Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 28-03-12, 11:54
fantazio77 Ο χρήστης fantazio77 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-08-2011
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 42
Προεπιλογή Ερώτηση Για Juwel Bioflow Super

Θέλω να κάνω μια ερώτηση σχετικά με το συγκεκριμένο φίλτρο. Είναι το φίλτρο που είχε απο τη μάνα του το ενυδρείο (Juwel Rekord 600). Kοντεύει τώρα ένας χρόνος απο τότε που το έχω και μάλλον ήρθε η στιγμή να αντικαταστήσω τα υλικά του. Εδώ είναι τώρα που θέλω τη βοήθειά σας. Μέχρι τώρα πρόβλημα με τη βιολογία δεν έχω, δηλαδή δεν μου έχει σηκώσει ξανά μετά το στρώσιμο αμμωνία ή νιτρώδη. Τα νιτρικά φτάνουν το πολύ μέχρι 25. Λέω ότι μάλλον χρειάζονται αλλαγή τα υλικά του γιατί βλέπω μειωμένη τη ροή του νερού η οποία κάπως επανέρχεται μετά τον καθαρισμό των σφουγγαριών και της αντλίας αλλά μετά απο καμμιά βδομάδα μειώνεται πάλι η ροή. Το φίλτρο μέσα έχει τα υλικά της μαμάς του μπλέ και πράσινο σφουγγάρι, άνθρακα και υαλοβάμβακα. Θα μου πείτε γιατί συνεχίζω και βάζω άνθρακα? Όταν κάποια στιγμή τον αφαίρεσα και στη θέση του έβαλα μια μικρή ποσότητα βιολογικού (fluval) μετά απο λίγες μέρες παρατήρησα το νερό και δεν ήταν τόσο διαυγές όσο πρίν. ¶φησα κανά μήνα το φίλτρο να τρέχει με αυτά τα υλικά αλλά το νερό δεν ήταν κρύσταλλο. Να σημειώσω εδώ ότι οι μετρήσεις συνέχιζαν να είναι φυσιολογικές (μετράω με υγρά τεστ). Οπότε ξαναέβαλα άνθρακα μέσα αφαιρώντας το fluval και το νερό καθάρισε.
Οπότε τώρα τι προτείνετε να βάλω στο φίλτρο? Να πάρω καινούρια σφουγγάρια και να αντικαταστήσω σιγά σιγά τα παλιά? Απο ότι γράφει στο site της η juwel το πράσινο σφουγγάρι χρειάζεται για την απομάκρυνση των νιτρικών και αυτό είναι που με κολλάει να το αντικαταστήσω αυτό και τον άνθρακα με βιολογικό.
Η λύση του να πάρω εξωτερικό φίλτρο είναι δύσκολη αυτή τη στιγμή και απο οικονομική άποψή αλλά και απο το σημείο που βρίσκεται το ενυδρείο μια και δεν είναι σε δικό του έπιπλο για να βάλω απο κάτω το εξωτερικό.
Να πώ για να σας βοηθήσω πως μέσα στο ενυδρείο αυτή τη στιγμή βρίσκονται τρία apistogramma cacatuoeides και φυτά εύκολα (εχινόδοροι, ανούμπια κλπ)
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 28-03-12, 12:20
Το avatar του χρήστη panik
panik Ο χρήστης panik δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-10-2011
Περιοχή: Αμφιλοχία - Πάλαιρος - Ζωγράφου
Μηνύματα: 314
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην panik Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην panik Send a message via Skype™ to panik
Προεπιλογή

Το πρασινο σφουγγαρι ειναι μονο για εξι εβδομαδες. Τα μπλε 3 με 6 μηνες. Το λευκο θελει συχνη αλλαγη. Ο ανθρακας 1 μηνα. Η φτερωτη μια φορα το χρονο.
__________________
Εμ' περήφανος που εγεννέθα Πόντιος!
Νίκος Π.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 28-03-12, 12:23
fantazio77 Ο χρήστης fantazio77 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-08-2011
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 42
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panik Εμφάνιση μηνυμάτων
Το πρασινο σφουγγαρι ειναι μονο για εξι εβδομαδες. Τα μπλε 3 με 6 μηνες. Το λευκο θελει συχνη αλλαγη. Ο ανθρακας 1 μηνα. Η φτερωτη μια φορα το χρονο.
Αν κατάλαβα καλά φίλε μου απο την απάντηση σου προτείνεις να συνεχίσω να χρησιμοποιώ τα ίδια υλικά στο φίλτρο.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 28-03-12, 13:06
Το avatar του χρήστη panos_auk
panos_auk Ο χρήστης panos_auk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-01-2011
Περιοχή: Ραφήνα
Μηνύματα: 842
Προεπιλογή

