Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 03-06-08, 22:42
Το avatar του χρήστη Apollwnas
Apollwnas Ο χρήστης Apollwnas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2007
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 704
Προεπιλογή Ταμπετα co2

Υπαρχει τετοια ταμπλετα απο οτι ειδα.Την ριχνεις μεσα αφριζει και σε λιγο εχει διαλυθει.Τι γινεται με αυτην κανει δουλεια?Στο πετ που ρωτησα λεει ριχνει μια την ημερα σε μια πλαστικη υποδοχη που ειναι κολλημενη στο τζαμι μεσα στο ενυδρειο.Να υποθεσω οτι και απο οικονομικης αποψης δεν πολυσυμφερει εναντι ενος συστηματος c02?Επισης μια γνωμη απο τον πετσοπα ο οποιος γνωριζε καποια πραγματα περι του θεματος για το χομπυ ειναι οτι με το DIY co2 δεν εχεις αξιοπιστια γιατι λεει δεν μπορεις να μετρησεις ποσο co2 διοχετευεται στο ενυδρειο κτλ.Η γνωμη των ειδικων στα παραπανω ??
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 03-06-08, 22:55
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

το συστημα με την ταμπλετα ειναι της σερα.....υπαρχει μια πλαστικη θηκη στην οποια ριχνεις την ταμπλετα κι αυτη αντιδρα με το νερο και παραγει διοξειδιο...αυτο παγιδευεται μεσα στη θηκη η οποια ειναι απο ειδικο πλαστικο ωστε να διαχεει το διοξειδιο..βαζεις το διαχυτηρα (θηκη) κοντα στην εξοδο του φιλτρου για καλυτερη διαχυση και εισαι οκ...οσο το χρησιμοποιουσα ημουν ικανοποιημενος...αλλα τοτε δε μετρουσα σκληροτητες σε εκεινο το ενυδρειο και δε ξερω αν ανεβαζε σκληροτητα η ταμπλετα....
επισης επειδη συντομα διαχεεται το διοξειδιο (σε μερικες ωρες)..πρεπει να ριχνεις ταμπλετα λιγες ωρες αφου αναψουν τα φωτα ωστε τα φυτα να εχουν αρχισει να φωτοσυνθετουν και τοτε ειναι που χρειαζονται πιο πολυ το διοξειδιο...
το να υπολογισεις ποσο διοξειδιο βαζεις...δε ξερω αν εχει νοημα...γιατι σε εμενα δεν προκαλουσε καμια μεταβολη στο πεχα (σκληρο νερο δικτυου) και φυσικα δε μπορουσε να βλαψει τα ψαρια...η ποσοτητα ειναι μικρη...οποτε δε θα το χρησιμοποιουσα σε μεγαλο ενυδρειο...
το diy το θεωρω καλυτερο γιατι παραγει συνεχως αεριο και οποτε το χρειαζονται τα φυτα ειναι διαθεσιμο...
ο συνδυασμος των 2 ακομα καλυτερος..δηλαδη αφου τελειωσα τις ταμπλετες δεν ξανααγορασα αλλα εκανα diy και εβαλα την εξοδο του αεριου μεσα στο διαχυτηρα της σερα....ετσι ειχα τη μεγιστη διαχυση και δε χριεαζομουν και ταμπλετες..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 03-06-08, 23:03
Το avatar του χρήστη Apollwnas
Apollwnas Ο χρήστης Apollwnas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2007
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 704
Προεπιλογή

Το διοξειδιο ουσιαστικα δεν ριχνει το πεχα?
Στην περιπτωση που το ενυδρειο πλυμμυρισιε απο ανεξελεκτο διοξειδιο τα ψαρια δεν θα εχουν προβλημα αναπνοης και ολα τα συναφη??Πιστευεις οτι μπορει να με καλυψει στην περιπτωση μου?Αν και πρεπει καθε 10 μερες να αγοραζω ταμπλετες,απο οικονομικης αποψεως συμφερει??
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 03-06-08, 23:04
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Ενω με τις ταμπλετες ή με κανονικο συστημα μετρας "ποσο" CO2 διοχετευεται στο ενυδρειο?
Ειτε με DIY ειτε με συστημα μπουκαλας, ο φυσαλιδομετρητης (δουλευει και με τα δυο) σου δειχνει ποσες φυσαλιδες ανα λεπτο στελνεις μεσα. Απο κει και περα, παιζουν ρολο πολλοι παραγοντες, οπως ο τροπος διαχυσης, η αναταραξη της επιφανειας, το ποσο τρωνε τα φυτα κλπ, για το ποσο διοξειδιο βρισκεται μεσα στο νερο, κι αυτο μετριεται με τον γνωστο πινακα Co2/pH/KH.
To DIY συστημα μια χαρα "αξιοπιστο" ειναι για ενυδρεια μεχρι 100 λιτρα, δοκιμασμενα. Προφανως ενα συστημα μπουκαλας ειναι πολυ πιο σταθερο και μακροβιο. Και επισης προφανως, το μονο που δεν ειναι καθολου αξιοπιστο σ αυτην την ιστορια ειναι οι ταμπλετες...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 04-06-08, 02:18
Το avatar του χρήστη dizio
dizio Ο χρήστης dizio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 673
Προεπιλογή

