Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 15-01-09, 18:08   #1
Δεντροφύτευση!!!!
 
Το avatar του χρήστη StelMex
StelMex
Senior Member
Εγγραφή: 15-12-2008
Περιοχή: Μέγαρα
Μηνύματα: 455

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
StelMex Ο χρήστης StelMex δεν είναι συνδεδεμένος 15-01-09, 18:08
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλησπερα παιδια.....Οπως βλεπεται μπηκα κι εγω στον κοπο να ασχοληθο με το φυτεμενο ενυδρειο.......Λοιπον αφου φυτεψω στην αρχη τα φυτα υστερα τι θα πρεπει να κανω????????? (Περι συντηρησης και περι λιπανσης)......Μιλαμε για ευκολα φυτα...........
Εμφανίσεις: 2937
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 15-01-09, 18:23
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Υπομονή!

Θα τα αφήσεις, θέλουν το χρόνο τους να προσαρμοστούν.. Αν μιλάμε για λίγα και εύκολα φυτά, αυτά θα παίρνουν ό,τι τους χρειάζεται από τους κύκλους των διαφόρων στοιχείων μέσα στο ίδιο το ενυδρείο, όπως και από το νερό με το οποίο θα κάνεις αλλαγή..

Από κει και πέρα, θέλεις φως.. Για εύκολα φυτά, θέλεις περίπου 0.5Watt/Lt, και όσο αυξάνουν οι απαιτήσεις τους, μπορεί να ξεπεράσεις και το 1 Watt/Lt..

Ύστερα, ίσως να χρειαστείς βοήθεια με κάποιο λίπασμα.. Δηλαδή ενίσχυση στις ρίζες κάποιων φυτών με ταμπλέτες, ή υγρό λίπασμα.. Δε σε επείγει όμως αυτό, αν αρχίσεις από τώρα με λιπάσματα θα μπλέξεις με άλγες.. Θα πρέπει πρώτα να πάρουν τα πάνω τους τα φυτά, και αν θέλουν λίπασμα, θα στο ζητήσουν τα ίδια, εμφανίζοντας σημάδια έλλειψης θρεπτικών συστατικών..

Και τέλος, αν θέλεις να έχεις πιο ταχεία ανάπτυξη και να βάλεις περισσότερα και δυσκολότερα φυτά, μπορείς να προσθέσεις διοξείδιο του άνθρακα, είτε ως DIY, είτε με κάποιο (πιο ακριβό) σύστημα με μπουκάλα..

Όλα αυτά εξαρτώνται από το πόσα και πόσο δύσκολα φυτά θέλεις να βάλεις..
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 15-01-09, 18:29
Το avatar του χρήστη StelMex
StelMex Ο χρήστης StelMex δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-12-2008
Περιοχή: Μέγαρα
Μηνύματα: 455
Προεπιλογή

OK ευχαριστώ χοντρέ!!!!!
-------------------------
αα και κατι αλλο.......Τελικά τελος το στρωσιμο με ζουμια και nitrivec...Αποφασισα και εγω να το στρωσω με τον σωστο τροπο (με αμμωνια)......Γι αυτο θελω να ρωτησω κατι.....Πρεπει να αδειασω τωρα το νερο που εχει μεσα, να βαλω καινουριο, να καθαρισω καλα το φιλτρο και μετα να ριξω την αμμωνια ή δεν χρειαζεται να πειραξω τα νερο-φιλτρο???????? (Σημερα το βραδυ θα παω να παρω και test)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη StelMex : 15-01-09 στις 18:29 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 15-01-09, 18:40
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stellaras7 Εμφάνιση μηνυμάτων
αα και κατι αλλο.......Τελικά τελος το στρωσιμο με ζουμια και nitrivec...Αποφασισα και εγω να το στρωσω με τον σωστο τροπο (με αμμωνια)......Γι αυτο θελω να ρωτησω κατι.....Πρεπει να αδειασω τωρα το νερο που εχει μεσα, να βαλω καινουριο, να καθαρισω καλα το φιλτρο και μετα να ριξω την αμμωνια ή δεν χρειαζεται να πειραξω τα νερο-φιλτρο???????? (Σημερα το βραδυ θα παω να παρω και test)
Σε πάω! Γιατί βιάστηκες μεν στην αρχή, αλλά πλέον βλέπω ότι ξανα-ξεκινάς με σωστά βήματα..

