Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 10-09-03, 10:27
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή Συντήρηση φιλτρων ΕΗΕΙΜ

Στο "μικρο" μου ενυδρειο εχω ενα εσωτερικο φιλτρο της ΕΗΕΙΜ το 2012 που εχει μεσα μονο ενα σφουγγαρι το οποιο και πλενω μεσα σε κουβα με νερο του ενυδρειου καθε φορα που κανω αλλαγη νερου.
Εδω και ενα χρονο ολα πανε καλα χωρις προβληματα.
Παρατηρησα ομως οτι εδω και 2 μηνες το φιλτρο μπουκωνει και η ροη σταματαει εντελως.Οταν το ανοιγω το σφουγγαρι ειναι "μαζεμενο"¨αλλα οταν το πλενω το φιλτρο λειτουργει και παλι κανονικα.
Επειδη δεν εχω χρονο δεν κανω αλλαγες καθε εβδομαδα αλλα καθε 2 ή 3 ισως για αυτο μπουκωνει.
Μηπως θα επρεπε να αλλαξω το σφουγγαρι με καινουργιο ;; Αν ναι τι γινεται με τα βακτηριδια ;; Θα χαθει σημαντικο μερος τους ;;
Εχω αγορασει παλιοτερα για αυτο το φιλτρο ενα σφουγγαρι ενεργου ανθρακα (μαυρο).Μπορω να το χρησιμοποιησω αντι του απλου σφουγγαριου ;;;

Στο "μεγαλο" ενυδρειο με τις κιχλιδες μου εχω ενα 2017 και ενα 2227 τα οποια οπως ξερω....αν δεν μειωθει αισθητα η ροη του νερου...δεν τα πειραζουμε.Eτσι τα εχω καθαρισει μονο μια φορα.
Στο 2217 εχω βαλει τα υλικα οπως προτεινει η ΕΗΕΙΜ http://www.eheim.de/eheim/images/faq/FM_2217.JPG ενω στο 2227 εβαλα μονο Substrat PRO.
Πρεπει καποια στιγμη να αλλαξω τα σφουγγαρια και το Substrat PRO ;;;
Στην ακρη απο τα μπαστουνια που ειναι μεσα στο νερο (εισοδος) εχω βαλει ενα ειδικο σφουγγαρι που κανει ενα "πρωτο" φιλτραρισμα ωστε να μην περναει μεσα στο φιλτρο η αμμος οταν ανασηκωνεται.Οπως λεει και η ΕΗΕΙΜ στο σφουγγαρι αυτο αναπτυσσονται και βακτηριδια.Κανει τελικα δουλεια ή να το βγάλω ;
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 14-09-03, 14:59
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Για το μικρο εσωτερικο, εαν πιστευεις οτι τωρα, μπουκωνει και θελει καθαρισμα πιο συχνα απο παλια, ή θελει αλλαγη το σφουγγαρι, ή εχεις μεγαλυτερη ιχθυοφορτιση. Μαλλον το δευτερο πιστευω, γιατι συνηθως τα σφουγγαρια αυτα δεν "παλιωνουν".
Αν το φιλτρο ειναι λιγο καμουφλαρισμενο, δοκιμασε να πιασεις στην εισοδο του υαλοβαμβακο - ωστε να καθαριζεις αυτον οταν μπουκωνει.

Για το εξωτερικο φιλτρο, καθαριζε το προφιλτρο σου και μην ασχολεισαι με το υπολοιπο, εκτος αν δεις μειωση στην ροη.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 14-09-03, 15:30
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tolis
Για το μικρο εσωτερικο, εαν πιστευεις οτι τωρα, μπουκωνει και θελει καθαρισμα πιο συχνα απο παλια, ή θελει αλλαγη το σφουγγαρι, ή εχεις μεγαλυτερη ιχθυοφορτιση. Μαλλον το δευτερο πιστευω, γιατι συνηθως τα σφουγγαρια αυτα δεν "παλιωνουν".
Ο αριθμος των ψαριων ειναι ο ιδιος...δεν εχω βαλει αλλα ψαρια εδω και μηνες.Δεν ξερω αν φταιει το οτι δεν κανω πιο συχνες αλλαγες νερου.
Παντως το σφουγγαρι μου φαινεται σαν να ξεχειλωσε !
Δεν ειναι κακο να το αλλαξω...αυτο που με απασχολει ειναι τα βακτηριδια.
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 15-09-03, 18:24
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Αν αποφασίσεις να αλλάξεις το σφουγγάρι σου, μην το κάνεις μονομιάς. Κράτα το μισό από το παλίο σφουγγάρι (κρατώντας και έναν σημαντικό αριθμό βακτηριδίων) και βάλε για αρχή το μισό από το καινούριο και ύστερα από 2 εβδομάδες βάζεις το άλλο μισό από το καινούριο.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 30-12-03, 16:03
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή Re: Συντήρηση φιλτρων ΕΗΕΙΜ

