Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 25-09-12, 18:27   #1
Τα φωτα σας please!!!!
 
Το avatar του χρήστη panagiwtis1978
panagiwtis1978
Member
Εγγραφή: 17-09-2012
Περιοχή: ΜΥΤΙΛΗΝΗ-ΛΕΣΒΟΣ
Μηνύματα: 36

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
panagiwtis1978 Ο χρήστης panagiwtis1978 δεν είναι συνδεδεμένος 25-09-12, 18:27
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλησπερα σας κ απο εμενα κ συγχαρητηρια για το υπεροχο γεματο μερακι forum.
Ονομαζομαι Παναγιωτης κ ειμαι πατερας δυο μικρων παιδιων ενος αγοριου 6 ετων κ μιας μπεμπας 2.
Με τα πολλα αποφασισαμε να παρουμε ενα ενυδρειο 60 λιτρωνHAILEA με φιλτρο BT-400 θερμοστατη κ εσωτερικο θερμομετρο συμφωνα με οσα εχω διαβασει εδω.
Το ενυδρειο τρεχει 10 ημερες σε κατασταση "στρωσιματος" με αμμωνια οπου μετραω καθε δευτερη ημερα no2-no3.
Ειναι φυτεμενο με anubia nana δεμενο σε ριζα μοπανι (αν το λεω καλα) κ στο φιλτρο εχω κατα σειρα απο κατω προς τα πανω φιλτρο χρωματος μπλε-glax ring-filterwatte-καθος εχω βγαλει χθες τον ανθρακα κ τον αντικατεστησα με τριμενο(αν γινεται)glax ring λογο οτι δν βρηκα στα petshop του νησιου siporax mini.

1.Συμφωνως των παραπανω υπαρχει προβλημα που εχω τριψει για λογους καθαρα χωρου το εν λογο βιολογικο υλικο?

2.Το ενυδρειο εχει μια λαμπα PL-24W ασπρη-μπλε κ φοβαμαι οτι δν κανει καλο στα φυτα μου μιας κ βλεπω οτι οι anubia αρχιζει κ χαλαει το φυλλο τις.

Σας ευχαριστω πολυ εκ των προτερων κ περιμενω συντομα τυχων υποδειξεις σας.
Εμφανίσεις: 3793
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 25-09-12, 18:35
Το avatar του χρήστη stelios816
stelios816 Ο χρήστης stelios816 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Περιοχή: νικαια
Μηνύματα: 1.585
Προεπιλογή

τα υλικα κανονικα δεν τριβοντε διοτι δεν υπαρχει επιφανεια για την αποικιση τον βακτηριον που θελουμε

η ανουμπια δεν σου χαλαει απο τη λαμπα αλλα απο την αμμωνια . βαλτη σε μια λεκανη με νερο μεχρι να στρωσεις.

η λαμπα σου καλο θα ηταν να μην ειναι μπλε.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 25-09-12, 18:44
Το avatar του χρήστη panagiwtis1978
panagiwtis1978 Ο χρήστης panagiwtis1978 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-09-2012
Περιοχή: ΜΥΤΙΛΗΝΗ-ΛΕΣΒΟΣ
Μηνύματα: 36
Προεπιλογή

Ευχαριστω για την απαντηση σου
απλα το glax ring λογο οτι ειναι μεγαλο κ δν θα χωρουσαν αρκετα τεμαχια μεσα στο πλαστικο που ηταν ο ανθρακας τον εσπασα για να ερθω πιο κοντα σε μεγεθος στο siporax λογο οτι δν βρηκα αν κ εψαξα σε ολα τα πετ της πολης
-------------------------
τι χρωμα λαμπα θεωρεις καλο οτι θα ηταν να εβαζα?
ευχαριστω!!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη panagiwtis1978 : 25-09-12 στις 18:44 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 25-09-12, 18:49
Το avatar του χρήστη stelios816
stelios816 Ο χρήστης stelios816 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Περιοχή: νικαια
Μηνύματα: 1.585
Προεπιλογή

