Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 05-07-14, 20:26   #1
Χελωνάκι νερού. Βοήθεια !
gloriadrogi
Junior Member
Εγγραφή: 02-07-2014
Περιοχή: αιγαλεω
Μηνύματα: 5

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
gloriadrogi Ο χρήστης gloriadrogi δεν είναι συνδεδεμένος 05-07-14, 20:26
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλησπέρα!είμαι 21 χρονών και εδώ και 13 χρόνια έχω ένα χελωνάκι νερού. Παραδόξως ποτέ δεν έχει εμφανίσει κανένα πρόβλημα με την υγεία του, και λέω παραδόξως επειδή τόσα χρόνια ζούσε σε μικρό χώρο, κάθε χειμώνα έπεφτε σε χειμερινή νάρκη και η διατροφή του ήταν αποκλειστικά τα γαριδάκια του εμπορίου. Πρόσφατα έμαθα για τις ανάγκες του αφού τόσα χρόνια ούτε στο πετ σοπ δεν τις ξέρανε και ένιωσα πολύ άσχημα που τόσα χρόνια την κακομεταχειριζόμουνα. Της πήρα μια πλαστική λεκανίτσα των 35 λίτρων για αρχή, μέχρι να μπορέσω να πάρω ένα μεγαλύτερο ενυδρείο, και ένα φίλτρο resun 200λ/ωρα. Της έχω βάλει τις πέτρες που είχα στο παλιό της ενυδρείο (από τη θάλασσα). Από Δευτέρα θα πάρω αντιχλώριο και βιταμίνες και από τέλη Αυγούστου θερμοστάτη και λάμπες( θερμότητας και uva-uvb). Προς το παρόν είναι στο μπαλκόνι, η λεκάνη η μισή βρίσκεται στη σκιά και η μισή στον ήλιο και έχω βάλει τούβλα όπου ανεβαίνει και στεγνώνει τελείως όταν θέλει. Της έχω αγοράσει γαρίδεσ και τόνο. Φρούτα και λαχανικά δεν τα πολύ τρώει(έως καθόλου).
Αυτό που θα θελα να σας ρωτήσω είναι σχετικά με το φίλτρο.Ενώ το νερό είναι καθαρό, τα τοιχώματα της λεκάνης και ο πάτος, οι πέτρες και τα τούβλα πρασινίζουν τελείως από την δεύτερη μέρα.Και μου φαίνεται ανέφικτο να αδειάζει και να καθαρίζετε η λεκάνη και οι πέτρες κάθε 2 μέρες. Είναι φυσιολογικό η φταίει το φίλτρο??
Και πέρα από αυτό γενικά όποιος θέλει ας προσθέσει σχόλια, παρατηρήσεις, να συμπληρώσει κάτι. θέλω να επανορθώσω πλήρως όσο μπορώ τουλάχιστον..
Εμφανίσεις: 1878
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 05-07-14, 20:38
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

Είναι φυσικό γιατί εφόσον την έχεις σε εξωτερικό χώρο και βλέπει την λεκάνη ο ήλιος δημιουργείται άλγη.
Δεν σου δημιουργεί κάποιο πρόβλημα αυτό εκτός που δεν σου αρέσει.
Δεν χρειάζεται να την καθαρίζεις.
Το αντιχλώριο είναι βασική έλλειψη , γιατί δέχεται το χελωνάκι όλο το χλώριο όταν κάνεις αλλαγή. Μέχρι να αγοράσεις, μπορείς να προετοιμάζεις το νερό της αλλαγής σε ένα κουβά όπου θα το αφήνεις 5-6 ώρες μέχρι την αλλαγή.
Αφού δεν έχει μάθει να τρώει λαχανικά, το θεωρώ απίθανο να μάθει τώρα.
Να σου ζήσει. Θηλυκή είναι;
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 05-07-14, 20:46
gloriadrogi Ο χρήστης gloriadrogi δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 02-07-2014
Περιοχή: αιγαλεω
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή

Σε ευχαριστώ πολύ! Όχι αρσενική είναι. Και αυτό φέτος το έμαθα φαντάσου.
Για την πρασινίλα δεν με ενοχλεί απλά να μην της δημιουργήσει πρόβλημα. Δηλαδή σε λίγο καιρό που θα μπει σπίτι δεν θα δημιουργείται?
Όσο για το αντιχλώριο έλεγα από χθες να το πάρω άλλα προτίμησα να το ψάξω λίγο πρώτα. Φοβόμουν ότι επειδή δεν το έχει συνηθίσει μέχρι τώρα μην την πειράξει. ¶λλα αφού δεν υπάρχει πρόβλημα δευτέρα θα το πάρω. Κάθε 10 μέρες σε κάθε αλλαγή νερού 2 σταγόνες?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 05-07-14, 21:09
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

