Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 10-09-11, 12:14   #1
Φιλτρα..
ceclor1
Junior Member
Εγγραφή: 10-09-2011
Περιοχή: athina
Μηνύματα: 4

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
ceclor1 Ο χρήστης ceclor1 δεν είναι συνδεδεμένος 10-09-11, 12:14
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

γεια σε ολους.
εχο ενα ενυδρειο moby dick 25 και σκεφτομε να τοποθετησω εναν μονομαχο.
ωστοσο το ενυδρειο εχει να λειτουργησει απο τον μαρτιο,και τα φιλτρα του δεν ειναι σε καλη κατασταση.
μπορω να χρησιμοποιησω τα ιδια φιλτρα με καθαρισμα η θα πρεπει να προμηθευτω καινουργια,και αν ναι που θα βρω για το ειδος του ενυδρειου που εχω??οποιαδηποτε αλλη συμβουλη για να δημιουργησω τισ καταλληλες συνθηκες για τον μονομαχο ευπροσδεκτη..
ευχαριστω εκ των προτερων!
Εμφανίσεις: 2784
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 10-09-11, 12:34
Το avatar του χρήστη dinos123
dinos123 Ο χρήστης dinos123 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-06-2011
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης
Μηνύματα: 70
Προεπιλογή

Κατ'αρχην μπραβο σου που θα βαλεις τον μονομαχο σε 25 λιτρα και σε οχι μια γυαλα των 5 λιτρων .Μπορεις να μας δωσεις περισσοτερες πληροφοριες για το φιλτρο σου ? Αν θες να παρεις ενα καινουριο μπορεις να ψαξεις στο petcumulus.gr (http://petcumulus.gr/index.asp?page=category&id=11 ) (Δεν ξερω τωρα αν κανω διαφημιση ,να μου το πειτε να σβησω αυτο το ποστ) Εννοειται οτι δεν πρεπει να ξεχασεις και το στρωσιμο εε και φυσικα ενα μονομαχοενυδρειο πρεπει να ειναι φυτεμενο με αληθινα φυτα
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 10-09-11, 12:42
ceclor1 Ο χρήστης ceclor1 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2011
Περιοχή: athina
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή

ναι αυτη τη φορα θελω να κανω ενα σωστο ενυδρειο.χωρις οδηγειες απο το petshop.......δεν εχω καποιο εξωτερικο φιλτρο.εννοω το φιλτρο που εχει ενσωματωμενα το ενυδρειο στο πανο μερος.(ενα τετραγωνο σφουγγαρι,ενα σακουλακι,και εναν τροχο)συγνωμη για την περιγραφη....επισης αν μπορεισ να γινει λιγο πιο συγκεκριμενος σε οτι αφορα το στρωσιμο.ειχv αγορασει ηδη bio cultures kai aqyasafe!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 10-09-11, 12:56
Το avatar του χρήστη dinos123
dinos123 Ο χρήστης dinos123 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-06-2011
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης
Μηνύματα: 70
Προεπιλογή

Καταρχην για να σου ζησει το ψαρι σου και να πετυχεις το στρωσιμο χρειαζεται να εχεις υπομονη .Μπορει να διαρκεσει και 4 εβδομαδες χωρις αυτο να ειναι σιγουρο .Γενικα το "στρωσιμο" θελει λιγο διαβασμα ..διαβασε πρωτα αυτο και αν δεν καταλαβεις κατι ρωτα μας (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13656)
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 10-09-11, 13:29
Το avatar του χρήστη panos70
panos70 Ο χρήστης panos70 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-05-2010
Περιοχή: πολυκαστρο
Μηνύματα: 288
Smile