Λοιπόν, πρώτα απ'όλα, πρέπει να αποφασίσεις τι θα κάνεις με το χαλίκι.. Αν είναι να το αλλάξεις, καλύτερα να την κάνεις την αλλαγή από πριν (καθώς η όλη διαδικασία αδειάσματος και ξαναγεμίσματος μπορεί να σου επηρρεάσει τη βιολογία)..

Δεύτερον.. Δεν είχες κάποια ψάρια? Τι τα έκανες?
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 15-01-09, 18:56
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

(τα παρακατω ειναι ο δικος μου τροπος και δεν ειναι απαραιτητα και σωστα.)

Ο δυσκολος τροπος.

Αν θελεις να ξερεις ακριβως τι πρεπει να βαζεις πρεπει να ξερεις αυτα:
Τι φυτα ειναι?
Εχεις υποστρωμα?
Ποσο φως (Watt/lt)
Φωτοπεριοδος?
Kelvin?
Ειναι σωστο το φασμα των λαμπων ή εχουν περασει οι ωρες σωστης λειτουργεια τους και θελουν αντικατασταση?
Ποσο CO2?
Τι μετρηση ΝΟ3 (πριν την αλλαγη) εχεις ?
Τι μετρηση PO4 (πριν την αλλαγη) εχεις ?
Παρατηρηση στα φυτα για κιτρινισμα, τρυπες, σαπισμα.
Παρατηρηση γενικα για αλγες και το ειδος των αλγων.


Αναλογα λοιπον ολα αυτα βαζεις και φαγακι (λιπασμα) στα φυτα.
Ολα τα φυτα ακομα και τα ευκολα γινονται πιο ομορφα αν τα προσεξεις.

Ο ευκολος τροπος.
Βλεπεις "με το ματι" τι γινεται και ξεκινας με το σκεπτικο καλυτερα να σου λειπουν παρα να εχεις περισσευμα λιπασματαν.
Ετσι, προσθετεις τοσο καλιο* (potassium) οσο να μην γινονται τρυπες στα φυλλα, σιδηρο** για το κιτρινισμα (στα φυτα που τρεφονται απο τις ριζες βαζεις ταμπλετα διπλα στη ριζα, στα αλλα που τρεφονται απο τα φυλλα βαζεις υγρο) και ιχνοστοιχεια σε μορφη ενα γενικου λιπασματος (πχ seachem flourish).
Αν ειναι μεχρι ενα μεγεθος 100-150 λιτρα το ενυδρειο, μπορεις να βαζεις seachem excell σαν υποκαταστατο του CO2 (σε πιο μεγαλα δεν συμφερει, αλλα και στα μικρα ενυδρειο καλυτερα ενα diy CO2 μπουκαλι με ζαχαρη-μαγια)
Κρατας με το ταισμα το NO3 σε ενα λογικο υψος (10-15) και τα φωσφορικα σε σωστη αναλογια τοση οση να μη βλεπεις BBA (μαυρη τριχοεοδη αλγη στα ξυλα και τα φυτα).
Σε αυτα τα σκευασματα οι οδηγιες ειναι οι μεγαλυτερες επιτρεπτες και για ενυδρεια φουλ φυτεμενα, οποτε ξεκιναμε πχ με το 1/3 της δοσολογιας.

* Η υπερδοσολογια (μεχρι ενα οριο) του καλιου δεν εχει αρνητικες επιπτωσεις στο ενυδρειο παρα μονο στην τσεπη μας.
** Η υπερδοσολογια του σιδηρου ειναι επικινδυνη τουλαχιστον για εξαρση αλγων, γι'αυτο προσοχη στη δοσολογια του υγρου σιδηρου και προσοχη να μη ξεθαβουμε ταμπλετες στη στηλη του νερου.

