Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 16-10-09, 03:13
Το avatar του χρήστη ispyii
ispyii Ο χρήστης ispyii δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-10-2009
Περιοχή: Monaco
Μηνύματα: 200
Προεπιλογή Κατι σα φούσκες....

Γειά σας.Καινούργιος στο χώρο με ένα 25 lt.
Το πήρα πριν 5 μέρες και το στρώνω μόνο ρίχνοντας λιγη τροφή κάθε μέρα.Η θερμοκρασία είναι στους 26.Το φως μόνιμα ανοιχτό.
Στην επιφάνεια και εκεί που πέφτει το νερό (εξωτερικό φίλτρο) μένουν κάτι φούσκες μικρές και είναι πολλές.Είναι φυσιολογικό?Λες και είναι σαπουνάδα.
Να πω πως το ψιλό χαλικάκι που έχω βάλει το έχω πλείνει μόνο με πάρα πολύ νερό.Το εσωτερικό του ενυδρείου με αχρησιμοποίητο βέτεξ και λίγο νερό και τα πλαστικά μέρη του ενυδρίου,καπάκι φίλτρο σφουγγαράκια και αυτά με νερό.Είχαν σκόνες.....και πρόσθεσα και την ανάλογη ποσότητα αντιχλώριο.Αυτό μου το κάνει σήμερα και το νερό μυρίζει κάπως....άσχημα.Δε θα έλεγα βρωμάει αλλά μυρίζει περίεργα.

Θα ήθελα και τις συμβουλές σας για μερικά θέματα....

Να ανεβάσω θερμοκρασία?
Το φως χρειάζεται?
Στο στρώμα που έχω κάνει φαίνεται να έχει εγλωβιστεί αέρας (μικρές φούσκες) τι να κάνω?Αναπτύσονται αναερόβιοι?Υπάρχει κύνδνος?
Στη διάρκεια του στρωσίματος κάνουμε κάποια στιγμή μερική (20%-30%) αλλαγή νερού και πότε?Η όταν είναι οκ και πριν βάλουμε τα ψάρια κάνουμε μια γενναία (50%) αλλαγή?
Κάνει να βάλω κανά φυτό (όχι απαιτητικό) από τώρα και κανά ξυλάκι?Σκέφτομαι να βάλω (στο μέλλον)1 σαλιγγάρι ή κανά 2-3 γαριδούλες και 1 ψαράκι τι μου προτείνεται?

Πειράζει που δεν θέλω να ρωτήσω σε pet shop?

Σας ζάλισα...συγγνώμη.

Ηθελα να προσθέσω ότι στις μετρήσεις που έχω κάνω τα αποτελέσματα είναι :
ΝΟ3:10
NO2:0.5
GH :>7
KH :6
pH :7.2

Το τεστ το έκανα με τα strips της JBL.
Είναι πολύ νωρίς για να υπάρχουν ενδείξεις ότι γίνεται το στρώσιμο σωστά ε?
Το ξέρω πως λείπει το κυριότερο της αμμωνίας (μπουκαλάκια) αλλά δε μου έχει έρθει ακόμη.

Σας ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 16-10-09, 10:16
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.444
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ispyii Εμφάνιση μηνυμάτων
Γειά σας.Καινούργιος στο χώρο με ένα 25 lt.
Το πήρα πριν 5 μέρες και το στρώνω μόνο ρίχνοντας λιγη τροφή κάθε μέρα.Η θερμοκρασία είναι στους 26.Το φως μόνιμα ανοιχτό. Θα πρεπει να αγορασεις ενα χρονοδιακοπτη ωστε να ειναι ανοιχτο 8-9 ωρες!!
Στην επιφάνεια και εκεί που πέφτει το νερό (εξωτερικό φίλτρο) μένουν κάτι φούσκες μικρές και είναι πολλές.Είναι φυσιολογικό?Λες και είναι σαπουνάδα. Βαλε αν μπορεις η ροη του φιλτρου να "χτυπαει" την επιφανεια!
Να πω πως το ψιλό χαλικάκι που έχω βάλει το έχω πλείνει μόνο με πάρα πολύ νερό.Το εσωτερικό του ενυδρείου με αχρησιμοποίητο βέτεξ και λίγο νερό και τα πλαστικά μέρη του ενυδρίου,καπάκι φίλτρο σφουγγαράκια και αυτά με νερό.Είχαν σκόνες.....και πρόσθεσα και την ανάλογη ποσότητα αντιχλώριο. Καλα εκανες! Αυτό μου το κάνει σήμερα και το νερό μυρίζει κάπως....άσχημα.Δε θα έλεγα βρωμάει αλλά μυρίζει περίεργα. Ειναι θολο καθολου το νερο?