Γεια σου ceclor1,εγω αυτο με το φιλτρο που εχεις παρατημενω το εχω κανει πολλες φορες, παντα χωρεις προβλημα,το πλενεις καλα και την προπελα και μετα το βαζεις μεσα να κανει την δουλεια του,βαζεις και ενα θερμοστατη γιατι ο μονομαχος θελει 26-28 βαθμους για να εσθανεται καλα,και το στρωσιμο θα γινει τουλαχιστον σε ενα μηνα,αλλα ο μονομαχος δεν χρειαζεται και ιδιαιτερο στρωσιμο
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 10-09-11, 14:04
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos140670 Εμφάνιση μηνυμάτων
αλλα ο μονομαχος δεν χρειαζεται και ιδιαιτερο στρωσιμο
χρειαζεται και παραχρειαζεται

εφοσον θελεις να κανεις σωστη δουλεια αυτη τη φορα και ξεκινησες με σωστη σκεψη να βαλεις το μονομαχο σε 20-25 λιτρα ειναι κριμα να το χαλασεις στην αρχη.
διαβασε τα υπομνηματα στους αρχαριους για το στρωσιμο και την αμμωνια και αφου πλυνεις και καθαρισεις το φιλτρο σου,(ισως να θες να αλλαξεις και τα υλικα τωρα στην αρχη ακομα)εγω θα εβαζα λιγο σιποραξ μινι αν σε παιρνει,ξεκινας να το στρωνεις κανονικα! η λογικη οτι επειδη ο μονομαχος αναπνεει απτην επιφανεια δεν εχει αναγκη απτην αμμωνια ειναι λαθος!
αν βιαζεσαι να το στρωσεις μπορεις να βαλεις μπολι.στειλε μου πμ αν θελεις κιελα να σου δωσω εγω σιποραξ μινι στρωμενο και βαζεις ψαρι αμεσα.
αλλα μην τον βαλεις σε αστρωτο ενυδρειο!!! ειναι κριμα.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 11-09-11, 09:15
Το avatar του χρήστη panos70
panos70 Ο χρήστης panos70 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-05-2010
Περιοχή: πολυκαστρο
Μηνύματα: 288
Smile

οι πετσοπαδες τα εχουν σς πλαστικα ποτηρακια για μηνες τωρα εσυ αν το βαλεις σε ενυδρειο απο τωρα νομιζω θα του δωσεις ποιο γρηγορα χαρα
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 11-09-11, 09:20
Το avatar του χρήστη gianniwpopi
gianniwpopi Ο χρήστης gianniwpopi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-02-2011
Περιοχή: μεταμορφωση
Μηνύματα: 1.214
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos140670 Εμφάνιση μηνυμάτων
οι πετσοπαδες τα εχουν σς πλαστικα ποτηρακια για μηνες τωρα εσυ αν το βαλεις σε ενυδρειο απο τωρα νομιζω θα του δωσεις ποιο γρηγορα χαρα
οι πετσοπαδες ΔΕΝ τους εχουν για μηνες. καθε βδομαδα ψοφανε και τους αλλαζουν. εχω φιλο που δουλευει σε πετσοπ.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 13-09-11, 10:26
ceclor1 Ο χρήστης ceclor1 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2011
Περιοχή: athina
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή

σας ευχαριστω ολουσ για την ανταποκριση.
δληαδη αφου καθαρισω τα φιλτρα,για να ξεκινησει το στρωσιμο,θα πρεπει απλα να βαλω το ενυδρειο σε λειτουργια,να προσθεσω λιγη αμμωνια και να ελεγχω τισ ποσοστητες των νιτρωδων μεχρι να φτασουν στο επιθυμητο επιπεδο.(τα τεστ μιασ χρησης ειναι αξιοπιστα?)
απο το petshop μου ειχαν δωσει ενα μπουκαλακι που γραφει biocultures.αν θυμαμε καλα μου ειχαν προτεινει να ρικσο λιγο στην αρχη.Προκειται για τα βακτηριδια που ψαχνουμε?θα βοιθησει στο στρωσιμο?αν το χρησιμοποιησω χρειαζεται η αμμωνια?
επισης εχω και ενα aqua safe...αν ειναι ευκολο να μου θυμισετε αναλογιεσ?
τελοσ υπαρχει καποιο ψαρι που θα χωραγε στο ενυδρειο μου μαζι με τον μονομαχο χωρις να απειλουν το ενα το αλλο?
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 13-09-11, 11:37
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ceclor1 Εμφάνιση μηνυμάτων
σας ευχαριστω ολουσ για την ανταποκριση.
δληαδη αφου καθαρισω τα φιλτρα,για να ξεκινησει το στρωσιμο,θα πρεπει απλα να βαλω το ενυδρειο σε λειτουργια,να προσθεσω λιγη αμμωνια και να ελεγχω τις ποσοστητες των νιτρωδων μεχρι να φτασουν στο επιθυμητο επιπεδο.αφου βαλεις αμμωνια θα πρεπει να ελεγχεις την αμμωνια.οταν μηδενισει η αμμωνια,θα ελεγχεις τα νιτρωδη και οταν μηδενισουν κιαυτα θα δεις τα νιτρικα και θα κανεις αλλαγη.
(τα τεστ μιασ χρησης ειναι αξιοπιστα?)οχι ιδιαιτερα.προτιμησε υγρα οταν σου τελειωσουν τα strips.
απο το petshop μου ειχαν δωσει ενα μπουκαλακι που γραφει biocultures.αν θυμαμε καλα μου ειχαν προτεινει να ρικσο λιγο στην αρχη.Προκειται για τα βακτηριδια που ψαχνουμε? ναι θα βοιθησει στο στρωσιμο? ναι
αν το χρησιμοποιησω χρειαζεται η αμμωνια? ναι,εφοσον δεν εχεις ψαρι μεσα.αλλα δε στο λεω για να βαλεις ψαρι μεσα τωρα!
επισης εχω και ενα aqua safe...αν ειναι ευκολο να μου θυμισετε αναλογιεσ? δε γραφει επανω του?
τελοσ υπαρχει καποιο ψαρι που θα χωραγε στο ενυδρειο μου μαζι με τον μονομαχο χωρις να απειλουν το ενα το αλλο? προς το παρον οχι.στρωστο πρωτα και μετα ψαχνεις για τα ψαρια.το πιθανοτερο ειναι οτι δε θα βρεις αλλο ψαρι να βαλεις.πολλες φορες δεν στεκονται ουτε σαλιγκαρια με μονομαχους.
και διαβασε τα υπομνηματα για το στρωσιμο!
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 17-09-11, 11:52
ceclor1 Ο χρήστης ceclor1 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2011
Περιοχή: athina
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή

Το στρωσιμο εχει ξεκινησει.Δεν χρησιμοποιησα αμωννια,εριξα βακτηριδια και περιμενω λιγο καιρο να κανω μετρησεις.
Οστωσο σκεφτομαι να βαλω αλλο ψαρι.Οπωσ εχω πει το ενυδρειο μου ειναι 25 λιτρα οποτε φανταζομαι οτι δεν εχω πολλεσ επιλογες.
ειμαι ανοικτοσ σε προτασεις!!!σκεφτομαι να βαλω και φυτο...
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 17-09-11, 12:28
Το avatar του χρήστη morfeas2002
morfeas2002 Ο χρήστης morfeas2002 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-04-2011
Περιοχή: Καλαμάτα
Μηνύματα: 298
Προεπιλογή

Να ρίχνεις και τροφή καθημερινά για να ταΐζεις τα βακτήρια αλλιώς δεν κάνεις τίποτα, θα πεθαίνουν αντι να πολλαπλασιάζονται.
__________________
http://kalamata.meteoclub.gr/
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Φιλτρα και UPS pamelos13 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 13 28-07-11 15:47
2 φιλτρα και υλικα.. Πάνος Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 0 19-11-08 01:48
φιλτρα kanarini Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 2 14-02-08 22:35
φιλτρα vassilis34 Γλυκό νερό - Γενικά 7 19-12-05 14:06
ΦΙΛΤΡΑ Tolis Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 0 10-12-02 19:03

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:51.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,11714 seconds with 14 queries