Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #9  
Παλιά 19-10-05, 21:51
Nec Ο χρήστης Nec δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-10-2005
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή

αλλαγές κάνω περίπου κάθε 15 μέρες, 10-15 λίτρα από τα 70 καθαρά. φίλτρο έχω εσωτερικό που έχει 1 σφουγγάρι, και sera piopur forte, κατά καιρούς βάζω και άνθρακα, ρίχνω λίπασμα φλορενετ Α σερα (ταμπλέτες), και της τετρα το florapride(υγρό), συμφωνα με τις δοσολογίες. φυτά έχω μία ανούμπια και 3 βαλισνέριες που έχουν βγάλει πολλές παραφυάδες, ένα βραχάκι για κρυψώνα. αντιχλώριο βάζω aqutan sera. Μέχρι τώρα δεν είχα θερμαντήρα για τα χρυσόψαρα καθότι καλοκαίρι, αλλά τώρα έβαλα (100W) και στους 24 όπως μου είπε στο μαγαζί για τους καρδινάλιους.
σημειωτέον ότι μου βγάζει μπολικη άλγη, αλλά δεν έχω την εμπειρία να καταλάβω αν είναι σε λογικά όρια ή όχι, πάντως την καθαρίζω τακτικά. το στρώσιμο το έκανα με sera nitrivec από το οποίο ρίχνω αραιά και που λίγο για σιγουριά καθότι τις πρώτες 20 μέρες από το πολύ φαί τα χρυσόψαρα έπαθαν finrot. τάισμα ρίχνω 2 φορές τη μέρα μία πρεζούλα (είτε φυλλαράκια είτε κόκκους, είτε tetra pro vegetable) γιατί αλλιώς τα χρυσόψαρα μου τρώνε τα φυτά. (διαστάσεις ενυδρείου 80χ30χ45). φωτισμό μέχρι τώρα είχα 9 ώρες τη μέρα και μετά τους καρδινάλιους το έκανα 12. αυτά!
οποιεσδήποτε παρατηρήσεις ευπρόσδεκτες!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01358 seconds with 10 queries