Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #133  
Παλιά 23-05-16, 15:34
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Το ίδιο είναι και ο Πάγκαλος, μη σου πως στο ενυδρείο κινείτε πιο τακτικά, ίσως επειδή κυκλοφορούν τα άλλα ψάρια, συνέχεια τον βρίσκω και σε άλλο μέρος. Το καλό είναι πως στο ενυδρείο έχει χώρο , γιατι καραντίνα χτύπαγε στο φίλτρο, για αυτό και τα σημάδια.
Το θέμα είναι Γιάννη πως στο ενυδρείο η ποιότητα του νερού είναι πολύ καλύτερη, στο φίλτρο της καραντίνας η βιολογία είχε πάει περίπατο, τώρα το έχω με αμμωνία και σκέφτομαι να τα κρατήσω καμιά εβδομάδα στο ενυδρείο να ηρεμήσουν λίγο από τα φάρμακα αλλά να στρώσει και λίγο η βιολογία στο φίλτρο της καραντίνας, το έχω με αμμωνία στους 28 βαθμούς και δουλεύει.
-------------------------------------------------------------
Να σας πως τώρα τι έχω βρει
Βρήκα Baytril πόσιμο 0,5mg/ml σε μπουκαλάκι των 100ml με 7 Ευρώ και πόσιμο 10mg/ml χύμα όση ποσότητα θέλω σε πολύ καλή τιμή. Επίσης βρήκα και αυτό enrofloxacin bath: 2 mg/litre for five days
εδώ http://www.fishdoc.co.uk/treatments/antibioticbath.htm
Το Baytril έχει δραστική ουσία την enrofloxacin.
Σκέφτομαι να βάλω το πόσιμο γιατι και ένεση μου είναι λίγο δύσκολο αλλά δεν μπορώ να υπολογίσω στο μικρό ψάρι τη δόση.
Επίσης για την acetazolamide βρήκα πως είναι χάπια των 250mg και είναι το Diamox.
Είναι διουρητικό και βοηθάει αν υπάρχουν αέρια στα έντερα. Από ότι διάβασα, όταν το ψάρι είναι φουσκωμένο και επιπλέει, μπορεί να μην είναι πρόβλημα από τη νηκτική κύστη αλλά και από αέρια στα έντερα (Gas Bubble Syndrome) και η acetazolamide βοηθάει πολύ. Αυτό βέβαια μόνο με ακτινογραφία μπορεί να επιβεβαιωθεί τι ακριβώς είναι.
Η δοσολογία που έχω βρει έως τώρα είναι 250mg / 100 λίτρα για 3-5 ημέρες.
Για αυτό από εβδομάδα ξεκινάω νέο κύκλο θεραπείας.
Αν έχετε κάποια άλλη πρόταση ή ιδέα είναι ευπρόσδεκτη.
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01466 seconds with 10 queries