+1000, ξεκίνησα και εγώ με τις συγκεκριμένες ταμπλέτες.είδαι μία μικρή διαφορά στα φυτα μου που αναζωογονήθηκαν εμφανώς,αλλά είδα τραγική αύξηση της σκληρότητας.δεν χρειάζεται να ξαναναφέρω το γεγονός ότι στο θέμα ¤¤ δεν συμφέρει καθόλου(μόλις το έκανα,ε?) μετά από 1 βδομάδα αγανάκτησης(ακόμη προσπαθώ να ρίξω τη σκληρότητα,τώρα και με την τρελή εξάτμιση λόγω ζέστης), έκατσα μέσα σε 1 ώρα και έκανα το κλασσικό diy Co2, με ικανοποιητικότατα αποτελέσματα και σταθερότατη παροχή.(άργησα μία βδομάδα γιατί περίμενα να πιώ 2 λίτρα κόκακόλα)
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 04-06-08, 07:36
Το avatar του χρήστη panagiotis265
panagiotis265 Ο χρήστης panagiotis265 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-02-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 199
Προεπιλογή

Καλημέρα!!! Εγώ έκανα το σύστημα diy αλλά δέν μου έβαζε μέσα φυσαλίδες παρα μόνο όταν κουνούσα το μπουκάλι και έτσι πήρα τις ταμπλέτες.Για την ώρα είμαι μία χαρά.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 04-06-08, 22:25
Το avatar του χρήστη Apollwnas
Apollwnas Ο χρήστης Apollwnas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2007
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 704
Προεπιλογή

Λοιπον θα δοκιμασω μεσα στην προσεχη εβδομαδα να φτιαξω diy co2 αλλα εχω 3 αποριες.Α)το σωληνακι που θα ειναι μεσα στο μπουκαλι θα ειναι μεχρι τον πατο του μπουκαλιου η θα ειναι ακριβως κατω απο το καπακι δεν θα ακουμπαει το μειγμα δηλαδη?Β)το σωληνακι που θα καταληγει στο ενυδρειο λεει πρεπει να μπει στην εισοδο του φιλτρου.Το δικο μου φιλτρο ειναι στυλ καρφουρ εσωτερικο δηλαδη ο κυκλοφοριτης ειναι μεσα στο κουτι και κατω κατω που ακριβως θα πρεπει να το (βαλω - στερεωσω?) το σωληνακι?Γ)οταν τελικα βαλω το σωληνακι εκει που μου πειτε τι θα πρεπει να περιμενω να δω να βγαινουν φουσκαλες η κατι παρομοιο??
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 04-06-08, 22:58
Το avatar του χρήστη lion
lion Ο χρήστης lion δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-02-2008
Περιοχή: ΘεσαΛΛονίκη
Μηνύματα: 1.300
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Apollwnas Εμφάνιση μηνυμάτων
Α)το σωληνακι που θα ειναι μεσα στο μπουκαλι θα ειναι μεχρι τον πατο του μπουκαλιου η θα ειναι ακριβως κατω απο το καπακι δεν θα ακουμπαει το μειγμα δηλαδη?

Aκριβώς κάτω από το καπάκι, ΔΕΝ θα ακουμπάει στο μείγμα. Σκοπός είναι να φύγει ΜΟΝΟ το αέριο που παράγεται από το μείγμα.


Β)το σωληνακι που θα καταληγει στο ενυδρειο λεει πρεπει να μπει στην εισοδο του φιλτρου.Το δικο μου φιλτρο ειναι στυλ καρφουρ εσωτερικο δηλαδη ο κυκλοφοριτης ειναι μεσα στο κουτι και κατω κατω που ακριβως θα πρεπει να το (βαλω - στερεωσω?) το σωληνακι?

Εγώ σε αντίστοιχο φίλτρο, τοποθέτησα το σωληνάκι κάτω από τον κυκλοφορητή με πολύ καλά αποτελέσματα διάχυσης. Ή αν δεν γίνεται αυτό, βάλε μια αερόπετρα και μέσα στο ενυδρείο.

Γ)οταν τελικα βαλω το σωληνακι εκει που μου πειτε τι θα πρεπει να περιμενω να δω να βγαινουν φουσκαλες η κατι παρομοιο??


Ναι, φουσκάλες

Καλή επιτυχία.
__________________
τί δεν καταΛΛΛαβαίνεις;
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:58.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05988 seconds with 11 queries