λαμπα ασπρη βαλε ναμιζω στις PL δεν εχεις πολλες επιλογες ας μας πει και καποιος που τις δουλευει καλυτερα.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 26-09-12, 11:03
Το avatar του χρήστη panagiwtis1978
panagiwtis1978 Ο χρήστης panagiwtis1978 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-09-2012
Περιοχή: ΜΥΤΙΛΗΝΗ-ΛΕΣΒΟΣ
Μηνύματα: 36
Προεπιλογή

πηγα το πρωι σε ενα καταστημα με ηλεκτρικα ειχε μεν PL αλλα ηταν 26w κ πιο μικρη σε μεγεθος απο αυτη που εχω ηδη
-------------------------
σε μετρηση που εκανα το πρωι την οποια εχω παραθεση σε λαθος ομως σημειο η απαντηση που πηρα ηταν οτι το ενυδρειο μου εχει στρωσει
το επομενο βημα ειναι να κανω μια αλλαγη τις ταξεως του 90% κ να το αφησω 24 ωρες εως οτου βαλω ψαρια
Η ερωτηση μου ειναι:
αυτην την στιγμη εχει στρωσει το 60 λιτρων ενυδρειο μου με εσωτερικο φιλτρο haylea BT-400 υπαρχει σοβαρη πιθανοτητα να αγορασω ενα 250 λιτρων με φιλτρο εξωτερικο μιας κ ειναι ευκαιρια
τι μου συμβουλευεται να κανω
Ευχαριστω.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη panagiwtis1978 : 26-09-12 στις 11:03 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 26-09-12, 11:18
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panagiwtis1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
το επομενο βημα ειναι να κανω μια αλλαγη τις ταξεως του 90% κ να το αφησω 24 ωρες εως οτου βαλω ψαρια
Βασικα θα κανεις την αλλαγη σου και θα μετρησεις νιτρικα.
Αν δεις να πεφτουν στο 10-15 τοτε εισαι ετοιμος να βαλεις ψαρια, αν οχι κανεις μικρες αλλαγες νερου (μεχρι 20-30% με δειαλειματα μερικων ωρων να μη σκοτωσεις τη βιολογια σου και με σωστη θερμοκρασια παντα) μεχρι να πεσουν τα νιτρικα σου



Παράθεση:
αυτην την στιγμη εχει στρωσει το 60 λιτρων ενυδρειο μου με εσωτερικο φιλτρο haylea BT-400 υπαρχει σοβαρη πιθανοτητα να αγορασω ενα 250 λιτρων με φιλτρο εξωτερικο μιας κ ειναι ευκαιρια
τι μου συμβουλευεται να κανω
Φυσικα και να το αγορασεις, τα πολλα λιτρα ειναι πιο ευκολα για αρχαριο.
Το 60ρι γινεται τελειο μονομαχοενυδρειο.
Αν η ερωτηση αφορα το στρωσιμο, δε μπορεις να μπολιασεις απο ενα ενυδρειο που εστρωσε μολις τωρα, αλλα ειδες με αυτη τη μεθοδο ποσο γρηγορα μπορει να στρωσεις. Δε νομιζω να ειναι προβλημα να ξανακανεις τη διαδικασια
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 26-09-12, 11:22
Το avatar του χρήστη panagiwtis1978
panagiwtis1978 Ο χρήστης panagiwtis1978 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-09-2012
Περιοχή: ΜΥΤΙΛΗΝΗ-ΛΕΣΒΟΣ
Μηνύματα: 36
Προεπιλογή

ευχαριστω για την απαντηση
θα βαλω τοτε εναν μονομαχο μεχρι να στρωσω κ το 250αρι τουλαχιστον να βλεπω τον κοπο μου κ να τον χαιρομαι
ευχαριστω κ παλι
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 26-09-12, 11:30
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

πριν τον βαλεις δες βεβαια και τις παραμετρους του νερου σου (μην εχεις τιποτα ph 8ρια που εχει σε μερικα νησια) και αν θελει προετοιμασια πραξε αναλογα.
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 26-09-12, 20:55
Το avatar του χρήστη panagiwtis1978
panagiwtis1978 Ο χρήστης panagiwtis1978 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-09-2012
Περιοχή: ΜΥΤΙΛΗΝΗ-ΛΕΣΒΟΣ
Μηνύματα: 36
Προεπιλογή