Θα ήθελα και τις συμβουλές σας για μερικά θέματα....

Να ανεβάσω θερμοκρασία? Ναι ... βοηθαει στο στρωσιμο!
Το φως χρειάζεται? 8-9 ωρες καθε μερα!
Στο στρώμα που έχω κάνει φαίνεται να έχει εγλωβιστεί αέρας (μικρές φούσκες) τι να κάνω?Αναπτύσονται αναερόβιοι?Υπάρχει κύνδνος? Ενοεις στο χαλικι? Δεν υπαρχει κινδυνος για κατι στη παρουσα φαση!!
Στη διάρκεια του στρωσίματος κάνουμε κάποια στιγμή μερική (20%-30%) αλλαγή νερού και πότε?Η όταν είναι οκ και πριν βάλουμε τα ψάρια κάνουμε μια γενναία (50%) αλλαγή? Διαβασε εδω ... http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13656 πιο διαφωτιστηκο δεν υπαρχει!!
Κάνει να βάλω κανά φυτό (όχι απαιτητικό) από τώρα και κανά ξυλάκι? Φυτα μπορεις να βαλεις οπως και ξυλα!! Σκέφτομαι να βάλω (στο μέλλον)1 σαλιγγάρι ή κανά 2-3 γαριδούλες και 1 ψαράκι τι μου προτείνεται? Ενας μονομαχος? Σου αρεσουν?

Πειράζει που δεν θέλω να ρωτήσω σε pet shop? Καλα κανεις ... στο πετσοπ θα σε φορτωσει ψαρια και οτι μπορεις να φανταστεις!!

Σας ζάλισα...συγγνώμη. Δε ζαλιζομαστε ευκολα (εκτος αν δεν εχουμε φαει )

Ηθελα να προσθέσω ότι στις μετρήσεις που έχω κάνω τα αποτελέσματα είναι :
ΝΟ3:10
NO2:0.5
GH :>7
KH :6
pH :7.2

Το τεστ το έκανα με τα strips της JBL. Να παρεις υγρα τεστ ... ειναι πιο ακριβης οι μετρησεις!! Και ακομα ενα τεστ για την αμμωνια!
Είναι πολύ νωρίς για να υπάρχουν ενδείξεις ότι γίνεται το στρώσιμο σωστά ε? Δεν εχω εμπιστοσυνη στα στικακια ... ! 5 ημερες ειναι λιγο νωρις να δεις τι γινεται!
Το ξέρω πως λείπει το κυριότερο της αμμωνίας (μπουκαλάκια) αλλά δε μου έχει έρθει ακόμη.

Σας ευχαριστώ.
Καλως ηρθες!
Αν βιαζεσαι .... θα μπορουσες να βαλεις μπολι και να βαλεις το ψαρακι σου!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 16-10-09, 15:31
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

καλως ηρθες!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 16-10-09, 16:32
Το avatar του χρήστη ispyii
ispyii Ο χρήστης ispyii δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-10-2009
Περιοχή: Monaco
Μηνύματα: 200
Προεπιλογή

Καλώς σας βρήκα.....Μέντορες......
Λοιπόν..ευχαριστώ για τις άμμεσες απαντήσεις σας.