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από george
Στο "μεγαλο" ενυδρειο με τις κιχλιδες μου εχω ενα 2017 και ενα 2227 τα οποια οπως ξερω....αν δεν μειωθει αισθητα η ροη του νερου...δεν τα πειραζουμε.Eτσι τα εχω καθαρισει μονο μια φορα.
Στο 2217 εχω βαλει τα υλικα οπως προτεινει η ΕΗΕΙΜ http://www.eheim.de/eheim/images/faq/FM_2217.JPG ενω στο 2227 εβαλα μονο Substrat PRO.
Πρεπει καποια στιγμη να αλλαξω τα σφουγγαρια και το PRO ;;;
Στην ακρη απο τα μπαστουνια που ειναι μεσα στο νερο (εισοδος) εχω βαλει ενα ειδικο σφουγγαρι που κανει ενα "πρωτο" φιλτραρισμα ωστε να μην περναει μεσα στο φιλτρο η αμμος οταν ανασηκωνεται.Οπως λεει και η ΕΗΕΙΜ στο σφουγγαρι αυτο αναπτυσσονται και βακτηριδια.Κανει τελικα δουλεια ή να το βγάλω ;
Τελικα δεν μου ειπατε αν πρεπει να αλλαξω καποια στιγμη το Substrat
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 30-12-03, 21:04
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Το Substrat το αλλάζεις μόνο όταν βουλώσει και χάσει πια την μεγάλη του επιφάνεια για τις αποικίες των βακτηριδίων.
Εγώ πάντως στο ένα μου ενυδρείο που έχω τα Eheim 2217 και 2229 έχω το ίδιο Substrat πάνω από έναν χρόνο (απλώς έχω αλλάξει το 1/3 κάπου στο 8άμηνο... και δεν χρειαζόταν) και το βιολογικό φιλτράρισμα είναι ακόμα άψογο.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 24-08-05, 13:26
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από george
Στο "μεγαλο" ενυδρειο με τις κιχλιδες μου εχω ενα 2017 και ενα 2227 τα οποια οπως ξερω....αν δεν μειωθει αισθητα η ροη του νερου...δεν τα πειραζουμε.
Στο 2217 εχω βαλει τα υλικα οπως προτεινει η ΕΗΕΙΜ http://www.eheim.de/eheim/images/faq/FM_2217.JPG ενω στο 2227 εβαλα μονο Substrat PRO.
Στην ακρη απο τα μπαστουνια που ειναι μεσα στο νερο (εισοδος) εχω βαλει ενα ειδικο σφουγγαρι που κανει ενα "πρωτο" φιλτραρισμα ωστε να μην περναει μεσα στο φιλτρο η αμμος οταν ανασηκωνεται.Οπως λεει και η ΕΗΕΙΜ στο σφουγγαρι αυτο αναπτυσσονται και βακτηριδια.Κανει τελικα δουλεια ή να το βγάλω ;

Οταν μειωθει αισθητα η ροη των φιλτρων αλλαζω ή ξεπλενω σε κουβα με νερο του ενυδρειου τα σφουγγαρια (στο 2017) ή ξεπλένω το Substrat PRO (στο 2227).

Η Eheim προτεινει αλλαγη του Substrat PRO με νεο καθε χρονο ενω για Εhfimech (μακαρονι) απλως πλυσιμο.

Τι λετε ;;
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 24-08-05, 14:16
george hmmy Ο χρήστης george hmmy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2005
Περιοχή: Γη :)
Μηνύματα: 412
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από george
Οταν μειωθει αισθητα η ροη των φιλτρων αλλαζω ή ξεπλενω σε κουβα με νερο του ενυδρειου τα σφουγγαρια (στο 2017) ή ξεπλένω το Substrat PRO (στο 2227).

Η Eheim προτεινει αλλαγη του Substrat PRO με νεο καθε χρονο ενω για Εhfimech (μακαρονι) απλως πλυσιμο.

Τι λετε ;;
Εγώ λέω να κάνεις μια παλικαριά και να πάρεις siporax και να τελειώνεις για πάντα με τα υλικά! Τώρα να ρωτήσω κάτι άλλο, δεν είναι λάθος να χαλάς τη βιολογία σου κάθε εβδομάδα? Επειδή λες στην αρχή ότι ξεπλένεις ή ξέπλενες το σφουγγάρι κάθε εβδομάδα... Νομίζω ότι είναι λίγο υπερβολικό. Μια καλή λύση είναι ένα φίλτρο μηχανικό με υαλοβάμβακα να μαζεύει όλη τη μπίχλα και καθάριζε και κάθε μέρα που λέει ο λόγος και το άλλο το αφήνεις στην ησυχία του! Τώρα για την αντικατάσταση των υλικών δεν ξέρω σίγουρα, αλλά επειδή και η eheim εταιρεία είναι που θέλει να πουλήσει το σκέφτομαι λίγο . Εδώ άκουσα σε μαγαζί να λέει στον πελάτη αλλαγή στο siporax κάθε 3-4 μήνες!!!!!