συμφωνα με το τεστ τις sera (QUICK TEST) το ph ειναι >7.5 αν κ θα ρωτησω τον κουμπαρο μου που δουλευει στην εταιρια υδατων και θα μ πει εκ των εσω
ερωτηση:χρειαζεται να βαλω αεραντλια σε συνδιασμο με το εσωτερικο φιλτρο αν ναι γιατι?
εχω το BT-400 σε κατασταση spray αν το λεω καλα οπου εχω ανοιξει λιγο τις τρυπες για να σπαω την πιεση
ευχαριστω
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 26-09-12, 21:35
Annoulini Ο χρήστης Annoulini δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-06-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 149
Προεπιλογή

[QUOTE=Nick74;695802]Βασικα θα κανεις την αλλαγη σου και θα μετρησεις νιτρικα.
Αν δεις να πεφτουν στο 10-15 τοτε εισαι ετοιμος να βαλεις ψαρια, αν οχι κανεις μικρες αλλαγες νερου (μεχρι 20-30% με δειαλειματα μερικων ωρων να μη σκοτωσεις τη βιολογια σου και με σωστη θερμοκρασια παντα) μεχρι να πεσουν τα νιτρικα σου


Σε διάστημα πόσων ωρών μπορεί να πραγματοποιηθεί μια δεύτερη αλλαγή??
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 26-09-12, 21:49
Το avatar του χρήστη panagiwtis1978
panagiwtis1978 Ο χρήστης panagiwtis1978 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-09-2012
Περιοχή: ΜΥΤΙΛΗΝΗ-ΛΕΣΒΟΣ
Μηνύματα: 36
Προεπιλογή

δυστιχος εγω δεν γνωριζω μιας κ το δικο μου 60λιτρων μολις σημερα στρωθηκε συμφωνα με τα τεστ που εκανα το πρωι οποτε κ εκανα την γεναια 90% αλλαγη μου κ τρεχω τωρα το 24ωρο μου.
Πιστευω ομως οτι ειναι καθαρα υποκειμενικο αν πουμε 3-4 ωρες αφου θα μπορεσεις να εχεις μεσα απο τα τεστ που θα κανεις καλυτερη εικονα ετσι ωστε να τα φερεις τα νιτρικα στο 10-15
εγω δν αντεξα κ εκανα ενα πριν 2 ωρες κ μου εχουν πεσει στα 50+
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 27-09-12, 00:31
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Εκανες 90% αλλαγη και το τεστ σουδειξε 50+;
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 27-09-12, 00:35
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

μπορει να τυχει, δεν ειναι θεμα, μονο αλλαγες μεχρι να πεσει στο 10-15 κι εισαι οκ (εμενα εδειχνε 3 αλλαγες απειρο ... ειχα ριξει μισο μπουκαλι αμμωνια βεβαια )
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 27-09-12, 00:54
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 27-09-12, 02:05
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Annoulini Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε διάστημα πόσων ωρών μπορεί να πραγματοποιηθεί μια δεύτερη αλλαγή??
2 -3 ειναι οκ
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κουραμπιές Εμφάνιση μηνυμάτων

τι να κανουμε, κανω πειραματα για να δουμε τι πιο ευκολο να προτεινουμε
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nick74 : 27-09-12 στις 02:05 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 27-09-12, 17:18
Το avatar του χρήστη panagiwtis1978
panagiwtis1978 Ο χρήστης panagiwtis1978 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-09-2012
Περιοχή: ΜΥΤΙΛΗΝΗ-ΛΕΣΒΟΣ
Μηνύματα: 36
Προεπιλογή