Για πιο προχωρημενη πληροφορια ξεζουμισε αυτα:
http://www.csd.net/~cgadd/aqua/index.htm
http://www.theplantedtank.co.uk/EI.htm
για πληροφοριες φυτων:
http://www.aquaticplantcentral.com/f...finder/all.php
http://www.plantgeek.net/plantguide.php
http://www.tropica.com/default.asp?languageguid=en

Καλο διαβασμα και καλη συνεχεια.
-------------------------
Μεχρι να στρωσω το σεντονι, εχει προχωρησει η συζητηση εντωμεταξυ
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 15-01-09 στις 18:56 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 15-01-09, 22:50
Το avatar του χρήστη StelMex
StelMex Ο χρήστης StelMex δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-12-2008
Περιοχή: Μέγαρα
Μηνύματα: 455
Προεπιλογή

Tα ψαρια τα εδωσα πισω στο πεο σοπ........Λοιπον με το υποστωμαν δεν ξερω τι θα κανω (μαλλον θα παρω χαλαζιακο χαλικι ΑΝ ΒΡΩ).....Σχετικα με τις μετρησεις που εκανα, επειδη βεβαια δεν εχω και πολλα λεφτα, αγορασα τεστ για αμμωνια και για ph......Το ph εδειξε γυρω στο 7 - 7.5 και η αμμωνια ο......Τι λετε να τι αφησω οπως ειναι το νερο ή να το στρωσω με αμμωνια?????.....Επισης, αν το στρωσω με αμμωνια, πρωτα θα φυτεψω και μετα θα ξεκινησει το στρωσιμο με αμμωνια ή πρωτα θα στρωσει και μετα θα φυτεψω??????
-------------------------
ΑΑΑ και κατι αλλο......Γινεται καποιος απο το φορουμ να μου στειλει χαλαζιακο χαλικι, αυτο δηλαδη που ειναι καταλληλο για δεντροφυτευση, και να του στειλω εγω τα χρηματα γιατι ειναι δυσκολο στην περιοχη μου να βρω τετοιο??????????????

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη StelMex : 15-01-09 στις 22:50 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 16-01-09, 12:01
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

για να ξερεις τι γινεται οσον αφορα τον κυκλο τουαζωτου στο ενυδρειο σου..δηλαδη κατα ποσο ειναι στρωμενο ..θα πρεπει να εχεις και τεστ ΝΟ2 και ΝΟ3...οποτε καλυτερα να περιμενεις μεχρι τα οικονομικα σου να σου επιτρεψουν να τα προμηθευτεις...διαφορετικα βαδιζεις στα τυφλα...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 16-01-09, 14:15
Το avatar του χρήστη sifnos
sifnos Ο χρήστης sifnos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-11-2008
Περιοχή: Νεάπολη(Νίκαια)
Μηνύματα: 1.223
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stellaras7 Εμφάνιση μηνυμάτων
ΑΑΑ και κατι αλλο......Γινεται καποιος απο το φορουμ να μου στειλει χαλαζιακο χαλικι, αυτο δηλαδη που ειναι καταλληλο για δεντροφυτευση, και να του στειλω εγω τα χρηματα γιατι ειναι δυσκολο στην περιοχη μου να βρω τετοιο??????????????
γιατι δεν ζητας απο το πετ σοπ που λες οτι επεστρψες τα ψαρια?
__________________
Βασίλης


Ομορφιες απο τη Σιφνο
η συζήτηση συνεχίζεται και αφού κλείσει ο υπολογιστής, είμαστεεδώ
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 16-01-09, 14:40
Το avatar του χρήστη StelMex
StelMex Ο χρήστης StelMex δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-12-2008
Περιοχή: Μέγαρα
Μηνύματα: 455
Προεπιλογή