Αυτά.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 24-08-05, 14:42
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από george hmmy
Επειδή λες στην αρχή ότι ξεπλένεις ή ξέπλενες το σφουγγάρι κάθε εβδομάδα... Νομίζω ότι είναι λίγο υπερβολικό. Τώρα για την αντικατάσταση των υλικών δεν ξέρω σίγουρα, αλλά επειδή και η eheim εταιρεία είναι που θέλει να πουλήσει το σκέφτομαι λίγο .
Αυτά.

Oχι δεν το κανω καθε εβδομαδα αλλα μονο οταν μειωθει αισθητα η ροη.

Οσο για αυτο που λεει η ΕΗΕΙΜ εχω και εγω τις αμφιβολιες μου γιατι σιγουρα θα θελει να πουλησει.
Αλλα αν εχουν δικιο........

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από george hmmy
Εγώ λέω να κάνεις μια παλικαριά και να πάρεις siporax και να τελειώνεις για πάντα με τα υλικά
Γιατι να μην εχω το Substrat Pro της ΕΗΕΙΜ με επιφανεια για τα βακτηριδια 450 m2 ανα λιτρο ενω το Siporax εχει 270 m2 !!
__________________





Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη george : 24-08-05 στις 14:48
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 24-08-05, 15:02
george hmmy Ο χρήστης george hmmy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2005
Περιοχή: Γη :)
Μηνύματα: 412
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από george
Γιατι να μην εχω το Substrat Pro της ΕΗΕΙΜ με επιφανεια για τα βακτηριδια 450 m2 ανα λιτρο ενω το Siporax εχει 270 m2 !!
Έχεις σίγουρα δίκιο σε αυτό απλά το siporax δεν το αλλάζεις ποτέ σίγουρα! Τώρα για το substrat pro ό,τι σε φωτίσει ο θεός ή κάποιος φίλος από δω!
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 25-08-05, 09:37
torm Ο χρήστης torm δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-12-2004
Περιοχή: Κερατσίνι
Μηνύματα: 196
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από george
Oχι δεν το κανω καθε εβδομαδα αλλα μονο οταν μειωθει αισθητα η ροη.

Οσο για αυτο που λεει η ΕΗΕΙΜ εχω και εγω τις αμφιβολιες μου γιατι σιγουρα θα θελει να πουλησει.
Αλλα αν εχουν δικιο........


