Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Δίσκοι

Δίσκοι Κατά πολλούς οι βασιλιάδες του ενυδρείου.

Κλειστό Θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 21-09-06, 14:58
Το avatar του χρήστη Carebean pirate
Carebean pirate Ο χρήστης Carebean pirate δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2006
Περιοχή: cy
Μηνύματα: 790
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Carebean pirate
Προεπιλογή Eκανα το κακό, αλλά κακό δεν είδα....:-)

Γειά σας....,


Αυτό που μου λέγατε όλοι να μην κάνω, το έχω κάνει και έχουν περάσει ήδη τρείς μέρες και όλα πάνε ρολοι....

Τα ψάρια εχουν 6,5 εκατοστά....

Τα ψάρια δείχνουν ευχαριστημένα (από εκεί που τα αγόρασα, καλύτερα εόιναι στο ενυδρείο μου) και δεν έχουν παρουσιάσει κανένα σύμπτωμα ασθενείας...

Το ενυδρείο 75*45*50 μες μια ρίζα μέσα και αρκετά φυτά.....

Ο ένας δίσκος είναι πολύ ζωηρός και ορμάει πάνω στο φαγητό όταν τον ταιζω σε αντίθεση με τον άλλο, που είναι χαμηλότερων τόνων και πιο σοβαρός.... Δεν τρώει όσο τρωει και ο άλλος...,θα πρέπει να ανυσηχήσω η όχι...?

Ξέρω ότι θα θυμώσετε μαζί μου αλλά πιστευω οτι μπορώ να αντεπεξέλθω όλης αυτής της προσπάθειας για κράτηση και διατήρηση των δίσκων.....

Θα κάνω παρουσίαση ενυδρείου μόλις προσθέσω κι' άλλα φυτά..


__________________
  #2  
Παλιά 21-09-06, 15:12
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Thumbs down

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Carebean pirate
Τα ψάρια δείχνουν ευχαριστημένα
εγω θα σου τα ψαλλω,αρχιζοντας απο την παραπανω προταση....τι θα πει ''δειχνουν'' ευτυχισμενα..αν ειχαν στομα και μιλια,θα σου την ελεγαν τα ιδια......
τα λιτρα σου για τα συγκεκριμενα ειναι αστεια....αν λοιπον μετα απο τοσο μπλα-μπλα..εσυ κανεις οτι θελεις...ποιος ο λογος να μας ρωτας,να σου απανταμε..και να κανεις τετοια λαθη.....ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΣ.....εδω σου δωσανε μονομαχο και σε λιγες ωρες καταφερες να τον κανεις μονοφθαλμο....αναρωτιεμαι με τα δισκακια τι θα συμβει.....αντιστροφη οσμωση εχεις..?μπορεις να τους προσφερεις αυτα που χρειαζονται..????...δεν εχω κατι αλλο να σου πω...κριμα τα πμ που σου εστειλα απαντωντας στις χιλιαδες ερωτησεις σου..........
  #3  
Παλιά 21-09-06, 16:06
Theokyr Ο χρήστης Theokyr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-07-2005
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 307
Προεπιλογή

Με διαφορά από τα καλύτερα, πιο μεστά και συγκροτημένα θέματα που έχω δει στην θητεία μου στο συγκεκριμένο φόρουμ.

Θα ήθελα να σε συγχαρώ όχι μόνο για την προσπάθεια σου να κρατήσεις δίσκους σε ένα σχετικά ακατάλληλο ενυδρείο αλλά κυρίως για το ύφος του μηνύματός σου. Πράγματι μας έβαλες τα γυαλιά και απέδειξες ότι με μεράκι και κέφι όλα γίνονται. Για ένα αναρωτιέμαι όμως, γιατί μας ζητάς συμβουλές ακόμα; Εμείς πλέον πρέπει να ζητάμε να μας μεταλαμπαδεύσεις τις γνώσεις σου.

Περαστικά σου!