Το κάθε σκεύασμα γράφει πάνω του δοσολογία ανάλογα με την πυκνότητά του.
Θα το διαβάσεις και θα καταλάβεις.
Να είναι επιβλαβές το αντιχλώριο αποκλείεται μην φοβάσαι.
Στο σπίτι αν είναι μακριά από το παράθυρο όχι δεν θα πιάνει πρασινίλα.
Για τις αλλαγές νερού ακολούθησε την γενική πεπατημένη των ενυδρείων για να μην χαλάς την βιολογία του φίλτρου σου.
Πάντως σ' αυτή την ηλικία που έφτασε, θα ζήσει πολύ. Έχω κι εγώ μία θηλυκή πάνω από 27 χρονών και προχωράει ακάθεκτη ...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 05-07-14, 21:27
gloriadrogi Ο χρήστης gloriadrogi δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 02-07-2014
Περιοχή: αιγαλεω
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή

Αυτά είναι!
αλλα μαλλον η δικη σου σταθηκε πιο τυχερη
-------------------------
Θες να μου περιγραψεις λιγο το χωρο της να παρω μια ιδεα?
Για τη βιολογια του φιλτρου καπου διαβασα σχετικα και το εφαρμοζω οτι θελει καθαρισμο με το νερο του ενυδρειου και οχι βρυσησ.Ισχυει?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη gloriadrogi : 05-07-14 στις 21:27 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 05-07-14, 21:30
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

Μπαααα
Αν λογαριάσεις τα χρόνια της, στην αρχή ελάχιστες πληροφορίες είχα μέσω ενός αγγλικού βιβλίου που βρήκα σ' ένα petshop τότε.
Απλά την είχα τον πρώτο χειμώνα δίπλα στο καλοριφέρ με ανοικτό πορτατίφ από πάνω.
Καθαριότητα βέβαια αλλά αντιχλώριο όχι μόνο δεν της έβαζα, την έβγαζα και το μπαλκόνι και την έβρεχα με το λάστιχο το καλοκαίρι.
Είναι δυνατό ζωάκι όμως και λαίμαργο πολύ .
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 05-07-14, 21:41
gloriadrogi Ο χρήστης gloriadrogi δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 02-07-2014
Περιοχή: αιγαλεω
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή

Βασικα ειναι σκυλι πραγματικο ο δικοσ μου. Τον βγαζω και εγω στο μπαλκονι και με ακολουθει απο πισω. Και οταν βλεπει φαι περνει φορα και χτυπιετε στη λεκανη του τρελενεται. Μεχρι και την μπανιερα του γεμιζα οταν ημουν μικρη και τον αφηνα με τισ ωρες.
Κατι αλλο. Ποσα λιτρα λες να χρειαζεται?
Εμενα και τωρα με τα 35 καλα μου φενεται κανει βουτιεσ, πηγαινοερχεται.
Αλλα μαλλον ειναι πολυ μικρο ε?
-------------------------
Α και πιστευω θα υπαρχει προβλημα με το θερμοστατη μεσα σε πλαστικη λεκανη..
Δεν ξερω αν το επιχείρησε κανείς ποτε..

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη gloriadrogi : 05-07-14 στις 21:41 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 05-07-14, 22:21
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

Τα αρσενικά είναι κάπως πιο μικρόσωμα από τα θηλυκά.
Την δική μου την έχω σε 200 λίτρα και νομίζω είναι λίγα. Αλλά είναι τεράστια και χοντρή.
Δεν πρέπει να ακουμπάει ο θερμαντήρας στο πλαστικό αλλά υπάρχουν κάποια ειδικά πιαστράκια που κρατάνε απόσταση, τώρα κατά πόσο θα τα αφήσει στην θέση τους ο χέλωνος, αμφιβάλλω .
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 06-07-14, 19:53
gloriadrogi Ο χρήστης gloriadrogi δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 02-07-2014
Περιοχή: αιγαλεω
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή

Εμενα δεν ξεπερναει τα 12 εκατοστα ο χελωνος
Σε ευχαριστω για ολες σου τις πληροφοριες κ μακαρι να τα χερομαστε για πολυ ακομα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
μωρό χελωνάκι...λίγη βοήθεια... mitsaki ¶λλα ζώα 14 10-06-11 00:03
Ελληνικό χελωνάκι στο Κέιμπριτζ!! Βοήθεια! polyvios2004 ¶λλα ζώα 9 06-12-10 18:10
Χελωνες νερού!Ζητώ βοήθεια! Χριστίνα Αρχάριοι γλυκού νερού 1 29-06-09 11:35
Βοήθεια σε κυκλοφορητή νερού – φίλτρο νερού POURITANOS Συστήματα - Εξοπλισμός και DIY κατασκευές 155 11-05-09 22:20
βοήθεια για έξοδο νερού chrisb Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 9 02-04-07 14:48

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:22.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,15750 seconds with 14 queries