Γιατι να μην εχω το Substrat Pro της ΕΗΕΙΜ με επιφανεια για τα βακτηριδια 450 m2 ανα λιτρο ενω το Siporax εχει 270 m2 !!
Τα αντίστοιχα bioballs της JBL έχουν (απ' ότι λέει η ίδια) 1400 m2
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 26-08-05, 02:20
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Λοιπόν, τα τελευταία χρόνια οι εταιρίες βγάζουν όλο και καλύτερα υλικά φίλτρανσης (Αποικισμού βακτηριδίων) και βέβαια ρίχνουν και την απαραίτητη διαφήμιση.
Ακούω πολλές φορές ότι το Χ υλικό είναι καλύτερο από το Ψ και βέβαια δεν σημαίνει ότι είναι λάθος
Τι θέλει λοιπόν να πει ο ποιητής ?
Πολύ απλά, ασπαζόμαστε (δικαίως) τις θεωρίες περί καλυτέρων υλικών, αλλά.......ξεχνάμε το βασικότερο.
Ο πληθυσμός των βακτηριδίων που αναπτύσεται σε οποιοδήποτε ενυδρείο είναι ανάλογος του πληθυσμού-αποβλήτων των ψαριών-κατοίκων του.
Πχ έχω 2 ενυδρεία
Ένα ενυδρείο 60 λίτρων με ένα......guppy (τυχαίο παράδειγμα...λέμε τώρα χα,χα) στο οποίο έχω και ένα μικρό εσωτερικό φιλτράκι με σφουγγάρι.
Και ένα δεύτερο ενυδρειάκι....600 λίτρων πάλι με ένα guppy, στο οποίο έχω συνδέσει 4 Fluvaleheim No 4235252 με το καθένα να έχει από ένα κάδο ΝΑΑΑ με το συμπάθειο χωρικότητας 666 λίτρων έκαστο και έχω βάλει μέσα στα super-duper φίλτρα, ότι καλύτερο κυκλοφορεί σε υλικό, του τύπου Efhimesubstarbioballs.
Tι νομίζεται ότι θα αποικηθούν από περισσότερα βακτηρίδια ?
ΌΧΧΧΧΧΙΙΙΙΙΙ ?????
ΜΠΙΠΠΠΠΠΠΠ σωστά απαντήσατε.
nextttttt....
Μην γινόμαστε "θύματα" χωρίς λόγο και τα ακουμπάμε χωρίς προφανείς λόγους.
Τα πράγματα είναι απλά.
Όταν θέλουμε ένα ενυδρείο σκεφτόμαστε πάντα τα ίδια πράγματα.
Πρώτα τι ψάρια θέλουμε να βάλουμε και πόσα
Μετά αγοράζουμε-φτιάχνουμε το ενυδρείο που αντιστοιχεί σε διαστάσεις-όγκο ενυδρείο με το setup των ψαριών μας
Και τέλος αγοράζουμε το ανάλογο φίλτρο για τα λίτρα του ενυδρείου μας.
Αυτά βέβαια είναι γενικός κανόνας γιατί υπάρχουν και setup ενυδρείων με ιδιαίτερες απαιτήσεις σε κυκλοφορία νερού κλπ.
Αλλά πάνω κάτω αυτά ισχύουν.
Πολλά φιλιά σε όλους ...είμαι σε άδεια, γιούυπιιιι !!!
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 26-08-05, 08:11
Το avatar του χρήστη Makis M
Makis M Ο χρήστης Makis M δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-03-2004
Περιοχή: Πολωνία
Μηνύματα: 210
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Makis M Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Makis M Send a message via Skype™ to Makis M
Προεπιλογή

Εγω φιλε george σε ολα τα Eheim φιλτρα(2028 και αν θυμαμαι καλα το 2234), για πανω απο χρονο χρησιμοποιω Subtrat pro II. Το Subtrat το εχω καθαρισει σε συνολο ανα φιλτρο μονο μια φορα σε ενα χρονο(και να σημειωσω οτι στο malawi ενυδρειο εχω ιχθυοφορτωση).
Καθε εβδομαδα, αλλαγη κανω μονο στον υαλοβάμβακα που εχω και στα δυο φιλτρα, δεν ειδα ομως να αναφερεις πουθενα υαλοβαμβακα!.
Απο την αλλη μερια, εγω τα σφουγγαρια τα ξεπλενω με καθαρο νερο της βρυσης ΑΛΛΑ ΠΡΟΣΟΧΗ.... σε καθε ενυδρειο εχω δυο φιλτρα-σε συνολο 5 σφουγγαρια, οποτε πλενοντας τα δυο μενουν τρια σφουγγαρια μαζι με τα υπολοιπα υλικα των φιλτρων ανεπαφα.
Τελος, το σφουγγαρι που σου μαζευη πιστευω οτι πρεπει να το αλλαξεις. Αν δεν εχεις αλλα φιλτρα στο ενυδρειο να σου κρατησουν τον πλυθυσμο των βακτηριδιων, ασε το παλαιο μεσα στο ενυδρειο (οπως λενε τα παιδια πιο πανω η κρεμασε το με ενα συρματακι σενα σημειο που να υπαρχη κινηση νερου
__________________
Makis M
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 26-08-05, 09:12
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Makis M
Καθε εβδομαδα, αλλαγη κανω μονο στον υαλοβάμβακα που εχω και στα δυο φιλτρα, δεν ειδα ομως να αναφερεις πουθενα υαλοβαμβακα!.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από george
Στο 2217 εχω βαλει τα υλικα οπως προτεινει η ΕΗΕΙΜ http://www.eheim.de/eheim/images/faq/FM_2217.JPG ενω στο 2227 εβαλα μονο Substrat PRO.
Τι εννοεις οταν λες υαλοβαμβακα και τι οταν λες σγουγγαρι ;;
Ο υαλοβαμβακας ειναι το μπλε και το σφουγγαρι το ασπρο ή αντιθετα ;;;
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 26-08-05, 09:25
ΚΑΡΠΙΔΑ ΤΖΙΝΙΑ Ο χρήστης ΚΑΡΠΙΔΑ ΤΖΙΝΙΑ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-03-2005
Περιοχή: Mοσχάτο - Αθήνα
Μηνύματα: 131
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην ΚΑΡΠΙΔΑ ΤΖΙΝΙΑ
Προεπιλογή

Ο υαλοβάμβακας είναι άσπρος και το σφουγγάρι μπλε
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:38.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06749 seconds with 12 queries