Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 01-05-09, 12:52
Το avatar του χρήστη Krisos
Krisos Ο χρήστης Krisos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-04-2009
Περιοχή: Χαλκίδα(Εύβοιας)
Μηνύματα: 668
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Krisos
Προεπιλογή Μπουκαλα CO2

εγω εχω αυτη εδω την μπουκαλα http://i289.photobucket.com/albums/l...h/P4230337.jpg


εχω μεσα ανουμπιες ..το εχω φυτεψει ετσι http://s289.photobucket.com/albums/l...t=f0a55d91.flv

..τι θα μπορουσα να προσθεσω στην μπουκαλα μου ειναι της wave και παιρνει 0,750 kg CO2 συνδεται με εναν επερυχλιστη μεσο καλοδιου και θελω να βαλω ηλετρονικη παροχη (αν το λεω σωστα) που θα μετραει ph τι προτινεις να κανω?

επισης αποφασισα να μην βαλω κανενα ψαρακι γιατι σε κανενα τριμινο παω φανταρος πως θα διατηρισω στρωμενο το ενυδρειο μου μεχρι να γυρισω σε κανενα 12 μηνο? ευχαριστω
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 01-05-09, 13:02
Το avatar του χρήστη lucky13
lucky13 Ο χρήστης lucky13 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-01-2009
Περιοχή: Αθήνα, Αμπελοκηποι
Μηνύματα: 470
Προεπιλογή

Λοιπον, γενικα εχεις ευκολα φυτα αλλα αφου εχεις μπουκαλα βαλτην. Μπορεις να παρεις μια ηλεκτρομαγνητικη βαλβιδα και να την συνδεσεις με εναν ph controller, βεβαια υπολογισε γυρο στα 150 euro γιαυτο, μπορεις και χωρις ph controller απλα θελει προσοχη μεχρι να βρεις την καταληλη ποσοτητα co2 που θα βαζεις στο νερο παρατηροντας τα φυτα για pearling(φυσαλιδες) και τα ψαρια για σημαδια ασφιξιας και κοιτοντας και το πινακακι για την σχεση ph/kh και co2 (τα πρασινα ειναι εκει που πρεπει να εισαι)
Τωρα για μην βαλεις κανενα ψαρι και να κρατας την βιολογια αυτο θα πρεπει να γινετε ριχνοντας τροφη μεσα για να ταιζονται τα βακτηρια, λογικα θα υπαρχει και αλλος τροπος αλλα δεν μου εχει τυχει ποτε και μονο αυτον γνωριζω
__________________
Το παλιο μου 60lt Το καινουργιο 120lt
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 01-05-09, 13:20
Το avatar του χρήστη Krisos
Krisos Ο χρήστης Krisos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-04-2009
Περιοχή: Χαλκίδα(Εύβοιας)
Μηνύματα: 668
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Krisos
Προεπιλογή

Μαλλον αυτο με την τροφη νομιζω ειναι ειναι το ποιο σωστο ..αυτο θα κανω ..θα ριχνω καθε εβδομαδα 2 σβολακια τροφης νομιζω με το 65λιτρο που διατειρω θα ειμαι μια χαρα! ..τωρα σχετικα με την ηλεκτρομαγνητικη βαλβιδα υπαρχει κανενα καταστημα εντος Ελλαδας που να αποστελνει? ξερουμε κανεναν τυπο που να προσαρμοζεται με την μπουκαλιτσα μου? ) επισης θελω να σου πω αυτη την στιγμη ειναι γεματη πρεπει να προσεξω κατι ιδιαιτερο? και κατι αλλο αν προσθεσω αυτη την βαλβιδα υπαρχει καμια περιπτωση διαρροης ? και ποσο επικυνδινο μπορει να γινει το co2 σε ενα δωματειο μετα απο καποια διαροη? (πες πχ απο κακη χρηση δικη μου ..αθελα μου)
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 01-05-09, 13:24
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Παράθεση:
απλα θελει προσοχη μεχρι να βρεις την καταληλη ποσοτητα co2 που θα βαζεις στο νερο παρατηροντας τα φυτα για pearling(φυσαλιδες) και τα ψαρια για σημαδια ασφιξιας και κοιτοντας και το πινακακι για την σχεση
Αφου δεν θα εχει ψαρια μεσα, δεν υπαρχει λογος να προσεχει τα επιπεδα CO2.Απλως δεν υπαρχει και λογος το CO2 να ειναι σε υψηλοτερα επιπεδα απο 34-35ppm μιας και τα φυτα δεν εκμεταλλευονται παραπανω απο αυτο το ποσοστο αεριου.

Παράθεση:
Τωρα για μην βαλεις κανενα ψαρι και να κρατας την βιολογια αυτο θα πρεπει να γινετε ριχνοντας τροφη μεσα για να ταιζονται τα βακτηρια, λογικα θα υπαρχει και αλλος τροπος αλλα δεν μου εχει τυχει ποτε και μονο αυτον γνωριζω
Μπορεις να προσθετεις καθημερινα καθαρη αμμωνια που θα αγορασεις απο ενα φαρμακειο,αλλα κι αυτο που ειπε ο lucky με την τροφη σωστο ειναι.

