Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 09-08-07, 11:23
Το avatar του χρήστη jimfytakis
jimfytakis Ο χρήστης jimfytakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-03-2007
Περιοχή: Καβαλα.....
Μηνύματα: 1.377
Προεπιλογή Ταξιδακι

Αν θελω να στειλω ψαρακια με κτελ σε ταξιδι 5-6ωρων πως θα γινει να φτασουν σωα?Φυτα μες τη σακουλα θα βοηθουσαν?
Προκειται για 8 πλατυ.Σκεφτομουν να τα βαλω σε ψαροσακουλα με λιγο νερο και πολυ αερα μαζι με φυτα....
__________________
~OPEL~
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 09-08-07, 13:23
glazar Ο χρήστης glazar δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 30-01-2004
Περιοχή: THESSALONIKI
Μηνύματα: 447
Προεπιλογή

Εγω οταν θελησα 2-3 φορες να στειλω ψαρια με κτελ,εβαλα γυρω-γυρω απο την σακουλα εφημεριδα και τα εστειλα με κουτι απο φελιζολ,(τωρα με τις ζεστες προσεχε γιατι η θερμοκρασια θα παει στα υψη μεσα στην σακουλα και μεσα στον χωρο αποσκευων),
δοκιμασε με απογευματινο δρομολογιο.Επισης εριξα και ενα χαπι οξυγονου,αρκετο αερα,οχι φυσημα με το στομα εε!!,και οχι φυτα μεσα στην σακουλα.Για πιο καλα μοιρασε τα σε 2-3 σακουλες.Δεν ξερω αν εκανα σωστα αλλα ετσι εστειλα αθηνα και πηγαν ΟΚ.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 09-08-07, 13:45
Το avatar του χρήστη jimfytakis
jimfytakis Ο χρήστης jimfytakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-03-2007
Περιοχή: Καβαλα.....
Μηνύματα: 1.377
Προεπιλογή

Χαπι οξυγονου,ε?Θα το βρω φανταζομαι σε καθε πετσοπ.Μαλλον θα κανω αυτο που εκανες που ειναι και δοκιμασμενο.Ευχαριστω!
__________________
~OPEL~
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 09-08-07, 19:29
Το avatar του χρήστη _antonis_
_antonis_ Ο χρήστης _antonis_ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-08-2007
Περιοχή: ΚΑΡΠΑΘΟΣ
Μηνύματα: 825
Προεπιλογή

