Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 15-08-12, 00:41   #1
Σωστη φιλτρανση σε 400λιτρο + αλλες αποριες
 
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές
Senior Member
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος 15-08-12, 00:41
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλησπερα και στο γλυκο νερο!! Λοιποοοον, με την προθεση να το κανω reef, πηρα ενα ενυδρειο, εχει πεσει πολυ διαβασμα, το οποιο δεν θα παει χαμενο καθως καποια στιγμη θα το υλοποιησω, αργοτερα ομως. Για την ωρα ομως επειδη τα οικονομικα...δεν , θα το κανω γλυκου νερου. Το καλο ειναι οτι ειναι 400λιτρα οποτε εχω ογκο για να εχω σταθερο περιβαλον, και να μου συγχωρηθουν τα -τυχον- λαθη.

Εχω στα χερια μου ενα eheim 2028 αδειο απο χημικα. Διαβασα -σχεδον- ολη τη βιβλιογραφια και τα sticky αλλα δεν εχω κατανοησει καποια πραγματα στο θεμα φιλτρανσης. Για στρωσιμο θα επιλεξω τις σταγονες αμμωνιας, εχουμε καποιο γνωστο αξιοπιστο (χωρις προσθετα) σκευασμα? Και αν καποιος εθελοντης απο θεσσαλονικη θελει να μου στιψει λιγο νερο απτο φιλτρο του, θα του ημουν ευγνωμων. Θα κραταω τη θερμοκρασια στους 32 μεχρι να ολοκληρωθει το στρωσιμο.

Παμε στα υλικα τωρα. Με τι να το γεμισω το φιλτρο? Μακαρονι? Σφουγγαρι? Yαλοβαμβακας? Ανθρακας? Αντιφωσφορος? Substrate pro? Τι να βαλω? (τον ανθρακα μετα το στρωσιμο ε?).
Πιστευω τα 1000lt/h του φιλτρου φτανουν? η θελω και εναν κυκλοφορητη? Αν ναι ποσα λιτρα?

Το τι ψαρια και τι φυτα θα μπουν θα με απασχολησει πιο μετα, θελω να διαβασω αρκετα για να μπορω να επιλεξω συμβατα ψαρια. Ουτως η αλλως το ενυδρειο θα "μιζαρει" αρχες σεπτεμβριου. Παρολαυτα, καποια προταση θαταν ευπροσδεκτη. (οσο μπορει να γινει χωρις να γνωριζω ph,kh κλπ.) Ελπιζω οι ερωτησεις μου ναναι προς την σωστη κατευθυνση.
Εμφανίσεις: 4491
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 15-08-12, 08:13
Το avatar του χρήστη ShadowVValker
ShadowVValker Ο χρήστης ShadowVValker δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-05-2012
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή

Αμμωνία μπορείς να πάρεις από φαρμακείο (διάλειμμα αμμωνίας θα βρεις το πιο πιθανό). Αν θέλεις μπόλι έλα να σου δώσω, επειδή όμως μετά το μπόλιασμα πρέπει να μπει κατ' ευθείαν ψάρι και δεν ξέρεις ακόμη με τι ψάρια θα ασχοληθείς, ξεκίνα το στρώσιμο με αμμωνία και όταν αποφασίσεις, έρχεσαι και σου δίνω.
Μέσα στο φίλτρο και αφού έχει χώρο (γύρω στα 7 λίτρα για βιολογικό υλικό) μπορείς να βάλεις με τη σειρά μακαρονι, σφουγκαρι, βαμβακι, σιποραξ, σφουγκαρι, βαμβακι. Αντιφώσφορος δε χρειάζεται και άνθρακα στο γλυκό βάζουμε μόνο μετά από καμιά ασθένεια ή για να κατακρατήσει χημικά γενικότερα. Σε καινούριο ενυδρείο, καλό θα ήταν να τρέξει λίγο καιρό με άνθρακα. Ιδανικά χρειάζεσαι ονομαστική κυκλοφορία φίλτρου (η πραγματική είναι σημαντικά χαμηλότερη) 5x, οπότε προσωπικά θα σου πρότεινα τη χρήση και δεύτερου φίλτρου.
Καλή αρχή!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 15-08-12, 09:47
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Βαμβακι εννοεις το filter wool? η απλο βαμβακι; Θα το κοιταξω για το φιλτρο αν ειναι ευχαριστω πολυ!! Το substrate pro δεν το προτεινες γιατι; Δεν αξιζει; Ανθρακα θα ηθελα να βαλω, που να τον παρεμβαλω; Για το μπολι θα το κοιταξουμε αν ειναι οταν ερθει η ωρα.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 15-08-12, 12:34
Το avatar του χρήστη eimaste aR21rwstoi
eimaste aR21rwstoi Ο χρήστης eimaste aR21rwstoi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-11-2010
Περιοχή: ΧΙΟΣ
Μηνύματα: 1.584
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κουραμπιές Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα και στο γλυκο νερο!! Λοιποοοον, με την προθεση να το κανω reef, πηρα ενα ενυδρειο, εχει πεσει πολυ διαβασμα, το οποιο δεν θα παει χαμενο καθως καποια στιγμη θα το υλοποιησω, αργοτερα ομως. Για την ωρα ομως επειδη τα οικονομικα...δεν , θα το κανω γλυκου νερου. Το καλο ειναι οτι ειναι 400λιτρα οποτε εχω ογκο για να εχω σταθερο περιβαλον, και να μου συγχωρηθουν τα -τυχον- λαθη.

Εχω στα χερια μου ενα eheim 2028 αδειο απο χημικα. Διαβασα -σχεδον- ολη τη βιβλιογραφια και τα sticky αλλα δεν εχω κατανοησει καποια πραγματα στο θεμα φιλτρανσης. Για στρωσιμο θα επιλεξω τις σταγονες αμμωνιας, εχουμε καποιο γνωστο αξιοπιστο (χωρις προσθετα) σκευασμα? Και αν καποιος εθελοντης απο θεσσαλονικη θελει να μου στιψει λιγο νερο απτο φιλτρο του, θα του ημουν ευγνωμων. Θα κραταω τη θερμοκρασια στους 32 μεχρι να ολοκληρωθει το στρωσιμο.

Παμε στα υλικα τωρα. Με τι να το γεμισω το φιλτρο? Μακαρονι? Σφουγγαρι? Yαλοβαμβακας? Ανθρακας? Αντιφωσφορος? Substrate pro? Τι να βαλω? (τον ανθρακα μετα το στρωσιμο ε?).
Πιστευω τα 1000lt/h του φιλτρου φτανουν? η θελω και εναν κυκλοφορητη? Αν ναι ποσα λιτρα?

Το τι ψαρια και τι φυτα θα μπουν θα με απασχολησει πιο μετα, θελω να διαβασω αρκετα για να μπορω να επιλεξω συμβατα ψαρια. Ουτως η αλλως το ενυδρειο θα "μιζαρει" αρχες σεπτεμβριου. Παρολαυτα, καποια προταση θαταν ευπροσδεκτη. (οσο μπορει να γινει χωρις να γνωριζω ph,kh κλπ.) Ελπιζω οι ερωτησεις μου ναναι προς την σωστη κατευθυνση.
καλως τον...για το ενυδρειοσου αν θες τις πρωτες δυο μερες βαλε ανθρακα για να σου καθαρισει το νερο αν τυχον ειναι θωλο...μετα τον βγαζεις,,,

εχεις σκεφτει αν θα το μπολιασεις η θα το στρωσεις μονο σου κανο
ντας τον κυκλο του αζωτου?
στο φιλτρο σου μετα θα εχεις σιποραξ και σφουγγαρια..
το φιλτρο για τα λιτρα σου ειναι λιγα μαλλον το ιδανικο θα ηταν 1200 λ/ω δηλαδη τα λιτρα σου επι τρια αν δεν κανω λαθος τωρα αν εχεις και παραπανω ακομα καλυτερα

