Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 20-12-11, 15:29
g3org3 Ο χρήστης g3org3 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-04-2011
Περιοχή: νεα φιλαδελφεια
Μηνύματα: 53
Προεπιλογή Co2 Αντοχη Στον Χρονο

οκ παιδια απο το πρωι εχω διαβασει 18 σελ αλλα δεν βρισκω απαντηση οποτε ρωταω οποιος ξερει μια 2λ μπουκαλα σε 180(καθαρα θα ειναι 165)προς το παρον η φυτομαζα ειναι μικρη (γι αυτο θελω να παρω και μπουκαλα) αλλα ας υποθεσουμε οτι ειναι γεματο φυτα με παροχη 24/7 (για να μην εχω διακυμανσεις) ποσο θα κρατησει?
Και μια που μπηκατε στον κοπο σκεφτομαι να παρω απο olympia μαζι με 1 μανομετρο ηλεκτρομαγνητική κτλ τι λετε αξιζει? καλα το ενα μανομετρο δεν με νοιαζει αλλα δεν ξερω δεν μου γεμιζει το ματι, επισης απο οτι ειδα καποιοι που εχουν την συγκεκριμενη ηλεκτρομαγνητική λενε οτι ζεσταινεται πολυ και επηρεαζει την τσιμουχα της βελονοειδους εσεις τι λετε?
Και κατι τελευταιο εχω 7,5 ph και 7 kh αυτο τι σημαινει οτι στην καλυτερη περιπτωση θα εχω 21 co2 βαση του πινακα?
Να ειστε καλα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 20-12-11, 16:34
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

[QUOTE=g3org3;638029]
οκ παιδια απο το πρωι εχω διαβασει 18 σελ αλλα δεν βρισκω απαντηση οποτε ρωταω οποιος ξερει μια 2λ μπουκαλα σε 180(καθαρα θα ειναι 165)προς το παρον η φυτομαζα ειναι μικρη (γι αυτο θελω να παρω και μπουκαλα) αλλα ας υποθεσουμε οτι ειναι γεματο φυτα με παροχη 24/7 (για να μην εχω διακυμανσεις) ποσο θα κρατησει?Χωρις να ειμαι σιγουρος,υπολογιζω 3-4 μηνες.

Και μια που μπηκατε στον κοπο σκεφτομαι να παρω απο olympia μαζι με 1 μανομετρο ηλεκτρομαγνητική κτλ τι λετε αξιζει? καλα το ενα μανομετρο δεν με νοιαζει αλλα δεν ξερω δεν μου γεμιζει το ματι, επισης απο οτι ειδα καποιοι που εχουν την συγκεκριμενη ηλεκτρομαγνητική λενε οτι ζεσταινεται πολυ και επηρεαζει την τσιμουχα της βελονοειδους εσεις τι λετε? Καλο ειναι το σετακι.Γνωμη μου οτι η ηλεκτρομαγνητικη δεν χρειαζεται εφοσον δεν εχεις ph controller.
Και κατι τελευταιο εχω 7,5 ph και 7 kh αυτο τι σημαινει οτι στην καλυτερη περιπτωση θα εχω 21 co2 βαση του πινακα?Oχι.Αν βαζεις περισσοτερο διοξειδιο,καποια στιγμη θα πεσει η kh(και θα συμπαρασυρει και το ph)και θα αλλαξουν οι τιμες.
Να ειστε καλα
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 20-12-11, 17:03
g3org3 Ο χρήστης g3org3 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-04-2011
Περιοχή: νεα φιλαδελφεια
Μηνύματα: 53
Προεπιλογή

ενταξει 3 μηνες παει και ερχεται φοβομουν για παρακατω δυστυχως η 5λ ειναι τσιμπημενη,(εκτος και εαν παρω μπυρας αλλα φοβαμαι μην μπλεξω) οσο για την Ηλεκτρομαγνητική νομιζω την εχει σετ μαζι με τα υπολοιπα οκ φιλε μου ευχαριστω μαλλον θα παρω το πακετο γιατι η μαγια εκτος του οτι δεν κανει τπτ μου ειχε χυθει κανα 2λ μεσα και φοβαμαι.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ακριβως μετα απο ενα χρονο.... babis100nx Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 13 09-04-12 12:14
αντοχη στον χρονο scooby14 DIY . Φτιάχτο μόνος σου 7 12-01-11 01:18
ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΜΕΤΑ CHRISTOS13 Ενυδρεία με χρυσόψαρα 11 14-12-10 13:48
Ποσο χρονο αφιερωνετε; gaia Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 21 31-05-04 12:20

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:37.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,12708 seconds with 15 queries