Ζητησα αλλα μαλλον μου ειπε οτι δεν θα μπορει να φερει.....
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 16-01-09, 14:54
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Έτσι όπως ονόμασες το ποστ σου νόμιζα ότι πρόκειται για δεντροφύτευση της Πάρνηθας από κάποια οργάνωση οικολόγων
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 16-01-09, 15:35
Το avatar του χρήστη StelMex
StelMex Ο χρήστης StelMex δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-12-2008
Περιοχή: Μέγαρα
Μηνύματα: 455
Προεπιλογή

Σκεφτομαι να στρωσω το ενυδρειο μου με τον 3ο τροπο που αναφερεται σε αυτο το link: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13656

Ποσο αμμωνια πρεπει να ριξω στο 54λιτρο ενυδρειο μου?????.....Και επισης κατα το στρωσιμο με αυτη τη μεθοδο δεν πρεπει να κανω αλλαγες νερου μεχρι να εμφανιστει μεγαλη συγκεντρωση νιτρικων αλατων, εεεεεε?????????
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 16-01-09, 15:54
Το avatar του χρήστη chemical mac
chemical mac Ο χρήστης chemical mac δεν είναι συνδεδεμένος
algae grower
 
Εγγραφή: 24-01-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.900
Προεπιλογή

αφού έστειλες τα ψάρια πίσω και θέλεις να το κάνεις σωστά από την αρχή υπάρχει κι ευκολότερος τρόπος...μόνο φυτά. αυτός ο τρόπος λέγεται "σιωπηλός κύκλος" (silent cycle) http://www.aquahobby.com/articles/e_silent_cycling.php και το συνιστώ ανεπιφύλακτα. δεν μπλέκεις με ζουμιά κτλ. απλά χρειάζεται υπομονή.
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 16-01-09, 16:52
Το avatar του χρήστη StelMex
StelMex Ο χρήστης StelMex δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-12-2008
Περιοχή: Μέγαρα
Μηνύματα: 455
Προεπιλογή

Εγω ειμαι τυπος που δεν εχω και πολυ υπομονη.....Γι' αυτο και ρωταω ποσο αμμωνια πρεπει να ριξω (γιατι λεει να ριξω μια σχετικα μεγαλη ποσοτητα και να περιμενω, αλλαο ποση ειναι αυτη η ποσοτητα για ενα 54λιτρο???????)
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 16-01-09, 18:04
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stellaras7 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω ειμαι τυπος που δεν εχω και πολυ υπομονη.....Γι' αυτο και ρωταω ποσο αμμωνια πρεπει να ριξω (γιατι λεει να ριξω μια σχετικα μεγαλη ποσοτητα και να περιμενω, αλλαο ποση ειναι αυτη η ποσοτητα για ενα 54λιτρο???????)
Στην 4η γραμμή του 3ου τρόπου, το είδες αυτό που λέει?
"Αν δεν έχετε ξαναστρώσει κάποιο ενυδρείο με αμμωνία, θα σας συνιστούσα να μη δοκιμάσετε αυτήν τη μέθοδο."
Το πρόβλημα είναι ότι με αυτόν τον τρόπο, υπάρχει μία καλή πιθανότητα να μείνουν τα βακτήρια ατάιστα.. Οπότε να πάει χαμένος ο κόπος σου..

Όσο για το θέμα της υπομονής.. Ενυδρείο και υπομονή είναι έννοιες αλληλένδετες ! Όχι μόνο για το στρώσιμο, γενικά..
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 16-01-09, 18:16
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από chemical mac Εμφάνιση μηνυμάτων
αφού έστειλες τα ψάρια πίσω και θέλεις να το κάνεις σωστά από την αρχή υπάρχει κι ευκολότερος τρόπος...μόνο φυτά. αυτός ο τρόπος λέγεται "σιωπηλός κύκλος" (silent cycle) http://www.aquahobby.com/articles/e_silent_cycling.php και το συνιστώ ανεπιφύλακτα. δεν μπλέκεις με ζουμιά κτλ. απλά χρειάζεται υπομονή.
Προσωπικά δε θα το συνιστούσα σε κάποιον που δεν έχει εμπειρία με φυτά.. Πρέπει να έχεις αρκετά γρήγορη ανάπτυξη και μεγάλες ποσότητες φυτομάζας για να καταναλώνεται η αμμωνία στο ενυδρείο, γεγονός που προϋποθέτει την παροχή CO2..