απο ψαρια με τι σκεφτεσαι να ξεκινησεις?
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 15-08-12, 12:58
Το avatar του χρήστη ShadowVValker
ShadowVValker Ο χρήστης ShadowVValker δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-05-2012
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κουραμπιές Εμφάνιση μηνυμάτων
Βαμβακι εννοεις το filter wool? η απλο βαμβακι; Θα το κοιταξω για το φιλτρο αν ειναι ευχαριστω πολυ!! Το substrate pro δεν το προτεινες γιατι; Δεν αξιζει; Ανθρακα θα ηθελα να βαλω, που να τον παρεμβαλω; Για το μπολι θα το κοιταξουμε αν ειναι οταν ερθει η ωρα.
Filter wool εννοώ! Το τι βιολογικό υλικό θα βάλεις είναι καθαρά προσωπικό θέμα, οι περισσότεροι προτείνουν siporax αλλά άλλοι λένε ότι έχει μεγαλύτερη ωφέλιμη επιφάνεια το substrate. Ρίξε εδώ μια ματιά http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=41398 αλλά ξεκάθαρη λύση δεν υπάρχει στο τι είναι καλύτερο. ¶νθρακα δε νομίζω ότι έχει διαφορά σε ποιο σημείο θα τον βάλεις (φυσικά μετά την μηχανική φίλτρανση), και όταν τον βγάλεις τον αντικαθιστάς με βιολογικό υλικό.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 15-08-12, 13:10
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Για πιο λογο να βγαλω τον ανθρακα μετα δεν καταλαβαινω. Κανει κακο? Θα το κανω μονος μαλλον για να κατανοησω και τον κυκλο στην πραξη. Για ψαρια ακομα δεν ξερω, ψαχνω.

Ειναι κακο στο eheim να αφησω την σειρα που μου ειπες
στον πρωτο κουβα μακαρονι και σφουγκαρι με μεγαλους πορους, στον δευτερο λιγο βαμβακι λεπτη στρωση και απο πανω σιποραξ(η substratepro), και στον 3ο σφουγγαρι με λεπτους πορους και το περισσοτερο βαμβακι, (απο κατω προς τα πανω αυτο ε? οταν ανοιγω την κεφαλη πανω πανω θαναι βαμβακι. το 2028 στελνει κατω το εισερχομενο νερο και το φιλτραρει ανεβαζοντας το.)
Στο 2ο φιλτρο να βαλω πχ ανθρακα και σιποραξ (η substratepro) η ζεολιθους? Σκεφτομαι για sera fil bioactive η καποιο fluval 404, η XP3. Βασικο ρολο παιζει και ο θορυβος για μενα. Το eheim πρεπει να το ακουμπησω για να δω αν δουλευει...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 15-08-12, 13:59
Το avatar του χρήστη ShadowVValker
ShadowVValker Ο χρήστης ShadowVValker δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-05-2012
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή

Ο άνθρακας δεν προσφέρει κάτι μετά από κάποιο όριο που μπορεί να απορροφήσει, γι αυτό και η αλλαγή του. Εκτός από αυτό, σε γλυκού νερού αν δεν έχεις βάλει φάρμακα δε χρειάζεσαι χημική φίλτρανση, τζάμπα χώρο σου τρώει από το βιολογικό υλικό που θα μπορούσες να βάλεις. Επιπλέον, σε φυτεμένο ενυδρείο δεν βάζεις γιατί ο άνθρακας κατακρατεί τα λιπάσματα.
Η σειρά στο φίλτρο πάντα από κάτω προς τα πάνω (όπως γίνεται και η εισαγβγή του νερού). Στο δεύτερο φίλτρο αντίστοιχη σειρά. Ουσιαστικά σε γλυκού νερού χρειάζεσαι μηχανική φίλτρανση (σφουγγάρι, βαμβάκι, μακαρόνι-όχι το σιποράξ, το άλλο-) για να συγκρατεί υπολείμματα τροφών, φύλλα και λοιπά μέρη φυτών, αιωρούμενα σωματίδια κλπ. και να περνάει καθαρό νερό στη βιολογική φίλτρανση (siporax,substrate pro, σφουγγάρι) που εξουδετερώνει αμμωνία και No2 (κύκλος του αζώτου http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13655, http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=43756
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13656).