Μετα την σημερινη περιπετεια(εσταζε το HAILEA)κ την αντικατασταση του απο ενα 80λιτρων προς τιμην του πετσοπα εχω βαλει οσα ηλικα
μπρορουσα απο το ΒΤ-400 στο QA-1000 κ στησιμο εξ αρχης του καινουριου ενυδριου
οι απορειες που γεννιουνται ειναι οι εξης:
εχω παραγγειλει επιπλο για να το βαλω σε νεα θεση μιας κ το παλιο δν φτανει για να χωρεσει ολο το νεο ενυδρειο οποτε αναγκαστικα θα πρεπει να αδειασω γυρο στο 90% για να γινει η μεταφορα
τι μου συμβουλευεται να κανω?
να βαλω ψαρια απο τωρα κ να τα υποβαλω στην ταλαιπωρια του κουβα μετα
η να μεινει ως εχει ως οτου γινει η μεταφορα
Τα νιτρικα μου συμφωνα με το στικ quick test sera ειναι 10
τι κανω για να συντηρισω τον πληθησμο των βακτιριδιων του φιλτρου μου?
ευχαριστω

το 250αρι καλο αλλα σε πολυ καkη κατασταση οι σιλικονες του
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 27-09-12, 17:28
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

ε κοιτα αφου θα κανεις ολοκληρη επιχηρηση παλι και το εχεις προγραμματισμενο ταιζε με λιγη αμμωνια (οχι τρελες ποσοτητες, ισα ισα να κρατας 3-4 ppm μη χρειαστεις παλι δεκα αλλαγες) και οταν με το καλο ολοκληρωσεις τις εργασιες τοτε κανε αλλη μια αλλαγουλα και βαλε ψαρια
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 27-09-12, 17:33
Το avatar του χρήστη panagiwtis1978
panagiwtis1978 Ο χρήστης panagiwtis1978 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-09-2012
Περιοχή: ΜΥΤΙΛΗΝΗ-ΛΕΣΒΟΣ
Μηνύματα: 36
Προεπιλογή

να βαλω μια κ καλη κ το εξωτερικο φιλτρο που εχω η να το αφυσω να τρεχει με το εσωτερικο?
και αυτο γιατι αυτην την στιγμη δν εχω χωρο για να βαλω το εξωτερικο διπλα
βλεπεις εχω την μπεμπα 2 ετων κ τα πειραζει ολα
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 28-09-12, 00:14
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

κοιτα εξωτερικο ειναι καλυτερο απο εσωτερικο αλλα δεν καταλαβαινω τι ρωτας
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 29-09-12, 12:27
Το avatar του χρήστη panagiwtis1978
panagiwtis1978 Ο χρήστης panagiwtis1978 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-09-2012
Περιοχή: ΜΥΤΙΛΗΝΗ-ΛΕΣΒΟΣ
Μηνύματα: 36
Προεπιλογή

Θελω να πω οτι μεσα στην επομενη εβδομαδα θα εχω το επιπλο για το νεο ενυδρειο οπου και θα το βαλω μια και καλη οποτε θα αδειασω παλι το ενυδρειο για να γινει η μεταφορα.
Εχω αυτην την στιγμη κ δουλευει το εσωτερικο QA-1000 αλλα μολις κανω την μετακομηση εχω σκοπο να βαλω το elite crystal 20 που εχω μια κ καλη κ ο λογος ειναι οτι εχω μικρα παιδια κ ολο κ καποια περιεργεια θα τους γεννηθει :P
__________________
Να μην σου δωσει ο θεος οσα μπορεις να αντεξεις!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 30-09-12, 13:36
Το avatar του χρήστη panagiwtis1978
panagiwtis1978 Ο χρήστης panagiwtis1978 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-09-2012
Περιοχή: ΜΥΤΙΛΗΝΗ-ΛΕΣΒΟΣ
Μηνύματα: 36
Προεπιλογή