Θεόφιλος

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Theokyr : 21-09-06 στις 16:10
  #4  
Παλιά 21-09-06, 16:18
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Τελικά εσύ γιατί ρωτάς αν και πως και τι αφού στο τέλος κάνεις αυτό που θέλεις? κάνε ότι νομίζεις μέχρι να ανακαλύψεις ξανά οτι η γη είναι στρόγγυλη.
Και μην μπερδεύεις το πως τα είχε το μαγαζί με το πως πρέπει να ζουν αυτά τα ψάρια. Το μαγαζί τα είχε για πούλημα επομένως αυτό που τον ενδιέφερε είναι να έχει νερό τέτοιο που να μην του πεθάνουν. Τώρα εσύ μπορεί να τους προσφέρεις τις κατάλληλες γι'αυτά συνθήκες ? και τι περιμένεις να αναπτυχθούν κιόλας? μήπως περιμένεις να φτάσουν σε τελικό μέγεθος? Φυσικά και ο ένας είναι ποιο δειλός! Αυτά τα ψάρια θέλουν παρέα μεγαλύτερη του ενός και δυο πρέπει να είναι τουλάχιστον 4 και πάνω και θέλουν τουλάχιστον 50 λίτρα "ΚΑΘΑΡΑ" (δηλ αφαιρείς υπόστρωμα - φυτά - διακοσμητικά κλπ για να έχουν 50 λιτρα για να ζουν).
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη PascM : 21-09-06 στις 16:23
  #5  
Παλιά 21-09-06, 16:33
Το avatar του χρήστη liquid
liquid Ο χρήστης liquid δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-05-2006
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 89
Προεπιλογή

Όταν βαριέσαι να βλέπεις το ενυδρείο μπορείς να βγάζεις τους δίσκους και να τους χρησιμοποιείς για να βάζεις πάνω τους το ποτήρι του δυνατού ποτού που πίνεις (αλήθεια, τι πίνεις? ). Δεν θα παρουσιάσουν κανένα σύμπτωμα ασθενείας απλώς θα είναι λίγο χαμηλότερων τόνων απ' οτι τώρα..
__________________
Accept no substitutes.
  #6  
Παλιά 21-09-06, 16:34
Το avatar του χρήστη GP250381
GP250381 Ο χρήστης GP250381 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-06-2006
Περιοχή: ΧΑΝΙΑ
Μηνύματα: 639
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην GP250381
Προεπιλογή

και εσενα αμα σε βαλουνε σε ενα κλουβι 2χ2 θα ζησεις.σου ειπε κανεις οτι δεν θα ζησεις???????και οταν σε ταιζουνε οχι ευτυχισμενος θα εισαι,τουμπες θα παιζεις.συνετησου και βαλε τα ψαρακια σε ενα μεγαλυτερο ενυδρειο η γυρισε τα πισω και παρε κατι αλλο,γιατι μπορει σε λιγο καιρο να ανοιξεις αλλο post που να λεει"ΒΟΗΘΕΙΑ ΑΡΡΩΣΤΗΣΑΝ ΟΙ ΔΙΣΚΟΙ ΜΟΥ.ΓΙΑΤΙ????"
__________________
  #7  
Παλιά 21-09-06, 16:41
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή (μια παρενθεση) κυριοι.......

το χορο του κραξιματος τον αρχισα εγω μη πιστευοντας αυτα που διαβασα απο τον χριστοφορο,και μην μπορωντας να κρυψω τον θυμο,και τον εκνευρισμο μου γιατι μιλαμε για τους δισκους,τα ψαρια που λατρευω και που θα λατρευω οσο ζω(αρεσαν πολυ στον πατερα μου....)
θελω λοιπον να πω,οτι ο χριστοφορος ειναι πιτσιρικας και αυτο που μπορει να δικαιολογηθει ειναι το μικρο της ηλικιας.....ολα βεβαια εχουν και το οριο τους,και εδω πιστευω οτι ο μικρος μας φιλος τα εχει ηδη ξεπερασει......
  #8  
Παλιά 22-09-06, 03:18
Το avatar του χρήστη GP250381
GP250381 Ο χρήστης GP250381 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-06-2006
Περιοχή: ΧΑΝΙΑ
Μηνύματα: 639
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην GP250381
Προεπιλογή

βρε συνχομπιστα το εχεις δει στραβα το θεμα,δεν ειπαμε οτι δεν θα τα καταφερεις γιατι εισαι μικρος!!!!το ενυδρειο ειναι μικρο.επειτα λες οτι ειμαστε κακοι και απορεις.ελα να δουμε το post σου να δουμε πως ησουν εσυ. λοιπον ξεκιναμε απο τον τιτλο του post σου.????????επιτιθεσαι γιατι????παμε στο post
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Carebean pirate
Γειά σας....,


Αυτό που μου λέγατε όλοι να μην κάνω, το έχω κάνει και έχουν περάσει ήδη τρείς μέρες και όλα πάνε ρολοι....
δηλαδη??τι θες να μας πεις εδω φιλε μου??

Παράθεση:
Τα ψάρια εχουν 6,5 εκατοστά....

Τα ψάρια δείχνουν ευχαριστημένα (από εκεί που τα αγόρασα, καλύτερα εόιναι στο ενυδρείο μου) και δεν έχουν παρουσιάσει κανένα σύμπτωμα ασθενείας...
αυτα εχεις καταλαβεις απο τις συζητησεις εδω??