Σε περίπτωση που σου έχει ξεφύγει, διάβασε κ αυτό http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=29949
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 15-08-12, 14:58
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κουραμπιές Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχω στα χερια μου ενα eheim 2028 αδειο απο χημικα. Διαβασα -σχεδον- ολη τη βιβλιογραφια και τα sticky αλλα δεν εχω κατανοησει καποια πραγματα στο θεμα φιλτρανσης.

Για στρωσιμο θα..... κραταω τη θερμοκρασια στους 32 μεχρι να ολοκληρωθει το στρωσιμο.

Παμε στα υλικα τωρα. Με τι να το γεμισω το φιλτρο? Μακαρονι? Σφουγγαρι? Yαλοβαμβακας? Ανθρακας? Αντιφωσφορος? Substrate pro? Τι να βαλω? (τον ανθρακα μετα το στρωσιμο ε?).
Πιστευω τα 1000lt/h του φιλτρου φτανουν? η θελω και εναν κυκλοφορητη? Αν ναι ποσα λιτρα?
Η καλυτερη θερμοκρασια νιτροποιησης ειναι 30C. Πιο πανω αρχιζει και πεφτει αποτομα η αναπτυξη της βιολογιας.
Παραγραφος 3 Νιτροποίηση και οι παράγοντες που την επηρεάζουν


Για τα eheim γενικα η καλυτερη τοποθετηση υλικων ειναι η μαμισια
Αν δεν εχεις τα μαμισια υλικα (που δινονται πακετο με το φιλτρο) και 8ες να κανεις οικονομια, μπορεις να βακεις κατω κατω μια φετα χοντροτρυπο σφουγγαρι, να γεμισεις το υπολοιπο με ελαφροπετρα απο πρακτικερ (6-12mm διαμετρος, 2 ευρω τα 12 λιτρα) και πανω πανω λιγο αραιο ξασμενο filterwool.
Ανθρακα αν βαλεις, βαλε απο την αρχη με το γεμισμα και κρατα το τουλαχιστον 4-5 μερες (ενα μηνα εχει συνηθως διαρκεια, μετα πεταμα).

Μερικα δεδομενα στη φιτρανση κατα την αποψη μου:
1. Η καταλληλοτα ενος φιλτρου δεν εξαρταται μονο απο την ροη της αντλιας του.
α. Η πραγματικη ροη, αν ειναι 0.5-2 φορες τα λιτρα του ενυδρειου, μπορει να φιλτραρει βιολογικα το νερο. Η 1050 λ/ω ονομαστικη ροη (περιπου 700 πραγματικη σε νορμαλ συνθηκες, υψος ενυδρειου, συντηρηση κλπ) του 2028, μπορει να καλυψει το ενυδρειο.
β . Η επαρκης δυνατοτητα φιλοξενιας βακτηριακων αποικιων για την καλυψη των ρυπων της εκαστοτε ιχθυοφορτωσης, εξαρταται απο την ποσοτητα και ποιοτητα των υλικων οπως και απο τη συντηρηση τους.

2. Η καλη κυκλοφορια του νερου μεσα στο ενυδρειου δεν ειναι δουλεια αποκλειστικα του φιλτρου. Γινεται και με wave pumps.
Σε ενα 500αρι ενυδρειο (400 νερο) εχω 2 wave pumps χ 3000/λ το καθενα, ενω το φιλτρο μου εχει 1700 λ/ω ονομαστικη ροη (1200 περιπου πραγματικη).

