Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 29-11-08, 09:53   #1
αργησα πολυ να μπω στην παρεα σας :-(
 
Το avatar του χρήστη supermanx
supermanx
Member
Εγγραφή: 22-11-2008
Περιοχή: Καματερό
Μηνύματα: 272

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
supermanx Ο χρήστης supermanx δεν είναι συνδεδεμένος 29-11-08, 09:53
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Τα λεει ολα ο τιτλος...
Αργησα να μπω στη παρεα σας...
Το ξερω εχω κανει αρκετες βλακειες και να με κατηγορισετε δν θα εχετε αδικο,μπηκα εδω για να με διδαξετε και να μαθω...
Λοιπον οταν πρωτοξεκινησα με το ενυδρειο μου (26λιτρα)πριν 6-7 μηνες περιπου ο τυπος απο το πετ σοπ μου εδωσε 2 φαρμακα α)tap water conditioner (ειναι αντιχλωριο αυτο?) και β) το stress zyme και μου ειπε για αρχη να βαλω απο 15 σταγονες απο το πρωτο και μετα απο 24ωρες το αλλο και να αφησω το ενυδρειο να τρεξει ετσι για μια εβδομαδα για να μπορω να βαλω ψαρια,και μετα απο καθε αλλαγη νερου να κανω το ιδιο...
τα ερωτημα μου ειναι α)πρεπει να το κανω αυτο με τα φαρμακα?γτ σε αλλο ποστ που ανοιξα διαβασα οτι το stress zyme ειναι μονο για ν δημιουργει βακτιρια σε αστρωτο ενυδρειο...
και β)αυριο το πρωι πρωι θα παω στο pet city,μπορει να μου πει καποιος τι τεστ πρεπει να παρω?και να μου πει αν στο περιπου ποσο θα κοστισουν?

οποιος θελει ας με κραξει ολα ανεκτα!!!
Ευχαριστω πολυ με εκτιμηση Σταθης
-------------------------
ούτε μια απάντηση? δν πειράζει πάω pet city και ότι μου δώσουν

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη supermanx : 29-11-08 στις 09:53. Αιτία: Automerged Doublepost
Εμφανίσεις: 2927
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 29-11-08, 12:28
AlexandraT Ο χρήστης AlexandraT δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-04-2008
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 179
Προεπιλογή

Μπορείς να κάνεις λίγο υπομονή, να το ψάξεις και εσύ ο ίδιος καλύτερα για να μην εξαρτάσαι από την γνώμη τρίτων και να πάρεις μετά τι ψαράκι θες.
Η διαδικασία στρωσίματος του καινούριο ενυδρείου δεν παίρνει μια βδομάδα. Ειδικά σε τόσο μικρό οπου το παραμικρό λαθάκι δεν συχγωρείται.
Πάντως να ξέρεις οτι είναι λίγα ψαρακια που θα μπορούν να ζήσουν σε τόσο μικρούλι ενυδρείο. Η καλύτερη και πανέμορφη επιλογή είναι να βάλεις έναν όμορφο μονομάχο με πολλά φυτά αληθινά και το αποτελεσμα θα είναι τέλειο. Στο πετ σιτυ πρόσεχε γιατί θα σου δώσουν άκριτα ότι σου γυαλίσει που μπορεί να μην μπορεί να ζήσει σε τόσο μικρο ενυδρειο. Είνια κρίμα γιατί και το ψαράκι θα πεθάνει και εσύ θα στεναχωρεθείς.
Ότι θες ρώτα. Για αυτό είμαστε εδώ.
Καλωσήρθες!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 29-11-08, 14:25
Το avatar του χρήστη chris129
chris129 Ο χρήστης chris129 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-03-2007
Περιοχή: Καλαμαρια΄- θεσσαλονικης
Μηνύματα: 727
Smile