Παράθεση:
Το ενυδρείο 75*45*50 μες μια ρίζα μέσα και αρκετά φυτά.....

Ο ένας δίσκος είναι πολύ ζωηρός και ορμάει πάνω στο φαγητό όταν τον ταιζω σε αντίθεση με τον άλλο, που είναι χαμηλότερων τόνων και πιο σοβαρός.... Δεν τρώει όσο τρωει και ο άλλος...,θα πρέπει να ανυσηχήσω η όχι...?
τι μας ρωτας???απο την επιθεση τωρα μας ρωτας???

Παράθεση:
Ξέρω ότι θα θυμώσετε μαζί μου αλλά πιστευω οτι μπορώ να αντεπεξέλθω όλης αυτής της προσπάθειας για κράτηση και διατήρηση των δίσκων.....

Θα κάνω παρουσίαση ενυδρείου μόλις προσθέσω κι' άλλα φυτά..


ηξερες λοιπον οτι αυτο που κανεις δεν ειναι το σωστο και οτι θα σου κανουμε παρατηρηση,κανεις δεν αμφιβαλει οτι μπορεις να ανταπεξελθεις αλλα με τις καταλληλες προυποθεσεις που χρειαζονται αυτα τα ψαρια.τωρα την παρουσιαση τι θα την κανεις?????για να δουμε τα κακομοιρα τα δισκακια??
λοιπον πες μου τωρα φιλε μου ο τροπος που το εγραψες και το υφος σου ειναι ο σωστος και ο πρεπων????
ΥΓ.θελω απλα να καταλαβεις γιατι ειμαστε κακοι οπως λες.για αυτο το λογο καθομαι και σου εξηγω ενα ενα κομματι,ελπιζω να καταλαβεις
__________________
  #9  
Παλιά 22-09-06, 07:58
Το avatar του χρήστη Μάγγος Θωμάς
Μάγγος Θωμάς Ο χρήστης Μάγγος Θωμάς δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-12-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 164
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Μάγγος Θωμάς
Προεπιλογή

Το να σε γράφει κάποιος στα παλία του τα παπούτσια δεν είναι ευχάριστο, ειδικά όταν σε γράφει για κάτι που εσύ το έχεις μεράκι και το πονάς.

Ο Carebean pirate πήρε δυο δίσκους και τους έβαλε σε τανκ 150 λίτρων χωρίς να έχει α/ο στην διάθεση του. ΙΜΟ δεν είναι η ποιό κακή αρχή που θα μπορούσε να κάνει κάποιος. Το δικό μου ξεκίνημα με τους δίσκους ήταν χειρότερο ...... !!! Αλλά είχα το μεράκι και την αγάπη το "στραβό" πρώτο βήμα να το διορθώσω και δεν είμαι ο μόνος

Το ίδιο πιστεύω να κάνει και ο Carebean pirate και να μείνει στην "παρέα" μας και μετά απο κάποια χρόνια να προσπαθεί να καθοδηγήσει τους επίδοξους "δισκάδες" σωστά έχοντας μάθει και απο τα δικά του λάθη όπως μαθαίνουμε όλοι μας.
__________________