3. H καλυτερη προταση ειναι η φιλτραση να ειναι μοιρασμενη σε δυο φιλτρα βσικα για ασφαλεια (σε περιπτωση βλαβης του ενος) αλλα και επαρκεια σε ροη (αρκει να ειναι σωστα κατευθυνομενη για να αεριζεται και ο βυθος) αλλα και μεγαλυτερη ποσοτητα υλικων.
Σε αντιθετη περιπτωση (με ενα φιλτρο οπως εγω), η αποθηκευση ενος οικονομικου μεγαλου φιλτρου (με αλλα λογια κινα) χωρις υλικα, ειναι απαραιτητη για ωρα αναγκης.
Δεν το βαζουμε σε λειρουργεια γιατι εχει μεγαλη ηλεκτρικκη καταναλωση, και δεν του αγοραζουμε και υλικα, γιατι στην περιπτωση βλαβης θα βγαλουμε τα υλικα απο το φιλτρο του ενυδρειου και θα τα βαουμε σε αυτο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 16-08-12, 01:28
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Χμμμ καταλαβα, 30 βαθμους λοιπον. Δεν θελω να κανω οικονομια(σε λογικα πλαισια). Θελω να στησω κατι σωστο, πρακτικο και ασφαλες και ας μου κοστισει λιγο παραπανω. Εδω reef ετοιμαζομουν να κανω, αλλα με 1000 ευρω κοστος αρχικου εξοπλισμου...εκει κολωσα. Ανθρακα θα βαλω, και μαλλον θα τον εχω μονιμα μεσα, αλλαζοντας τον ανα μηνα πχ. Εσυ δηλαδη λες να μην βαλω ουτε σιποραξ η substrate ουτε τιποτα?

Kατα πασα πιθανοτητα θα προμηθευτω ενα jbl e1500 απο εναν συμφορουμιτη, και θα τα τρεξω ταυτοχρονα με spray bar και τα δυο. Οποτε θα εχω μεγαλο χωρο για υλικα, κοντα 15λιτρα.

Σκεφτομαι να βαλω...λιγο απο ολα να ειμαι ειλικρινης. Ζεολιθους, σιποραξ, filter wool, σφουγγαρια χοντροτρυπα, ανθρακα. Στο μελλον θα προμηθευτω και καποια μικρη sunsun, tunze η koralia για παραπανω κυκλοφορηση μεσα. Μπορει να μην χρειστει καν με τα 2500l/h ονομαστικα των φιλτρων θα δειξει.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 16-08-12, 13:26
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Δεν ειπα να μη βαλεις τιποτα.
Προτεινα για βιολογικο υλικο να βαλεις ελαφροπετρα.
Μηχανικο υλικο, σφουγγαρι κατω και πανω filterwool.

Αν θελεις να βαλεις και χημικα υλικα ειναι αλλο θεμα. Δεν εχω να κανω καποια προταση γιατι καθε ενυδρειο εχει τις δικες του αναγκες, ή δεν εχει καθολου αναγκη για χημικη φιλτρανση.
Τα βασικα στο γλυκο νερο ειναι τα βιολογικα και τα μηχανικα υλικα.

Τα δυο φιλτρα θα τα τρεξεις ανεξαρτητα το ενα απο το αλλο, ενα σε καθε πλευρα του ενυδρειου, καλα καταλαβα?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 17-08-12, 14:22
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Ναι το τιποτα ηταν σχημα λογου. :P Α οκ, καταλαβα βλεποντας και κανοντας αρα. Καλα καταλαβες ανεξαρτητα δεξια αριστερα.

Εκανα μια λιστα με τα ψαρια που μου κινουν το ενδιαφερον, ασχετως συμβατοτητας, τιμης, και δυσκολιας. Ξεκιναω το ψαξιμο τι μπορει να συνδιαστει μεταξυ τους, τι φυτα μπορουν να μπουν, τι αμμος, και τι βραχοι. Θα επιστρεψω με τα συμπερασματα μου να μου πειτε που εχω λαθος.
Aγαπαω Pterophyllum Cichlid
Neolamprologus leleupi "Karilani"
Paracheirodon axelrodi (Cardinal Tetra)
Paracheirodon innesi - Neon Tetra
Poecilia reticulata (guppy)
Neolamprologus leleupi "Karilani"
Μονομαχος
Bumblee bee Goby
white cloud mountain minnow