Πρακτικά, το έκανα στο μονομαχοενυδρείο μου.. Βέβαια, έβαλα και μπόλι από το άλλο ενυδρείο.. Όμως, δεν είχα ποτέ μετρήσιμη αμμωνία, όπως άλλωστε δεν είχα και μετρήσιμα νιτρικά.. Είχα όμως αρκετό φως, του είχα βάλει και μπόλικα κλαδέματα από το άλλο ενυδρείο (μεταξύ αυτών και μπόλικο κερατόφυλλο), και συνεχή υποστήριξη για CO2 με Excel..
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 17-01-09, 00:29
Το avatar του χρήστη StelMex
StelMex Ο χρήστης StelMex δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-12-2008
Περιοχή: Μέγαρα
Μηνύματα: 455
Προεπιλογή

Αγορασα απο ενα pet shop ενα τεστ σε sticks αλλα ειναι ληγμενο απο τον Ιανουαριο του 2008......Να το χρησιμοποιησω ή να το παω πισα???????
-------------------------
Ξέρετε κανενα pet shop στην Ελευσινα??????

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη StelMex : 17-01-09 στις 00:29 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 17-01-09, 00:35
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stellaras7 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αγορασα απο ενα pet shop ενα τεστ σε sticks αλλα ειναι ληγμενο απο τον Ιανουαριο του 2008......Να το χρησιμοποιησω ή να το παω πισα???????
-------------------------
Ξέρετε κανενα pet shop στην Ελευσινα??????

Φυσικα να το πας πισω.
Σιγουρα ειναι ημερομηνια ληξης ή μηπως ειναι παραγωγης (για μη σου την πει δλδ)
Στο 2ο ερωτημα δεν μπορω να βοηθησω.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 17-01-09, 00:49
Το avatar του χρήστη StelMex
StelMex Ο χρήστης StelMex δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-12-2008
Περιοχή: Μέγαρα
Μηνύματα: 455
Προεπιλογή

Μηπως μπορεις να μου απαντησεις σε αυτο?????.....Γινεται να στρωσω το ενυδρειο μου ΜΟΝΟ με μπολι και οχι με αμμωνια????????
-------------------------
Για το τεστ, λει κατω κατω (tetra ειναι το τεστ) Verw.:/Exp.:/Val.: και εχει 15.1.08.....Τι σημαινει αυτο????? Ληγμενο δεν ειναι????

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη StelMex : 17-01-09 στις 00:49 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 17-01-09, 00:50
Το avatar του χρήστη Moutralewn
Moutralewn Ο χρήστης Moutralewn δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-10-2007
Περιοχή: ¶νω Γλυφάδα
Μηνύματα: 690
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stellaras7 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μηπως μπορεις να μου απαντησεις σε αυτο?????.....Γινεται να στρωσω το ενυδρειο μου ΜΟΝΟ με μπολι και οχι με αμμωνια????????
Εν ολίγης, όχι μόνο μπορείς να το στρώσεις αλλά το στρώνεις και πολύ πιο γρήγορα.
__________________


Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 17-01-09, 00:58
Το avatar του χρήστη StelMex
StelMex Ο χρήστης StelMex δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-12-2008
Περιοχή: Μέγαρα
Μηνύματα: 455
Προεπιλογή

ΟΚ ευχαριστω!!!!!!!!!!!
-------------------------
Σχετικα με το τεστ????