Δυστηχώς δεν μπορώ να βάλω χρονοδιακόπτη γιατί είναι μαζί με το φίλτρο το ρεύμα.Θα την κάνω όμως την πατέντα γιατί τό'χω!
Για τη ροή όμως δεν μπορώ να κάνω κάτι εκτός να βάλω λίγο πιο πολύ νερό για να μην κάνει αφρό.

Όσο αναφορά το νερό δεν είναι θολό.Εβαλα βέβαια τον άνθρακα για 2 μέρες,έτσι μου είχε πει ο πετσοπάς δε νομίζω πως ήταν κακή κίνηση.Τώρα τον έχω βγάλει.Αλλά μυρίζει κάπως.....και το φίλτρο μου πετάει πολύ διαφορετικά το νερό πάνω στα σφουγγαράκια...λέτε να έχει κάτι μέσα?Αυτό το καθαρίζουμε ποτέ?Κρίσιμη ερώτηση που δεν την έχω δει κάπου.Το μηχάνημα εννοώ, πάντα με νερό του ενυδρείου εννοείτε.Το καθαρίζουμε ή δεν πιάνει "μάκα" ποτέ?

Στο χαλίκι για τον εγλωβισμένο αέρα πιο μετά φοβάμε να μην έχω πρόβλημα.....είναι που είναι το ενυδρείο (ο θεός να το κάνει) μικρό μη επιβαρήνεται κιάλλο.Εγω ανακάταψα πάρα μα πάρα πολύ χαλαρα τον πάτο και βγήκαν πάρα πολλές μπουρμπουλήθρες......έκανα μλκ?

Φυτά παράγγειλα.....mosse.2 διαφορετικά είδη.Καλά δεν είναι.Προτείνετε κάτι άλλο?Να θυμίζω πως είναι 25 ΟΛΟΚΛΗΡΑ lt.!

Όσο για το μονομάχο μια χαρά ψαράκι είναι (μπορώ να κάνω κι'αλλιώς?) πανέμορφο.Μπορώ να βάλω και κανά σαλιγγαράκι όμως μαζί του ή θα μανουριάζει?Ή καμιά γαριδούλα....ε?Αν είναι να το επιβαρύνω πολύ έστω και με 1 σαλιγγάρι δε θέλω να ταλαιπωρώ το ψαράκι.Κρίμα.

Όσο για το αν βιάζομαι.....δε βιάζομαι καθόλου!Αν είναι να γίνει το στρώσιμο ας γίνει σωστά και χωρίς βιασύνες.Νομίζω πως αν το βιάζομαι να το στρώσω δε θα γίνει όπως πρέπει ή όχι?
Για το μπόλι...δεν έχω κάποιο γνωστό.Ο μόνος που μπορεί να μου το μπολιάσει είναι ο πετοσοπάς, αλλά αφού δε μου το πρότεινε ο ίδιος όταν το αγόρασα ΔΕΝ πρόκειτε να του το πω εγώ με τίποτε.Δεν τον έχω ανάγκη!

Και επείδη μου την έχει καρφώσει την Δευτέρα πρωί-πρωί πάω να πάρω ένα 120 lt (δεν παίζει χώρος για παραπάνω με τίποτα) για τη βλακία που έκανα και πήρα μικρό.Το μικρό μόλις στρώσει και είναι όλα καλά πριν βάλω ΤΟ ψαράκι θα το φέρω στο μαγαζί.

Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά!!!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 16-10-09, 17:50
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.444
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Smile

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ispyii Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλώς σας βρήκα.....Μέντορες......
Λοιπόν..ευχαριστώ για τις άμμεσες απαντήσεις σας.

