Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #29  
Παλιά 03-02-15, 22:03
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 897
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλη ιδεα η απονιτροποιηση με algae scrubber, αλλα σκεψου γιατι τη χρησιμοποιουν στα θαλλασινα και τι άλλα κανουν παραλληλα και γιατι, οπως και αν συμφερει να γινεται και σε ενυδρεια γλυκου νερου (και μαλιστα τοσο μεγαλα οσο ενα σωστο δισκοενυδρειο)?

Σαν βοηθητικο μεσο την ασπαζομαι, αλλα δεν θα μου καθοριζει τις ρουτινες μου η μετρηση νιτρικων.
Ακομα και μηδεν να ειναι τα νιτρικα, οι ρουτινες μου παραμενουν ιδιες.
Το νερο δεν ειναι μονο .... νιτρικα.

Ξαναβαζω το λινκ για οποιον δεν το εχει διαβασει (και οτι μπορεσει να καταλαβει ο καθενας).
THE REDOX POTENTIAL (ORP) IN AQUARIUMS & PONDS; How It Relates To Good Aquatic (Fish/Invertebrate) Health
Αν δεν το καταλαβει, απλα ας το εμπιστευθει.
Μαζι με αυτο, Aquarium Cleaning; Reasons and Methods for Water Changes.

Καπου ειχα διαβασει μια πολυ σοφη ρηση. "We don't keep fish. We keep water". (Δεν συντηρουμε ψαρια. Συντηρουμε νερο).
Και τα του νερου πρεπει να μελεταμε εντατικα.
-------------------------
ΥΓ Το βρηκα
Εδω http://www.seriouslyfish.com/cycling-an-aquarium/
Στο 4
Δεν διαφωνώ σε τίποτα από αυτά, ίσα ίσα το αντίθετο!! Κι εγώ στα μεσογειακά μου, όπου υπάρχει μόνο algae scrubber, ανθρακας και κάλτσες, αλλαγές νερού κάνω σχεδόν κάθε βδομάδα, αλλά δεν θα έφταναν ούτε στο ελάχιστο για το τάισμα που κάνω...
Απλά το έγραψα σαν συμπληρωματικό όπλο κατά των νιτρικών και νομίζω το έκανα σαφές... Για το τρίμηνο στο τέλος, δεν το υιοθετώ σαν τακτική φυσικά, απλά το έγραψα για να δείξω την αποτελεσματικότητα της μεθόδου αυτής!!
Έχω 2 γνωστούς που έχουν δίσκους και είναι έτοιμοι να το παρατήσουν γιατί έχουν βαρεθεί την διαδικασία των συχνών αλλαγών.. Ο ένας έκανε κάθε 2-3 μέρες το μισο ενυδρείο γιατί ανέβαιναν τα νιτρικά.. Οπότε εκεί πιστεύω θα βοηθούσε να γίνονται κάθε βδομάδα και σε μικρότερη ποσότητα...
Επειδή τους μπρίζωσα και είδα και το θέμα, γι' αυτό έγραψα, χωρίς να έχω καμία απολύτως εμπειρία με δίσκους...
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01901 seconds with 10 queries