Εχω ενα SIRIUS 80 το οποιο κ εχω μεταφυτεψει απο ενα 60lt HAILEA λογο διαρροης του τελευταιου anubias nana anubia bactery .
Το SIRIUS ομως εχει μια λαμπα Τ8 18W Fluorescent tube οπου νομιζω οτι ειναι χαμηλος ο φωτισμος σε σχεση με το προηγουμενο.
Αν ναι,ποσα watt λαμπα θα μπορουσα να βαλω για καλυτερη αναπτυξη των φυτων μου;
Ευχαριστω εκ των προτερων.
__________________
Να μην σου δωσει ο θεος οσα μπορεις να αντεξεις!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 30-09-12, 14:17
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Αποψη ΜΟΥ: αναλογως τα ψαρια σου φτιαξε το φωτισμο κι οχι με βαση μονο τα φυτα.
Αν θες ψαρια που δε θελουν υψηλο φωτισμο, ας υποφερουν λιγο τα φυτα, απλα βαλε λαμπες με το σωστο φασμα ωστε να κρατιωνται ζωντανα και να εχουν μια αναπτυξη ωστε να λειτουργουν στο μινι οικοσυστημα σα φυσικα φιλτρα.
Αν παλι εχεις ψαρια που δεν τα νοιαζει το φως, τοτε και 1w/lt να πας (που ειναι η συνηθης επιλογη των extreme μποσταναδων) ειναι ιδανικο για την καλη αναπτυξη, και ακομα καλυτερα αν εχεις λαμπες με σωστο φασμα για φυτα.
Απο κει και περα υπαρχουν και αλλες πατεντες (με σκιασεις κτλ)
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 30-09-12, 20:10
Το avatar του χρήστη panagiwtis1978
panagiwtis1978 Ο χρήστης panagiwtis1978 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-09-2012
Περιοχή: ΜΥΤΙΛΗΝΗ-ΛΕΣΒΟΣ
Μηνύματα: 36
Προεπιλογή

Επειδη ψαρια ακομη δν εχω βαλει γιατι οπως ανεφερα κ πιο πανω θα κανω την μετακομηση αφου περιμενω το επιπλο για να βαλω στην τελικη θεση του το ενυδρειο οποτε ετσι κ αλλιως θα το αδειασω για να γινει ολο αυτο.
Τα μεχρι τωρα δεδομενα ειναι οτι εχω μια λαμπα Τ8 18W σε ενα 80lt ενυδρειο τι λαμπα να βαλω για να εχω κ τα φυτα μου ευχαριστημενα αλλα κ τα ψαρια μου επισεις το ιδιο?
__________________
Να μην σου δωσει ο θεος οσα μπορεις να αντεξεις!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 30-09-12, 21:08
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

ok, αλλα ΤΙ ψαρια θα βαλεις?
αοριστα δε μπορει κανεις να σου πει κατι γιατι αλλο φωτισμο εκτιμανε τα λιμνοψαρα, αλλο τα ποταμοψαρα, αλλο τα βουρκοψαρα...
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 30-09-12, 21:33
Το avatar του χρήστη panagiwtis1978
panagiwtis1978 Ο χρήστης panagiwtis1978 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-09-2012
Περιοχή: ΜΥΤΙΛΗΝΗ-ΛΕΣΒΟΣ
Μηνύματα: 36
Προεπιλογή

Θα ξεκινουσα με το πλεκο που τον εχω στο 20αρι εδω κ 2 μηνες κ εχω σκοπο να βαλώ η τετρα η cherry dards
__________________
Να μην σου δωσει ο θεος οσα μπορεις να αντεξεις!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 01-10-12, 03:57
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

δε θες σουπερ φωτισμο, μαλλον χαμηλο θες και τον κοβεις και με ελαφρο blackwater και ισως και τιποτα φυτα επιφανειας
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 01-10-12, 12:17
Το avatar του χρήστη panagiwtis1978
panagiwtis1978 Ο χρήστης panagiwtis1978 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-09-2012
Περιοχή: ΜΥΤΙΛΗΝΗ-ΛΕΣΒΟΣ
Μηνύματα: 36
Προεπιλογή

Αντε παλι διαβασμα δλδ.
Που θα μου παει θα τα μαθω :P
Eυχαριστω για την απαντηση
__________________
Να μην σου δωσει ο θεος οσα μπορεις να αντεξεις!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 02-10-12, 19:03
Το avatar του χρήστη panagiwtis1978
panagiwtis1978 Ο χρήστης panagiwtis1978 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-09-2012
Περιοχή: ΜΥΤΙΛΗΝΗ-ΛΕΣΒΟΣ
Μηνύματα: 36
Προεπιλογή