Δυστηχώς δεν μπορώ να βάλω χρονοδιακόπτη γιατί είναι μαζί με το φίλτρο το ρεύμα.Θα την κάνω όμως την πατέντα γιατί τό'χω! Βαζεις ενα πολυμπριζο και ... στη μπριζα του φωτηστικου βαζεις ενα χρονοδιακοπτη! Να το κλεινεις το φως (μεχρι να βαλεις χρονοδιακοπτη) γιατι αλλιως θα γεμισεις αλγες!
Για τη ροή όμως δεν μπορώ να κάνω κάτι εκτός να βάλω λίγο πιο πολύ νερό για να μην κάνει αφρό.

Όσο αναφορά το νερό δεν είναι θολό.Εβαλα βέβαια τον άνθρακα για 2 μέρες,έτσι μου είχε πει ο πετσοπάς δε νομίζω πως ήταν κακή κίνηση.Τώρα τον έχω βγάλει.Αλλά μυρίζει κάπως.....και το φίλτρο μου πετάει πολύ διαφορετικά το νερό πάνω στα σφουγγαράκια...λέτε να έχει κάτι μέσα?Αυτό το καθαρίζουμε ποτέ? Οταν μειωθει η ροη το καθαριζεις! Ειναι πολυ νωρις να ανυσηχεις για αυτο! Κρίσιμη ερώτηση που δεν την έχω δει κάπου.Το μηχάνημα εννοώ, πάντα με νερό του ενυδρείου εννοείτε.Το καθαρίζουμε ή δεν πιάνει "μάκα" ποτέ? Πιανει αλλα μετα απο πολυυυυυυυ καιρο!!

Στο χαλίκι για τον εγλωβισμένο αέρα πιο μετά φοβάμε να μην έχω πρόβλημα.....είναι που είναι το ενυδρείο (ο θεός να το κάνει) μικρό μη επιβαρήνεται κιάλλο.Εγω ανακάταψα πάρα μα πάρα πολύ χαλαρα τον πάτο και βγήκαν πάρα πολλές μπουρμπουλήθρες......έκανα μλκ? Δε πειραζει.... ανακατεψε το ... ετσι και αλλιως ο εγκλωβισμενος αερας θα φυγει μη φοβασαι!

Φυτά παράγγειλα.....mosse.2 διαφορετικά είδη.Καλά δεν είναι.Προτείνετε κάτι άλλο?Να θυμίζω πως είναι 25 ΟΛΟΚΛΗΡΑ lt.! Θα σου δωσω και εγω κανενα κλαδεμα να γινει ομορφο!!

Όσο για το μονομάχο μια χαρά ψαράκι είναι (μπορώ να κάνω κι'αλλιώς?) πανέμορφο.Μπορώ να βάλω και κανά σαλιγγαράκι όμως μαζί του ή θα μανουριάζει?Ή καμιά γαριδούλα....ε?Αν είναι να το επιβαρύνω πολύ έστω και με 1 σαλιγγάρι δε θέλω να ταλαιπωρώ το ψαράκι.Κρίμα. Συνηθως τα κυνηγαει ο μονομαχος! Εξαρταται βεβαια!!

Όσο για το αν βιάζομαι.....δε βιάζομαι καθόλου!Αν είναι να γίνει το στρώσιμο ας γίνει σωστά και χωρίς βιασύνες.Νομίζω πως αν το βιάζομαι να το στρώσω δε θα γίνει όπως πρέπει ή όχι?
Για το μπόλι...δεν έχω κάποιο γνωστό.Ο μόνος που μπορεί να μου το μπολιάσει είναι ο πετοσοπάς, αλλά αφού δε μου το πρότεινε ο ίδιος όταν το αγόρασα ΔΕΝ πρόκειτε να του το πω εγώ με τίποτε.Δεν τον έχω ανάγκη!

Και επείδη μου την έχει καρφώσει την Δευτέρα πρωί-πρωί πάω να πάρω ένα 120 lt (δεν παίζει χώρος για παραπάνω με τίποτα) για τη βλακία που έκανα και πήρα μικρό.Το μικρό μόλις στρώσει και είναι όλα καλά πριν βάλω ΤΟ ψαράκι θα το φέρω στο μαγαζί.

Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά!!!
Δε μπορω να καταλαβω τι εχει η επιφανεια στο νερο του ενυδρειου σου! Μαλλον πρωτεινικο φιλμ! Εκτος απο τροφη ριχνεις κατι αλλο?
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 16-10-09, 18:00
Το avatar του χρήστη ispyii
ispyii Ο χρήστης ispyii δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-10-2009
Περιοχή: Monaco
Μηνύματα: 200
Προεπιλογή

Μόνο τροφή και τίποτε άλλο.Μια φορά την ημέρα περίπου μισό κουταλάκι του γλυκού.Θέλει παραπάνω ή λιγότερο?
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 16-10-09, 18:13
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.444
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ispyii Εμφάνιση μηνυμάτων
Μόνο τροφή και τίποτε άλλο.Μια φορά την ημέρα περίπου μισό κουταλάκι του γλυκού.Θέλει παραπάνω ή λιγότερο?
Ριχνεις παρα πολυ τροφη!!!
Διαβασε εδω ... http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13656 αντι τροφης ισως να εριχνες αμμωνια?
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 16-10-09, 18:23
Το avatar του χρήστη ispyii
ispyii Ο χρήστης ispyii δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-10-2009
Περιοχή: Monaco
Μηνύματα: 200
Προεπιλογή

Σε τι ποσοστο να την πάρω όμως την υγρή αμμωνία από το φαρμακείο?6-10-30?
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 16-10-09, 23:05
Το avatar του χρήστη Serafeim
Serafeim Ο χρήστης Serafeim δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-01-2009
Περιοχή: Μαδρίτη (πρώην) Λαμία (νυν και αεί)
Μηνύματα: 273
Send a message via Skype™ to Serafeim
Προεπιλογή

Καλώς όρισες και από μένα.
Βάλε ένα ποστ για μπόλι. Αθήνα είσαι, κάποιος θα βρεθεί κοντά. ποιά περιοχή??
Μια χαρά θα ναι ο μονομάχος μέσα. Και σαλιγκάρι καλά είναι. Βάλε και καμμιά ανούμπια, αγαπάνε τον ίσκιο της τα Beta και είναι κι όμορφο. Μην βιάζεσαι για το μεγάλο ακόμα. Ασχολήσου μ' αυτό πρώτα και με την ανάγνωση στο φόρουμ και μετά βλέπεις.

Καλή επιτυχία
__________________

Serafeim
Ποτέ μη μιλάς άσχημα για τον εαυτό σου. Οι φίλοι σου μπορούν να καλύψουν πλήρως αυτό το θέμα!!!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 17-10-09, 00:16
Το avatar του χρήστη ispyii
ispyii Ο χρήστης ispyii δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-10-2009
Περιοχή: Monaco
Μηνύματα: 200
Προεπιλογή

Μένω Περιστέρι.Θα βάλω αγγελία.
Εχεις δίκοιο για το πιο μεγάλο....θα περιμένω λίγο.
Όσο για την ανάγνωση είμαι από τη Δευτέρα μέχρι τις 6 το πρωί και διαβάζω.....κομμάτια στη δουλειά.Βέβαια έχει πολύύύύύύύύύύύ διάβασμα ακόμη!

Σε ευχαριστώ πολύ!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Κατι ανθεκτικο petros Γλυκό νερό - Γενικά 5 08-11-07 18:05
Κατι μοναδικό...!!! gwgw ¶λλα ζώα 0 04-12-06 23:36
Κατι νεο για CO2 diy xouxou DIY . Φτιάχτο μόνος σου 19 22-02-06 15:20
Μουχλα ή κατι άλλο ; george Γλυκό νερό - Γενικά 4 28-10-05 02:37

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:25.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,16475 seconds with 14 queries