φιλε Σταθη δεν υπαρχει κανενας λογος να σε κραξουμε εδω οπως θα ειδες τα πραγματα ειναι απλα διαβαζεις κανεις αναζητηση για οποιο προβλημα σε απασχολει. Απο εκει και μετα γνωριζεις κοσμο και μαθαινεις αρκετα πραγματα που θα σε βοηθησουν πολλη στην αρχη και φυσικα εχεις ενα διαλογο με ατομα που ειναι τρελλαμενα με το χομπι που λεγεται ενυδρειο.οποτε καλο διαβασμα και εμεις εδω ειμαστε
__________________
ΑΝ Ο ΚΡΟΚΟΔΕΙΛΟΣ ΕΦΑΓΕ ΤΟΝ ΕΧΘΡΟ ΣΟΥ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΠΩΣ ΕΓΙΝΕ ΚΑΙ ΦΙΛΟΣ ΣΟΥ (ΓΙΟΧΑΝ ΒΟΛΦΑΝΓΚ ΦΟΝ ΓΚΑΙΤΕ)
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 29-11-08, 14:41
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Καλως ορισες !Αυτο που χρειαζεσαι τωρα ειναι καλο διαβασμα οσον αφορα το στρωσιμο του ενυδρειου εδω: http://www.tsamisaquarium.gr/Selides...a/enydreia.htm
Αυτα που πρεπει να αγορασεις για αρχη ειναι υγρα τεστ για ΝΗ3/ΝΗ4, ΝΟ2 και ΝΟ3 ωστε να ολοκληρωσεις το στρωσιμο με αμμωνια. Επισης το αντιχλωριο ειναι απαραιτητο να το προσθετεις στο φρεσκο νερο που προσθετεις σε καθε αλλαγη νερου.
Μεχρι να στρωσει το ενυδρειο δεν πρεπει να βαλεις ψαρια.
Θα μπορουσες πολυ ευκολα να επιταχυνεις το στρωσιμο παιρνοντας "μπολι" απο καποιον φιλο κοντα στην περιοχη σου.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 30-11-08, 03:16
Το avatar του χρήστη supermanx
supermanx Ο χρήστης supermanx δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-11-2008
Περιοχή: Καματερό
Μηνύματα: 272
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην supermanx Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην supermanx
Προεπιλογή

καλησπέρα!!! το πρωί πήγα και πήρα ΝΗ3/ΝΗ4, ΝΟ2, ΝΟ3 και PH της Sera...
μπορεί να μου πει κάποιος με ποια σειρά γίνονται και πότε πρέπει να γίνει το καθένα?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 30-11-08, 04:20
AlexandraT Ο χρήστης AlexandraT δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-04-2008
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 179
Προεπιλογή

Δεν έχει σημασία η σειρά! Τα κάνεις όλα μαζί την ίδια μέρα.
Μερικές συμβουλές:
  • ξεπλένεις καλά τους δοκιμαστικούς σωλήνες των τεστ με φρέσκο νεράκι βρύσης
  • πλένεις λίγο με νερό του ενυδρείου μετά τους σωλήνες
  • κάνεις το τεστ πάντα ίδια ώρα (δηλαδή λίγο πριν κλείσουν τα φώτα ή μόλις έχουν ανοιξει κλπ), για να έχεις συγκρισιμα αποτελέσματα. Απλά τo ph έχει μικρές διακυμάνσεις ανάλογα με το αν τα φυτά εχουν τελείωσει ή όχι την φωτοσυνθεση της ημέρας.
  • κρατάς πάντα αρχείο με τις μετρήσεις που κάνεις
  • τώρα για αρχή ειδικά αμμωνία NH3 μετρα συχνα (2-3 μέρες) και όταν είναι σταθερά μηδέν και αρχίζουν να ανεβαίνουν τα νιτρικά NO3 τότε θα πει ότι ο κύκλος του αζώτου δουλέυει κανονικά και το ενυδρείο στρώθηκε.
  • τους σωλήνες τους ξεπλένεις πολύ καλά μετά το τεστ.
Καλή συνέχεια
(αν δεν κατάλαβες κάτι, ρωτάς)
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
να ερθω στην παρεα? nikitasp Δίσκοι 25 18-10-07 10:53

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:19.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04601 seconds with 13 queries