Σε αντικατασταση του HAILEA 60LT μου εδωσε ο πετσοπας ενα SIRIUS 80 ξανα μανα απο την αρχη μεσα anubias nana- κερατοφυλλο σε υποστρωμα χαλικακι λευκο κ περιμενω μεχρι να ερθει το επιπλο του ενυδρειου να το αδειασω κ φτου απο την αρχη αλλα επιτελους μετα απο εναν μηνα να βαλω ψαρακια μεσα.
Διαβαζοντας τα manuals του ενυδρειου γραφει οτι εχει λαμπα T8 18WFluorescent tube ετσι κ εγω παραγγειλα ενα reflector για να ανεβασω λιγο το φως μιας κ εδω δν βρηκα.Ελα μου ντε οτι αλλα γραφει το manual κ αλλη λαμπα ειδα η οποια ειναι ΑQUAPOR SUNLUX 10.000 K F14 T5 κ τωρα τι κανω?
Βλεπω τα φυτα μου να αρχιζουν τα φυλλα τους να κιτρινιζουν (anubies) κ το κερατοφυλλο να εχει μαυρα στιγματα κατα το μηκος του φυλλου ετσι κ εγω παραγγειλα ενα υποστρωμα SEACHEM FLOURITE μηπως κ σωσω οτιδηποτε κ αν σωζετε.
Εκανα καλα η αν οχι πεστε μου τι μπορω να κανω για να τα σωσω κ να τα δω να μεγαλωνουν.
Ευχαριστω εκ των προτερων
__________________
Να μην σου δωσει ο θεος οσα μπορεις να αντεξεις!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 02-10-12, 19:11
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Ακύρωσε την παραγγελία. Το κερατόφυλλο είναι φυτό επιφανείας και απλά πολλές φορές το δένουμε κάπου να φαίνεται σαν να είναι φυτεμένο και οι ανούμπιες δένονται σε πέτρες-ξύλα. Αν είναι να τις βάλεις στο βυθό δε φυτεύεις το χοντρό γιατί θα σου σαπίσει, μόνο το ριζίδια και είναι φυτό που δε σκοτώνεται εύκολα. Το κερατόφυλλο υπάρχουν κάποιες περιπτώσεις που είναι αν σου κάτσει, ειδικά αν δεν έχεις νιτρικά για να τραβήξει. Μπορεί ας πούμε να το πετάξεις σε ένα κουβά και να αρχίσει να μεγαλώνει.
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 02-10-12, 19:18
Το avatar του χρήστη panagiwtis1978
panagiwtis1978 Ο χρήστης panagiwtis1978 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-09-2012
Περιοχή: ΜΥΤΙΛΗΝΗ-ΛΕΣΒΟΣ
Μηνύματα: 36
Προεπιλογή

Απο νιτρικα αλλο τπτ σε αυτην την φαση μιας κ εχω στωμενο φιλτρο αλλα συντηρω με αμμωνια εως οτου ερθει το επιπλο του ενυδρειου οποτε κ θα το αδειασω για να κανω την μετακομιση.
Τις anubias τις εχω δεμενες σε ξυλο ενω το κερατοφυλλο σε πετρες που εχω.
Οσον αφορα το θεμα του φωτισμου βλεπω οτι βρισκομαι πολυ μακρυα απο τις βασικες αναγκες φωτισμου (0.5w/λτ)
Τι μου προτεινετε να κανω?
__________________
Να μην σου δωσει ο θεος οσα μπορεις να αντεξεις!!!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
τα φωτα σας...!!! pantelos Αρχάριοι γλυκού νερού 41 19-02-11 22:13
Παρακαλώ τα φωτα σας για τα φωτα μου StamatisK Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 6 30-11-09 14:34
ΦΩΤΑ georged Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 5 22-10-09 17:13
τα φωτα σας με τον τοιχο octania246 Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 3 30-04-08 19:09
τα φωτα σας για τα φωτα παιδια...!!! Πάνος Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 2 12-02-08 18:29

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:57.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,13074 seconds with 14 queries