Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 24-03-08, 15:54
theodwros Ο χρήστης theodwros δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-03-2008
Περιοχή: πειραιας
Μηνύματα: 71
Προεπιλογή καινουργειο ενυδρειο απο αρχαριο...

καλησπερα και παλι. Αφηνοντας στην ακρη (προς το παρον) καθε σκεψη για δισκους που ηταν και η αρχικη μου επιλογη , αποφασισα μετα απο σκεψη , μπολικο διαβασμα και φυσικα γνωμες απο εμπειρους του forum να ξεκινησω το καινουργειο μου ριο 180 με ενα ζευγαρακι σκαλαρια , ενα η δυο ζευγαρια mikrogeophagus ramirezi και ισως ενα μικρο κοπαδακι corydoras. τι λετε για το συνδιασμο των ψαριων; τα λιτρα ειναι αρκετα; επισης μπορω να αφησω το εσωτερικο φιλτρο της JUWEL και να προσθεσω και ενα εξωτερικο η δεν ειναι αναγκαιο; εχω αρκετες ερωτησεις ακομα αλλα σιγα σιγα...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 24-03-08, 16:06
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από theodwros Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπερα και παλι. Αφηνοντας στην ακρη (προς το παρον) καθε σκεψη για δισκους που ηταν και η αρχικη μου επιλογη , αποφασισα μετα απο σκεψη , μπολικο διαβασμα και φυσικα γνωμες απο εμπειρους του forum να ξεκινησω το καινουργειο μου ριο 180 με ενα ζευγαρακι σκαλαρια , ενα η δυο ζευγαρια mikrogeophagus ramirezi και ισως ενα μικρο κοπαδακι corydoras. τι λετε για το συνδιασμο των ψαριων; τα λιτρα ειναι αρκετα; επισης μπορω να αφησω το εσωτερικο φιλτρο της JUWEL και να προσθεσω και ενα εξωτερικο η δεν ειναι αναγκαιο; εχω αρκετες ερωτησεις ακομα αλλα σιγα σιγα...
ο συνδυασμος των ψαριων μου αρεσει...τα λιτρα σου ειναι οριακα κι αυτο γιατι τα σκαλαρια θελουν πολλα λιτρα....και υψος στο ενυδρειο...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 24-03-08, 16:10
theodwros Ο χρήστης theodwros δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-03-2008
Περιοχή: πειραιας
Μηνύματα: 71
Προεπιλογή

οι διαστασεις φιλε ειναι 1,01χ41χ50 ειμαι οριακα;
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 24-03-08, 16:17
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

"Είναι εύκολο να συμβιώσουν με άλλα ειρηνικά ψάρια σε ένα ενυδρείο που πρέπει να έχει ύψος τουλάχιστον 50 cm, "
πηγη.... http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/scalar.htm
απο υψος καλα εισαι....κατα τη γνωμη μου για τα ψαρια που ειπες εισαι οκ αλλα μην βαλεις αλλα....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 24-03-08, 16:32
theodwros Ο χρήστης theodwros δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-03-2008
Περιοχή: πειραιας
Μηνύματα: 71
Προεπιλογή

Eπιτελους!!! μπορω να ξεκινησω ναι δε θα βαλω αλλα ισως να μη βαλω και τα corydoras αν υπαρχει θεμα χωρου , να εχω μονο τα 3 ζευγαρια , οσο αφορα το φιλτρο θα χρειαστω και εξωτερικο; για το περιβαλον ; ξυλα πετρες και αρκετα ψιλο καφε χαλικακι ειναι καλα;
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 24-03-08, 16:41
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

εγω θα εβαζα και 4-5 κορυντορας...ειναι ψαρια της κατω ζωνης οπου θα κυκλοφορουν και τα ramirezi αλλα οχι τα σκαλαρια....
δεν εχω χρησιμοποιησει ακομη εξωτερικο φιλτρο (θα το κανω συντομα) αλλα γενικα βλεπω πως εδω τα προτιμανε.....(πιο εμπειροι ας μιλησουν)
ξυλα και φυτα ειναι πολυ καλα...για πετρες αν σου αρεσουν και τελικα βαλεις να προσεξεις να μην ειναι ασβεστολιθικες (το γνωστο τεστ με το ακουαφορτε) γιατι ολα αυτα τα ψαρια θελουν μαλακο και ελαφρα οξινο νερακι....και το καφε χαλικιμου αρεσει...κατα προτιμηση βαλε 1-3 χιλιοστα ωστε να ειναι καλα και για ζωντανα φυτα που καλο θα ηταν να σκεφτεις να βαλεις...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 02-04-08, 21:43
strinzis
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από theodwros Εμφάνιση μηνυμάτων
οσο αφορα το φιλτρο θα χρειαστω και εξωτερικο;
Εγω στο ιδιο ενυδρειο εχω χρυσοψαρα 1 1/2 χρονο περιπου τωρα ,τα οποια επιβαρυνουν πολυ το νερο,και το φιλτρακι τα καταφερνει μια χαρα!!βαζοντας μακαρονι αντι για τα δυο κατω μπλε σφουγγαρακια πιστευω ειναι μια χαρα!!!Αν δεν υπαρχει βεβαια οικονομικο προβλημα ενα εκομα εξωτερικο φιλτρο μονο καλο μπορει να κανει!!!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
καλησπερα απο τον αρχαριο... κωστακης Αρχάριοι γλυκού νερού 4 28-02-08 20:28
ενυδρειο απο carrefour popay72 Αρχάριοι γλυκού νερού 28 02-10-07 23:32
συμβουλες σε αρχαριο-α Giwrgos23 Bettas 2 03-04-06 15:52
ΔΙΛΛΗΜΑ ΜΕ KOI ΓΙΑ ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΡΧΑΡΙΟ-PLEASE HELP Μάνος Καλονόμος Ψάρια για δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 12 02-06-05 18:46
Μολυνση απο ενυδρειο !!!! γαυρος Γλυκό νερό - Γενικά 10 12-05-03 18:40

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:36.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05182 seconds with 13 queries