Μου αρεσαν ΠΑΡΑ πολυ τα Pterophyllum Altum Cichlids τα οποια αποτι καταλαβαινω ειναι αρκετα ησυχα για να μπορουν να συνυπαρξουν με Guppies αλλα δεν γινεται απο πλευρας σκληροτητας και PH οποτε η το ενα η το αλλο. Επισης δεν νομιζω να συνυπαρχουν με neon tetras, ουτε καρδιναλιους.
Για κιχλιδοενυδρειο με βλεπω αλλα εχω ερωτησεις, ζαλιστικα. http://www.cichlid-forum.com/profile...x.php?region=T εδω κοιταω τα profiles. Αποτι καταλαβαινω δεν υπαρχει πολυ μεγαλη αποκλιση αναμεσα στη λιμνη malawi και την tanganyika. Μπορουν να συνυπαρξουν κιχλιδες και απτις δυο λιμνες ε? H πιο συμβατες ειναι κιχλιδες απο βικτορια και malawi καλυτερα. Επισης το νερο πιστευω οτι θα χρειαζεται λιγη μεταποιηση με τις κιχλιδες, γιατι εχουμε οσο ναναι σκληρο νερο στην ελλαδα, και τετοιο χρειαζονται και αυτα, θα παρω τα καταλληλα τεστ φυσικα και υλικα για να το φερω εκει που πρεπει. Αρα μπορω να βαλω ασβεστολιθικους βραχους και βυθο εμπλουτισμενο με σιδηρο. Τι φυτα μπορω να βαλω? Θα χρειαστω αεραντλιες(θα ηθελα να βαλω αν μπορω, μαρεσουν σαν εφε), CO2???? Ειμαι καπου λαθος?
-------------------------
Aυτα εδω μου αρεσαν πολυ!!
Μου αρεσουν τετοιοι βραχοι,
Malawi
http://www.youtube.com/watch?v=67g4KyblBWk

Τανγκανιικα
http://www.youtube.com/watch?v=dvi8SsdUFtk

Πολυς βραχος αλλα ωραιο
http://www.youtube.com/watch?v=ydjtDz9Bphs
-------------------------
anyone??.....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κουραμπιές : 17-08-12 στις 14:22 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 17-08-12, 14:38
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.444
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Δεν εχω ιδεα απο αυτα τα ψαρια (γενικα απο Αφρικη)!!
Αλλα γιατι να βαλεις ψαρια απο αλλες λιμνες?
Βυθο εμπλουτισμενο σε σιδηρο? Οχι μη κανεις τετοια!! Απλα αρκει να ειναι ασβεστολιθικος!
CO2 δε χρειαζεσαι ... ουτε καποιο ειδικο υποστρωμα!
Απο φυτα κοιτα εδω: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=46411 ... γραφει και τη προελευση τους οποτε σε διευκολυνει ακομα πιο πολυ!
Αεραντλια ισως να μη χρειαζεσαι αλλα θα πρεπει να εχεις μια στο ντουλαπι σου για παν ενδεχόμενο!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 17-08-12, 14:43
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Το ειδα το τοπικ σου με τα φυτα, πολυ ενδιαφερον γιωργο!! Τελικα δεν θα βαλω, μαλλον για καθαρο malawi με βλεπω καθως ουτως η αλλως εχω πολλες επιλογες εκει, αποτι καταλαβαινω μπορω να βαλω απτη βικτορια, ειναι αρκετα συμβατες, πιο πολυ απτην τανγκανιικα. Αλλα δεν υπαρχει λογος και παλι. Εχεις δικιο. Για την αεραντλια αν δω οτι κανει κακο θα την βγαλω, αλλιως θα την αφησω, μαρεσουν οι μπουρμπουληθρες
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 17-08-12, 14:46
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Επειδή μιλάς για πολύ διαφορετικούς κόσμους, με άλλες συνθήκες και συμπεριφορές καλύτερα ψάξε τι σου αρέσει περισσότερο και μετά κάνεις την ερώτηση στην αντίστοιχη περιοχή του forum, ώστε να μάθεις λεπτομέρειες. Πολύ γενικά τα altum είναι πιο απαιτητικά από τα σκαλάρια και είναι και πιο ακριβά, αν έχει κάποια σημασία. Υπάρχει διαφορά ανάμεσα σε Tanganyika και Malawi και όχι μόνο στις παραμέτρους του νερού, αλλά και στη διατροφή και μπορεί και στις δύο περιπτώσεις να χρειαστεί να ανεβάσεις σκληρότητες (πιο πολύ στην Tanganyika). Τα φυτά και στους δύο κόσμους (τυπικά) είναι λίγα ή και καθόλου. Για το βυθό που λες εμπλουτισμένο με σίδηρο εννοείς λατερίτη για τα φυτά; Μόνο σε φυτεμένο υψηλών απαιτήσεων ίσως χρειαζόσουν κάτι τέτοιο, όπως και το CO2. Αεραντλία για μόνιμη χρήση δε νομίζω να χρειαστείς. Τα φυτά θα πάνε ανάλογα με τα ψάρια, οπότε κατέληξε τουλάχιστον σε μια περιοχή του κόσμου ώστε να πάρεις γνώμες!
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 17-08-12, 14:55
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Κατανοητος. Ευχαριστω πολυ για την καθοδηγηση!!!
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 29-08-12, 13:09
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Λοιποοοον εν μεσω μετακομισης βρηκα χρονο να καθαρισω το ενυδρειο το οποιο ηταν τιγκα στα αλατα. Εγινε λαμπικο, μονη παραπλευρη απωλεια ειναι οτι εκανα μερικες γρατζουνιες αλλα πολυ μικρες, φαινονται μονο απο μια γωνια. Για μεσα χρησιμοποιησα ξυδι ελουσα ολες τις επιφανειες (ξοδεψα 3 μπουκαλια παρα λιγο) μετα τριψιμο με την πρασινη κυριως, πλευρα σφουγγαριου, μετα ψεκασμα με νερο βρυσης, σκουπισμα με χαρτι κουζινας για το χοντρα, και πανι μικροινων για το φινιρισμα. Απτην ΕΞΩ μερια χρησιμοποιησα καθαριστικο τζαμιων.



