Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Χρυσόψαρα > Χρυσόψαρα: Ασθένειες - Θεραπείες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 22-03-12, 15:06
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή Μαυρισε απο το ...κακο του ή φταιει κατι αλλο;

Αρκετοι απο σας ξερετε λιγο-πολυ την ...ιστορια μου, για τα 2 μικρα χρυσοψαρακια που βρεθηκαν στην κατοχη μου, χωρις να το θελω, και τι προσπαθειες εκανα για να τα σωσω για αρχη.
Για να μην φλυαρω, θα ερθω απευθειας στο προβλημα: Δοκιμασα να κανω βιολογια με μπολι, αλλα δεν πετυχε. Πολλα μπορει να εφταιξαν, ενω ειχε περασει μια βδομαδα απο την μερα που εβαλα το μπολι, νιτρικα δεν υπηρχαν ουτε για δειγμα. Ετσι αποφασισα, να ξεκινησω με βακτηρια. Μετα απο μια εβδομαδα επιτελους εμφανιστηκαν νιτρωδη και νιτρικα. Ταυτοχρονα ομως ειχε αρχισει το ενα απο τα 2 ψαρακια να μαυριζει. Χτες του εμφανιστηκε και ενα μαυρο στιγμα διπλα απο το βραγχιο του. Εκανα μετρησεις και ειδα: αμμωνια=0 (ή πολυ κοντα στο 0) νιτρωδη=0,3 νιτρικα=5 (ισως και 6-7) Εκανα λοιπον μια αμεση αλλαγη 50% του νερου και εβαλα πενταπλη δοση seachem prime, με την ελπιδα οτι θα μειωσω ετσι τα νιτρωδη. Ξανα εκανα μετρησεις και χτες και σημερα και τα νιτρωδη επεσαν κοντα στο 0. Με δεδομενο οτι ο κυκλος του αζωτου, δεν εχει ακομα ολοκληρωθει, αφου τα νιτρικα ακομα ειναι χαμηλα και τα νιτρωδη τα εριξα με 'τεχνητο' τροπο, μπορω να κανω κατι για να σωσω το ψαρακι; Πιθανολογω οτι εχει δηλητηριαστει απο τα νιτρωδη, γιατι εκτος απο το στιγμα και τα σημαδια, ανεβαινει συχνα-πυκνα στην επιφανεια, μαλλον για οξογονο.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_0791.jpg
Εμφανίσεις:  1640
Μέγεθος:  21,5 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 22-03-12, 15:18
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Θα σου απαντησουνε και πιο γνωστες απο μενα,απλα να σου πω,(σε περιπτωση που μπερδευεσαι)οτι για να θεωρησεις οτι ο κυκλος του αζωτου εχει ολοκληρωθει, ωστε να ειναι ασφαλες το περιβαλλον για τα ψαρια θα πρεπει αμμωνια και νιτρωδη να ειναι μηδεν.οχι σχεδον μηδεν,αλλα μηδεν.το μονο που θα πρεπει να εχεις μετρησιμο ειναι τα νιτρικα.(ΝΟ3)τα οποια τα μειωνεις με εβδομαδιαιες αλλαγες κατα κυριο λογο, αλλα και εμμεσα με φυτα,σωστο ταισμα(οχι υπερβολικο δηλαδη),καθαριοτητα βυθου,καθαριοτητα φιλτρου οταν χρειαζεται κλπ.
αν εχεις αεραντλια βαλτη να δουλευει παραλληλα με την αναταραξη απτο φιλτρο.
πες μας και τη θερμοκρασια του νερου.αν ειναι ψηλα θα βοηθουσε να τη χαμηλωνες λιγο.

το μονο αλλο πραγμα που μπορεις να κανεις(εκτος απτο να ξαναπαρεις μπολι που ειναι το ιδανικο)ειναι να συνεχισεις τις τακτικες αλλαγες με prime.
αλλαγες εκανες εβδομαδιαιες η πιο αραια μεχρι τωρα?και ποσα λιτρα αλλαζες?
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 22-03-12, 15:25
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Για τον κυκλο του αζωτου εχω καταλαβει τι μετρησεις πρεπει να εχω. Τα no3 ειδα οτι δεν μειωνοντουσαν, π.χ. αλλαξα νερο 30% την κυριακη που μας περασε, και την τεταρτη που μετρησα παλι το ιδιο ειχα.Φυτα δεν εχω μεσα βαλει, ταισμα εκανα 2 φορες την ημερα γερες ποσοτητες, ο βυθος καθαρος ειναι, αλλα το φιλτρο εχει ενα θεμα, ειναι εσωτερικο και μπουκωνει πολυ ευκολα, θελει καθε 3-4 μερες καθαρισμα, γιατι μειωνεται πολυ η ροη του νερου. Αεραντλια δεν εχω, θερμοκρασια εκει γυρω στους 20 βαθμους. Αλλαγες εκανα περιπου καθε 5-6 μερες απο 30%.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 22-03-12, 15:47
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Εμένα μου μοιάζει για κάψιμο από αμμωνία που άρχισε να γιατρεύεται. Τα ΝΟ3 δε θα εξαφανιστούν έτσι απλά, ειδικά αν δεν έχεις φυτά που να τραβάνε πολλά. Αυξάνεις τις αλλαγές, μειώνεις το τάισμα και ξαναμπολιάζεις.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 22-03-12, 15:56
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Αν γιατρευοταν, γιατι οσο περνανε οι μερες, το μαυρισμα επεκτεινεται και χτες εβγαλε και στιγμα; Να ξανα μπολιασω τωρα που ηδη εβαλα βακτηρια και ηδη εμφανιστηκαν νιτρικα; Οι πολλες αλλαγες νερου μηπως δεν βοηθανε στον να ολοκληρωθει ο κυκλος;
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 22-03-12, 16:10
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Γιατί το μαύρισμα αρχίζει να εμφανίζεται όταν δεν υπάρχει πια αμμωνία. Αν δεν είναι από την αμμωνία (που νομίζω ότι είναι συγκρίνοντάς το με άλλο που έχω δει) οφείλεται είτε σε παράσιτο είτε σε αλλαγή χρώματος, κάτι συνηθισμένο σε χρυσόψαρα.

¶μα όντως μηδενίστηκε η αμμωνία και τα νιτρώδη μην ξαναμπολιάσεις. Αλλά είσαι σίγουρος ότι δεν έπιασε το μπόλι και το ταλαιπωρείς εσύ καθαρίζοντας συνέχεια το φίλτρο; Όσο δε μετρούσες νιτρικά η αμμωνία ή τα νιτρώδη ανέβηκαν;

Όπως και να έχει όταν έχεις αμμωνία ή νιτρώδη το πρώτο που κάνεις είναι να τα μειώσεις ή να τα αποτοξικοποιήσεις τουλάχιστον, δε σε απασχολεί το αν θα καθυστερήσεις το στρώσιμο.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Co2..χρειαζεται κατι αλλο? akis7 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 4 23-02-10 12:05
Δισκοι:Fin rot ή κατι αλλο?? Nik25 Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 6 12-01-09 16:44
Στρες ή κατι αλλο? maikl Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 7 28-10-08 12:14
maingano η κατι αλλο???? chris7 Malawi 9 14-09-08 19:27

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:01.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09605 seconds with 16 queries