-11, 10:56
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Ανοιξες εκεί που είναι φτερωτή να δεις μήπως έχει μαζέψει πολύ μουργα και δεν κολλάει;
__________________
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 15-12-11, 13:36
Το avatar του χρήστη faceck
faceck Ο χρήστης faceck δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-06-2011
Περιοχή: Αμπελόκηπους
Μηνύματα: 612
Προεπιλογή

δοκιμασε να συμπληρωσεις νερο μεχρι μια κυκλικη εγκοπη που εχει το φίλτρο για να ρουφαει το νερο καλυτερα...εαν το νερο δεν ειναι αρκετο τραβαει αερα και κανει θορυβο...αυτο κανει και εσενα?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 16-12-11, 07:39
Το avatar του χρήστη amangos
amangos Ο χρήστης amangos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2007
Περιοχή: Aθήνα, ¶λιμος (Καλαμάκι)
Μηνύματα: 149
Προεπιλογή

Η φτερωτή καθαρίζεται κι αυτή τακτικά. Δεν είναι εκεί το πρόβλημα.

Δεν είναι ο αέρας το πρόβλημα αφού τις πρώτες μέρες (μετά που το ανοίγω) δουλεύει εξαιρετικά το φίλτρο. Μετά όμως 3-4 μέρες, κόβεται η ροή. Όταν κοπεί η ροή, έχει όντως μαζέψει αέρα το φίλτρο (και ακούγεται), αλλά... αυτό δεν το έκανε τους πρώτους μήνες της λειτουργίας του!

Γι αυτό τρελαίνομαι. Πως γίνεται έτσι ξαφνικά, να πάψει να λειτουργεί σωστά κάτι που δεν δημιουργούσε πρόβλημα τόσο καιρό?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ξαφνικό πρόβλημα με φίλτρο... Antonisjk Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 5 28-05-09 20:21
Πρόβλημα με το Φίλτρο μου!!! piranhas Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 4 08-06-08 21:14
Πρόβλημα με φίλτρο Maximina Αρχάριοι γλυκού νερού 10 17-09-07 12:19
Πρόβλημα στο φίλτρο. basillis Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 6 14-09-05 11:25
Πρόβλημα με φίλτρο thediscusman Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 4 10-04-03 13:11

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:33.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04053 seconds with 13 queries