δεν χρειαζονται αλλαγη τα σφουγγαρια παρα μονο οταν αρχισουν να φθειρονται αισθητα. καλο πλυσιμο (σε νερο ενυδρειου παντα-αυτο που θα βγαλεις για την αλλαγη) και οχι ολη την ωρα γιατι αδυνατιζει η βιολογια. π.χ. ανα 4-5 αλλαγες.
εναλλακτικα των σφουγγαριων μπορεις να βαλεις καποιο βιολογικο υλικο (σιποραξ, σαμπστρατ προ κλπ).
Η juwel τα διαχωριζει τα σφουγγαρια οτι ειναι για διαφορετικους τυπους βακτηριων αλλα με τα αλλα βιολογικα πιστευω καλυπτονται ολοι οι τυποι και ειναι και ανωτερα (μεγαλυτερη αποικισιμη επιφανεια).
Υαλοβαμβακα αλλαζεις σε καθε αλλαγη (ή τον πλενεις και αλλαζεις πιο αραια-εγω αλλαζω σε καθε αλλαγη).
το ιδιο ενυδρειο-φιλτρο εχω κι εγω.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 28-03-12, 13:29
fantazio77 Ο χρήστης fantazio77 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-08-2011
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 42
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos_auk Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν χρειαζονται αλλαγη τα σφουγγαρια παρα μονο οταν αρχισουν να φθειρονται αισθητα. καλο πλυσιμο (σε νερο ενυδρειου παντα-αυτο που θα βγαλεις για την αλλαγη) και οχι ολη την ωρα γιατι αδυνατιζει η βιολογια. π.χ. ανα 4-5 αλλαγες.
εναλλακτικα των σφουγγαριων μπορεις να βαλεις καποιο βιολογικο υλικο (σιποραξ, σαμπστρατ προ κλπ).
Η juwel τα διαχωριζει τα σφουγγαρια οτι ειναι για διαφορετικους τυπους βακτηριων αλλα με τα αλλα βιολογικα πιστευω καλυπτονται ολοι οι τυποι και ειναι και ανωτερα (μεγαλυτερη αποικισιμη επιφανεια).
Υαλοβαμβακα αλλαζεις σε καθε αλλαγη (ή τον πλενεις και αλλαζεις πιο αραια-εγω αλλαζω σε καθε αλλαγη).
το ιδιο ενυδρειο-φιλτρο εχω κι εγω.
Όσον αφορά τον υαλοβάμβακα μέχρι τώρα και εγώ το ίδιο έκανα. ¶λλαζα και τον άνθρακα ανα δύο εβδομάδες.
Σκεφτόμουν να βγάλω τον άνθρακα και το πράσινο σφουγγάρι και να τα αντικαταστήσω με βιολογικό. Πιστεύεις ότι θα κάνει δουλειά?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 28-03-12, 13:50
Το avatar του χρήστη panos_auk
panos_auk Ο χρήστης panos_auk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-01-2011
Περιοχή: Ραφήνα
Μηνύματα: 842
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από fantazio77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Όσον αφορά τον υαλοβάμβακα μέχρι τώρα και εγώ το ίδιο έκανα. ¶λλαζα και τον άνθρακα ανα δύο εβδομάδες.
Σκεφτόμουν να βγάλω τον άνθρακα και το πράσινο σφουγγάρι και να τα αντικαταστήσω με βιολογικό. Πιστεύεις ότι θα κάνει δουλειά?
ανθρακας δεν χρειαζεται.τον βγαζεις και αυτον και το πρασινο και γεμιζεις με substrat pro σε διχτακι (αυτο εχω κανει εγω τωρα).
εναλλακτικα θα μπορουσες να βαλεις σιποραξ αλλα εκτος του οτι θεωρητικα προσφερει λιγοτερη αποικισιμη επιφανεια, πιανει και περισσοτερο χωρο λογω της δομης του στο φιλτρο μειωνοντας ακομα περισσοτερο την συνολικη αποικισιμη επιφανειεα σε σχεση με το substrat.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 28-03-12, 14:01
Το avatar του χρήστη CHRISTOS13
CHRISTOS13 Ο χρήστης CHRISTOS13 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-04-2010
Περιοχή: ΘΡΑΚΟΜΑΚΕΔΟΝΕΣ
Μηνύματα: 174
Προεπιλογή

Γειά σου φίλε,
Σε παρόμοια θέση είμαι και εγώ.
( Έχω ενυδρείο επάνω σε πάσο χωρίς την βάση του και λόγω χώρου δεν μπορώ να αγοράσω εξωτερικό φίλτρο ).
Το ίδιο φίλτρο έχω και εγώ και στην αρχή άλλαζα και εγώ τα σφουγγάρια σύμφωνα με τις οδηγίες του κατασκευαστή

Εδώ και ένα χρόνο περίπου, πέταξα όλα τα σφουγγάρια εκτός από δύο μπλε, τα οποία έχω ένα στην κορυφή και ένα στον πάτο του φίλτρου
( όπως θα γνωρίζεις, το συγκεκριμένο φίλτρο τραβά νερό και από το πάνω και από το κάτω μέρος του ενυδρείου )
και στο υπόλοιπο μέρος του φίλτρου έχω βιολογικό υλικό.

Όσο για τον καθαρισμό τους, τα καθαρίζω εναλάξ με νερό από το ενυδρείο
( κατά την διαδικασία αλλαγής νερού ) κατά τακτά διαστήματα και ποτέ όλα μαζί.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Μάλλον πρόβλημα με αντλία juwel Bioflow 280 fantazio77 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 18 13-02-12 23:53
Ερώτηση για φίλτρο της juwel sv2gfx Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 5 22-09-10 08:56

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:14.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04745 seconds with 14 queries