Don't Panic (<-----In Big Friendly Letters)
  #11  
Παλιά 22-09-06, 08:18
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Μάγγος Θωμάς
Ο Carebean pirate πήρε δυο δίσκους και τους έβαλε σε τανκ 150 λίτρων χωρίς να έχει α/ο στην διάθεση του. ΙΜΟ δεν είναι η ποιό κακή αρχή που θα μπορούσε να κάνει κάποιος.
Έτσι είναι….
Η συνέχεια και τα αποτελέσματά της θα κρίνουν τον φίλο μας.
Τα δισκάκια μια χαρά είναι σε 150 λίτρα λοιπόν. Και μπορεί να βάλει ακόμα ένα. Είπαμε 50 λίτρα ανά ενήλικο δίσκο (min). Και όταν ψιλομεγαλώσουν αλλαγή ενυδρείου.
Τώρα υπάρχουν και άλλοι τρόποι για το νερό (ανάλογα και με την ποιότητά του από τη βρύση) εκτός της Α/Ο.
Δεν πιστεύω όμως ότι έγινε τέτοιο κράξιμο μόνο και μόνο για την έλλειψη μιας Α/Ο και για τα λίτρα του ενυδρείου??? Τι παίζει λοιπόν?
Σίγουρα ξέρει ποιο είναι το σωστό (μετά από τις παλιότερες συζητήσεις), αλλά αποφάσισε να προχωρήσει έτσι. Αλήθεια ποιος ξέρει την οικονομική δυνατότητα του παιδιού? Για αγορά τέλειων συστημάτων????
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
  #12  
Παλιά 22-09-06, 08:21
Το avatar του χρήστη GP250381
GP250381 Ο χρήστης GP250381 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-06-2006
Περιοχή: ΧΑΝΙΑ
Μηνύματα: 639
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην GP250381
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από accnt
Έτσι είναι….
Η συνέχεια και τα αποτελέσματά της θα κρίνουν τον φίλο μας.
Τα δισκάκια μια χαρά είναι σε 150 λίτρα λοιπόν. Και μπορεί να βάλει ακόμα ένα. Είπαμε 50 λίτρα ανά ενήλικο δίσκο (min). Και όταν ψιλομεγαλώσουν αλλαγή ενυδρείου.
Τώρα υπάρχουν και άλλοι τρόποι για το νερό (ανάλογα και με την ποιότητά του από τη βρύση) εκτός της Α/Ο.
Δεν πιστεύω όμως ότι έγινε τέτοιο κράξιμο μόνο και μόνο για την έλλειψη μιας Α/Ο και για τα λίτρα του ενυδρείου??? Τι παίζει λοιπόν?
Σίγουρα ξέρει ποιο είναι το σωστό (μετά από τις παλιότερες συζητήσεις), αλλά αποφάσισε να προχωρήσει έτσι. Αλήθεια ποιος ξέρει την οικονομική δυνατότητα του παιδιού? Για αγορά τέλειων συστημάτων????
φιλε accnt τα λιτρα αν αφαιρεσεις υποστρωμα ριζα και πολλα φυτα που λεει ο φιλος μας οτι εχει ειναι κατω απο τα 150,δευτερον ο τροπος που το ειπε και η συζητηση εχει ξαναγινει δες τα post που εχω πιο πανω
__________________
  #13  
Παλιά 22-09-06, 08:31
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Τα … διάβασα.
Ομολογώ ότι φαίνεται η απειρία και το νεον της ηλικίας του φίλου μας.
Ας προσπαθήσουμε όμως να τον βοηθήσουμε λίγο τώρα και να μην τον κατακρίνουμε τόσο πολύ.
Λοιπόν…. Αν θες να πάνε όλα καλά…
Αλλαγές κάθε 5-7 μέρες 20% του νερού σου με νερό &#171;φτιαγμένο&#187; και εφάμιλλο με αυτό του ενυδρείου σου.
Πρέπει με κάποιον τρόπο να έχεις …
Αμμωνία 0, Νο2 0, Νο3 όσο πιο χαμηλά γίνεται. Τα φυτά θα βοηθήσουν.
Gh 9
Kh 4
Ph6.8 – 7.0

Για την ευκολία σου πάρε και μια A/O, όχι ότι δεν γίνεται και χωρίς αυτήν.
Πράξε τα και απόδειξέ μας ότι παρόλο το νεαρό της ηλικίας σου, έχεις την θέληση να αντεπεξέλθεις. Προσπάθεια και διάβασμα θέλει…

Μπορείς? Αν όχι δώστα πίσω…
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη accnt : 22-09-06 στις 08:51
  #14  
Παλιά 22-09-06, 07:43
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Carebean pirate
Το ενυδρείο 75*45*50 μες μια ρίζα μέσα και αρκετά φυτά.....
Επειδή δεν έχω παρακολουθήσει παλαιότερα τα μηνύματα, το ενυδρείο είναι 170 λίτρα περίπου? Αν ναι τότε χωράει 2 δίσκους και ίσως και 3!
Επειδή δεν έχω παρακολουθήσει παλαιότερα μηνύματα πιο ακριβώς είναι το πρόβλημα?
Και παιδιά λίγο συγκρατημένο το ….κράξιμο….
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
  #15  
Παλιά 22-09-06, 07:58
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Οι δίσκοι όμως δεν είναι σωστό να κρατιούνται 2 ή 3 θέλουν κοπάδι τουλάχιστον 5-6 γιατί αυτή είναι η φύση τους! Εκτός και αν εγώ τώρα κάνω λάθος!? Ε? Και στα 170 λίτρα που είναι το ενυδρείο πόσα είναι καθαρά? σίγουρα όχι 170 αλλά αρκετά λιγότερα!
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Κλειστό Θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Kontra me diskous newfish Δίσκοι 14 29-01-08 19:05
ΨΥΞΗ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ newfish Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 22 20-11-03 17:43
Betta Splendens σε 15λίτρο ενυδρείο newfish Bettas 0 22-12-02 19:06
ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΕ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΔΥΟ ΕΤΩΝ newfish Γλυκό νερό - Γενικά 1 21-12-02 01:02
Συλλογή και Διατήρηση ειδών σαν κατοικίδια Tolis Γλυκό νερό - Γενικά 0 11-12-02 04:00

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:34.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,11514 seconds with 13 queries