Eρωτηση λοιπον ΚΡΙΣΙΜΗ. Ειναι ασφαλες τωρα να το γεμισω???? Φροντισα να ξεβγαλω οσο περισσοτερο ξυδι μπορουσα, πιστευω να μην εχει μεινει τιποτα, ισως στον πατο ναχει υπολειματα, αλλα θα καλυφθει απτο υποστρωμα. Τη γνωμη σας θελω, να κανω μια καλη αρχη. Σε περιπτωση αμφιβολιας ας πουμε, αφου ουτως η αλλως θα βαλω ενεργο ανθρακα στην αρχη στο φιλτρο, (οχι απτην αρχη του στρωσιματος, λεω να το βαλω μολις μετρησω ΝΟ3 κατα το στρωσιμο με αμμωνια) ο ανθρακας θα κανει δουλεια στο να φυγουν τυχον υπολειματα? Φυτα θα βαλω απτην αρχη του στρωσιματος.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 29-08-12, 13:13
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

καθαρισε καλα το ξυδι απο μεσα
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 29-08-12, 13:15
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Οποτε παλι πλυσιμο με νερο βρυσης και 2 και 3 φορες?
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 29-08-12, 13:17
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

αν μπορεις γυρισε το πλαι και ριξε με το λαστιχο
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 29-08-12, 13:25
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κουραμπιές Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε περιπτωση αμφιβολιας ας πουμε, αφου ουτως η αλλως θα βαλω ενεργο ανθρακα στην αρχη στο φιλτρο, (οχι απτην αρχη του στρωσιματος, λεω να το βαλω μολις μετρησω ΝΟ3 κατα το στρωσιμο με αμμωνια) ο ανθρακας θα κανει δουλεια στο να φυγουν τυχον υπολειματα? Φυτα θα βαλω απτην αρχη του στρωσιματος.

Η γνωμη μου ειναι ανθρακα να βαλεις μονο στην αρχη για δυο τρεις μερες ωστε να δεσμευσει τυχων χημικα, και μετα βγαλτον, φουλερε με βιολογικο, αρχισε να ριχνεις αμμωνια και ασε τα πραγματα να παρουν το δρομο τους. Εγω οσες φορες εστρωσα ετσι εκανα και δεν ειχα κανενα προβλημα, και ετσι κι αλλιως οταν ολοκληρωθει το στρωσιμο θα αλλαξεις ολο το νερο σχεδον.