Επισης Κrisos εχε υπ οψιν οτι αφου δεν θα υπαρχουν ψαρια, θα πρεπει να προσθετεις νιτρικα και φοσφωρικα, καθως και ολα τα αλλα απαραιτητα στοιχεια λιπανσης στα φυτα σου.
----------------------------------
Διαρροη CO2 δες εδω :http://www.aquatek.gr/vb/showthread....1%F1%EF%E7+co2
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 01-05-09, 13:39
Το avatar του χρήστη Krisos
Krisos Ο χρήστης Krisos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-04-2009
Περιοχή: Χαλκίδα(Εύβοιας)
Μηνύματα: 668
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Krisos
Προεπιλογή

να σαι καλα ! φιλε μου! εχω περισια ψαροτροφη (για χρυσοψαρα) Nurafin max οποτε θα ριχνω αpo απο αυτο ...σχετικα τωρα μου γραφεις φιλε μου raven εχω το 1) FLORA VIVA 10 ml ανα 7 ημερες 2)Flora green 5 ml ανα 15 ημερες αυτ ειναι τα λιπασματα μου ..φωτοπεριοδος 8 ωρες την ημερα ..παιδια αρκει μηπως χρειαζεται να τοποθετησω κατι αλλο ? νομιζω σε ενα χρονο η ανουμπιες μου θα εχουν αναπτυχθει επαρκως ?? ..πειτε μου και εσεις?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 01-05-09, 14:03
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Το flora viva δεν ξερω τι ειναι...παντως λιπασμα δεν ειναι αφου απ οτι λεει ειναι κατι σαν βιορυθμιστης Να προτιμας επωνυμα λιπασματα που να λενε στο μπουκαλακι ακριβως τι περιεχουν.
Το flora green ειναι προσθετο σιδηρου και μαγνησιου και θα το ριχνεις σε πολυ μικρες ποσοτητες και μονο αν τα φυτα εμφανισουν ελλειψη σιδηρου (χλωρωση των φυλλων).
Χρειαζεται επιπλεον να προμηθευτεις καλιο (potassium) και φοσφωρικα (PO4) αλλα να ξερεις οτι οι ανουμπιες ειναι πολυ αργης αναπτυξης φυτα και με χαμηλες απαιτησεις, οποτε οι δοσεις σου θα πρεπει να ειναι πολυ μικρες ωστε να μην γεμισεις αλγες.
Αν βαλεις κι αλλα γρηγορης αναπτυξης φυτα θα ριθμισεις και την λιπανση σου αυξανοντας την ωστε να μην παρουσιαστει ελλειψη σε κανενα στοιχειο.
Και το CO2 ψιλο-περιττο ειναι για τις ανουμπιες αλλα αν υπαρχει θα τις βοηθησει.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 01-05-09, 15:41
Το avatar του χρήστη Krisos
Krisos Ο χρήστης Krisos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-04-2009
Περιοχή: Χαλκίδα(Εύβοιας)
Μηνύματα: 668
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Krisos
Προεπιλογή

Καταρχην αυτο το αρθρακι(με το ποσο βαλβερο ειναι το CO2) το εξαντλησα μπορω σας πω ..Raven FILE MOY το βρηκα πολυ ενδιαφερον! ) ...δεν καταλαβα ομως γιατι εναν μερος του CO2 παραμενει αεριο μεσα την μπουκαλα και γιατι εναν αλλο μερος ειναι σε υγρη μορφη ..εγω με μικρη μονολιτρη μπουκαλα (750 kg καθαρα) ..τα λιπασματα που μου εδωσαν ειναι αυτα http://i289.photobucket.com/albums/l...h/P5010357.jpg
χρειαζεται να παρω και καποια αλλα? ...δεν εχω ιδεα πειτε μου να ξερω ..επσιης αυτ οταν τα τοποθετω το νερο του ενυδρειου αφριζει στην περιοχη του φιλτρου γιατι αραγε?
-------------------------
καπως ετσι θα ειναι και η τελικη διαταξη του ενυδρειου μου κριμα που δεν μπορω να βαλω τπτ με σα αυτη την περιοδο πχ καμια γαριδουλα http://s289.photobucket.com/albums/l...kidiataksi.flv
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Krisos : 01-05-09 στις 15:41 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
μπουκαλα co2 GP250381 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 14 19-11-06 13:19
Μπουκαλα Co2 radis DIY . Φτιάχτο μόνος σου 2 04-06-06 10:23
Co2 Μπουκαλα Που? Stilatos Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 17 14-04-06 23:39
Μπουκαλα Co2 kazanasb Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 5 16-12-05 22:04
Μπουκαλα co2 griffin_23 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 16 17-07-04 16:18

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:28.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05315 seconds with 12 queries