Έχω μεταφέρει πάαααρα πολλές φορές ψάρια με καράβι, με κρύο και με ζέστη, μιά και εδώ δεν υπάρχει pet shop με τροπικά. Λοιπόν, τώρα που είναι καλοκαίρι, καλό θα ήταν βέβαια να έχεις φελιζολένιο κουτί (πιστεύω αν ζητήσεις απο το pet shop θα σου δώσουν)και αν μπορείς να αγοράσεις απο εκεί παγοκύστες μιάς χρήσης (για αυτή την δουλειά υπάρχουν). Όντως αν εισαι σε χάρτινο κιβώτιο βάλε εφημερίδες.Ποτέ οι παγοκύστες να μην ακουμπάνε απευθείας τα σακουλάκια. Καλό θα είναι να τα έχεις σε ξεχωριστές σακούλες ανά 2-3 τα ψάρια και με λίγο νερό,το υπόλοιπο σακούλι με αέρα-έτσι μεταφέρονται. Απλά για να ξέρεις, για μεταφορά τον χειμώνα πάλι σε κουτί από φελιζόλ, αλλιώς σε χάρτινο με εφημερίδες. Υπάρχουν πάλι στα pet shop κάτι σακουλάκια με θερμόπετρα μέσα, τις βάζεις στο μικροκυμάτων 1-2 λεπτά και παράγουν θερμότητα για πάνω από 8 ώρες. Πίστεψέ με, ποτέ δε μου πέθανε κανένα ψαράκι στη μεταφορά, αν και ταξίδια μου υπερβαίνουν πάντοτε τις 6 ώρες και τα έχω έτσι από το προηγούμενο βράδυ, μιλάμε για πάνω από 15 ώρες!!!Θα φτάσουν σώα ΟΛΑ!!!Αν δεν κατάλαβες κάτι, ξαναρώτα...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 09-08-07, 20:09
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Και δυο τουλαχιστον μερες πριν τα στειλεις μην τα ταισεις καθολου, δεν θελουμε αμμωνιες στο λιγο νερο που θα ειναι.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 09-08-07, 22:13
ΖΩΟΦΙΛΙΑ Αγ.Στεφάνου Ο χρήστης ΖΩΟΦΙΛΙΑ Αγ.Στεφάνου δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-01-2007
Περιοχή: Aγ. Στέφανος
Μηνύματα: 192
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jimfytakis Εμφάνιση μηνυμάτων
Χαπι οξυγονου,ε?Θα το βρω φανταζομαι σε καθε πετσοπ.Μαλλον θα κανω αυτο που εκανες που ειναι και δοκιμασμενο.Ευχαριστω!
Πρόσεχε, γιατί κανείς δε σου είπε να βάλεις χάπι οξυγόνου... Σου είπε κάποιος ότι το έκανε, χωρίς να ξέρεις σε τι ψάρια, σε πόσα λίτρα και τι επίπτωση είχε στα ψάρια! Το ότι έφτασαν ζωντανά δε λέει τίποτα, μπορεί να βγάλεις ένα ψάρι και να το πετάξεις στο έδαφος με δύναμη και μετα ξανά στο νερό και να δείχνει μια χαρά...
ΟΧΙ χάπι οξυγόνου, εκτός και αν στο μαγαζί που θα πας ξέρουν να σου πουν πώς και πόσο θα χρησιμοποιήσεις.
__________________
Λ.Μαραθώνος 45, ¶νοιξη Αττικής.
Ωράριο 08:30-21:00, Σάββατο 08:30-18:00
Τηλ. 210-8004504, 6972 420813
Ανδρέας.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 09-08-07, 22:50
Το avatar του χρήστη jimfytakis
jimfytakis Ο χρήστης jimfytakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-03-2007
Περιοχή: Καβαλα.....
Μηνύματα: 1.377
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από _antonis_ Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχω μεταφέρει πάαααρα πολλές φορές ψάρια με καράβι, με κρύο και με ζέστη, μιά και εδώ δεν υπάρχει pet shop με τροπικά. Λοιπόν, τώρα που είναι καλοκαίρι, καλό θα ήταν βέβαια να έχεις φελιζολένιο κουτί (πιστεύω αν ζητήσεις απο το pet shop θα σου δώσουν)και αν μπορείς να αγοράσεις απο εκεί παγοκύστες μιάς χρήσης (για αυτή την δουλειά υπάρχουν). Όντως αν εισαι σε χάρτινο κιβώτιο βάλε εφημερίδες.Ποτέ οι παγοκύστες να μην ακουμπάνε απευθείας τα σακουλάκια. Καλό θα είναι να τα έχεις σε ξεχωριστές σακούλες ανά 2-3 τα ψάρια και με λίγο νερό,το υπόλοιπο σακούλι με αέρα-έτσι μεταφέρονται. Απλά για να ξέρεις, για μεταφορά τον χειμώνα πάλι σε κουτί από φελιζόλ, αλλιώς σε χάρτινο με εφημερίδες. Υπάρχουν πάλι στα pet shop κάτι σακουλάκια με θερμόπετρα μέσα, τις βάζεις στο μικροκυμάτων 1-2 λεπτά και παράγουν θερμότητα για πάνω από 8 ώρες. Πίστεψέ με, ποτέ δε μου πέθανε κανένα ψαράκι στη μεταφορά, αν και ταξίδια μου υπερβαίνουν πάντοτε τις 6 ώρες και τα έχω έτσι από το προηγούμενο βράδυ, μιλάμε για πάνω από 15 ώρες!!!Θα φτάσουν σώα ΟΛΑ!!!Αν δεν κατάλαβες κάτι, ξαναρώτα...
Ευχαριστω πολυ!Τι να ξαναρωτησω?Μονο υπομνημα δεν μου εκανες!!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tolis Εμφάνιση μηνυμάτων
Και δυο τουλαχιστον μερες πριν τα στειλεις μην τα ταισεις καθολου, δεν θελουμε αμμωνιες στο λιγο νερο που θα ειναι.
Τα ψαρακια που θα ταξιδεψουν θα τα βαλω αυριο το πρωι σε ενα 20λιτρο για 2μερες να αποβαλουν τα παντα.Αν και τα πλατυ ειναι 2-4εκ.Μηπως κανει ζημια τοση νηστεια?

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΖΩΟΦΙΛΙΑ Αγ.Στεφάνου Εμφάνιση μηνυμάτων
Πρόσεχε, γιατί κανείς δε σου είπε να βάλεις χάπι οξυγόνου... Σου είπε κάποιος ότι το έκανε, χωρίς να ξέρεις σε τι ψάρια, σε πόσα λίτρα και τι επίπτωση είχε στα ψάρια! Το ότι έφτασαν ζωντανά δε λέει τίποτα, μπορεί να βγάλεις ένα ψάρι και να το πετάξεις στο έδαφος με δύναμη και μετα ξανά στο νερό και να δείχνει μια χαρά...
ΟΧΙ χάπι οξυγόνου, εκτός και αν στο μαγαζί που θα πας ξέρουν να σου πουν πώς και πόσο θα χρησιμοποιήσεις.
Thx Αντρεα για τη προειδοποιηση.Απλα το πηρα σαν γενικο κανονα.Δεν ηξερα οτι παιζει ρολο
__________________
~OPEL~
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 10-08-07, 00:47
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Δεν θα παθουν τιποτα με 2 και 3 και 4 μερες νηστεια.

Τα χαπια οξυγονου (καθως και το ιδιο το καθαρο οξυγονο που διαθετουν καποια μαγαζια για να βαζουν στις σακουλες τους) λεγεται οτι ειδικα σε γατοψαρα μπορει να προκαλεσουν βλαβες - οι "παλιοι" στα διαφορα συνεδρια εξω που ετοιμαζαμε ψαρια για μεταφορα μας ελεγαν να μη βαλουμε σκετο οξυγονο στις σακουλες.
Προσωπικα εχω φερει και ψαρια που μαγαζια στην ολλανδια και στο βελγιο μου τα γεμισαν με καθαρο οξυγονο, και ψαρια που εφερα απο τα γαλλικα συνεδρια με μισο χαπακι οξυγονου στη σακουλα, χωρις κανενα προβλημα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:14.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,15585 seconds with 14 queries