Καλο βεβαια ειναι το νερο της βρυσης σου να περναει απο ενα φιλτρο (ειτε απλο ανθρακα, ειτε κατι καλυτερο) οχι μονο για τα ενυδρεια αλλα και για σενα φυσικα.
Τωρα αν θες την απολυτη ασφαλεια μπορεις να εχεις ενα μικρο φιλτρακι γεματο με ανθρακα και να το βαζεις να τρεχει μερικες ωρες στο βαρελι προετοιμασιας.


Επειδη οπως λες θες να φτιαξεις νταμαρι και οχι φυτεμενο, δεν ξερω μηπως θα ηταν θεμιτο να υπαρχει μονιμα μια ποσοτητα ανθρακα στο φιλτρο σου. Δεν ειχα ποτε νταμαρι και δεν εχω προσωπικη αποψη, αλλα διαισθητικα κατι τετοιο ισως θα εκανα.
Αν ψαξεις τα οσα λεγονται οι αποψεις αρκετες...
Παντως οπως και να χει και σε αυτα τα ενυδρεια πολλοι βαζουν μερικα φυτα (ανουμπιες πχ)
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 29-08-12, 13:27
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Α τοσο πολυ!!!.....μαλλον υποτιμησα το ξυδι συνονοματε? Δυσκολο, θα δω μηπως μπορω να το παω στο μπανιο που ειναι διπλα και να το κανω με το ντους.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 29-08-12, 13:40
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Το ξυδι ειναι οξυ. Αναλογα την ποσοστητα του και την ποσοτητα του νερου μπορει να επηρεασει την οξυτητα του δλδ το pH, για λιγο χρονο βεβαια, αλλα επιθυμουμε σταθεροτητα pH ακομα και οταν στρωνουμε
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 29-08-12, 13:43
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

αααα....σωστο. Οουκει.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 20-09-12, 00:46
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Για να μην ανοιγω καινουργιο θεμα, ρωταω εδω. Επειδη βλεπω οτι ειναι ενα θεμα που περνιεται στο ντουκου σχετικα, με τον ενεργο ανθρακα τι γινεται? Ποιας εταιριας? Γνωμες? Βλεπω τρελες διαφορες στις τιμες, και στις περιγραφες, διαφορες στον τροπο παρασκευης τους...alkali activated και κατι τετοια. Ριξτε μια ματια εδω (μιας και θα γινει η ομαδικη παραγγελια απο εδω οποτε εχω αυτες τις επιλογες...)

http://fish.aquaristic.net/Activated-Carbon/

Για παραδειγμα η eheim εχει τον Ehficarbon (2l - 6euro) και Ehfiaktiv(2l 25euro). Απο αλλα site που εψαξα, τον ehfikarbon τον αναφερουν και αυτον ως activated carbon. Ειχα μια υπονοια μηπως ξερωγω...δεν ειναι ενεργος. Τι παιζει???? Τι να επιλεξω??
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 20-09-12, 00:57
Το avatar του χρήστη Chris82
Chris82 Ο χρήστης Chris82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 446
Προεπιλογή

Εγώ φίλε αυτόν έχω και δεν είχα ποτέ κανένα παράπονο.
__________________
''O πολιτισμός κάθε λαού και η ηθική του φαίνεται από τον τρόπο που συμπεριφέρεται στα ζώα.''
M.Gandhi
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 20-09-12, 01:33
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Ενδιαφερον, ευχαριστω για το λινκ! Τον ειχα ξεχασει αυτον τον ειχα βρει οταν κοιτουσα για reef. Και καλη τιμη για τα λιτρα του. Αλλες γνωμες? Οποιος μπορει να δωσει κανα λινκ με το τεχνικο κομματι του θεματος, να διαβασω τι παιζει, παρακαλω ας το ποσταρει.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
400λιτρο με σπασμένο πάτο mxpf20 DIY . Φτιάχτο μόνος σου 5 09-01-12 21:20
Απορίες για το μελλοντικό μου 400λιτρο! StelMex Αρχάριοι γλυκού νερού 6 27-02-09 14:25
μεταφορα απο 100λιτρο σε 400λιτρο-test χημειας νερου rockxk Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 7 27-03-07 10:13
Altolamprologus για 400λιτρο deMetrIs Tanganyika 19 03-12-06 13:56

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:24.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,14391 seconds with 14 queries