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη StelMex : 17-01-09 στις 00:58 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 17-01-09, 01:11
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stellaras7 Εμφάνιση μηνυμάτων
...
Για το τεστ, λει κατω κατω (tetra ειναι το τεστ) Verw.:/Exp.:/Val.: και εχει 15.1.08.....Τι σημαινει αυτο????? Ληγμενο δεν ειναι????
EXP = Expire = Ληγει
Ληγμενο, επιστροφη
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 17-01-09, 01:17
Το avatar του χρήστη StelMex
StelMex Ο χρήστης StelMex δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-12-2008
Περιοχή: Μέγαρα
Μηνύματα: 455
Προεπιλογή

ΟΚ ευχαριστω!!!!!.....
-------------------------
Γίνεται με κανα τροπο να κανω το ασβεστολιθικο χαλικι μη ασβεστολιθικο?????? ή κοτσανα?????

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη StelMex : 17-01-09 στις 01:17 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 17-01-09, 01:18
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

δε γινεται ....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 17-01-09, 01:33
Το avatar του χρήστη StelMex
StelMex Ο χρήστης StelMex δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-12-2008
Περιοχή: Μέγαρα
Μηνύματα: 455
Προεπιλογή

Αλλα μολις τωρα τα καταλαβα ολα......Πηρα μια χουφτιτσα απο το ενυδρειο μου χαλικι, την εβαλα σε ενα ποτηρακι απο σφηνακι και εριξα υδροχλωρικο οξυ.....Κανενας αναβρασμος.......Αρα δεν ειναι ασβεστολιθικο, εεεε?????????
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 17-01-09, 01:35
Το avatar του χρήστη sifnos
sifnos Ο χρήστης sifnos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-11-2008
Περιοχή: Νεάπολη(Νίκαια)
Μηνύματα: 1.223
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stellaras7 Εμφάνιση μηνυμάτων
και εριξα υδροχλωρικο οξυ??
που το βρηκες?τι εριξες ακριβως?
__________________
Βασίλης


Ομορφιες απο τη Σιφνο
η συζήτηση συνεχίζεται και αφού κλείσει ο υπολογιστής, είμαστεεδώ
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 17-01-09, 01:38
Το avatar του χρήστη Moutralewn
Moutralewn Ο χρήστης Moutralewn δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-10-2007
Περιοχή: ¶νω Γλυφάδα
Μηνύματα: 690
Προεπιλογή

...να συμπληρώσω ότι για δεις αν είναι ασβεστολιθικό πρέπει το χαλίκι να είναι στεγνό.
__________________


Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 17-01-09, 18:58
Το avatar του χρήστη StelMex
StelMex Ο χρήστης StelMex δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-12-2008
Περιοχή: Μέγαρα
Μηνύματα: 455
Προεπιλογή

Πηρα χαλικι, το στεγνωσα με μια πετσετα, και μετα εριξα υδροχλωρικο οξυ (το βρησκεις ευκολα στο σουπερ μαρκετ σε μια πορτοκαλι συσκευασια)....Μεχρι χθες νομιζα οτι ηταν ασβεστολιθικο το χαλικι γιατι ειχα κανει την εξης κουταμαρα: πηρα χαλικι και το εβαλα πανω σε ενα μαδερι απο οικοδομη που ηταν γεματο ασβεστη, αφρισε για τα καλα και εγω νομιζα οτι ηταν το χαλικι.......χα χα χα χα χα !!!!!!!!
-------------------------
Παιδια μπορω να γεμισω πρωτα το ενυδρειο μου με νερο, να το θεσω σε λειτουργια και μετα να φυτεψω φυτα??????

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη StelMex : 17-01-09 στις 18:58 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 17-01-09, 22:16
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stellaras7 Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδια μπορω να γεμισω πρωτα το ενυδρειο μου με νερο, να το θεσω σε λειτουργια και μετα να φυτεψω φυτα??????
φυσικα....αν ετσι θες να το κανεις δεν εχεις κανενα προβλημα...
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:09.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,17653 seconds with 13 queries